Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

νταξ.... ο chosen στηρίζει ανοιχτά την αγορά SSD Και την ανάπτυξη νέων τεχνολογιών....:D

http://blog.nabe.jp/archives/PB22J-15.jpg

σε αυτή την εικόνα (ναι απομόνωσα κάτι απο το σύνολο)

νομίζω είναι όλη η αλήθεια του non beta testing

μεγάλα ασφαλή φλασάκια που η sammy πουλάει για ssd

iops? τιν τούτο μήτσομ? άρουμα?

λέω εγώ τώρα....

μήπως κυνηγάνε καταιδρωμένοι τους Vertex με μια γενιά πιο φρέσκους δίσκους?

μήπως οι σημερινοί sammy είναι οτι και οι vertex ήταν+είναι για τους intel?

(φτωχοί συγγενείς σε τυχαίες εγγραφές του φτωχού συγγενή του πραγματικού SSD?)

μήπως... έπαψες αγάπη(SSD) να θυμίζεις?

και απορώ γιατί τόσο χάϊδεμα στον ένα, και στον άλλο τόσο φτύσιμο

όταν έφτασαν σχεδόν στο ίδιο αποτέλεσμα μήνες μετά.

επείδή έχασαν αρκετοί τα δεδομένα τους.

yeah right....

έπρεπε να γράφουμε και εμείς post του τύπου είμαι ο Dark και τα Data μου είναι καλά...

υπερβολές.....

sammy sucks

το μόνο που μπορώ να δεχθώ στην αντιπαράθεση αυτή είναι οτι επενδύσατε σε SLC chips

ενώ εγώ έχω τσακίρης(MLC)

θα θεωρούσα τον νέο δίσκο ωραίο ,αν ξεπερνούσε σε iops τους υπάρχοντες

μιας και όλα εκεί παίζονται, read/writes το βρήκαν το κόλπο για νούμερα όλοι

Οι νέοι 64άρηδες MLC είναι όντως πολύ χαμηλά από αυτά που βλέπουμε στα διάφορα bench. Δεν ξέρω αν έχουν γενικό προβλημα (stuttering) αλλά εγώ δεν θα τους συνηστούσα (ακόμα). Αν δεις και παραπάνω αναφέρω ότι ο 64άρης είναι χαμηλά σε σχέση με τον 128άρη & 256άρη ίδιας γεννιάς (PB22-J). 128άρης και 256άρης Sammy (PB22-J) είναι στα ίδια. Δές και αυτό http://www.legitreviews.com/article/954/6/. Επίσης ο 128άρης Sammy (PB22-J) είναι περίπου +20% φτηνότερος από τον αντίστηχο Vertex (http://www.novatech.co.uk/novatech/specpage.html?OCZ-VSSD12 & http://www.novatech.co.uk/novatech/specpage.html?SAM-SSD12E)

Αν "αναφέρεσε" σε μένα ότι προμοτάρω την Samsung, να σου πώ ότι δεν προμοτάρω κανέναν ούτε και βγάζω μεροκάματο από κανέναν.

Στην OCZ έχω μια απέχθεια βέβαια (όχι στους Indilinx SSDs) και όχι αδικαιολόγητα για λόγους που έχω αναφέρει κατα το παρελθόν, και δεν νομίζω οτι έχω άδικο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

θα θεωρούσα τον νέο δίσκο ωραίο ,αν ξεπερνούσε σε iops τους υπάρχοντες

μιας και όλα εκεί παίζονται, read/writes το βρήκαν το κόλπο για νούμερα όλοι

γιατί νομίζω ότι έχεις λάθος?

τα Iops απο ένα σημείο και πέρα είναι άχρηστα για έναν μέσω χρήστη

ή καλύτερα τα IOPS*random read/write speeds σε συγκεκριμένα block μεγέθη είναι που μας ενδιαφέρουν

τα ξερά πολλά IOPS δε νομίζω να λένε κάτι

συγκεκριμένα ο νέος samsung που δείχνει και το bench παραπάνω ΝΑΙ φαίνεται χάλια

συγκεκριμένα νομίζω είναι περίπου χειρότερος και τους πρώην mlc μου (τους πούλησα)

ένας MLC Μόνος http://www.thelab.gr/showpost.php?p=886598&postcount=243

Link to comment
Share on other sites

@chsin7 δεν έχω προσωπικά με κανέναν ούτε και θέλω να αποκτήσω

κάνε συγκρίσεις ωστόσο με προιόντα που είναι εύκολα προσβάσιμα σε όλους

εκτός αν το novatech άλλαξε πολιτική shipping

(είναι πιο αντικειμενικό)

για τα αρνητικά σχόλια, δικαίως η όχι, δεν ξέρω διαβάζεις και κρίνεις

εγώ δοκίμασα και δεν απογοητεύτηκα ,μπορεί να έτυχε, να είμαι η εξαίρεση

@Teodor_ch μ'αρέσεις

γιατί με απορρίπτεις για να έρθεις τελικά να πεις το ίδιο πράγμα που μόλις είχες απορρίψει

και κάτι κλεμμένο "ο μέσος χρήστης δεν υπάρχει"

έτσι λοιπόν σου απαντάω οτι τα iops είναι ο λόγος που τα SSDs παρουσιάζουν

το φαινόμενο της καθυστέρησης απόκρισης που άλλοι λένε lag (και στα σκάει μαζεμένα)

και άλλοι stuttering (μπορεί να έχει και άλλα ονόματα δεν έτυχε)

και απο ποιο σημείο και μετά είσαι τάδε user ή workstation και όχι entry level user?

ή home ή όπως θελεις πέστο

αν δηλαδή κάνεις 2 κλικ παραπάνω και αρχίσεις τη μουρμούρα γιατι σκαλώνει

θα είναι οκ γιατί εσύ πήρες κάτι για home usage και έκανες κακή χρήση?

θα προτιμούσα μια πιο τίμια ετικετοποίηση των προιόντων...

*μέσος και αναφέρεσαι

Link to comment
Share on other sites

@Teodor_ch μ'αρέσεις

γιατί με απορρίπτεις για να έρθεις τελικά να πεις το ίδιο πράγμα που μόλις είχες απορρίψει

και κάτι κλεμμένο "ο μέσος χρήστης δεν υπάρχει"

έτσι λοιπόν σου απαντάω οτι τα iops είναι ο λόγος που τα SSDs παρουσιάζουν

το φαινόμενο της καθυστέρησης απόκρισης που άλλοι λένε lag (και στα σκάει μαζεμένα)

και άλλοι stuttering (μπορεί να έχει και άλλα ονόματα δεν έτυχε)

και απο ποιο σημείο και μετά είσαι τάδε user ή workstation και όχι entry level user?

ή home ή όπως θελεις πέστο

αν δηλαδή κάνεις 2 κλικ παραπάνω και αρχίσεις τη μουρμούρα γιατι σκαλώνει

θα είναι οκ γιατί εσύ πήρες κάτι για home usage και έκανες κακή χρήση?

θα προτιμούσα μια πιο τίμια ετικετοποίηση των προιόντων...

*μέσος και αναφέρεσαι

σε διόρθωσα αν δε το κατάλαβες :)

http://www.thelab.gr/showthread.php?p=871800#post871800

Και ναί, ακόμα και ο mlc που βλέπεις παραπάνω (για τον δικό μου μιλάω με τα λίγα ΙΟΠΣ) δεν σκαλώνει και είναι πολύ πιο γρήγορος και απο raptor σε καθημερινές εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι είναι καμιά τρελή προσφορά από novatech. Εκεί τους βρήκα και τους δυο μαζί και έδωσα τα links : http://geizhals.at/eu/a413216.html τα computerallshop & Imperial Computer Systeme στέλνουν σίγουρα Ελλάδα, μπορεί και άλλα από την παραπάνω λίστα.

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

σε διόρθωσα αν δε το κατάλαβες :)

http://www.thelab.gr/showthread.php?p=871800#post871800

Και ναί, ακόμα και ο mlc που βλέπεις παραπάνω (για τον δικό μου μιλάω με τα λίγα ΙΟΠΣ) δεν σκαλώνει και είναι πολύ πιο γρήγορος και απο raptor σε καθημερινές εργασίες.

τώρα γιατί με πας σε σύγκριση με raptor?

δεν είμαι ο Mariosalice

επίσης έδωσες μέσω Πέτρου τον ορισμό του stuttering ή των "αρκετών" iops για το μέσο "χρήστη"?

είδες τι απάντησε 2 post παρακάτω για το όριο αυτό?

δύσκολο να υπολογιστεί

να χαίρεσαι και τον mlc σου

εγώ είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο

θεοποιήσατε την samsung ο καθένας για τους λόγους του

έδωσα μια εικόνα που για μένα είναι απαράδεκτη για ssd iops Και χρόνους (είχε νέο samsung και vertex 12.75)

την είδες?

2 εικόνες

3 στήλες

και στις 3 ο sammy γονατίζει , μπορείς να τον στηρίξεις όσο θέλεις.

και τι απάντησες? ότι ο αργός ssd δεν συγκρίνεται σε καθημερινές δουλειές με τον raptor

δεν ξέρω... υπάρχει αδυναμία επικοινωνίας μάλλον

Έγινε επεξεργασία από DarkSaga
Link to comment
Share on other sites

ξαναδιάβασε αυτό το ποστ μου

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062616073&postcount=482

προφανώς παρεξήγησες

επανειλημμένως

στα writes πέφτουν αρκετά

συγκεκριμένα ο νέος samsung που δείχνει και το bench παραπάνω ΝΑΙ φαίνεται χάλια

έδειξα ότι αμφιβάλλω για τις επιδόσεις του νέου samsung

σε μερικά bench δείχνει ότι έχει πιάσει επίπεδα ίντελ και μερικά οτι έχει πατώσει

περιμένω και άλλα bench για να βγάλω συμπέρασμα

το παραπάνω quote (postcount=482) ήταν για τα κριτήρια σύγκρισης ssd vs ssd

Τη σύγκριση με ράπτορ την έκανα γιατί και αυτοί έχουν λίγα IOPS αλλά δεν δείχνουν παγώματα. Αν δεν σε ενδιαφέρει την αγνοείς.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να βοηθήσω τη διαμάχη με ακόμα 2 εικόνες...

το ίδιο τεστ με ocz core και με raptor 74gb

ocz

449ef3daf7f36c.png

αυτή είναι η περίπτωση ssd με jmicron όπου έχουμε stuttering κατά τη λειτουργία σαν os drive... αυτός είναι ο λόγος... όσο και να τρέχει σε sequential και γενικά σε read, σε write φτάνει σχεδόν ως και 1000ms latency! και το μέσο να κάθεται στα 200ms...

raptor

449ef3daf92bde.png

σύγκρινε AYTO με το ΚΑΚΟ (ειδικά στα random) sammy δείγμα που πόσταρες πιο πάνω...

το θέμα είναι ότι σε read είναι οι περισσότεροι καλοί, άλλοι λίγο, άλλοι υπερβολικά καλοί... τη ζημιά την κάνει το write όπου χαλάει την αίσθηση γιατί "κάθεται" όλο το drive...

@marios... συμφωνούμε για τη συσχέτιση iop και mb/sec αφού σχετίζονται AΛΛΑ μπερδεύεις τα ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ και τα τελικά ΝΟΥΜΕΡΑ σε χρόνο και transfer που δε διαφέρουν πολύ, με την ΑΙΣΘΗΣΗ και την ΑΠΟΚΡΙΣΙΜΟΤΗΤΑ... κοιτάς το θέμα αυστηρά ποσοτικά και όχι ποιοτικά...

edit: ξαναβάζω την εικόνα σου για εύκολη σύγκριση

PB22J-15.jpg

Έγινε επεξεργασία από Voudas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα άμα απαντήσω εδώ κανείς δεν θα καταλάβει τι γράφω. Θα κάνω μια προσπάθεια.

Άλλο πράγμα η αίσθηση, που είναι υποκειμενική και άλλο πράγμα η προσπάθεια που κάνουμε όλοι μας να καταγράψουμε με κάποιο bench νούμερα, που θα ανταποκρίνονται σε αυτό που λέμε αίσθηση.

Αλλά η αίσθηση σπιρτάδας σε ένα λειτουργικό, είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων και δεν εξαρτάται αποκλειστικά από το σκληρό δίσκο.

Πιθανότατα μέχρι τώρα στα διάφορα reviews να μη μας έδιναν ένα πραγματικό μέτρο της ταχύτητας των σκληρών δίσκων σε κάθε περίπτωση χρήσης.

Αυτό τελικά προσπαθούμε όλοι να ανιχνεύσουμε, δηλαδή να βρούμε ένα bench που να μπορούμε να το ερμηνεύσουμε και που πραγματικά θα αντικατοπτρίζει τόσο την αίσθηση σπιρτάδας, όσο και την ταχύτητα με την οποία διεκπεραιώνεται η σειριακή και η τυχαία ανάγνωση, εγγραφή ή ακόμα και η σύγχρονη ανάγνωση και εγγραφή για 1, 2, 256, 1024 αρχεία, διαφόρων μεγεθών, σε διάφορα σημεία του δίσκου, όταν ο δίσκος είναι άδειος ή γεμάτος σε διάφορα ποσοστά.

Έτσι θα ξέρουμε σε κάθε περίπτωση τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία κάθε τεχνολογίας και θα επιλέγουμε ανάλογα με τις ανάγκες μας.

Τώρα αν τα αποτελέσματα θα μας δίνονται ως IOPS ή MB/s, λίγο με ενδιαφέρει.

EDIT

Άλλη μια προσπάθεια.

Το τι IOPS μετράει κάθε πρόγραμμα δεν το ξέρω. Έστω για παράδειγμα ότι τα μετροπρογράμματα μετρούσανε όλες τις αιτήσεις από και προς τον controller του σκληρού δίσκου. Αν μια συγκεκριμένη δουλειά, πχ εγγραφή 256 αρχείων 4Κ σε διάσπαρτα σημεία του δίσκου (random write) γίνεται από δύο δίσκους σε 1 δευτερόλεπτο, τότε ο controller που έδωσε μεγαλύτερο νούμερο, σημαίνει ότι είναι καλύτερος, γιατί τέλειωσε γρηγορότερα τη δουλειά που είχε να κάνει. Στην περίπτωση αυτή, θα πούμε ότι οι δύο δίσκοι έδωσαν ίδιο χρόνο, επειδή ναι μεν είναι ταχύτερος ο ένας controller από τον άλλο, αλλά κάτι άλλο φταίει στο δίσκο, ίσως η ποιότητα των κυψελών (πχ mlc VS slc).

Αυτό είναι ένα χονδροειδές παράδειγμα και μην το πάρετε τοις μετρητοίς.

Μέχρι τώρα, όλοι μας έκαναν τους παντογνώστες στα διάφορα reviews δίσκων, μέχρι που έφτασαν οι SSD και τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν.

Και δεν πήραν το μάθημα που τους έπρεπε, αλλά για άλλη μια φορά παριστάνουν τους παντογνώστες με τα IOPS χωρίς να κατανοούν τι λένε, τι μετράνε ή με ποιο τρόπο να ερμηνεύσουν αυτά που μετράνε.

Τουλάχιστον κάποια άτομα εδώ το ψάχνουν, προσπαθούν να ανιχνεύσουν με ανταλλαγή απόψεων το τι συμβαίνει με τα μετροπρογράμματα και δεν παριστάνουν τους παντογνώστες.

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

Τώρα άμα απαντήσω εδώ κανείς δεν θα καταλάβει τι γράφω. Θα κάνω μια προσπάθεια.

Άλλο πράγμα η αίσθηση, που είναι υποκειμενική και άλλο πράγμα η προσπάθεια που κάνουμε όλοι μας να καταγράψουμε με κάποιο bench νούμερα, που θα ανταποκρίνονται σε αυτό που λέμε αίσθηση.

η μετρήσιμη υποκειμενική αίσθηση γίνεται αυτόματα και αντικειμενική.

Αλλά η αίσθηση σπιρτάδας σε ένα λειτουργικό, είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων και δεν εξαρτάται αποκλειστικά από το σκληρό δίσκο.

όταν μετράς το ίδιο σύστημα με μόνη αλλαγή το δίσκο,έτσι γίνονται τα review,

ναι για τη σπιρτάδα φταίει ο δίσκος και μόνο

Πιθανότατα μέχρι τώρα στα διάφορα reviews να μη μας έδιναν ένα πραγματικό μέτρο της ταχύτητας των σκληρών δίσκων σε κάθε περίπτωση χρήσης.

δεν σου λέγανε ψέμματα, απλά τώρα δεν επαρκούν.

και δεν έχουν και νόημα.

πάρε παράδειγμα τις καρτες γραφικών πόσα χρόνια έχουν να συγκρίνουν με βάση το ramdac?

και πόσα χρόνια να μετρήσουν απόδοση 2D? ψέμματα μας έλεγαν?

όχι απλά τότε 3D δεν υπήρχαν, πράξεις κινητής υποδιαστολής δεν υπήρχαν και πάει λέγοντας

Αυτό τελικά προσπαθούμε όλοι να ανιχνεύσουμε, δηλαδή να βρούμε ένα bench που να μπορούμε να το ερμηνεύσουμε και που πραγματικά θα αντικατοπτρίζει τόσο την αίσθηση σπιρτάδας, όσο και την ταχύτητα με την οποία διεκπεραιώνεται η σειριακή και η τυχαία ανάγνωση, εγγραφή ή ακόμα και η σύγχρονη ανάγνωση και εγγραφή για 1, 2, 256, 1024 αρχεία, διαφόρων μεγεθών, σε διάφορα σημεία του δίσκου, όταν ο δίσκος είναι άδειος ή γεμάτος σε διάφορα ποσοστά.

από τα review και τις παρουσιάσεις πυ κατάφερα να διαβάσω συγκράτησα ένα πράγμα

οι SSD δεν αδεάζουν από μόνοι τους (εκτός του intel)

και αυτό το πληρώνεις με μία έξτρα εντολή εγγραφής κάθε φορά που γράφεις σε "άδειο" block

θέλεις να προσθέσεις κάτι σε αυτό?

γιάυτό και το secure erase ή το flashαρισμα ενός SSD έχει διαφορετικά αποτέλεσμα απο το defrag, format κλπ

Έτσι θα ξέρουμε σε κάθε περίπτωση τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία κάθε τεχνολογίας και θα επιλέγουμε ανάλογα με τις ανάγκες μας.

Τώρα αν τα αποτελέσματα θα μας δίνονται ως IOPS ή MB/s, λίγο με ενδιαφέρει.

EDIT

Άλλη μια προσπάθεια.

Το τι IOPS μετράει κάθε πρόγραμμα δεν το ξέρω.

φτάνει με κάλυψες.

αρχίζεις να αυτοσχεδιάζεις πάλι με ένα τεράστιο ΈΣΤΩ .

Έστω για παράδειγμα ότι τα μετροπρογράμματα μετρούσανε όλες τις αιτήσεις από και προς τον controller του σκληρού δίσκου. Αν μια συγκεκριμένη δουλειά, πχ εγγραφή 256 αρχείων 4Κ σε διάσπαρτα σημεία του δίσκου (random write) γίνεται από δύο δίσκους σε 1 δευτερόλεπτο, τότε ο controller που έδωσε μεγαλύτερο νούμερο, σημαίνει ότι είναι καλύτερος, γιατί τέλειωσε γρηγορότερα τη δουλειά που είχε να κάνει. Στην περίπτωση αυτή, θα πούμε ότι οι δύο δίσκοι έδωσαν ίδιο χρόνο, επειδή ναι μεν είναι ταχύτερος ο ένας controller από τον άλλο, αλλά κάτι άλλο φταίει στο δίσκο, ίσως η ποιότητα των κυψελών (πχ mlc VS slc).

όταν κατανοήσεις την διαφορά SLC και MLC ενημέρωσε το forum ,αυτό ναι θα είναι παραγωγικό

Αυτό είναι ένα χονδροειδές παράδειγμα και μην το πάρετε τοις μετρητοίς.

Μέχρι τώρα, όλοι μας έκαναν τους παντογνώστες στα διάφορα reviews δίσκων, μέχρι που έφτασαν οι SSD και τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν.

Και δεν πήραν το μάθημα που τους έπρεπε, αλλά για άλλη μια φορά παριστάνουν τους παντογνώστες με τα IOPS χωρίς να κατανοούν τι λένε, τι μετράνε ή με ποιο τρόπο να ερμηνεύσουν αυτά που μετράνε.

Τουλάχιστον κάποια άτομα εδώ το ψάχνουν, προσπαθούν να ανιχνεύσουν με ανταλλαγή απόψεων το τι συμβαίνει με τα μετροπρογράμματα και δεν παριστάνουν τους παντογνώστες.

πρόσεχε τα διφορούμενα...

Edit reason

τα bold είναι δικά μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εναντίον της υποκειμενικής αίσθησης.

Το αντίθετο, σε αυτή στηρίζομαι σε μεγάλο βαθμό.

Αλλά αν μπορούμε και να την καταγράψουμε με μετροπρόγραμμα ακόμα καλύτερα.

Για τη σπιρτάδα έβαλες προϋποθέσεις εξάλειψης των άλλων παραγόντων, άρα το δέχεσαι ότι δεν είναι μόνο ο δίσκος υπεύθυνος και συμφωνείς με αυτό που έγραψα.

Τα μετροπρογράμματα όπως το HDTach, δεν έλεγαν ψέμματα, αλλά ένα μικρό μέρος της αλήθειας. Τα συγκριτικά σκληρών δίσκων που μέτραγαν μόνο σειριακή ανάγνωση μεγάλων αρχείων δεν μου έλεγαν ψέμματα? Όταν μετράνε μόνο IOPS ή μόνο access time δεν μου λένε ψέμματα? Τι να τα κάνω αυτά? Αυτό που μετράει είναι το τελικό αποτέλεσα, δηλαδή τα MB/s όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ (read write random sequential για πολλαπλά αρχεία και σε διάφορα μεγέθη, όπως και συνδυασμό αυτών). Μάλιστα θα μπορούσαν να γίνουν και έτοιμα πακέτα συνδυασμών, ειδικά για κάθε χρήση, όπως για βάσεις δεδομένων, servers κτλ.

Τα cells αδειάζουν με εφαρμογή τάσης ρεύματος, μόνο όταν έχει γεμίσει όλη η ομάδα κυψελών (είναι σε ομάδες) και μόνο όταν έχουν γεμίσει όλες οι ομάδες και δεν υπάρχει χώρος. Διαφορετικά σημειώνονται στον controller σε μια βάση δεδομένων ως διαγραμμένες, ώστε να μην χρησιμοποιηθούν. Επίσης τα αρχεία δεν γράφονται όπως στους δίσκους, αλλά σε όλο το δίσκο, όπου υπάρχουν άδειες κυψέλες και κρατιέται πάλι σε βάση δεδομένων αντιστοίχιση με τους σέκτορες. Δηλαδή κάτι σαν virtuallization.

Το έστω δεν είναι αυτοσχεδιασμός, αλλά τρόπος για να πω κάτι. Αν αυτό το κάτι δεν σου αρέσει πέτα το ή το συζητάμε αν θέλεις.

Στους mlc (κυψέλες πολλαπλών επιπέδων) κάθε κυψέλη μπορεί να πάρει τέσσερις καταστάσεις, οπότε αποθηκεύει δύο ή τρία bits πληροφορίας. Στους mlc έχουμε σε κάθε κυψέλη μνήμης μια πληροφορία. Λόγω της αυξημένης πυκνότητας πληροφορίας σε κάθε κυψέλη των mlc έχουμε συχνότερα σφάλματα, μικρότερη ταχύτητα και διάρκεια ζωής, αλλά και μικρότερο κόστος.

EDIT

Σχετικά με τα μετροπρογράμματα, η άποψη μου είναι ότι για να μετρήσουμε αντικειμενικά ένα δίσκο SSD, ίσως χρειαστεί να κάνουμε τα παρακάτω.

- Να εγκαταστήσουμε το λειτουργικό και ότι προγράμματα και αρχεία θέλουμε

- Να φτιάξουμε ένα φάκελο temp και εκεί μέσα να αντιγράψουμε ότι αρχεία νάναι, μέχρι να γεμίσουμε το δίσκο όσο μας επιτρέπει το λειτουργικό.

- Μετά σβήνουμε το φάκελο temp.

- Από εδώ και πέρα και αφού χρησιμοποιήσουμε λίγο καιρό τον υπολογιστή ώστε να δώσουμε χρόνο στον controller του SSD να κάνει τα δικά του, μπορούμε να τρέξουμε τα μετροπρογράμματα που θέλουμε.

Ο λόγος που ίσως για κάποιους δίσκους να χρειάζεται αυτή η διαδικασία είναι ο εξής.

Μπορεί εμείς να αποφασίσαμε ότι θέλουμε ένα δίσκο όσο γίνεται πιο άδειο, αλλά εκτός του ότι έχουμε απώλεια ακριβού χώρου, το πιθανότερο είναι ότι δεν κερδίζουμε τίποτα (τα Vista θέλουν 15GB άδεια).

Ένα λειτουργικό, διαβάζει και γράφει συνέχεια στο background.

Έτσι, οι SSD, πολύ σύντομα, κάποια στιγμή θα γεμίσουν εντελώς όλες τις κυψέλες με δεδομένα και απλά θα τις μαρκάρουν ως διαγραμμένες, χωρίς να τις διαγράψουν στην πραγματικότητα.

Από τη στιγμή αυτή και μετά, θα πρέπει ο controller του δίσκου να σβήνει πραγματικά (με εφαρμογή ρεύματος) ομάδες κυψελών (το μέγεθός τους είναι μεγάλο, της τάξης του 0,5-1ΜΒ) που έχουν χαρακτηριστεί ως διαγραμμένες, προκειμένου το λειτουργικό να γράψει στο background.

Αυτό ίσως εξηγεί γιατί πέφτει η απόδοση κάποιων SSD μετά από λίγο καιρό.

Δυστυχώς, οι εταιρίες που φτιάχνουν τα SSD δεν μας λένε με ποιο τρόπο λειτουργεί ακριβώς το σύστημα αυτό και τι κόλπα κάνουν για να ξεπεράσουν τις συχνές πραγματικές διαγραφές, που στοιχίζουν ακριβά σε επιδόσεις.

Για παραδειγμα η Intel έβγαλε ένα νέο firmware, που αντιμετωπίζει υποτίθεται αυτό το πρόβλημα, αλλά δεν μας λέει με ποιο τρόπο. Ένας τρόπος θα ήταν να χρησιμοποιεί κάποιες εφεδρικές ή άδειες κυψέλες όπου να αντιγράφει στο background κομμάτια αρχείων από ομάδες κυψελών όπου οι περισσότερες κυψέλες έχουν χαρακτηριστεί ως διαγραμμένες και στη συνέχεια, πάλι στο background να διαγράφει πραγματικά τις ομάδες αυτές, ώστε να είναι έτοιμε για χρήση από το λειτουργικό ή από δικές μας εγγραφές.

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι μπορεί να κάνουν και οι καινούργιοι samsung

αμφιβόλου αξιοπιστίας (νομίζω Έλληνας είναι ο thesis) μιας και είναι κομμένο το hdtune

http://forum.novatech.co.uk/showpost.php?p=90817&postcount=15

πάντως μου φαίνονται πιό λογικά αυτά τα νούμερα

δεν γίνεται η samsung να βγάζει νέο μοντέλο και να είναι χειρότερο απο το παλιό!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάτι μπορεί να κάνουν και οι καινούργιοι samsung

αμφιβόλου αξιοπιστίας (νομίζω Έλληνας είναι ο thesis) μιας και είναι κομμένο το hdtune

http://forum.novatech.co.uk/showpost.php?p=90817&postcount=15

πάντως μου φαίνονται πιό λογικά αυτά τα νούμερα

δεν γίνεται η samsung να βγάζει νέο μοντέλο και να είναι χειρότερο απο το παλιό!

Ακομα χαλια ειναι σε σχεση με τους vertex

hdtunerandomwrite.png

Link to comment
Share on other sites

Το www.novatech.co.uk πλέον στέλνει ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ!!!

http://www.nogripracing.com/forum/showthread.php?t=134072

http://www.novatech.co.uk/novatech/hddeliverychargeseu.html

λίγο ακριβούτσικα αλλά απο το τίποτα!

Ποσό για Ελλάδα δεν έχει? H είδηση της εβδομάδας είνα πάντως...:neo:

Link to comment
Share on other sites

Για 60 λίρες φθηνότερα ΑΝ δεν κάνουν κολλήματα μια χαρά δεν είναι?

Φθηνός ssd για όλους ;)

Καλα ναι, οπως εχουν θεση στην αγορα οι intel και οι jmicron based ετσι εχουν κι αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Το www.novatech.co.uk πλέον στέλνει ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ!!!

http://www.nogripracing.com/forum/showthread.php?t=134072

http://www.novatech.co.uk/novatech/hddeliverychargeseu.html

λίγο ακριβούτσικα αλλά απο το τίποτα!

Δεν λέει πουθενά οτι στέλνει Ελλάδα.

http://www.novatech.co.uk/novatech/hddeliverychargeseu.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.