Jump to content



Dead DFI DK T2RS plus - "Εσκασε" το PCB


qbiefox

Recommended Posts

Απ΄ οτι φαινεται ειμαι πολυ γκαντεμης... Δεν εχω ξαναδει αυτο που εγινε στην μητρικη μου... Και αγανακτησμενος, ξεκιναω την ιστορια μου

Χτες το βραδυ, οταν γυρναω απο το κλασσικο τσιμπουσι, πας να αραξω στο pc. Το ανοιγω, postαρει κανονικα, και πριν φορτισει ο boot loader, freezαρει... Λεω τυχαιο θα ειναι... reboot... τα ιδια... Συγκεκριμενα, το debug led post εδειχνε 96 οταν κολλαγε. Βρηκα στο XS, οτι αυτο ειναι "Create MP table". Τωρα τι σημαινει αυτο, δεν ξερω... Ξανα reboot, μπαινω bios ολα ηταν κανονικα... παω να κανω save και freezαρει παλι... δοκιμασα διαφορα... Δεν ενιωθε... Τελικα κανω reset το bios (βγαζοντας μπαταρια) και ολα παιξαν...

Σημερα το βραδυ, γυρναω σπιτι, παω να ανοιξω το pc, τπτ... Το psu ανοιγε κανονικα, αλλα το pc δεν εδινε σημα στην οθονη, και 1 fan του κουτιου, που το εχω συνδεσει στο northbridge fan της μητρικης, δεν επαιρνε ρευμα... Tο debug led post εδειχνε το εξης :

imgp1227yy7.jpg

Δοκιμασα διαφορα... boot χωρις vga, χωρις ram, με λιγοτερες ram και διαφορα αλλα, αλλα παντα το ιδιο αποτελεσμα. Αποφασιζω να λυσω ολο το pc και να το στησω στον παγκο, να δω τι γινεται... Βγαζω την μητρικη και σε οπτικο ελεγχο απο την πανω πλευρα ολα ηταν ΟΚ. Απο κατω ομως, ειδα το εξης κουλο...

imgp1228vd8.jpg

Εδω απο αλλη γωνια

imgp1230bu4.jpg

Και μια φωτο για να καταλαβετε σε ποιο σημειο ειναι...

imgp1229sw7.jpg

Να διεκρινισω οτι η μητρικη δεν εχει χτυπηθει ποτε και επισης δεν φαινεται κανενα σημαδι εκει ωστε να δειχνει οτι εχει κακοποιηθει καπως το σημειο... Ειναι σαν να εχει σκασει το pcb σε εκεινο το σημειο και ο χαλκος εχει γινει σαν γυρλαντα... 1η φορα το βλεπω αυτο (ευχομαι να μην το ξαναδω) και δεν ξερω πως εγινε κατι τετοιο...

Αυτο που σκεφτηκα να κανω, ειναι να παρω αυτο το υλικο που επιδιορθωνουν τα πισω παρμπριζ αυτοκινητων (επισης χρησιμοποιειται για να βραχυκυκλωσεις pins απο cpu), να αφαιρεσω το κομματι του pcb που εσκασε, και να το επιδιορθωσω με αυτο. Εχετε καποια καλυτερη ιδεα?

Τελος να διευκρινισω οτι αποδειξη δεν υπαρχει, οποτε το πρωτο μελημα μου ειναι να επιδιορθωσω μονος μου την μητρικη. Αν και να υπηρχε, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να περασει τετοια μητρικη RMA, γιατι αντε να σε πιστεψουν οτι δεν το εκανες εσυ κατι τετοιο... Εσεις πιστευετε οτι αξιζει να μπω στον κοπο να ψαξω να βρω αποδειξη?

Περιμενω βοηθεια απο οποιον ξερει να μου προτεινει κατι γιατι εχω μεινει χωρις pc σε περιοδο που πραγματικα το χρειαζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Το κυκλωμα που τα τιναξε μπορεις να καταλαβεις τι ενωνει?

Το εχω ξαναδει να γινεται κατι τετοιο....αλλα οχι στα καλα καθυμενα

Μηπως την πηρες ετσι... που αυτο μου ακουγεται εξωπραγματικο το αναφερω ομως...Εγω πιστευω πως μπορει να γινει RMA καθως δεν εισαι τρελος στο να αρχιζεις να σκαλιζεις το PCB και οπως μας ειπες δεν υπαρχουν εμφανη σημεια παραμορφωση απο εσενα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως πανω απο αυτο το σημειο δεν υπαρχει καποιο τσιπακι... Και η μητρικη πριν απο κανα 2μηνο που την ειχα παρει (καινουρια) ηταν τελεια... Δεν ειχε απολυτως τπτ, σιγουρα θα το ειχα δει...

Υπαρχει κανα καλο παιδακι εδω μεσα να μου δωσει την αποδειξη του?

Link to comment
Share on other sites

qbiefox καταρχάς άμα το έχεις πάρει από γνωστό κατάστημα είσαι περασμένος στον υπολογιστή τους και μπορείς να πας εκεί και να σε βρουν μέσω του υπολογιστή. θα χρειαστείς ταυτότητα του ατόμου που αγοράστηκαν τα προϊόντα αν δεν είσαι εσύ ο ίδιος.

μετά θα τα κανονίσουν αυτοί τα υπόλοιπα μιας και για επισκευή δεν αποστέλλεται η απόδειξεί σου απλά παραμένει στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά: Το φαινόμενο συνέβη γιατί έχει γίνει προφανώς προβληματική εγχάραξη/αποχάλκωση στην πλακέτα (etching) κατά το στάδιο της κατασκευής, με αποτέλεσμα να ξεκολλήσει ο χάλκινος "διάδρομος" μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, εκτός από ίσως να κάνεις bypass όλο το κομμάτι που ξεκόλλησε με καλώδιο (bridge). Πάντως ακόμα και αν δουλέψει η παραπάνω λύση είναι ρίσκο να το κάνεις, γιατί μπορεί το pcb να έχει προβλήματα παρόμοια και σε άλλα σημεία που θα εμφανιστούν μετέπειτα. Πάντως αυτό που σου συνέβη είναι κλασική περίπτωση "αστοχίας υλικού".

Αφού είναι εντός εγγύησης, καλύτερα πήγαινε την για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε αποδειξη και η μητρικη πηγε σημερα για rma... Ευτυχως το πλαισιο μου την αντικατεστησε χωρις πολλα πολλα. Το θεμα ειναι οτι οταν πηγα να παραλαβω την νεα... ενω τα χαρτια μου μου ηταν για να παραλαβω ακριβως την ιδια μητρικη (dk t2rs plus) αρχικα ο υπαλληλος του service εκανε λαθος και μου εδωσε την απλη... Λιγο πριν βγω απο το μαγαζι, το καταλαβαινω... γυρναω πισω... παιρνει την μητρικη ο υπευθυνος του service, παει στον πωλητη των μητρικων... του λεει "plus σου ζητησα... πιασε την plus" Την παιρνω ολα καλα ολα ωραια... ερχομαι σπιτι... Παω να την ανοιξω... 4*ddr3 βλεπω στο κουτι :tomato: Αντε να εξηγω τωρα αυριο το λαθος και να βγαλω ακρη... :fist:

Link to comment
Share on other sites

Μην δεν τυχει καθολου κομματι φοβαμαι... Απο σημερα το βραδυ εξαφανιστηκε απο το site η plus. Βεβαια μου ειπαν οτι υπαρχει διαθεσιμη σε αρκετα καταστηματα...

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικος qbiefox ... ολο κλαιει και στην τελικη ολα καλα του πανε ...:cool:

Ναι... μετα απο μια βδομαδα χωρις pc, ναι.... τελικα σημερα μου την αλλαξαν επιτελους με την σωστη, και ελπιζω να σταματησε το τρεξιμο μια και καλη :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.