Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

^^ μα με τους SLC έχουμε ξεπεράσει read/write ακόμα και τους 10000rpm

(βλέπε Raptor), όταν μιλάμε για 200/130 MB ... :confused:

oπότε για αυτό ξαναλέω ότι αν είμαστε οκ με το read/write δε μας χαλάει ο MLC,

αν όχι πάμε σε SLC.

Eγώ με το ταπεινό λάπτοπ με 120GB/5400 rpm θα έχω ΚΑΙ read/write καλύτερο με MLC

αυτό πιστεύω ... αλλά ακόμα και αν σύγκρινα με το desktop πάλι ο MLC είναι πιο γρήγορος

από τον 320GB/7200 rpm που έχω εκεί ( ίδιο write και 10-20 ΜΒ read διαφορά υπέρ του ΜLC) ... ,

οπότε πάλι θα τον έπαιρνα...

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

^^ μα με τους SLC έχουμε ξεπεράσει read/write ακόμα και τους 10000rpm

(βλέπε Raptor), όταν μιλάμε για 200/130 MB ... :confused:

oπότε για αυτό ξαναλέω ότι αν είμαστε οκ με το read/write δε μας χαλάει ο MLC,

αν όχι πάμε σε SLC.

Eγώ με το ταπεινό λάπτοπ με 120GB/5400 rpm θα έχω ΚΑΙ read/write καλύτερο με MLC

αυτό πιστεύω ... αλλά ακόμα και αν σύγκρινα με το desktop πάλι ο MLC είναι πιο γρήγορος

από τον 320GB/7200 rpm που έχω εκεί ( ίδιο write και 10-20 ΜΒ read διαφορά υπέρ του ΜLC) ... ,

οπότε πάλι θα τον έπαιρνα...

μιλάς για sequential γιατί στα random είναι χαοτική η διαφορά

συνολικά νομίζω πως με ίδια απόλυτα νούμερα σε MB/S μετρημένα τα iops ο παραλληλισμός Σπύρο που μπορεί να επιτύχει ο SSD είναι που κάνει την διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μάλλον καλά τα λέμε ...

το random επειδή έχει σχέση με το access time είναι εκτός συναγωνισμού υπέρ όλων

των τύπων SSD.

Μιλάω για αυτό που λες sequental , δηλαδή χρόνος μεταφοράς ενός αρχείου 1GB,

συνεχόμενου στη μνήμη (ένα μεγάλο avi ας πούμε).

Τώρα σκέφτομαι αν τo read/write που βλέπω στα μαγαζιά δεν είναι το sequental ... :unsure:

...παρόλα αυτά μου λές ότι ο παραλληλισμός μπορεί να γίνει στο avi, ή μόνο σε πολλά αρχεία;

Γιατί αν όχι τότε με ίδιο sequental read/write μεταξύ HDD και SSD, δεν υπάρχει διαφορά,

για αντιγραφή αυτού του 1GB avi.

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο SSD (Corsair 64GB CMFSSD-64N1)τί διαφορά έχει με αυτό (Samsung 64GB MMCRE64G5MPP-0VA00) και δίνει διαφορετικά νούμερα το πλαίσιο?

mlc ->slc?

Και μια ερώτηση για να μην ανοίγω άδικα θέμα...

Σκέφτομαι ενα raid με Samsung 64GB MMCRE64G5MPP-0VA00 αλλά μήπως με ενας X18-M 80GB θα ήταν καλύτερα...(εκεί στα 350 βλέπω να δίνω..)? απο χώρο βλέπω οτι 50GΒ μου είναι αρκετά τώρα με το veloci 50-60 έχω...βέβαια δεν ξέρω επίσης με την μητρική αν θα έχω προβλημα...αφού έχω την striker II xtreme.

Μήπως στο φινάλε ενα raid με veloci θα ήταν καλύτερα ? αν και το παιχνίδι που έιχα με εναν 7535pro ήταν διαφoρετικό απο τον veloci...

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μάλλον καλά τα λέμε ...

το random επειδή έχει σχέση με το access time είναι εκτός συναγωνισμού υπέρ όλων

των τύπων SSD.

Μιλάω για αυτό που λες sequental , δηλαδή χρόνος μεταφοράς ενός αρχείου 1GB,

συνεχόμενου στη μνήμη (ένα μεγάλο avi ας πούμε).

Τώρα σκέφτομαι αν τo read/write που βλέπω στα μαγαζιά δεν είναι το sequental ... :unsure:

...παρόλα αυτά μου λές ότι ο παραλληλισμός μπορεί να γίνει στο avi, ή μόνο σε πολλά αρχεία;

Γιατί αν όχι τότε με ίδιο sequental read/write μεταξύ HDD και SSD, δεν υπάρχει διαφορά,

για αντιγραφή αυτού του 1GB avi.

αν αντιγράφεις ένα αρχείο είναι σειριακή εγγραφή

αν αντιγράφεις 2 με μία κίνηση είναι σειριακή

αν αντιγράφεις 2 ένα και μόλις κεξινήσει άλλο ένα τότε είναι παραλληλισμός.

απλά αν αντιγράφεις κάτι και ζητήσεις να ανοίξει μια βαριά εφαρμογή θα σηκωθεί μπαμ

δεν είναι μόνο για αρχεία

βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος οτι οι veloci τα κάνουν όλα και συμφέρουν

εγώ ενοχλούμαι και απο τον θόρυβο

εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας.

αν δεν πας σε SLC ή intel MLC οι indilix controller είναι must

μπορείς να περιμένεις να δούμε τι ψάρια θα πιάσει στην πράξη και sammy PB22Jχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Ότι πεις ... Λευτέρη ... θέλω έναν 120-128 για λάπτοπ σίγουρα...

οπότε κοίτα να μου πεις τι παίζει, μιας και επειδή μάλλον θα έχω bottleneck,

με ICH7, oι SLC με 100/80 είναι υπεραρκετοί.

Για το μεγάλο... και με 64 είμαι οκ αλλά εκεί θα έβαζα SLC ,

καθώς θα έχω μόνο λειτουργικό + λίγες εφαρμογές και ένα παιχνίδι (200 MB/s).

Δεν θέλω θόρυβο και εγώ :innocent:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολύ χαμηλά αυτά τα νούμερα???

οπως ειπε και ο Teodor_ch ειναι πρωτης γενιας ναι τα νουμερα ειναι χαμηλα αλλα δεν κοστιζουν πολυ εδωσαν ταχυτητα στο λαπτοπ μου και στην ουσια καθημερινη χρηση σε games photoshop e.t.c. στα δευτερα νουμερα η συγκριση ειναι με raptor 150 10000rpm δεν τα βλεπω και ασχημα

Έγινε επεξεργασία από vagchrist
Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς παραπάνω, αυτός είναι Indilinx (Vertex-like) : http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1240773 και αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.