Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

O cpu δεν είναι καθόλου μπανάνα.Μπορείς να κατεβάσεις τις μνήμες σου σε άλλη χαμηλότερη συχνότητα(γύρω στα 1585mhz είναι περίπου) και άμα θες και τα timings σε 9-9-9-27.Και θα είσαι κομπλέ και με πολύ λιγότερο qpi v.;)

edit

Γύρω στο 1.25-1.3 θα θέλεις πιστεύω για qpi v σε αυτή τη συχνότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άρα από τις μνήμες θέλουν τόσο ρεύμα το northbrige (αυτό το πράμα) ....

να μην πειράξω τίποτα άλλο ?

κάτι είχα ακούσει για το pci (να του δώσουμε λίγο ρεύμα για σταθερότητα) .... αλλά δεν θυμάμαι που είναι εδώ σε αυτό το θέμα )και τι πειράζουμε . αν μπορούσατε να το πείτε θα σας ήμουν ευγνώμων .

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

edit

κάπου πριν 2 σελίδες πήρε το μάτι μου ότι άμα βάλουμε pll 1.87 μπορούμε να ρίξουμε την τάση λίγο του cpu ... πια pll πειράζουμε

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Το pci βάλ΄το 101 για 24/7.Μέχρι 108 για 24/7 είναι ασφαλές αλλά βάλ΄το 101 και είσαι εντάξει.Το qpi δεν είναι northbridge.Το είχα πει εγώ ότι με αύξηση του pll μπορείς να επιτύχεις μείωση του cpu v.Βάλε το pll μέχρι 1.86 για 24/7 και παίξε με την τάση του cpu.Και τις μνήμεες εκεί που σου είπα πρίν και ρίξε και το qpi v.

Link to comment
Share on other sites

Jax διακρίνω μια ειρωνία ή μου φαίνεται???Αν δεν πείθεσαι από μένα τότε ποσός με ενδιαφέρει.Όσοι ξέρουν...ξέρουν.Και δεν είμαι ο μόνος που τα λέει αυτά!

Και αν όντως είναι ειρωνία το στυλ σου, τότε ορίστε και από τον Στέλιο!!!Εκτός αν δε σου κάνουν ούτε τα δικά του λεγόμενα!

Ότι λέμε δεν το λέμε στο έτσι!!!

Pci express οπωσδηποτε στα 105-108 . Βοηθαει απιστευτα .

...

Βοηθαει σε σταθεροτητα BCLK . Τα 108 δεν ειναι καθολου επικινδυνα για τους δισκους/SSD , ουτε για την VGA . Στα θετικα επισης οτι βοηαθει και τα FPS λιγακι . :D

Αν τελικά δεν υπάρχει ειρωνία και κάνω λάθος,τότε...my bad & sorry!Αλλιώς...!

edit

Μπορεί όμως και να κάνω λάθος για το στυλ σου και ζητώ sorry man και χωρίς παρεξήγηση αλλά θήγεσαι κάποιες φορές!Φιλικά...

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειρωνια βρε, το ξερω οτι βοηθαει στο κλοκαρισμα το μεγαλυτερο PCI-express.

Απλα επειδη εγω στην Rampage III Extreme αντιμετωπιζω το συγκεκριμενο προβλημα (μολις βαλω PCI-Express πανω απο 100ΜΗz, σταματαει να δουλευει ο NEC USB 3.0 controller) ηθελα να δω αν το κανει και σε αλλους.

Το περιεργο ειναι οτι δεν σταματει να δουλευει εντελως, αλλα δουλευει μονο σαν USB 2.0.

Καμια παρεξηγηση m8.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειρωνια βρε, το ξερω οτι βοηθαει στο κλοκαρισμα το μεγαλυτερο PCI-express.

Απλα επειδη εγω στην Rampage III Extreme αντιμετωπιζω το συγκεκριμενο προβλημα (μολις βαλω PCI-Express πανω απο 100ΜΗz, σταματαει να δουλευει ο NEC USB 3.0 controller) ηθελα να δω αν το κανει και σε αλλους.

Το περιεργο ειναι οτι δεν σταματει να δουλευει εντελως, αλλα δουλευει μονο σαν USB 2.0.

Καμια παρεξηγηση m8.

καλα που το ειπες , να το εχω υποψην μου να το κοιταξω! R3X εχω κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειρωνια βρε, το ξερω οτι βοηθαει στο κλοκαρισμα το μεγαλυτερο PCI-express.

Απλα επειδη εγω στην Rampage III Extreme αντιμετωπιζω το συγκεκριμενο προβλημα (μολις βαλω PCI-Express πανω απο 100ΜΗz, σταματαει να δουλευει ο NEC USB 3.0 controller) ηθελα να δω αν το κανει και σε αλλους.

Το περιεργο ειναι οτι δεν σταματει να δουλευει εντελως, αλλα δουλευει μονο σαν USB 2.0.

Καμια παρεξηγηση m8.

QFT κ για την UD7

Link to comment
Share on other sites

έβαλα από advanced τις εξής ρυθμίσεις ...

cpu pll = 1.860

και

pcie = 1.100 (μικρότερες τιμές δεν μπορώ να βρω που λέτε 105-108)

το pcie που πειραξες εσυ ειναι το pcie voltage ενω το pcie που σου λενε τα παιδια ειναι το pcie frequency! θα δεις το pcie frequency απο default παντα ξεκιναει απο καθαρο 100! εμεις οταν κλοκαρουμε το παμε 101-110 για να γινει το συστημα πιο σταθερο!

edit: οταν ειχα την ud7 για να μου ειναι rock stable ο 920 στα 21χ200 ΗΤ ΟΝ, ηθελε να πειραξω και τα 2 pcie! αν θυμαμαι καλα pcie voltage 1.54 και pcie frequency 101!

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

thx οκ ... λέω και εγώ γιατί στα 4 με ht on δεν μπορούσε να κάτσει ...

μόλις θα βάλω new windows θα δοκημασω πάλι ...

βρήκα που είναι το pci frenq

και αυτό που είχα πειράξει το έβαλα auto πάλι

Link to comment
Share on other sites

thx οκ ... λέω και εγώ γιατί στα 4 με ht on δεν μπορούσε να κάτσει ...

μόλις θα βάλω new windows θα δοκημασω πάλι ...

βρήκα που είναι το pci frenq

και αυτό που είχα πειράξει το έβαλα auto πάλι

παντως την μητρικη την ειχα μεχρι το bios f6! το καλυτερο απο αποψης σταθεροτητας και oc ηταν το f2! ολα τα υπολοιπα bios ηθελαν πολυ παραπανω ρευμα σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακόμα είμαι με το μαμα ... δεν έχω βάλει άλλο bios (είναι ακόμα με αυτό μέσα από το κουτί που την έβγαλα) ... άν κάποια στιγμή πάρω κάτι (που για να δουλέψει 100% σωστά θέλει bios update θα το κάνω )

πχ ssd sata 3

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη αποπειρα να κανω overclock μετα απο 1 χρονο που εχω το pc της υπογραφης μου.

Bρηκα αυτο το βιντεακι στο youtube για αρχη να δω περιπου τι παιζει μην κανω καμια βλακεια.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JftPMR1lyhU&feature=watch_response]YouTube - Intel Core i7 920 @ 3,66GHz BIOS settings (+performance comparison)[/ame]

Τα αποτελεσματα που πηρα ηταν τα παρακατω, με μονη διαφορα στην εικονα του bios που ειναι απο το βιντεο, εγω ειμαι στα cpu volt 1.2 μιας και εχω D0 σε αντιθεση μ αυτον που εχει C0.

H διαφορα σε θερμοκρασιες ειναι 3-5C.

attachment.php?attachmentid=42197&stc=1&d=1293096190

edit:

ετρεξα prime95 και πεταξε μπλε οθονη μετα απο καμια ωρα!

Τι νομιζετε οτι φταιει; κανω πρωτη φορα oc και δεν ξερω τι να πειραξω:

post-7649-1416074807,5861_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Προς @FANISTELROOY.

Για δοκιμασε αυτα και ξαναποσταρε αποτελεσματα.

Και εξηγω:

Το ρευμα του επεξεργαστη ειναι ενδεικτικο δλδ ο δικος μου που ειναι D0 παιζει εκει εσυ μπορει να εισαι αλλου το ψαχνεις λιγο

αν δεν θες τα 4.00 κατεβαζεις απο το CPU Ratio Setting το βαζεις Χ 19 και πεφτεις στα 3.80 και παει λεγοντας. Ελπιζω να βοηθησα.

Asus P6T Deluxe V2.txt

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζε 2 κλικ ρευμα στον επεξεργαστη και δοκιμασε με Linx πρωτα με την μνημη στα 1024 και 20 φορες και αν το βγαλει πας μετα με ολη την μνημη 20 φορες και εισαι ετοιμος.

Κατεβασε το LinX 0.6.4 το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.