Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

1.3qpi??

Στα 1333 οι μνημες?

Θελει πραμα (ταση) για να ανεβει..και καμποση ανοχη για τις θερμοκρασιες.

Μεχρι 180χ21 αν το παλεψει και μπορει να ψυξει (ερχεται και χειμωνας) κατι μπορει να γινει.

Είπα 1,3 κατ'ελάχιστο ανάλογα με το κομμάτι. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 1333. Αν μου έλεγε 1600 θα του έλεγα τουλάχιστον 1,45-1,5 για να σταθεροποιηθεί στα 4. Και πάλι όμως πολύ δύσκολο να πάει 4 C0 με αέρα αν δεν είναι καταπληκτικό κομμάτι. Οι θερμοκρασίες δεν είναι πρόβλημα στα C0. Δεν θα δει πάνω από 80 βαθμούς σε 100% load με μια καλή ψύκτρα. Συμφωνώ απόλυτα με το 21χ180. Είναι ένα νούμερο που μπορεί να επιτευχθεί σχετικά άνετα χωρίς τρομακτικά ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες,μια ερώτηση.Έχω τον cpu στα 191*21 με 1.28 ρεύμα.Όταν είναι σε χαμηλό φόρτο που είναι το 60% της χρήσης του πέφτει στα 2.2ghz περίπου με ρεύμα 1.008v.Αφού τον περισσότερο χρόνο δέχεται περίπου 1v ρεύμα δεν "πεθαίνει" τόσο γρήγορα από ότι να είναι συνεχώς στα 4 με 1.28 ρεύμα.Ισχύει αυτό?Δηλαδή είναι σαν να τον έχω stock όταν κάθεται το pc?

Link to comment
Share on other sites

Ηδιαφορά των τάσεων είναι μικρή αλλά αν το πάρεις απόλυτα,τότε ναι ισχύει.Λογικό δεν είναι?Το 1.28 δεν είναι πολύ.Είναι μια τιμη εντελώς ασφαλής και ανεκτή.Και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.Αλλά κατά κανόνα,λογικό είναι το πιο πολύ ρεύμα να φθίρει περισσότερο το cpu.Αλλά και πάλι μιλάμε για διαφορά στον χρόνο πάρα πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Ηδιαφορά των τάσεων είναι μικρή αλλά αν το πάρεις απόλυτα,τότε ναι ισχύει.Λογικό δεν είναι?Το 1.28 δεν είναι πολύ.Είναι μια τιμη εντελώς ασφαλής και ανεκτή.Και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.Αλλά κατά κανόνα,λογικό είναι το πιο πολύ ρεύμα να φθίρει περισσότερο το cpu.Αλλά και πάλι μιλάμε για διαφορά στον χρόνο πάρα πολύ μικρή.

Μέχρι 1.35vcore είναι μέσα στα όρια των specs της intel. Οπότε δεν επηρεάζει τα χρόνια λειτουργίας, από εκεί και πάνω έχω διαβάσει ότι επηρρεάζονται τα χρόνια λειτουργίας, μέχρι και για βλάβες...

Έτσι και αλλιώς πόσα χρόνια θα τον κρατήσεις; Εκτός αν σκέφτεσαι να τον κρατήσεις καμιά δεκαετία! Του χρόνου βγαίνουν οι Sandy Bridge, οπότε ένα χρόνο να βγάλουμε ακόμα μιά χαρά είναι!

:D:p

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Το ανέφερα γιατί ήδη από εκεί που ήθελε 1.26cpuv και 1.32qpi/vtt τώρα θέλει 1.28 και 1.34 αντίστοιχα.Όσο για την διάρκεια που θα δουλεύει ο cpu σίγουρα δεν είναι μόνο ένας χρόνος ακόμα,από την στιγμή που οι Sandy bridge δεν θα μπαίνουν στο s1366

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,θα αλλάξουμε και motherboard μαζί, να έχουμε και usb3.0 και το καινούργιο γρήγορo SATA!

:p

Εγώ επεiδή για τα 4.2Ghz θέλω 1.34v που τα βρίσκω αρκετά και επειδή είχα και temps με prime95 κοντά στο 80, τον έχω συνέχεια στα 4Ghz(200Χ20) με 1.3v και temps μέχρι 75. Σκέφτηκα δηλαδή και την μακροζωία του... (Πέρα από την πλάκα δεν σκέφτομαι να αναβαθμίσω αμέσως σε Sandy Bridge)

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επεiδή για τα 4.2Ghz θέλω 1.34v που τα βρίσκω αρκετά και επειδή είχα και temps με prime95 κοντά στο 80, τον έχω συνέχεια στα 4Ghz(200Χ20) με 1.3v και temps μέχρι 75

Μια χαρά είσαι.191*21 1.28v 84-85 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα προσθεσα στο μηχανημα της υπογραφης μια 5970 αφου το ειχα στα default το ξαναclockara στα 4gz με τις ακολουθες ρυθμισεις 21χ191 vcore 1.30 qpi 1.35 Ht off ετρεξα Linx Prime και ολα ηταν μια χαρα το γυρισα στα default παλι και σημερα του ξαναβαλα τις ιδιες ρυθμισεις δεν postare καν και τωρα δεν δουλευει καθολου καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Εδω αναφέρει συμφορουμίτης παρόμοιο πρόβλημα :

Αλλαξα χτες την καρτα και εβαλα πανω την 5970.Ξεκινησα σημερα να τρεξω κανα Linx παλι να δω αν ειναι σταθερο.Με την 295 και 1.344 ημουν σταθερος στα 210χ21.Με την 8800 που ειχα για λιγες μερες το ιδιο.Κανενα προβλημα.Με την 5970 και ενω δεν εχω αλλαξει τιποτα δεν βγαζει λινχ.Και το θεμα δεν ειναι οτι τρωω bsod η κλεινει το σταμαει το λινκ λογω λαθους αλλα νιωθω οτι ισως θελει παραπανω ρευμα στην pci-e.Υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο?Οσο και αν ανεβαζω το ρευμα στον επεξεργαστη το ιδιο πραγμα κλεινει η οθονη μονο η μου βγαζει κοκκινοασπρες λωριδες σαν να μην μπορει να σηκωσει την καρτα ο επεξεργαστης..Κατι τετοιο...

Σελίδα 59 και κάτω, του προτείνουν τα παιδιά κάποια πράγματα. Για δοκίμασε τα...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειπα σημερα να τεσταρω το μηχανημα για σταθεροτητα ψαχνοντας τα λιγοτερα ρευματα.

Αν δειτε την φωτο που παραθετω βγαινει το συμπερασμα οτι ολα εξαρτωνται απο τον επεξεργαστη οχι μονο για το v core αλλα και για το qpi/core που θελει για να δουλεψει, επισης και οι μνημες οπως βλεπετε δουλευουν 2000 με μονο 1.60 ρευμα.

Τα λεω αυτα γιατι εχω δει να βαζουν στις μνημες 1.67 και βαλε και qpi 1.45 - 1.50.

Πως το βλεπετε εσεις;

post-9802-1416074640,0776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειπα σημερα να τεσταρω το μηχανημα για σταθεροτητα ψαχνοντας τα λιγοτερα ρευματα.

Αν δειτε την φωτο που παραθετω βγαινει το συμπερασμα οτι ολα εξαρτωνται απο τον επεξεργαστη οχι μονο για το v core αλλα και για το qpi/core που θελει για να δουλεψει, επισης και οι μνημες οπως βλεπετε δουλευουν 2000 με μονο 1.60 ρευμα.

Τα λεω αυτα γιατι εχω δει να βαζουν στις μνημες 1.67 και βαλε και qpi 1.45 - 1.50.

Πως το βλεπετε εσεις;

Απλα αψωγος.

Με ποιο bios εισαι πανω στην μητρικη ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.