Jump to content



Fan για Thermalright IFX-14 (προτασεις)


qbiefox

Recommended Posts

Πηρα το εν λογω τερατακι και εχω σκαλωσει απιστευτα στο τι fan να της βαλω πανω.... Εχω ηδη έναν Sharkoon 14αρη 1500 rpm με 11 blades http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804049 τον οποιον σκεφτομαι να τον βαλω για push.. To θεμα ειναι τι να βαλω αναμεσα στα 2 towers. Σκεφτομαι τα εξης :

1. Εναν ιδιο sharkoon

2. Εναν scythe ultra kaze 120x38 2000 rpm : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807919

Ποια απο τις 2 επιλογες θεωρειτε αποδοτικοτερη? 140x25 ή 120x38? Τα fans θα τρεχουν 1200-1300 rpm για καθε μερα. Επισης κατι που δεν ξερω : Αν ειναι διαφορετικοι οι ανεμiστηρες παραγουν περισσοτερο θορυβο?

Αν εχετε καποια καλυτερη προταση, περιμενω να την ακουσω...Θα ηθελα να εχω βγαλει ακρη μεχρι αυριο το απογευμα για να παω να ψωνισω να τελειωνω... :victory:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δε θα εβαζα τιποτα λιγοτερο απο εναν 38αρη.. Βεβαια Ελλαδα οι μοναδικοι 38αρηδες ειναι οι Delta απο οσο ξερω οποτε απο εξωτερικο μονο..:p
Και αυτός http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=952680 αλλά είναι υπερτιμημένος.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευετε οτι καλυτερα 38αρης απο 2cm μεγαλυτερος... Τον Silenx τον εχω δει και εγω, αλλα τον φοβαμαι λιγο, λογω προβληματων που ειχα διαβασει παλιοτερα με Silenx... Ισως να ειναι κολλημα μου. Ο Ultra Kaze εχει τπτ να ζηλεψει απο τον Silenx? Τπτ αλλο υπαρχει εκτος απο αυτους τους 2? (delta δεν βαζω... για καθε μερα το θελω...)

Επισης, πειραζει που δεν θα ειναι 2 ιδιοι οι ανεμιστηρες? Προσθετει θορυβο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειχε πει για στροβιλισμους που δημιουργουνται αν ειναι διαφορετικου τυπου οι ανεμιστηρες (κουβεντα dante80 με καποιον αλλα δεν θυμαμαι)

Οι ultra Kaze μια χαρα ειναι.

Aν και 2 Scythe Slipstream κανουν ιδια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτος θα ακουγεται σαν αεροπλανο :p Εψαχνα κατι ηρεμο για καθε μερα... να μην μου παιρνει τα αυτια... Οποτε και αγοραστηκε ο Scythe ultra kaze 2000 και παιζει στα 7 volt δλδ στις 1400rpm. Απο θορυβο παει πολυ καλα και απο temps επισης. Με τον q6600 στα 3,2 εχω 52 βαθμους full load, ενω με τον q6600 στα 3.6 εχω 62 βαθμους.

Οταν μου ερθει η μητρικη απο rma θα ποσταρω καμια φωτο...

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό...

Έχω και εγώ έναν ανεμιστήρα στην scythe mugen II και λέω να βάλω κ δεύτερο.

α) αυτό με την "ασυμβατότητα" δύο διαφορετικών ισχύει; (δλδ να ψάξω ολόιδιο με του κουτιού; )

β) πως θα τους συνδέσω και τους δύο στον fan controller του επεξεργαστή; Θα ενώσω τα καλώδια των δύο ανεμιστήρων;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρηκα λιγο χρονο, ειπα να δειξω τι εκανα τελικα με την ifx-14. Επειδη ο 14αρης που είχα, προεξειχε περιπου 4 ποντους προς τα πανω, μεγαλο μερος της ροης του πηγαινε χαμενο. Επισης, καλυπτε τα 2 πρωτα dimms και ετσι δεν μπορουσα να ψυξω τις μνημες μου... Ετσι μου ηρθε μια ιδεα... να τον βαλω λοξα...

imgp1252.jpg

Με αυτον τον τροπο μερος της ροης ου 14αρη φυσαει κατευθειαν τις μνημες και γενικοτερα την μητρικη γυρω απο το socket.

imgp1254.jpg

Επισης, η ψυκτρουλα για το backplate εκατσε πολυ ωραια στο cosmos, αφου ειναι ακριβως κατω απο τον εναν 12αρη στο ταβανι του κουτιου. Βεβαια δεν χωραγε κατω απο τον AC που ειχα (120x38) και ετσι αλλαχτηκε με εναν lian li 120x25 που περισευε.

Επισης, η αλλαγη του 14αρη δεν ειχε καμια αλλαγη στις θερμοκρασιες που αρχικα φοβομουν... Εχω ακριβως τις ιδιες temps ειτε ο 14αρης μπει κατευθειαν πανω στην ψυκτρα ειτε λοξα οπως τον εβαλα : στα 3.2 gHz 52 βαθμους σε load (prime95) και στα 3.6gHz 62 βαθμους. 1400rpm o ultra kaze και 1200rpm o sharkoon. Θερμοκρασια δωματιου ~22 βαθμους και το πλαινο του cosmos ανοιχτο οταν πηρα τις μετρησεις.

Βεβαια εχω μπλεξει με 500 διαφορετικους ανεμηστηρες οποτε ειμαι σε αναζητηση ενος fan controller (που να μπαινει στο cosmos) για να τους κανω να σκασουν οπως ακριβως θελω... :slap:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρηκα λιγο χρονο, ειπα να δειξω τι εκανα τελικα με την ifx-14. Επειδη ο 14αρης που είχα, προεξειχε περιπου 4 ποντους προς τα πανω, μεγαλο μερος της ροης του πηγαινε χαμενο. Επισης, καλυπτε τα 2 πρωτα dimms και ετσι δεν μπορουσα να ψυξω τις μνημες μου... Ετσι μου ηρθε μια ιδεα... να τον βαλω λοξα...

imgp1252.jpg

Με αυτον τον τροπο μερος της ροης ου 14αρη φυσαει κατευθειαν τις μνημες και γενικοτερα την μητρικη γυρω απο το socket.

imgp1254.jpg

Επισης, η ψυκτρουλα για το backplate εκατσε πολυ ωραια στο cosmos, αφου ειναι ακριβως κατω απο τον εναν 12αρη στο ταβανι του κουτιου. Βεβαια δεν χωραγε κατω απο τον AC που ειχα (120x38) και ετσι αλλαχτηκε με εναν lian li 120x25 που περισευε.

Επισης, η αλλαγη του 14αρη δεν ειχε καμια αλλαγη στις θερμοκρασιες που αρχικα φοβομουν... Εχω ακριβως τις ιδιες temps ειτε ο 14αρης μπει κατευθειαν πανω στην ψυκτρα ειτε λοξα οπως τον εβαλα : στα 3.2 gHz 52 βαθμους σε load (prime95) και στα 3.6gHz 62 βαθμους. 1400rpm o ultra kaze και 1200rpm o sharkoon. Θερμοκρασια δωματιου ~22 βαθμους και το πλαινο του cosmos ανοιχτο οταν πηρα τις μετρησεις.

Βεβαια εχω μπλεξει με 500 διαφορετικους ανεμηστηρες οποτε ειμαι σε αναζητηση ενος fan controller (που να μπαινει στο cosmos) για να τους κανω να σκασουν οπως ακριβως θελω... :slap:

απο Bios δεν "ριχνει" τις στροφες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.