Jump to content



DELL 2209WA e-ips monitor king of 22-inchers ~ < 220$


Dem

Recommended Posts

dell.jpg

http://support.dell.com/support/edocs/monitors/2209WA/en/ug/about.htm

First pics of Dell 2209WA in action

http://www.techenclave.com/pc-peripherals/first-pics-dell-2209wa-action-56k-127430-3.html

Ενδεικτικά (Είναι και στο "This Week Only Offer" )

This Week Only Offer

was £204.69 inc VAT

£183.99 inc VAT

£159.99 ex VAT

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=MO-032-DE&tool=3

μιλαμε για ελεεινά χαμηλή τιμή (και χάρη στο) e-ΙPS panel και για μαλλον το καλυτερο 22αρι monitor.

ακομα και να μην ηταν στο "offer" χαρη στο καινουριο e-IPS της LG η τιμή ειναι παρα πολυ καλή.

input lag

http://www.ocforums.com/showpost.php?p=6010637&postcount=66

cnet mini review

The 2209WA is a monitor with very few flaws. While we'd love to see 1:1 scaling, and the inset screen may cause some users grief, we wouldn't mind two of these sitting on our desk. This is the best 22-inch monitor we've seen.

http://www.cnet.com.au/desktops/monitors/0,239029422,339294389,00.htm

προσοχή

Η 2209WA εινα e-ips, η 2209W ειναι ΤΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Ή λείπει η ανάλυση από τα specs ή κοιμάμαι όρθιος :p

εγω παλι ορθιος τρωω...ο καθενας με τα χούγια του :hehe:

οντως δεν το γραφει, το εχει στo απο κατω Link.

Product Features

1680 x 1050

Link to comment
Share on other sites

TI? ΜΙΚΡΗ? εχουμε χασει το μετρο μου φαινεται...! δεν πιστευω οτι χρειαζεται κανεις, για προσωπικη χρηση, παραπανω μεγεθος. εγω το θεωρω ιδανικο για καθημερινη χρηση. δεν ειμαστε ολοι σχεδιαστες ή ξερω γω τι αλλο για να θελουμε 30αρες και 40αρες οθονες!!

παντως η τιμη της ειναι πολυ καλη!

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή χρήση, η χρυσή τομή είναι οι 24 ίντσες 16:10 imo. Ούτε λίγες είναι (σου γεμίζει όμορφα το οπτικό πεδίο, χωρίς να χρειάζεται να κοιτάς πέρα-δώθε), ούτε και πολλές. Υποστηρίζουν Full HD, ο χώρος εργασίας είναι πολύ καλός, γενικά τις θεωρώ super επιλογή.

Βέβαια, οι καλές είναι και αρκετά ακριβές, οπότε αν κάποιος θέλει πραγματικά να βρει τη χρυσή τομή, εν συναρτήσει και με το πορτοφόλι του, η συγκεκριμένη 22άρα είναι wow. Εδώ σκέφτομαι σοβαρά να την πάρω για 2η σε κάθετη διάταξη, δίπλα από την 30άρα :D

Πάντως, μη νομίζεις ότι οι 30άρες κάνουν μόνο για σχεδιαστές/επαγγελματίες. Εγώ μπορεί γι αυτό να την έχω, αλλά μπορώ με πολύ πολύ μεγάλη ευκολία να σου πω ότι και οι ταινίες και τα παιχνίδια μου, έχουν αλλάξει σημαντικά με το πέρασμα από τις 24 στις 30". Είναι απίστευτη εμπειρία πλέον - σοβαρό μειονέκτημα βέβαια: η τιμή της, καθώς και η τιμή του h/w που απαιτεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, βλέποντας τον gouzounoupa από πάνω συμφωνώ. Έχουμε χάσει το μέτρο.

Από πότε οι 24" θεωρούνται χρυσή τομή και mainstream?

Όχι δα. Θα προτιμούσα πλέον μία καλή 20-22άρα.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσή τομή, γιατί κάνεις τα πάντα, χωρίς να πας στα άκρα (26"++). Βλέπεις Full HD στη native ανάλυση, απολαμβάνεις στο έπακρο τα παιχνίδια σου, ενώ μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου άνετα και ξεκούραστα. Mainstream δεν είπα ότι είναι, αλλά αν οι τιμούλες για τα S-IPS/S-PVA 24άρια ήταν στα 250-300€, μια χαρά mainstream θα ήταν, σωστά?

Αν κάποιος π.χ. μπορεί να πάρει μια καλή 24άρα και προτιμήσει 22άρα, θα το θεωρούσα πολύ μεγάλο λάθος εκ μέρους του. Αν δεν μπορεί όμως να διαθέσει τόσα χρήματα, 22άρες σαν κι αυτή είναι η τέλεια λύση φυσικά. Δες και την επόμενη της LG με το e-IPS (που μάλλον θα πάρει και η DELL), η οποία θα είναι 23" με 1920x1080 - σαφώς μια πολύ καλή λύση για όλους.

Με τις οθόνες το θέμα είναι απλό: τι κάνεις στο PC σου, αντικατοπτρίζει τις ανάγκες σου σε οθόνη. Οι καλλιτέχνες δεν θέλουν απαραίτητα ίντσες, όσο ποιότητα χρωμάτων. Οι αρχιτέκτονες θέλουν μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας. Οι μουσικοί το ίδιο. Οι PC Gamers, ανάλογα με το είδος που ασχολούνται (pro gaming περισσότερο τείνει προς τέτοιες 22άρες λύσεις, εκτός αν μιλάμε για ΜΜΟ π.χ. ;)). Οι ταινιόφιλοι θέλουν και ποιότητα και μέγεθος. Οι άνθρωποι που μπαίνουν λίγο νετ, ακούνε λίγη μουσικούλα και βλέπουν καμιά ταινιούλα ή παίζουν κανα game που-και-που, και με μια 20άρα είναι οκ.

Το να βρει ο καθένας τη χρυσή του τομή είναι δικό του θέμα - εγώ πιστεύω πως οι ανθρωποι που ασχολούνται πραγματικά με το PC, ένα 24άρι το θέλουν.

Το ζήτημα όμως που προέχει είναι η ποιότητα για μένα. Προτιμώ να επενδύσω σε μια οθόνη, από το να βλέπω άλλα ντ' άλλων στα χρώματα.

btw, ανέβηκε η τιμή της DELL στα παλιά επίπεδα :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλοτε χαιρομαι που εχω 24αρα και την απολαμβανω, αλλα υπαρχουν και στιγμες που μια 22αρα θα μου καθοταν καλυτερα.

Γενικα η 24αρα θελει αλλα λεφτα σε καρτες, εχεις αλλη αποδοση σε σχεση με πιο μικρες αναλυσεις κτλ. Σιγουρα σε ταινιες ειναι καλυτερα απο 22αρα αλλα μικρες διαφορες.

22αρα 1920χ1200/1080 εχει νοημα; Νομιζω αυτη θα ηταν η χρυση τομη μιας και εχεις φουλ αναλυση αλλα δε κουραζει τοσο το μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Αλλοτε χαιρομαι που εχω 24αρα και την απολαμβανω, αλλα υπαρχουν και στιγμες που μια 22αρα θα μου καθοταν καλυτερα.

Γενικα η 24αρα θελει αλλα λεφτα σε καρτες, εχεις αλλη αποδοση σε σχεση με πιο μικρες αναλυσεις κτλ. Σιγουρα σε ταινιες ειναι καλυτερα απο 22αρα αλλα μικρες διαφορες.

για αυτο στις 24αρες κοιτας να παιζει καλα(χωρις παραμορφωση) το 1:1.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγούνε, ήδη στα σκαριά είναι οι 23άρες και οι 21.κάτι με 1920x1080. Αυτές βγαίνουν καθαρά για ταινίες, αλλά ίσως δώσουν και λίγο καλύτερη αίσθηση και στα παιχνίδια.

Αν λάβεις και υπόψιν τα -230.000 pixels που έχει η 1080 σε σχέση με τη 1200, κερδίζεις και στο ότι δε χρειάζεσαι τόσο ισχυρές GPU για τα παιχνίδια ;)

Link to comment
Share on other sites

"THIS WEEK OFFER"

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=MO-028-NE

:D:ph34r:

Σε Ε καποιος να μου πει ποσο θα κοστισει αυτη (μαζι με τα εξοδα) ???

Θα βγούνε, ήδη στα σκαριά είναι οι 23άρες και οι 21.κάτι με 1920x1080. Αυτές βγαίνουν καθαρά για ταινίες, αλλά ίσως δώσουν και λίγο καλύτερη αίσθηση και στα παιχνίδια.

Αν λάβεις και υπόψιν τα -230.000 pixels που έχει η 1080 σε σχέση με τη 1200, κερδίζεις και στο ότι δε χρειάζεσαι τόσο ισχυρές GPU για τα παιχνίδια ;)

Μωρε θα βγουνε απλα στην Ελλαδα θα εχουν την διπλασια τιμή....η παραπάνω 1000 κανει εδω. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

γενικα

ΜVA - αρκετα γρηγορη ημι gloss πανελ περιπου 75 wide gamut

σε οσους δεν αρεσε το μεγαλο gamut της HP 2475w πηγαιναν σε αυτην

ειναι πιο γρηγορη απο την 2475, δεν εχει τα (γνωστα) προβλήματα της.

το μαυρο ειναι λιγο χειροτερο απο την 2475.

Οι περισσοτεροι βεβαια που γκρινιαζαν(πολυ μεγαλη φασαρια στο net λεμε)

για το μεγαλο wide gamut της 2475, τζαμπα το εκαναν, ρυθμιζεται με το rbg και σωστο

καλιμπραρισμα.

Eγω επαιξα μια ζαρια με την HP2475w αλλα ως γνωστος γκαντεμης μου τυχε

"πρασινη απο αριστερα κοκκινη απο δεξια" - Φυσικα δεν καθησα να περιμενω 300ωρες λειτουργιας...

εφυγε πισω....

το wide gamut παντως μια χαρα ηταν και υπαρχουν και ρυθμισεις στο net (την φτιαχνεις ευκολα στα μετρα σου)

Link to comment
Share on other sites

TI? ΜΙΚΡΗ? εχουμε χασει το μετρο μου φαινεται...! δεν πιστευω οτι χρειαζεται κανεις, για προσωπικη χρηση, παραπανω μεγεθος. εγω το θεωρω ιδανικο για καθημερινη χρηση. δεν ειμαστε ολοι σχεδιαστες ή ξερω γω τι αλλο για να θελουμε 30αρες και 40αρες οθονες!!

παντως η τιμη της ειναι πολυ καλη!

Δε μίλησα για όλους. Έχω την 20άρα wide της υπογραφής εδώ και 3 χρόνια για καθημερινή χρήση και πλέον τη θεωρώ μικρή ή καλύτερα ανεπαρκή, όπως θεωρώ και την 22άρα, σε σχέση με το τι εναλλακτικές υπάρχουν πλέον. Σε 24άρα που έχω δουλέψει είδα κέρδος και διαφορά για τα δικά μου γούστα/δεδομένα, έπαιξε ρόλο και η αλλαγή ανάλυσης. Βλέπω συχνά και ταινίες/σειρές, όπως επίσης δουλεύω συχνά με παράλληλα παράθυρα ( 2 κάθετα) οπότε το μέγεθος με βοηθάει. Ο καθένας βέβαια έχει άλλες απαιτήσεις, έχω γνωστούς που θεωρούν την 20άρα μου τέρας :p . Είναι σίγουρα και συνήθεια, παίζει ρόλο και η απόσταση θέασης (είμαι από 70cm έως και μέτρο όταν κάθομαι πίσω τελείως). :yes4:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια 24αρα ειναι χορταστικη αλλα συντομα τη συνηθιζεις και συνειδοτοποιεις οτι +4 ιντσες δεν κανουν την υπερβολη.

Μια 27αρα η μια 30αρα ναι αλλα μια 24αρα ειναι χρυση τομη, απο τη στιγμη που εγινε τιμολογιακα προσιτη.

Ειδικα με τα τελευταια τερατα plasma tv κλπ που εχουν βγει οι οι 20+ ιντσες φαινονται λιγες !

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτή η οθόνη απλά δύο προβληματισμούς έχω.

1) Λέει ότι έχει 6 ms response time που στα χαρτιά για μένα είναι πολύ μεγάλο. Από την άλλη είδα στο digital versus ότι είναι πάνω κάτω σαν μία TN 2ms με ενεργοποιημένο κιόλας το overdrive. Είναι όντως τόσο γρήγορη ή θα φάω πίκρα αν την πάρω? To λέω γιατί με TN 5 ms που έχω τώρα είναι πάρα μα πάρα πολύ αργή στα μάτια μου.

Εν ολίγοις θα είναι το ίδιο γρήγορη με την T220 με ενεργοποιημένο το RTA σε Mode 2?

2) Πότε θα έρθει στην ελληνική αγορά και πόσο θα κάνει (έστω και μία εκτίμηση)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.