Jump to content



Αξιόπιστος Σκληρός 1-1.5ΤΒ


nikdev

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Samsung f1 spinpoint αρκετα γρογοροι απλως λιγο θορυβωδης

ημουνα μεταξυ ενος τετοιου και του seagate και το χω ψαξει το θεμα...οι seagate ειναι πιο γρηγοροι ομως σε αρκετα τεστς σε ολα τα reviews που διαβασα!!!

ενα ενδεικτικο και κατατοπιστικο εδω

βεβαια οι διαφορες ειναι αμελητεες αλλα παλι..:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι, πάντως, όσοι έχετε κάποιο από τα μοντέλα της seagate με το προβληματικό firmware να κάνετε την αναβάθμιση, για να μη χτυπάτε το κεφάλι σας μετά. Δε ξέρετε πότε θα τους καπνίσει να βγάλουν το πρόβλημα (που αν δεν κάνω λάθος θα το βγάλουν), ακόμη κι αν δουλεύουν άψογα μέχρι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

me2

Γενικά, από όλες τις μάρκες των IDE/SATA σκληρών που έχουν πέσει στα χέρια μου μόνο με WD είχα προβλήματα, αν εξαιρέσεις έναν 400αρι Seagate που πέθανε πριν πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...παντως οσο και αν εψαξα το νετ δεν βρηκα περιστατικο να χαλαει καποιος seagate μετα την αναβαθμιση! αυτο και μονο μου λεει πως διορθωθηκε το προβλημα!

υγ:επισης τωρα απ 'οπου και να παρεις καινουργιο δισκο ειναι απιθανο να πεσεις σε προβληματικο!

Link to comment
Share on other sites

ναι και για quote-αρω τον Chosen

Επίσης, όλοι (μα όλοι) οι δίσκοι χτυπάνε (μιλάω για μάρκες), δεν υπάρχει μάρκα που "δεν χτυπάει".

Υπάρχει μάρκα (Maxtor) που χτυπάει πιο συχνά κι από τις μπιέλες του Bill Peppa, αλλά δίσκος που να σου εγγυηθεί από τα χαρτιά του ότι δεν θα χτυπήσει ποτέ, δεν υπάρχει.

"...και αν σου κατσει..."

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποιον προτινεται σε 1TB ή 1,5TB? τον θελω για αποθηκευτικο χωρο καθαρα!

μα σε 1,5 αν δεν κανω λαθος εχει μονο seagate (για εσωτερικο μιλαω)

οπως και να χει πηγαινε για τον seagate 1,5TB και δεν θα το μετανοιωσεις!

κανενα προβλημα μεχρι τωρα, γρηγορος και σχετικα ησυχος!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οι seagate οι 7200.11 ειχαν και προβλημα μεγαλου ποσοστου βλαβων, αλλα και το προβλημα με το firmware ( στιγμιαια μη ανταποκριση του δισκου που σε raid array εβγαζε τον δισκο εκτος array ), το προβλημα με το firmware διορθωθηκε, το προβλημα με το μεγαλο ποσοστο βλαβων και αυτο σε μεγαλο βαθμο.. επισης ειναι σημαντικο εδω να δουμε και κατι αλλο, τι μεγεθος platters εχουν οι δισκοι αυτοι.. καταρχην οι seagate οι 7200.11 αυτοι των 1ΤΒ και κατω εχουν 333GB η μικροτερες platters , ενω απο 1ΤΒ κι επανω υπαρχουν δυο δισκοι αυτη τη στιγμη, ο seagate 7200.11 1.5ΤΒ με τεσσερις platters των 375GΒ και οι WD EADS, με τρεις η τεσσερις platters των 500GB αλλα στις 5900 στροφες ( κι οχι στις 7200 οπως ο seagate ), τι θελω να πω, οτι μονο η seagate εχει βγαλει δισκο με 3 και παραπανω platters των νεων υψηλων χωρικοτητων των 375 η 500GB στις 7200rpm και πολλοι λενε οτι και εκει υπαρχει το προβλημα με τα ποσοστα βλαβων των 7200.11... εντελει, σε 1ΤΒ υπαρχουν πολλες επιλογες, οι ταχυτεροι αυτη τη στιγμη ειναι νομιζω οι seagate 7200.12 ( με δυο platters των 500GB στο 1ΤΒ ), για τους οποιους δεν εχει ακουστει τιποτα αναλογα ασχημο οπως για τους 7200.11. Και οι υπολοιποι WD, Samsung εχουν παρομοιους 1ΤΒ δισκους με δυο platters των 500GB επισης ( λιγοτερα κινουμενα μερη, μικροτερη θερμοκρασια αρα πιο αξιοπιστοι ), εγω θα διαλεγα με βαση την εγγυηση που δινουν, αναμεσα σ' αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου κανει και η εγγύηση...τα δεδομένα σε κάποιες περιπτώσεις ειναι ''ανεκτίμητης αξιας''

Πολυ αναλυτικό το ποστ σου :T:

Με βλέπω και εγω να πουλάω τους δικους μου και να παω σε 1,5 TB :to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά τελικά έχω μπερδευτεί.Θέλω να κάνω αναβάθμιση του διαθέσιμου αποθηκευτικού χώρου του pc μου και δεν μπορώ να επιλέξω ανάμεσα στον caviar black,7200,12 1-1.5tb και τέλος samsung 1tb f1.Τι λέτε?Αν και ο 640 wd που έχει 1 platter μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον.Δεν θέλω να είναι θορυβώδης και πολύ ζεστός

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο WD 640 με τα tera-τα;

Πάμε πάλι.. Seagate 1.5TB από ΄μένα. Αθόρυβος, γρήγορος, κρύος και αξιόπιστος -μέχρι στιγμής-. :)

Βασικά μόνο για αξιοπηστία μιας και έχει μόνο 1 Platter.Έτσι λιγότερα μηχανικά μέρη :victory:.Το post έγινε γιατί δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα δεν μπορει να βγαλει ευκολα κανεις.. αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι στις 7200 στροφες και στα 1.5ΤΒ υπαρχει μια επιλογη ουτως η αλλως, ο seagate 7200.11 1.5TB.. οι WD EADS ειναι εκτος κατηγοριας και γιατι ειναι στις 5900 στροφες αλλα και λογω τιμης... στα 1ΤΒ και λιγοτερο τουλαχιστον υπαρχουν περισσοτερες επιλογες, εγω θα προτιμουσα τον seagate 7200.12 η καποιον WD black.

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα δεν μπορει να βγαλει ευκολα κανεις.. αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι στις 7200 στροφες και στα 1.5ΤΒ υπαρχει μια επιλογη ουτως η αλλως, ο seagate 7200.11 1.5TB.. οι WD EADS ειναι εκτος κατηγοριας και γιατι ειναι στις 5900 στροφες αλλα και λογω τιμης... στα 1ΤΒ και λιγοτερο τουλαχιστον υπαρχουν περισσοτερες επιλογες, εγω θα προτιμουσα τον seagate 7200.12 η καποιον WD black.

Όντως.Δηλαδή αποκλείεις τον samsung τον f1?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.