Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Αυτό για την ψύξη της μητρικής το παραβλέπω:hehe:

Στην Classified ζεματάει το NB και ας αλλάξεις και πάστα.

Aλλά γενικά τα NB των Χ58 είναι ζεστά.

εμενα 36 βαθμους εχει το NB... νομιζω ειναι μια χαρα ;) με το μηχανημα στα 4

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 REX2 και στην Classified που έχω τώρα οι temps κυμαινόντουσαν από 40C και πάνω, αλλά χωρίς ανεμιστήρι:D

και εμενα χωρις ανεμιστηρι ειναι. δεν τα εχω βαλει πανω αν και δινει η asus προσθετα ανεμιστηρια για NB αλλα εχει μπει η V8 και δεν εχει χωρο για να μπουν τα ανεμιστηρια :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας θελω πλεον να τις παω 1800 οχι 1620.

Tα 1800 ή 1700 με ρευμα 1.65 τα επιασες;

Στα 1800 ηταν σταθερες;

Uncore εχει επιλογη και 16/17 και 20/21 για τα αντιστοιχα multi αλλα γιατι να το θεσω χειροκινητα;

Τελος αν ξερς να μου πεις και τι ειναι το performance enchance και τι διαφορα εχουν οι επιλογες standard/turbo, θα ημουν ευγνωμων.

Ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε.

τα 1700 ηταν με 1,65.τα 1800 με 1,75 νομιζω.πιστευω πως ειναι καλυτερα αυτα που μπορεις να τα βασεις χειροκινητα γτ δν ξερεις ποτε θα τις κ@@@ωσει της μητρικης και θα το αλλαξει σε ψυλοτερο η χαμηλοτερο.για το performance enchance δν ξερω τι ακριβως κανει αλλα προσεξα πως με το standard ειναι πιο σταθερο το συστημα.δλδ εκει που μου εκανε κατι νερα παρολο που εβγαζε occt και memtest μολις το εβαλα standard πηγε λιγο καλυτερa νομιζω.μπορει να ειναι και η ιδεα μου.παντως με σιγουρα δν ξερω τι κανει.οτι αλλο θες ρωτα.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

...οτι αλλο θες ρωτα.

Δωσε θαρρος στον χωριατη ... :D

Αν τρεξω το OC με 19*200 αντι του 21*180 που ειμαι τωρα, θα ειναι παλι στα 3,8GHz o i7 και στα 8*200, 1600ΜΗz οι μνημες.

Εχει καποιο μειονεκτημα το 19*200 σε σχεση με το 21*180;

(εξαιρωντας οτι σε idle με c1e θα ειναι 12*200 αντι 12*180)

Θα χρειαστει να ανεβασω ρευματα κτλ. παρολο που το αποτελεσμα θα ειναι παλι τα 3,8;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε θαρρος στον χωριατη ... :D

Αν τρεξω το OC με 19*200 αντι του 21*180 που ειμαι τωρα, θα ειναι παλι στα 3,8GHz o i7 και στα 8*200, 1600ΜΗz οι μνημες.

Εχει καποιο μειονεκτημα το 19*200 σε σχεση με το 21*180;

(εξαιρωντας οτι σε idle με c1e θα ειναι 12*200 αντι 12*180)

Θα χρειαστει να ανεβασω ρευματα κτλ. παρολο που το αποτελεσμα θα ειναι παλι τα 3,8;

νομιζω πως θα ειναι πιο γρηγορα βαση λογικης με 19*200 σε καποια μικροπραγματα γτ θα εχει υψηλοτερο qpi kai uncore αφου εχεις μεγαλυτερο blkcl.δεν το εχω δοκιμασει ομως για να σου πω με σιγουρια και για αυτο δν μπορω να σου απαντησω αν θα θελει και αλλο ρευμα ο cpu.σιγουρα ομως το qpi/vtt θελει περισσοτερο ρευμα στα 19*200 απο οτι στα 21*180

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο IMC την ακουει.

παιζει και αυτο... θα ξανακοιταξω ρυθμισεις οταν επιστρεψω στο pcακι μου... Αλλα ειναι ξενερωμα να μου βλεπει μονο τοσα... στα 4.4 βλεπει 4 και στα 4.2 βλεπει 2 μονο :(

post-13340-1416074114,2687_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιζει και αυτο... θα ξανακοιταξω ρυθμισεις οταν επιστρεψω στο pcακι μου... Αλλα ειναι ξενερωμα να μου βλεπει μονο τοσα... στα 4.4 βλεπει 4 και στα 4.2 βλεπει 2 μονο :(

χαλαρωσε τα timings σου και δωσε παραπανω qpi/dram core voltage, ισως φτιαξει !

Link to comment
Share on other sites

Οτι καλυτερο μπορουσα να κανω. Με λιγοτερα ρευματα αρχιζουν οι ασταθειες...:computer:

t1028781_capture2.png

Πολύ καλός (αν και έχεις off HT)! Η μπανανίτσα μου ζηλεύει :)

Δώσε ένα τσικ στο vtt (αν χρειάζεται) για να πας το uncore στα 3600

Έγινε επεξεργασία από godslayer
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο στα ρευματα αν εχεις ΗΤ ή οχι?

Παραττηρησα κατι περιεργο. Οταν γυριζω απο το γραφειο και ανοιγω το pc χωρις να κανω τπτ αλλο τρεξω linx μου βγαζει errors. Αν ειναι ζεστο δεν βγαζει. Μηπως θελει κι αλλο vcore?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να χρειάζεται παραπάνω ρεύμα με HT on. Γιαυτό ρωτάω και γω.

Κάποιος που το δοκίμασε μπορεί να μας πει?

Για τα 200x20 με HT on θέλω 1.31v και με HT off θέλω 1.28... η διαφορά στις θερμοκρασίες είναι δυσανάλογα μεγαλύτερη από το 0.03v. Με HT off οι διαφορές παίζουν 7 -12 βαθμούς πιο κάτω σε full load (από πυρήνα σε πυρήνα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.