Jump to content



Αξιόπιστος Σκληρός 1-1.5ΤΒ


nikdev

Recommended Posts

Παιδιά εκτός αν παίζει κάποια παρτίδα με ελαττωματικό firmware ή κάποιο κατασκευαστικό λάθος, κάτι που μαθαίνετε ASAP συνήθως, με τις 5ετής εγγυήσεις που δίνουν και παίρνουν δεν νομίζω πως υπάρχουν «κακοί» δίσκοι.

Αν θέλετε 100% αξιοπιστία να μην χαθούν οι τσο... εεε, τα δεδομένα σας, κάνετε imo ότι προτείνει και ο μαμιν (Raid 1).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Η σειρά πατάτα του 7200.11 μαθεύτηκε μετά από ένα χρόνο καί οπότε δέν ισχύει το παραπάνω.

Κατα τα άλλα πάρε τον φθηνότερο, έτσι και αλλιώς για αποθήκη τον θές.

Και κρατάς λεφτά και για τον επόμενο, για να φτιάξεις ένα raid 1 και να ησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτός μου γυάλισε στο μάτι

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303728

είναι σχετικά καινούργιος

μου άρεσε λόγο επιδόσεων από αξιοπιστία δεν ξέρω πάντως

Στο κατεβαστηρι μου δουλευει μια χαρα χωρις κανενα απολυτως προβλημα:victory:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω raid. Η εγγύηση καλή και χρυσή αλλά τι να το κάνω άμα χάσω 1-1,5 ΤΒ data.

Όχι φίλε μου δεν είναι τσόντες.

Μαλλον καταλαβες raid 0

Το raid 1 ειναι αυτο που θα σε σωσει οταν,χτυπα ξυλο , χαλασει ο ενας απο τους 2 δισκους στο raid...:fun:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μαλλον καταλαβες raid 0

Το raid 1 ειναι αυτο που θα σε σωσει οταν,χτυπα ξυλο , χαλασει ο ενας απο τους 2 δισκους στο raid...:fun:

Παντως στα διαφορα forums σχετικα με τους 7200.11 ( ολων των χωρικοτητων ) φωναζανε οχι μονο για τα γνωστα προβληματα με το firmware που δεν αποκρινοταν ο δισκος και γινοταν dropped απο τον raid array ( που και αυτο ειναι σημαντικο, αν γινονταν dropped δυο σκληροι η ενας πριν γινει το rebuild απο τον προηγουμενο και εκεινη την στιγμη γραφοταν κατι στο array μαλλον θα χανοταν ) αλλα και στο οτι εχουν μεγαλη "θνησιμοτητα".. εγω εχω ενα σερβερ με τεσσερις wd 640GB, απο τοτε που βγηκαν οι 1.5TB seagate ολο ελεγα να τους αντικαταστησω με τεσσερις ( η περισσοτερους ) seagate και ολο το ανεβαλα λογω των παραπανω προβληματων.. και εντελει, ποιο ειναι το status με τους 1.5ΤΒ 7200.11 τωρα; Το νεο firmware διορθωσε τα πραγματα;

Link to comment
Share on other sites

Παντως στα διαφορα forums σχετικα με τους 7200.11 ( ολων των χωρικοτητων ) φωναζανε οχι μονο για τα γνωστα προβληματα με το firmware που δεν αποκρινοταν ο δισκος και γινοταν dropped απο τον raid array ( που και αυτο ειναι σημαντικο, αν γινονταν dropped δυο σκληροι η ενας πριν γινει το rebuild απο τον προηγουμενο και εκεινη την στιγμη γραφοταν κατι στο array μαλλον θα χανοταν ) αλλα και στο οτι εχουν μεγαλη "θνησιμοτητα".. εγω εχω ενα σερβερ με τεσσερις wd 640GB, απο τοτε που βγηκαν οι 1.5TB seagate ολο ελεγα να τους αντικαταστησω με τεσσερις ( η περισσοτερους ) seagate και ολο το ανεβαλα λογω των παραπανω προβληματων.. και εντελει, ποιο ειναι το status με τους 1.5ΤΒ 7200.11 τωρα; Το νεο firmware διορθωσε τα πραγματα;

Το τελευταίο firmware πρέπει να διόρθωσε τα προβλήματα.Τουλάχιστον εγώ δεν έχω διαβάσει πουθενά για άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο firmware πρέπει να διόρθωσε τα προβλήματα.Τουλάχιστον εγώ δεν έχω διαβάσει πουθενά για άλλα προβλήματα.

Ναι,ωστόσο κι έτσι να είναι,το ότι μια εταιρία που είχε σαν "ατού" τα 5 χρόνια εγγύησης,όταν άρχισε και ο ανταγωνισμός να παρέχει την ίδια εγγύηση,εκείνη έπεσε στα 3,με βάζει σε πολλές σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites

geia xara,

Arxika sorry gia ta greklish alla grafo apo sun termatiko tha diorthoso to minima to apogeuma.

epeidi skeftome na agoraso skliro 1TB koitaza kai tous kenourgious seagate 7200.12 . Ti lete tous exeis kaneis dokimasei?

Mexri stigmis exo enan IBM 80GB (apo to 2003) enan wd 250GB apo arxes 2007 kai ena seagate 500gb apo septmvri 2008 me to ellatomatiko firmware alla douleuei mia xara !

Oloi oi parapano douleuoun mia xara (de thimae tora ta akrivi montela).

Link to comment
Share on other sites

geia xara,

Arxika sorry gia ta greklish alla grafo apo sun termatiko tha diorthoso to minima to apogeuma.

epeidi skeftome na agoraso skliro 1TB koitaza kai tous kenourgious seagate 7200.12 . Ti lete tous exeis kaneis dokimasei?

Mexri stigmis exo enan IBM 80GB (apo to 2003) enan wd 250GB apo arxes 2007 kai ena seagate 500gb apo septmvri 2008 me to ellatomatiko firmware alla douleuei mia xara !

Oloi oi parapano douleuoun mia xara (de thimae tora ta akrivi montela).

Οι 7200.12 δεν εχουν τα προβληματα firmware και μεγαλου death rate που ειχαν παρουσιασει οι 7200.11, επισης ειναι απο τους πιο γρηγορους αν οχι οι πιο γρηγοροι 7200.12.. ακομα ειναι και με 2 platters των 500GB ( μικροτερος θορυβος, θερμοκρασια, μεγαλυτερη αξιοπιστια λογω λιγοτερων μηχανικων μερων ), για 1ΤΒ δισκους ειναι νομιζω απο τις πιο καλες επιλογες..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα 2 χρονια τον 500αρη seagate 7200.11 χωρις περασμένο firmware και ολο το διάστημα δεν ειχα προβλήματα...Ζει και βασιλεύει :p

Με λιγα λογια ειναι οτι σου κατσει (εφόσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα, firmware πχ, απο το εργοστάσιο) ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα 2 χρονια τον 500αρη seagate 7200.11 χωρις περασμένο firmware και ολο το διάστημα δεν ειχα προβλήματα...Ζει και βασιλεύει :p

Με λιγα λογια ειναι οτι σου κατσει (εφόσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα, firmware πχ, απο το εργοστάσιο) ;)

και εγω με τον 500αρη ημουνα κοντα 6 μηνες με το παλιο firmware και δεν μου εκανε το παραμικρο προβλημα...εννοειται βεβαια πως εκανα την αναβαθμιση για να χω το κεφαλι μου ησυχο...απο την αλλη του sebastian μια καλη μερα του "φυγαν" 4 νομιζω!

εδω θα συμφωνησω πως ειναι οτι σου κατσει!

υγ: τον 1,5ΤΒ τον πηρα και εγω πριν 1 βδομαδα περιπου και τον εχω μισογεμισει μεχρι τωρα...κανενα απολυτως!προβλημα-ειχα καποιες επιφυλαξεις, ειχα ανοιξει και θεμα και τελικα πηρα αυτον! ηρθε με μη προβληματικο firmware απο πλαισιο!!!ο χρονος θα δειξει παντως μεχρι τωρα μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις-πολυ γρηγορος και "σχετικα" αθορυβος:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.