Jump to content



DELL 2209WA e-ips monitor king of 22-inchers ~ < 220$


Dem

Recommended Posts

Εγω παντως εχω την S2309W.για τα 213Ε που εδωσα ειναι πολυ καλη.και η 4870 τραβαει αρκετα καλα στα 1920Χ1080...Οσο για το response time,εγω που δεν ειδα διαφορα απο την aoc την 15αρα που ειχε 30ms με αυτην που εχει στα χαρτια 5ms.πρεπει να ανησυχω??:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτή η οθόνη απλά δύο προβληματισμούς έχω.

1) Λέει ότι έχει 6 ms response time που στα χαρτιά για μένα είναι πολύ μεγάλο. Από την άλλη είδα στο digital versus ότι είναι πάνω κάτω σαν μία TN 2ms με ενεργοποιημένο κιόλας το overdrive. Είναι όντως τόσο γρήγορη ή θα φάω πίκρα αν την πάρω? To λέω γιατί με TN 5 ms που έχω τώρα είναι πάρα μα πάρα πολύ αργή στα μάτια μου.

Εν ολίγοις θα είναι το ίδιο γρήγορη με την T220 με ενεργοποιημένο το RTA σε Mode 2?

2) Πότε θα έρθει στην ελληνική αγορά και πόσο θα κάνει (έστω και μία εκτίμηση)

SM-T220 ,SM2493HM, LG W2442PA-BF, 240b+, T240 , ΗP 2475, dell S2409W, dell 2408 WFP (με το καλό 01) ,HP2448hc....

πρακτικα απο αυτες lag ειδα μονο με την dell 2408 WFP.

ποια ΤΝ εχεις τωρα και εχεις (μαλλον βλέπεις) lag?

εισαι σιγουρος οτι οφειλεται στο panel?

Link to comment
Share on other sites

SM-T220 ,SM2493HM, LG W2442PA-BF, 240b+, T240 , ΗP 2475, dell S2409W, dell 2408 WFP (με το καλό 01) ,HP2448hc....

πρακτικα απο αυτες lag ειδα μονο με την dell 2408 WFP.

ποια ΤΝ εχεις τωρα και εχεις (μαλλον βλέπεις) lag?

εισαι σιγουρος οτι οφειλεται στο panel?

Samsung 225MW είναι και TV και όχι καθαρόαιμο PC monitor. Ονομαστική 5ms.

Εκτός από το PC έχω και το 360 συνδεδεμένο πάνω της και για παράδειγμα στο FIFA 09 (για 360) έχει μεγάλο ghosting, ενώ άμα το συνδέσω στην CRT TV που έχω η κίνηση είναι πάρα πολύ ομαλότερη. Τώρα από παιχνίδι σε παιχνίδι φυσικά διαφέρει η ένταση του ghosting αλλά εξακολουθεί να υπάρχει. (και σε 360 και στο PC)

Τώρα αν εννοούσες το input lag και όχι το response time η συγκεκριμένη πρέπει να έχει γύρω στα 30 με 40 ms καθυστέρηση, μάλιστα θα ορκιζόμουν ότι με το που άλλαξα την LG L1732P που είχα σημάδευα πιο δύσκολα στο COD4. Ίσως και να οφείλεται στα άθλια ξεθωριασμένα χρώματα που έχει βέβαια για να πω την αλήθεια καθώς έβλεπα δυσκολότερα τους εχθρούς.

Και μιας και ανέφερα την LG L1732P αυτή είχε ονομαστικό 4ms response time και η αλήθεια είναι ότι με εξαίρεση το Pro και το FIFA και κάποια άλλα παιχνίδια δεν παρατηρούσα ή έστω δεν με ενοχλούσε το ghosting.

Πάντως ξανακοίταξα το DigitalVersus και είδα ότι αναφέρει ότι η συγκεκριμένη είναι γρηγορότερη ακόμη και από τις καλύτερες 2ms ΤΝ οθόνες παρόλο που είναι ονομαστικά 6ms.

Αν και βλέπω ότι δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά οπότε πρέπει να την παραγγείλω από το Internet.

Link to comment
Share on other sites

e-IPS:

a low-cost AS-IPS display by lowering the aperture ratio to increased transmittance which result some glowing at the angle, lower color gamut and contrast ratio.

AS-IPS:

improves substantially on the contrast ratio of traditional S-IPS panels to the point where they are second only to some S-PVAs

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD#IPS

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην εργασία, ειδικά στο να γράφεις κώδικα, μετράει πολύ να έχεις μεγάλη ανάλυση. Μπορείς να την κάνεις trade είτε με περισσότερες γραμμές κώδικα είτε με περισσότερα toolbars.

Εμένα με ενδιαφέρει η LG-W2442PA καθώς δίνει 300 καντήλια σε 2ms και είναι και πολύ οικονομική (~270 €!) με zero pixel.

-Την έχει κανείς την οθόνη αυτή να μου πεί εντυπώσεις?

-Τι ποσοστό (χονδρικά) θα χάσω σε ισχύ από κάρτα μου με την μετάβαση από τα 1280x1024 στα 1920x1080? Έχετε δεί τραγικές διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν οργανώνετε ένα mass buy του συγκεκριμένου μόνιτορ. Μαζευτείτε όσοι είστε και μετά επικοινωνήστε με τη Dell Ελλάδας να δείτε τι τιμή μπορείτε να πάρετε. Ρίξτε και το γεγονός ότι από Αγγλία κάνει λιγότερο από 220euro(200λίρες) και όλο και κάτι μπορείτε να κάνετε. Στη χειρότερη κάντε κανένα mass buy από Αγγλία μπας και μειωθεί η τιμή και τα μεταφορικά.

Ακόμα και 250euro να την πάρετε από Dell Ελλάδας, καλή τιμή είναι.

H 1280 παλεύεται και με Β' εθνική κάρτες (των 150ευρώ). Η 1920 θέλει κάρτα με @@, Α εθνική (των 250+ ευρώ).

Η 4850 δεν έχει τόση διαφορά με τη 4890. Οι τωρινές 100euro κάρτες είναι πανίσχυρες και υπολείπονται ελάχιστα σε σχέση με τις 250euro κάρτες. Η 4850 είναι ουσιαστικά underclocked 4890 και κάνει 120euro. Και η 4850 μπορεί να παίξει όλα τα τωρινά παιχνίδια σε 1920x1200(εκτός του crysis). Επίσης μπορείς να παίζεις και σε 1280x768 ανάλυση εάν θέλεις, δεν είναι ανάγκη να παίζεις στη native ανάλυση(αν και είναι επιθυμητό αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Tιμή της 2209wa:

http://accessories.euro.dell.com/sna/products/%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/productdetail.aspx?c=gr&l=el&s=pad&cs=RC1078530&sku=198688

332 με φπα.Με την Dell είναι λίγο περίεργα τα πράγματα στην Ελλλάδα. Δεν δίνει σε κανάλια διανομής τα προϊόντα της (π.χ. στο skroutzit ελάχιστες οθόνες είναι dell και η 2209wa δεν υπάρχει καν...) Είχα πάρει τηλέφωνο και μου είπαν ότι μόνο ως εταιρία μπορείς να πραγγείλεις κάτι.

Επίσης το ίδιο μάλλον πανελ θα φοράει και η LG W2220P που θα βγει το καλοκαίρι και θα κοστίζει 260euro, σύμφωνα με αυτό : http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/17.htm#lg_ips_screens

Πάντως παιδιά, αυτό το e-ips panel σα να μου "βρωμάει" λίγο. Να έχει ποιότητα εικόνας πολύ κοντά σε καλό as-ips και τιμή σχεδόν όσο οθόνη με TN πανελ;Λίγο "too good to be true" μου φαίνεται.... Αν δεχτούμε αυτά που λεει το wikipedia από το link του neuromancer προκύπτει ότι το e-ips δεν είναι και τόσο..."ips" τελικά τουλάχιστον στη θεωρία... Δυστηχώς δεν μπόρεσα να βρω σαφή πληροφόρηση και συγκριτικά για το τι διαφορές ακριβώς έχει στην πράξη με ένα as-ips ή s-pva που θεωρούνται από τα κορυφαία.

Εγώ πάντως μόλις πήρα μία HP LP2275W (http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_lp2275w.htm) με s-pva , 92% colour gamut και 8bit panel (δηλαδή 256 αποχρώσεις ανά χρώμα και gray shading σε αντίθεση με τις μόλις 64 που μπορεί να απεικονίσει ένα TN panel τα οποία είναι 6-bit) . Eδωσα 395euro βέβαια, αλλά το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγάλο ορατό πεδίο,(ειδικά στον κάθετο άξονα που στα TN κουνάς λίγο το κεφάλι σου και αμέσως μαυρίζουν ή ξασπρίζουν οι άκρες! :) ),τα χρώματα,η ευκρίνεια, και το απόλυτο μαυρο που έχει, νομίζω ότι τ'αξίζει!

Υ.γ Παιδιά, μην πιστευετε στα μαρκετινίστικα νούμερα με τα αστρονομικά contrast ratio τις super φωτεινότητες και τις ασύληπτες ταχύτητες απόκρισης g2g... Ψάξτε π.χ. ένα καλό review για κάποιο TN μονιτορ και θα δείτε "ξαφνικά" τα 30.000:1 contrast να κατεβαίνουν στο 300-400 και η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απόκριση ασπρο-μαυρο (και όχι το grey to grey) να ανεβαίνει στα 15ms και 20ms ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να παίζεις και σε 1280x768 ανάλυση εάν θέλεις, δεν είναι ανάγκη να παίζεις στη native ανάλυση (αν και είναι επιθυμητό αυτό).

ΝΑΙ, υπό προϋποθέσεις!

"Ξεχειλωμένες" εικόνες εγώ δε γουστάρω. Την περίπτωση να παω χαμηλότερα την έχω προβλέψει και πήρα την οθόνη που πήρα γιατί υποστηρίζει 1 προς 1 απεικόνιση σε όλες τις κατω της φυσικής αναλύσεις. Ειπαμε οτι αδιαφορούμε για antialiasing και super shadows (αν δε μας παίρνει η κάρτα) αλλά μέχρι εκεί. Με την 1:1 απεικόνιση μικρότερης ανάλυσης μπορεί να μην έχω εικόνα σε όλη την οθόνη, είναι όμως πεντακάθαρη χωρίς τα θολώματα του interpolation.

Link to comment
Share on other sites

Tιμή της 2209wa:

http://accessories.euro.dell.com/sna/products/%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82/productdetail.aspx?c=gr&l=el&s=pad&cs=RC1078530&sku=198688

332 με φπα.Με την Dell είναι λίγο περίεργα τα πράγματα στην Ελλλάδα. Δεν δίνει σε κανάλια διανομής τα προϊόντα της (π.χ. στο skroutzit ελάχιστες οθόνες είναι dell και η 2209wa δεν υπάρχει καν...) Είχα πάρει τηλέφωνο και μου είπαν ότι μόνο ως εταιρία μπορείς να πραγγείλεις κάτι.

Επίσης το ίδιο μάλλον πανελ θα φοράει και η LG W2220P που θα βγει το καλοκαίρι και θα κοστίζει 260euro, σύμφωνα με αυτό : http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/17.htm#lg_ips_screens

Πάντως παιδιά, αυτό το e-ips panel σα να μου "βρωμάει" λίγο. Να έχει ποιότητα εικόνας πολύ κοντά σε καλό as-ips και τιμή σχεδόν όσο οθόνη με TN πανελ;Λίγο "too good to be true" μου φαίνεται.... Αν δεχτούμε αυτά που λεει το wikipedia από το link του neuromancer προκύπτει ότι το e-ips δεν είναι και τόσο..."ips" τελικά τουλάχιστον στη θεωρία... Δυστηχώς δεν μπόρεσα να βρω σαφή πληροφόρηση και συγκριτικά για το τι διαφορές ακριβώς έχει στην πράξη με ένα as-ips ή s-pva που θεωρούνται από τα κορυφαία.

Εγώ πάντως μόλις πήρα μία HP LP2275W (http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_lp2275w.htm) με s-pva , 92% colour gamut και 8bit panel (δηλαδή 256 αποχρώσεις ανά χρώμα και gray shading σε αντίθεση με τις μόλις 64 που μπορεί να απεικονίσει ένα TN panel τα οποία είναι 6-bit) . Eδωσα 395euro βέβαια, αλλά το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγάλο ορατό πεδίο,(ειδικά στον κάθετο άξονα που στα TN κουνάς λίγο το κεφάλι σου και αμέσως μαυρίζουν ή ξασπρίζουν οι άκρες! :) ),τα χρώματα,η ευκρίνεια, και το απόλυτο μαυρο που έχει, νομίζω ότι τ'αξίζει!

Υ.γ Παιδιά, μην πιστευετε στα μαρκετινίστικα νούμερα με τα αστρονομικά contrast ratio τις super φωτεινότητες και τις ασύληπτες ταχύτητες απόκρισης g2g... Ψάξτε π.χ. ένα καλό review για κάποιο TN μονιτορ και θα δείτε "ξαφνικά" τα 30.000:1 contrast να κατεβαίνουν στο 300-400 και η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απόκριση ασπρο-μαυρο (και όχι το grey to grey) να ανεβαίνει στα 15ms και 20ms ;)

δεν μας δινεις εσυ ενα καλο review απο μια οθονη με ονομαστικο 2ms που εχει 15-20??γιατι εγω δεν μπορω να βρω, παντως οσα reviews και δοκιμαστικα εχω διαβασει αναφερουνε οτι αυτο που εχει σημαισια ειναι το g2g response time, αλλα για να λες εσυ οτι το ασπρο μαυρο παιζει ρολο κατι θα ξερεις περισσοτερο

οσο για το contrast ratio σιγουρα δεν εχουνε 300-400

40357720.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Ξεχειλωμένες" εικόνες εγώ δε γουστάρω

Δεν θα είναι τίποτα ξεχειλωμένο. Αν και έκανα λίγο λάθος, 1280x800 είναι η σωστή ανάλυση που έχει ακριβώς ίδια αναλογία με το 1920x1200. Και αν αυτή η ανάλυση είναι κάπως σπάνια στα παιχνίδια, η 1680x1050 που είναι η στάνταρτ ανάλυση σε σχεδόν όλα τα 20" και 22" μόνιτορς(και άρα πολύ συνηθισμένη για παιχνίδια) και έχει ~30% λιγότερα πίξελ από τη 1920x1200. Επίσης στη 1680x1050 υπάρχει ελάχιστο interpolation.

Όπως και να έχει η 4850(ειδικά με 1gB) μπορεί να τρέξει άνετα όλα τα παιχνίδια(εκτός του crysis), με full details στη ανάλυση 1920x1200.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε παιζει σε μικροτερη ανάλυση και προβαλλεται σε μεγαλύτερη, απιτει interpolation που χαλάει την ποιοτητα της εικονας. Το Dell που έχω μπορει να δειξει μικροτερες αναλυσεις απο την native σε κοματι της οθόνης, αφήνωντας μαύρο το

υπολοιπο. Βλέπω μεν μικρότερη εικόνα αλλά σε best ποιοτητα. Αυτό εννοώ!

Τώρα αν δε σε πειράζει το interpolation, σεβαστό (γούστα είναι αυτα)!

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει η 4850(ειδικά με 1gB) μπορεί να τρέξει άνετα όλα τα παιχνίδια(εκτός του crysis), με full details στη ανάλυση 1920x1200.

Το sacred 2 το παλεύει με όλα max out σε 1920? γιατί σε μένα έπιανε 10fps. :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, αυτό το e-ips panel σα να μου "βρωμάει" λίγο. Να έχει ποιότητα εικόνας πολύ κοντά σε καλό as-ips και τιμή σχεδόν όσο οθόνη με TN πανελ;Λίγο "too good to be true" μου φαίνεται....

με το e ips καταφεραν να δωσουν το απαραιτητο φως για να παιξει ενα panel με λιγοτερες λαμπες και γενικα

να χαμηλώσουν το κοστος παραγωγής, αν μας "βρομουσε" καθε τι που έβγαινε στην παραγωγή επειδή ηταν πιο φθηνο απο το προηγουμενο θα ειχαμε μεινει με τα 8088. Και ειδικα στο χωρο της τεχνολογιας και της πληροφορικής.

Η τεχνολογια των TFT (ειτε ειναι TN ειτε IPS ειτε PVA ειτε κατι αλλο) δεν εχει φτασει τα ορια της και δεν ειναι στασιμη...ακομα εξελισεται, και φυσικα ουτε ολα τα PVA και IPS ειναι ιδια...

, 92% colour gamut και 8bit panel (δηλαδή 256 αποχρώσεις ανά χρώμα και gray shading σε αντίθεση με τις μόλις 64 που μπορεί να απεικονίσει ένα TN panel τα οποία είναι 6-bit) .

δεν ειναι ακριβως ετσι...ειναι 6bit + FRC ή ΗiFRC που αναπαραγουν τα υπολοιπα

και υπαρχουν και τα B-TN III που ειναι 8 bit (92 wide gamut) που μπηκαν π.χ. σε μερικα (τελευταια μοντελα) της HP2408h και σε ολα τα HP 2448hc και τα οποια μαλιστα εχουν λιγοτερο graining απο τα 6 bit.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απόκριση ασπρο-μαυρο (και όχι το grey to grey) να ανεβαίνει στα 15ms και 20ms ;)

σχεδον όλα τα τελευταια TN ειναι εμφανως πιο γρηγορα απο τα IPS PVA, αλλα δεν φταινε τα καημενα , καθως

προοριζονται κυριως για γραφιστικες δουλειες....να εισαι σίγουρος οτι ειτε με το e ips ειτε με καποια αλλη παραλλαγή

θα βγουν στην παραγωγή σε λιγο καιρο πολυ γρήγορα πανελ με την ποιοτητα των IPS και θα κοστιζουν λιγοτερο απ οτι τα σημερινα. Με τα panels μπορει να μην συμβαινει οτι συμαβαινει με τις VGA και τα CPU αλλα ειναι χωρος που κι αυτος εξελισεται, ειτε για να φτασει την ποιότητα απεικόνισης κορυφαιων CRT ειτε για να μπουν στην μαζικη αγορά

περισσοτερο ποιοτικων panel με μικροτερο κόστος.

για τα υπολοιπα...end of time. : (

@EvilRyu

και το DELL 2209WA ειναι πολυ γρηγορο, για ghosting κτλ δεν ξερω ( στειλε πμ στον gznp που την εχει και απο gaming κτλ θα ξερει)

αλλα και

το NEC LCD24WMGX3 ειναι mva και πολυ γρηγορο με standard gamut και ειναι στο CoUK

στο

This Week Only Offer

£399.99 inc VAT

αλλα προσοχή

οι χρηστες μιλανε κομματια για επεστράφησαν για καποιο λογο πισω

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως ετσι...ειναι 6bit + FRC ή ΗiFRC που αναπαραγουν τα υπολοιπα

και υπαρχουν και τα B-TN III που ειναι 8 bit (92 wide gamut) που μπηκαν π.χ. σε μερικα (τελευταια μοντελα) της HP2408h και σε ολα τα HP 2448hc και τα οποια μαλιστα εχουν λιγοτερο graining απο τα 6 bit.

Native 8 ή 10bit ΔΕΝ συγκρίνεται σε πιστότητα απόδοσης χρωματος με τεχνικές oversampling οπως τα FRC. Μπορεί να υπάρχουν 8-bit native ΤΝ όπως λες όμως είναι ακριβότερα και εν πάσι περιπτώσι, το 99% των ΤΝ οθονών που θα βρεις αυτή την στιγμή στην αγορά, είναι Native 6bit.

με το e ips καταφεραν να δωσουν το απαραιτητο φως για να παιξει ενα panel με λιγοτερες λαμπες και γενικα

να χαμηλώσουν το κοστος παραγωγής, αν μας "βρομουσε" καθε τι που έβγαινε στην παραγωγή επειδή ηταν πιο φθηνο απο το προηγουμενο θα ειχαμε μεινει με τα 8088. Και ειδικα στο χωρο της τεχνολογιας και της πληροφορικής.

Η τεχνολογια των TFT (ειτε ειναι TN ειτε IPS ειτε PVA ειτε κατι αλλο) δεν εχει φτασει τα ορια της και δεν ειναι στασιμη...ακομα εξελισεται, και φυσικα ουτε ολα τα PVA και IPS ειναι ιδια...

Το θέμα όμως είναι ότι το φτηνότερο e-ips panel στην προκειμένη περίπτωση, ΔΕΝ είναι και καλύτερο από τα ακριβότερα spva/as-ips. Κάνεις κάποιους συμβιβασμούς στην ποιότητα εικόνας με αντάλλαγμα φτηνότερη τιμή. Ειναι γεγονός ότι μέχρι τώρα υπάρχει μεγαλη διαφορά τιμής ανάμεσα στα ips/pva και στα TN πανελ. Ίσως τα e-ips έρθουν να καλύψουν αυτό το κενό , προσφέρωντας καλύτερη overall απόδοση από ΤΝ σε λίγο μεγαλύτερη τιμή. Μην ξεχνάς επίσης ότι υπάρχουν εγγενή μειονεκτήματα στις διαφορες τεχνολογίες panel που όσο και να εξελιχοθυν δεν προκειται να εξαλειφθουν. π.χ. τα TN ΠΑΝΤΟΤΕ θα έχουν πρόβλημα με την γωνία θέασης ειδικά στον καθετο άξονα, ή τα ips ΠΑΝΤΟΤΕ θα είναι ποιο αργά σε απόκριση από τα TN. Εξέλιξη και βελτίωση υπάρχει, όμως τα σχετικά πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα των διαφόρων τύπων Panel "εξελίσονται" και αυτά μαζί τους! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι και TN - τα e-IPS είναι αιώνες καλύτερα. Έχοντας δει e-IPS δίπλα με S-PVA, αυτό που θέλει το e-IPS είναι ένα πραγματικά σοβαρό καλιμπράρισμα και ίσως έρθει σε σημείο να πλησιάσει το S-PVA. Καθόλου άσχημα, για οθόνες που κοστίζουν λιγότερο από τα μισά από τα S-IPS και S-PVA ;)

Link to comment
Share on other sites

Native 8 ή 10bit ΔΕΝ συγκρίνεται σε πιστότητα απόδοσης χρωματος με τεχνικές oversampling οπως τα FRC. Μπορεί να υπάρχουν 8-bit native ΤΝ όπως λες όμως είναι ακριβότερα και εν πάσι περιπτώσι, το 99% των ΤΝ οθονών που θα βρεις αυτή την στιγμή στην αγορά, είναι Native 6bit.

Το θέμα όμως είναι ότι το φτηνότερο e-ips panel στην προκειμένη περίπτωση, ΔΕΝ είναι και καλύτερο από τα ακριβότερα spva/as-ips.

π.χ. εδω εγω βλέπω αρκετα TN με 8 bit

http://lcdtech.no-ip.info/en/data/monitor.lcd.panels.htm

αλλα ποτε δεν ειπα οτι ΤΝ θα φτασει το IPS ή οτι ειναι ποιοτητας IPS..οk..πιστευω ...εννοειται...

στο κατω κατω τα πεισσοτερα link που βαζω ειναι με ips pva

οσο για το e ips....ENA εχουμε δει δεν μπορουμε να εχουμε αποψη για το τι

ειναι ικανο να κανει στο μελλον.....ετσι?

απλα πιστευω οτι s ips δεν αρχιζουν και τελειωνουν ολα

και ποιοτικοτερα μοντελα θα δουμε σε πιο συμφερουσες τιμες

και εχουν αρκετά περιθώρια βελτιωσης τα ηδη υπαρχοντα καλα panel.

Κάνεις κάποιους συμβιβασμούς στην ποιότητα εικόνας με αντάλλαγμα φτηνότερη τιμή. Ειναι γεγονός ότι μέχρι τώρα υπάρχει μεγαλη διαφορά τιμής ανάμεσα στα ips/pva και στα TN πανελ. Ίσως τα e-ips έρθουν να καλύψουν αυτό το κενό , προσφέρωντας καλύτερη overall απόδοση από ΤΝ σε λίγο μεγαλύτερη τιμή. Μην ξεχνάς επίσης ότι υπάρχουν εγγενή μειονεκτήματα στις διαφορες τεχνολογίες panel που όσο και να εξελιχοθυν δεν προκειται να εξαλειφθουν. π.χ. τα TN ΠΑΝΤΟΤΕ θα έχουν πρόβλημα με την γωνία θέασης ειδικά στον καθετο άξονα, ή τα ips ΠΑΝΤΟΤΕ θα είναι ποιο αργά σε απόκριση από τα TN. Εξέλιξη και βελτίωση υπάρχει, όμως τα σχετικά πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα των διαφόρων τύπων Panel "εξελίσονται" και αυτά μαζί τους! ;)

ναι συμφωνούμε, εγω με τα δικα μου σχεδια ειτε με TN eite με IPS την ιδια δουλεια θα κανω

σε καποιον ομως που τον ενδιαφερουν τα χρωματα στο σχεδιο θα κανει την ζωη του πολυ δυσκολη..

εξέλιξη ειναι και το να βρισκεις (εχεις προσβαση) σημερα στα IPS/ MVA 24Inch μονο με 500E-600Ε

ή e IPS με 220 Ε.... καθολου ασχημα....

Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι και TN - τα e-IPS είναι αιώνες καλύτερα. Έχοντας δει e-IPS δίπλα με S-PVA, αυτό που θέλει το e-IPS είναι ένα πραγματικά σοβαρό καλιμπράρισμα και ίσως έρθει σε σημείο να πλησιάσει το S-PVA. Καθόλου άσχημα, για οθόνες που κοστίζουν λιγότερο από τα μισά από τα S-IPS και S-PVA ;)

Αν θελει καλιμπράρισμα μια συγκεκριμενη e-ips δεν καθιστα αυτοματα οτι ολα τα e ips θα θελουν καλιμπραρισμα

και ουτε ειναι κριτήριο ποιοτητας ενος panel (γενικα) με τι ρυθμισεις ερχεται απο το εργοστασιο...

στο κατω κατω δεν έχουμε δει και πολλα e ips ακόμα.

απλα οι εκφρασεις του στυλ IPS ή τιποτα....το ips αιωνες μπροστα....με τα TN τυφλονομαι.....

ειναι (και με πλεον προσωπική εμπειρία) ακυρες και υπερβολικες

και καλα οταν οι διαφορες ειναι 300 με 500 ή 600

Αλλά τα διαβαζα αυτα εδω.... πριν καποιο καιρο... οταν τα IPS ειχαν 1000 και ανω

και ελεγα .... "μα τι διαολο τοσο καλυτερα ειναι" ?

ε γνωμη μου (αλλος μπορει να εχει διαφορετικη) ειναι πλεον οτι παρα πολυ μεγαλες διαφορες στην τιμή

μεταξυ IPS και TN για το μεσο user δεν διακαιολογουνται

ειναι και αυτος ενας λογος

που θα δουμε στην αγορά περισσότερο προσιτά panels καλυτερης ποιοτητας

και γι αυτο θα μπει στην αγορα το e ips κτλ.

Ελπιζω μονο να φτιαξουν μερικα gloss παραπάνω :X:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μέσος user δε θεωρούμαι :D, όταν είχα την 30άρα, την 22άρα και το XPS ανοιχτά, το XPS (που φοράει από τα καλύτερα ΤΝ - έχει και τη γκλοσιά που σ αρέσ) ήταν centuries behind. Θα μου πεις, αν είχα μόνο το XPS, δε θα ήμουν ευχαριστημένος με την εικόνα του?

Ναι, όταν δούλευα Mozilla και MSN. Μόλις έβαζα PS...fail :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που μέσος user δε θεωρούμαι :D, όταν είχα την 30άρα, την 22άρα και το XPS ανοιχτά, το XPS (που φοράει από τα καλύτερα ΤΝ - έχει και τη γκλοσιά που σ αρέσ) ήταν centuries behind. Θα μου πεις, αν είχα μόνο το XPS, δε θα ήμουν ευχαριστημένος με την εικόνα του?

Ναι, όταν δούλευα Mozilla και MSN. Μόλις έβαζα PS...fail :hehe:

[τελείως προσωπικη άποψη και ειδικη προτίμηση]

και το NEC LCD24WMGX3 εχει λιγο gloss και για αυτο ημουν ετοιμος

αλλα το πακεταρισμα ξεπακεταρισμα που τραβηξα με την HP 2475 με ξενερωσε απιστευτα...

ενδιαμεσα πεφτει και η 2448hc στα 270 και την παιρνω απλα να υπαρχει...και δεν περιμενα να παιζει ετσι με ολο αυτο το "θαψιμο"

που τρωνε τα TN....να μην ειχε και αυτο το καταραμενο bleed στις ακρες...τοσο καιρο με την CRT αυτο το bleed που ειδα στις T240

HP2448hc κτλ εστω και λιγο μου την δινει περισσοτερο απο τις γωνιες...

αντε να δουμε και κανα γλωσσο ips :fist: :hehe:

27αρι e I h m s οτι ναναι ips gloss με πανω απο 1920x1200 :ph34r:

[/τελείως προσωπικη άποψη και ειδικη προτίμηση]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.