Jump to content



How-to 2x Stereo output @ Realtek onboard audio


JaguarOne

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πως μπορώ να βγάζω 2χ stereo output από realtek onboard σε WinXP?

είναι feature που έχουν οι κάρτες της Creative (CMSS) και έχω ένα περιβάλλον που θα μου ήταν χρήσιμο.

Αυτο που θα ήθελα είναι ένα set ηχεία να μπαίουν στο κλασσικό πράσινο line out και ένα set ηχεία πχ στο rear line out. H διαφορά είναι στο ότι δεν θέλω surround, αλλά ότι βγαίνει στο standard line out να βγαίνει και στα άλλα.

Θα μπορούσα να χρησιμοποιώ το lineout από το frontpanel αλλά το πρόβλημα είναι ότι αφενός έχει κάποιο πρόβλημα το κουτί και βγάζει το ένα κανάλι με θόρυβο, αφετέρου απαιτεί να βάζω και να βγάζω το καλώδιο για το extra set ηχείων (δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή να μην κάνει cancel το line out).

Αν αυτό δεν είναι δυνατό, υπάρχει τρόπος ορίζοντας έστω σαν rear ηχεία τo δεύτερο ζευγάρι, να "πείσω" το media player classic να βγάζει stereo only και στα 2 σετ ηχείων (να μην στέλνει δηλαδή 5.1)?

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις με το ffdshow ως audio codec, μπορεις με τον mixer να ορισεις τι ακριβως θα πηγαινει σε καθε καναλι

Αποτι βλεπω εχει και ο MPC τετοια δυνατοτητα γιατην περιπτωση πυο χρησιμοποιείς τους ενσωματωμενους audio codecs, το λεει audio switcher

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ ffdshow, δοκίμασα να κάνω αυτό που λές αλλά δεν το κατάφερα. μου έκανε πάλι διαχωρισμό των stream σε ηχεία.... θα δοκιμάσω ξανά το βραδυ που θα είμαι σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

yay τελικά το audio out του κουτιού ήθελε λίγο καθάρισμα... έβαλα εκεί τα ηχεία και δούλεψε! η αλλαγή είναι στον manager της realtek που πατώντας στο front panel audio out μπορείς να επιλέξεις τι device είναι... επέλεξα line out και όλα jet.... το καλό είναι ότι έτσι δεν κάνει cancel το άλλο σετ ηχείων οπότε δεν χρειάζεται να βάζω και να βγάζω καλώδια

Link to comment
Share on other sites

σε μια p35 ds4 που έχω το onboard νομίζω είναι αυτό ALC889A

είχε ένα προγραμματάκι που σε ρώταγε τι θέλεις να είναι η κάθε τρύπα

και μπορούσες και τα 4 κανάλια να τα κάνεις line out

δεν έχει η δικιά σου sense?

που καρφώνεις κάτι και σου πετάει ταμπελάκι "τι συνέδεσες? ηχείο ή μικρόφωνο"?

άργησα μερικές ώρες ε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.