Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Οι αναγκες σου δε θα το κρινουν αυτό;

Εννοω για να σταθεροποιηθω γυρω στα 4,0 πρεπει να το εχω ον ή οφφ?

Κ αν ναι αξιζει τις θερμοκρασιες που πρεπει να δαμασω?Εκανα ενα τεστ πριν στα 4,00 με ΗΤ οφφ κ οι θερμοκρασιες πηγαν μεχρι 83 max αλλα με ΗΤ ον πανε 97 στο prime95 σταθερα ομως....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sokinsohim τα πράγματα έχουν ως εξής. Όπως έχω γράψει πολλές φορές σε αυτό το thread, οι θερμοκρασίες του ΗΤ on με off διαφέρουν συνήθως κατά 10-12 βαθμούς, ίσως λίγο λιγότερο όσο καλύτερη ψύκτρα έχεις. Σε πραγματικές συνθήκες όμως δε θα δεις ποτέ τέτοιες θερμοκρασίες, οπότε πρακτικά η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη. Στην τάση που θα είσαι σταθερός με HT off, με ΗΤ on θα είσαι 150-200MHz κάτω. Π.χ 3,8 με 1,2 χωρίς ΗΤ, 3,6-3,65 με 1,2 με ΗΤ. Το αν αξίζει τον κόπο εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις στον υπολογιστή. Η μόνη καθημερινή εφαρμογή που το ΗΤ βοηθάει πολύ είναι το WinRAR και ίσως το 7Zip. Πουθενά αλλού δε βοηθάει, εκτός αν πάμε σε δουλειές τύπου video transcoding ή επεξεργασία 3D γραφικών.

[MENTION=5271]sstav[/MENTION]: Σπύρο βάλε μια megahalems και το συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ο 920 ( ναι τον εχω ακομα ) ηθελε και συνεχιζει να θελει για 4.2 με HT off 1,26875 και με HT on 1.28750 με την megahalems και με θερμοκρασιες μεχρι 72 βαθμους.

Για παραπανω εχω υπ οψιν μου να το ψαξω αυτες τις μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώην δικός μου όμως Τάκη έχει φάει άζωτα, cascade, έχει χρησιμοποιηθεί από 10 διαφορετικούς ανθρώπους και για 1,5 χρόνο περίπου που τον είχα εγώ δούλευε πάντα με 1,4ν και πάνω τάση. Άρα μάλλον δικαιολογείται να έχει χάσει λίγο σε απόδοση. Αφού δουλεύει ακόμα πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εγω τον εχω στα πουπουλα και τον προσεχω το παραδεχομαι, :hehe: πανω απο 4.2 δεν τον εχω παει, μονο τον 970 εχω ζορισει παντα με το νερο! τα αλλα τα φοβαμαι και εχω και τον Στελιο να μου την λεει. :clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έπαιζα με τον 920 είχα ακόμα αέρα. Περνούσα την "περίοδο του αέρα" και τώρα περνάω την "περίοδο του νερού". Δε νομίζω όμως ότι θα αλλάξω ξανά περίοδο. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Του γεροντα του δικου μου πάντως δειχνει να του αρεσει το καινουργιο του σπιτικο(R3E) :hehe:

Καλος ειναι αλλα πουλα τον τωρα με την καινουργια μητρικη και παρε εναν 970 να σαι κομπλε. :clap:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάει στα 4 με ΗΤ on και τάση 1,23v:clap:

και με HT off με τάση 1,19v.:clap:

Καλά από θερμοκρασίες,δεν το συζητάω...πολύύύ χαμηλές!!!

i792021x190stable.jpg

i792021x190stablehtoff.jpg

Και κάθε μέρα τον έχω στα 4.3 με τάση 1.35 και θερμοκρασίες που δεν ξεπερνάνε τους 70C σε Linx και σε game τους 55!:clap:

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάει στα 4 με ΗΤ on και τάση 1,23v:clap:

και με HT off με τάση 1,19v.:clap:

Καλά από θερμοκρασίες,δεν το συζητάω...πολύύύ χαμηλές!!!

Kαπου τον ξερω αυτον τον CPU !! :p

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε Γιάννη. Τον ξέρουμε τον δικό σου. Περσινά ξινά σταφύλια. :tongue: Του Lazy Dog ήταν με ΗΤ on και τρομακτικά χαμηλές θερμοκρασίες. Μη με κάνεις να βρω το ποστ του τώρα. Κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Kαπου τον ξρερω αυτον τον CPU !! :p

Γκουχου γκουχου...:whistle2::whistle2::D

Άσε ρε Γιάννη. Τον ξέρουμε τον δικό σου. Περσινά ξινά σταφύλια. :tongue: Του Lazy Dog ήταν με ΗΤ on και τρομακτικά χαμηλές θερμοκρασίες. Μη με κάνεις να βρω το ποστ του τώρα. Κουραστικό.

Προκαλώ!:p

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που βρήκα είναι αυτό. http://www.thelab.gr/1062814075-post1544.html Είναι όμως χωρίς ΗΤ, ΜΕτά λέει ότι με ΗΤ το είχε με 1,23. Ίσως τελικά να έκανα λάθος και ο γέροντας να δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. Συνεχίζω το ψάξιμο. Το screenshot στα 4200 δυστυχώς μου το βγάζει με error και δε μπορώ να δω τάση και settings.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως αν δεν τον δώ με λογικές θερμοκρασιες στα 4.2 με ht on θα τα πουλήσω όλα ....τέσπα ...για ένα γ@μw 4.2GHz φτύσαμε αίμα με τον 950...και ht off...

για πείτε αν θυμάστε ρυθμίσεις σε P6Tdeluxe v2....

Link to comment
Share on other sites

wacko_gr

Δε μου δείχνεις αυτά που μου έλεγες πρινννν!!!!Άλλα μου έλεγες!!!Για θερμοκρασίες πολικές και χαμηλότερες τάσεις!Εδώ βλέπω και παραπάνω τάση σε σχέση με τον δικό μου αλλά και θερμοκρασίες καμία αναφορά!

Για ψάξε λιγάκι!!!

:p

Link to comment
Share on other sites

Είδα όλα τα ποστ του φίλου LazyDog αλλά δυστυχώς σε κανένα δε φαίνεται το screenshot (404 error not found) οπότε θα μείνουμε σε αυτό. Επίσης κανείς δε το σύγκρινε με το δικό σου. Ήθελα μόνο να πω ότι ίσως έχει πέσει κι αυτός από τα χρόνια. Οι θερμοκρασίες που έχεις εσύ απλά δεν υπάρχουν. Ήσουν τυχερός από αυτή την άποψη. Έχεις και καλή υδρόψυξη.

Σπύρο, λογικές θερμοκρασίες με αυτό τον 920 και thermalright δε γίνεται. Άλλαξε ψύκτρα και θα δεις το φως το αληθινό. Η thermalright δεν έκανε ποτέ για i7. Δε μπορεί να σηκώσει το φορτίο. Και ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι ο ζεστότερος που έχω δει ποτέ. 4,2 πάντως τα έχει για πλάκα.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως αν δεν τον δώ με λογικές θερμοκρασιες στα 4.2 με ht on θα τα πουλήσω όλα ....τέσπα ...για ένα γ@μw 4.2GHz φτύσαμε αίμα με τον 950...και ht off...

για πείτε αν θυμάστε ρυθμίσεις σε P6Tdeluxe v2....

Έχεις δοκιμάσει με πιο δυνατους ανεμιστήρες σε push-pull?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.