Jump to content



ΠΡΟΣΟΧΗ..Απάτη για χρέωση λογαριασμού κινητής τηλεφωνίας!


αρης_τζ

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

προσωπικά ποτέ, ποτέ μα ΠΟΤΕ δε στέλνω μηνύματα σε τέτοια νούμερα. οι χρεώσεις είναι στο θεό και κάνουν τα απίστευτα για να προσελκύσουν κόσμο στις 'υπηρεσίες' τους. Απίστευτα ανήθικοι τρόποι για να βγάζει λεφτά μια επιχείρηση. :rant:

Link to comment
Share on other sites

Και σε ειχα για ''έξυπνο άτομο" :hm:

Αυτο δεν γίνεται με τίποτα μην ανησυχείς! :T:

Φιλικα και χωρίς καμιά πρόθεση επίθεσης...

Αν "γίνεται" (που νομίζω ότι γίνεται να βρείς περιοχή περίπου με βάση την "κυψέλη/ες" που είσαι συνδεμένος, με ακρίβεια μερικών χιλιομέτρων, τότε τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων. Αν όχι (αν αυτή η εταιρία δεν μπορεί να έχει πρόσβαση σ'αυτή την πληροφορία) τότε πάλι έχουμε θέμα εξαπάτησης.

Φιλικα και χωρίς καμιά πρόθεση επίθεσης... δεν με ενδιαφέρει για τι "ανθρωπο" με είχες/έχεις.

Link to comment
Share on other sites

γενικότερα, είναι δυνατός ο εντοπισμός της θέσης σου μέσω του κινητού. όμως μου φαίνεται αδιανόητο να έχει πρόσβαση σε τέτοιες δυνατότητες μια τυχάρπαστη εταιρεία που έχει 5 διαφημιστικά banners στο ιντερνετ.

Κατά 99.9 % είναι απλά κράχτης για να τσιμπήσουν μερικά πιτσιρίκια και να βγάλουν λεφτά. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν είναι σε αστική περιοχή και υπάρχουν 2 κυψέλες τον εντοπίζεις με απόσταση 1.5μέτρο

προσωπικά δεδομένα δεν υπάρχουν συναίνεσες από το κινητό σου για αυτό

αν δεν έχει πρόσβαση η εταιρία στα παραπάνω θα πρέπει να λογοδοτήσει για απάτη και ψευδή διαφήμιση.

έτσι το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεδομένα δεν υπάρχουν συναίνεσες από το κινητό σου για αυτό
Αυτό μπορείς να το εξηγίσεις λίγο ? Τι υπόγραψα όταν π.χ. αγόρασα μια καρτούλα σύνδεσης Q από το περίπτερο για την οποία αργότερα έδωσα ταυτότητα και το έκανα "επώνυμο" (από ανώνυμο καρτοκινητό) ?
Link to comment
Share on other sites

μιλάω για την περίπτωση που το πρόγραμμα "εντόπισε το φίλο σου" λειτουργεί.

αποδέχθηκε ο εντοπιζόμενος με αποστολή γραπτού μηνύματος οτι θέλει να αναφέρεται σε κάποιον άλλο.

αυτό θεωρώ συγκατάθεση

οι εταιρίες έχουν ούτως η άλλως πρόσβαση και γνωστοποιούν μόνο με εισαγγελική

εντολή όπου χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Αρχικά είχες στείλει sms ή όχι; Άμα είχες στείλει, μπορούν να το θεωρήσουν ότι ενεργοποίησες την υπηρεσία. Αν όχι, και συμπλήρωσες μόνο το κινητό σου στη φόρμα στο ίντερνετ, τότε μπορείς να το τραβήξεις το θέμα.

Έχω ακούσει για πολλά τέτοια περιστατικά, όπου μάλιστα οι παροχείς κάνουν τα στραβά μάτια. :S

O κωδικός ενεργοποίησης της υπηρεσίας ήρθε με sms μετά την καταχώρηση

του αριθμού κινητού στην ιστοσελίδα. Αν και φανταζόμουν ότι αυτό θα

γινόταν μια φορά, εν τούτοις ακούσια ή καλύτερα με καταχρηστικό τρόπο

χωρίς άλλη ενημέρωση, έγινα αυτόματα μέλος στην υπηρεσία αυτή και

έλαβα και άλλα χρεωστικά sms. Δηλαδή χρησιμοπόίησαν αυθαίρετα την

σύνδεση μου για το quizz που δοκίμασα μια φορά, για να γίνω επίσημο μέλος στην

υπηρεσία τους με μηνιαία χρέωση 8ευρώ.

Ήδη έκανα γραπτή καταγγελία στην εταιρεία για επιστροφή χρημάτων το

οποίο δέχτηκαν χωρίς αντίρρηση καθώς και στην ΕΕΤΕ (Επιτροπή Τηλεπκοινωνιών)

προστασία καταναλωτή και θα δώσω αντίγραφο της καταγγελίας για δημοσιοποίηση:yes4::yes4:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ γι'αυτή την περίπτωση μιλώ. Απλά νομιζα ότι η υπηρεσία αυτή έχει ώς εξής : Στέλνεις ένα μύνημα με τον αριθμό του κινητου που θέλεις να βρείς (οποιοδήποτε) και σου "επιστρεφει" το στίγμα του κινητού αυτού. Μάλλον δεν κατάλαβα καλά ?

Τώρα είδα τους όρους :

Η χρήση του Spymigo

Έχεις την αποκλειστική ευθύνη για τον τρόπο χρήσης του Spymigo και της συμπεριφοράς σου απέναντι στους άλλους χρήστες

Δια του παρόντος αποδέχεσαι όλα τα δικαίωματα ( συμπεριλαμβανομένων των πνευματικών δικαιωμάτων ) της αποκλειστικότητας από την Bobmobile AG.

H Bob Mobile AG, καθώς και οι συνεργάτες της, δεν ευθύνονται για καμία βλάβη που μπορεί να προκληθεί από το προϊόν ή ως αποτέλεσμα της χρήσης αυτού.

Δια τούτο, παραιτήσε από κάθε μελλοντική απαίτηση προς την Bobmobile AG και τους συνεργάτες της, που συσχετίζεται έμμεσα ή άμεσα με την χρήση του Spymigo

Η χρήση του Spymigo πρέπει να συμφωνεί απόλυτα με τους νόμους της Γερμανικής Νομοθεσίας.

Κάθε διαμάχη μεταξύ Bob Mobile AG και χρήστη πρέπει ( με εξαίρεση όλα τα μη γερμανικά δικαστικά μέγαρα, που λειτουργούν βασει της τοπικής, εθνικής και διεθνής νομοθεσίας ) να κατατίθενται αποκλειστικά στο σχετικά δικαστικό μέγαρο το οποίο βρίσκεται στην περιοχή Dusseldorf, της Γερμανίας.

H Bob Mobile AG επιφυλάσσεται πάντως του δικαιώματος της να ακολουθήσει διαφορετικές διαδικασίες για κάθε χώρα

Το Νulaz εξελίσσεται διαρκώς. Αλλάγες ή τροποποιήσεις γίνονται χωρίς προειδοποίηση

Συνιστούμε την χρήση της τελευταίας πάντοτε έκδοσης

Οι τοποθεσίες και οι πληροφορίες των χρηστών

Προστασία προσωπικών δεδομένων

'Όλα τα στοιχεία χρήστη θεωρούνται προσωπικά και είναι δεν προσβάσιμα από τρίτους, χωρίς τη συναίνεση του δικαιούχου. Στοιχεία χρήστη θεωρούνται όλα τα στοιχεια τα οποία έχουν δωθεί στο Spymigo : Προσωπικές πληροφορίες, email, αριθμός τηλεφώνου, μηνύματα, αγαπημένα, προτιμήσεις, τοποθεσίες, εντοπισμοί

Μόνο όσοι χρήστες εσύ επιθυμείς, μπορούν να σε εντοπίσουν.

Μόσο όσες πληροφορίες εσυ επιθυμείς, θα είναι προσβάσιμες σε άλλους χρήστες.

Σε περίπτωση χρεωκοπίας ή μεταπώλησης της Bobmobile AG, η προστασία προσωπικών δεδομένων ισχύει και οι στοιχεία αυτά παραμένουν απόρρητα.

Αυτοί οι όροι και οι προυποθέσεις είναι μεταβλητοί και η Bobmobile AG έχει το δικαίωμα να τους αλλάξει. Σε κάθε τέτοια περίπτωση, θα ενημερωθείς σχετικά.

Χρησιμοποιώντας το Spymigo, συμφωνείς με τους παραπάνω όρους και τις προϋποθέσεις,

Άντε γεια.

Το θέμα είναι πώς η εταιρία του τηλεφώνου μου έδωσε/δίνει τα οποιαδήποτε στοιχεία στην παραπάνω εταιρία όπως σε ποιά κυψέλη/ες βρίσκομαι. Αυτό ήταν και το αρχικό μου ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προσέχουμε τέτοια adds μιας και τα περισσότερα είναι για εξαπάτηση πελατών...και δυστυχώς είναι πολλά και πιστικά!!!

Πειστικο ειναι οταν σου λεει κανε radar το κινητο σου? E λολ.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν εψαξες για τους ορους χρησης/χρεωσεις το φταιξιμο ειναι σε σενα.

Δεν ειναι "απατεωνια", αλλα τροπος να ξεγελας τον κοσμο κ να χρεωνεις.

αν παω και γραψω το δικο σου κινητο και σου στελνει και σε χρεωνει?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το όνομα της εταιρίας ("Bob Mobile"). Οι τύποι είναι απατεώνες, το ίντερνετ είναι γεμάτο καταγγελίες. Είχα διαβάσει κάποτε τα στοιχεία της εταιρίας και τα κράτησα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν. Αν τα θες για να κάνεις κάποια αγωγή πες μου, αν και λογικά θα μπορέσει να τους εντοπίσει ο δικηγόρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Σερφάροντας στο νετ, άνοιξε ιστοσελίδα που μου κίνησε το ενδιαφέρον

παναθεμά τη.. Το θέμα ήταν "ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΕ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ?"

Πρόκειται για την υπηρεσία webspy με αριθμό παραλαβής SMS 54060.

Καταχώρησα τον αριθμό κινητού μου για να δω τι θα συμβεί και έλαβα

άμεσα απαντητικό μήνυμα εγγραφής στην υπηρεσία..Νόμιζα ότι μέχρι

εκεί καλά και το άφησα έτσι..

Όμως μετά από κάποιες μέρες ήρθαν άλλα μηνύματα SMS απο την υπηρεσία

τα οποία χρεώνονται (2ευρώ/sms). Με ειδοποιούσαν ότι ανανεώθηκε η

μηνιαία συνδρομή μου στην υπηρεσία (8ευρώ/μήνα)!!!

ΔΕΝ δικαιολογείται τέτοια εκβιαστική εξαπάτηση του καταναλωτή..

Μπήκα στο site της εταιρείας και είδα στα ψιλά γράμματα ότι για να διακοπεί η υπηρεσία,

πρέπει να γράψω νέο sms 'STOP WEBSPY' και να το στείλω στο 54060 πράγμα που έκανα

σήμερα για την διαγραφή μου.

Όμως η ακούσια χρέωση στον λογαριασμό Vodafone που έχω δεν ξέρω τι

να κάνω...τουλάχιστον δεν επικοινώνησα με την εταιρεία ακόμα..:fear:

Ακούω τα σχόλιά σας..:whistle:

Απατεώνες δεν είναι μόνο αυτοί φίλε μου….που είναι η υπευθυνότητα της εταιρίας σου..

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο την εταιρία κινητής και θα ζητούσα διακοπή συμβολαίου για αυτό το λόγο …….. έτσι για να δω τι απάντηση θα έπαιρνα….

:banging:

Link to comment
Share on other sites

από πότε φταίει μια εταιρεία για εγγραφή του συνδρομητή της σε κάποια υπηρεσία; τι να έκαναν; να του ελεγαν "Ξερετε, ειδαμε οτι στειλατε το ταδε sms κλπ...". μετά πάλι θα κράζατε (και δικαίως) για monitoring των συνδρομητών.

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.