Jump to content



Αξίζει να βάλω 8gb Ram


nikdev

Recommended Posts

Παρόμοιο setup έχουμε (Q6600, 8 GB, Raptor, X38 chipset), ίσως στο photoshop να σε βοηθήσει αλλά στις άλλες εφαρμογές δεν νομίζω να παίξει ρόλο.

Προσωπικά, δεν έχω δει mem util πάνω από 50% στο δικό μου σε παιχνίδια, avi-->dvd κλπ.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπε και ο φίλος άμα τρέχει after effects και γενικά photoshop θα είσαι ποιο άνετος..εγώ σε κάποια γάση είχα κάνει το pc να τρέχει σαν server οπότε ήθελα και πάνω από 8....

Α! και στο Multitasking βοηθάει αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς! Ειδικά αν χρειάζεται να έχεις από 2 και πάνω virtual pcs ταυτόχρονα ενεργά και χωρίς να τσιγκουνεύεσαι την ram που τους παραχωρείς τότε θα δώσουν μεγάλη ανάσα στο σύστημα σου τα 8GB RAM!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάνε και σε virtual PCs.

+1

Όπως επίσης να φτιάξεις ένα ramdrive και να έχεις εκεί βάσεις δεδομένων ή ramdrive για file sharing μεταξύ εφαρμογών ώστε να αποφύγεις windows messages και περιορισμούς αυτών...

Link to comment
Share on other sites

To ramdisk σε xp... είναι όμως πιο παλιά έκδοση από αυτή που έχουν τώρα, η οποία μου έκανε διάφορα προβλήματα σε xp...

Υπάρχει και αυτή η freeware εφαρμογή, αλλά στο reboot ορισμένες φορές, έχανε το ramdrive και την παράτησα... δεν τη έχω δοκιμάσει σε sp3 όμως να δω αν έχει αλλάξει κάτι... προσοχή, αν την χρησιμοποιήσεις να επιλέξεις "Fixed media" και όχι "RAM Drive" για να βρίσκει το ramdrive στο reboot...

Link to comment
Share on other sites

και από πλευράς OS?

Tα Vista Full (εγω δεν εχω ιδεα αλλα λέγεται) οτι απο 2GB στα 4GB έχουν διαφορετική συμπεριφορά

Ας πούμε τα Win 7, θα είναι πιο απαιτητικά από 4Gb RAM ?

έχουμε καμιά ένδειξη ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής (έχω δουλέψει το build 7000) είναι λιγότερο απαιτητικά σε μνήμη από τα Vista. 4GB είναι μια χαρά και για 7even & Vista εκτός αν κάνεις πράγματα the Jaco-way (άκου η db σε ramdrive !!) ή βαρύ/prophesional photo editing.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα 8gigs ram είναι υπερβολή και δεν θα δεις κάτι το σημαντικό.Τα 4gigs είναι ύπεραρκετά,και πάλι δεν τα εκμεταλεύεσαι πλήρως λόγω των εφαρμογών.Αξίζει να δώσεις λεφτά για να παίξεις με το photoshop λίγο ποιο γρήγορα?Αν είσαι γραφίστας,τότε αλλάζει το πράμμα,αλλά να το θες για προσωπική χρήση,άστο με τα 4gigs.

Α! και στο Multitasking βοηθάει αρκετά..

Multitasking??Η x86 αρχιτεκτονική δεν το έχει γνωρίσει ακόμα.Λένε για windows 7 ότι θα έχει πραγματικό multitasking αλλά το ίδιο λέγανε και για τα vista.Το μόνο πραγματικό multitasking σύστημα,είναι η amiga και τα macs σε ppc αρχιτεκτονική;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής (έχω δουλέψει το build 7000) είναι λιγότερο απαιτητικά σε μνήμη από τα Vista. 4GB είναι μια χαρά και για 7even & Vista εκτός αν κάνεις πράγματα the Jaco-way (άκου η db σε ramdrive !!) ή βαρύ/prophesional photo editing.

Οταν εχουμε ομως μεγαλη hardware ισχυ (π.χ. τωρα η ποσοτητα της RAM ειναι φθηνη σε σχεση με παλιοτερα)

ειναι επιφοβο ενα "τεμπελιασμα" στο software απο αποψη καλυτερης αξιοποίησης πορων....

εφοσον και τα seven ειναι και λιγοτερα απαιτητικα...

...ενω μεχρι τωρα, υπηρχε μια ας το πουμε γραμμικη αυξηση της αναγκης σε ποσοτητα RAM, ξαφνικα υπαρχει μια

εκρηξη...

256,1000, 2000 με τα Vista διακαιολογουσαμε τα 4gb....

οι καινουριες πλατφορμες βγαινουν με 6-8Gb .... - και ενω τα Vista διαχειριζονται καλυτερα την RAM..

τι δεν καταλαβαινω ???

δεν μιλάω για εξειδικευμένες περιπτώσεις ...

(δεν μας δινουν (πιο γρηγορα) κανα φθηνο ssd καλυτερα ?? - ssd for the masses :p)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην ταχύτητα και στον τρόπο λειτουργίας είναι ορατή όταν πάμε από δύο σε τέσσερα GB. Από 4 σε 8 υπάρχει και πάλι κάποια διαφορά, αλλά μόνο στα Vista 64 και δεν είναι τόσο άμεσα ορατή, παρά το γεγονός ότι η επιπλέον μνήμη χρησιμοποιείται ως cache. Πάντως βοηθάει αν δεν έχουμε γρήγορο δίσκο.

Τα 8GB όμως έχουν και μειονεκτήματα.

Ο υπολογιστής υπερχρονίζεται λιγότερο και οι πιθανότητες σφάλματος από τη μνήμη αυξάνουν.

Θα έλεγα ότι δεν είναι τόσο απαραίτητα τα 8GB σήμερα.

Αν όμως έχουμε core i7, θα πρέπει να πάμε σε 6GB και όχι σε τρία, ούτε σε 12, εκτός και αν έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις από τον υπολογιστή.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι για κανονική χρήση βάζουμε 4GB για παλιούς επεξεργαστές και 6GB αν έχουμε core i7.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής (έχω δουλέψει το build 7000) είναι λιγότερο απαιτητικά σε μνήμη από τα Vista. 4GB είναι μια χαρά και για 7even & Vista εκτός αν κάνεις πράγματα the Jaco-way (άκου η db σε ramdrive !!) ή βαρύ/prophesional photo editing.

ερρρ το να είναι η db σε ram-drive δεν είναι jaco-exclusive. αν οι απόλυτες επιδόσεις παίζουν ρόλο, και εαν έχεις τρελή ποσότητα απο requests, είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι db expert και μου έκανε μεγάλη εντύπωση που δεν το είχα σκεφτεί τόσο καιρό.

Μια από τα ίδια, μου είχε έρθει η ιδέα για μια δουλειά που χρειαζόταν db και πάρα πολλά i/o, οπότε είχα κάνει αυτό... αλλά λογικό να χρησιμοποιείται ευρύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.