Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

για πείτε αν θυμάστε ρυθμίσεις σε P6Tdeluxe v2....

Τι ακριβως θες με την P6Tdeluxe v2 την ειχα και ειναι ευκολη εγω για 4.2 με τις μνημες 1600 και bclk 200 ειχα βαλει χειροκινητα το cpu pll 1.80 το ρευμα των μνημων 1.60 το qpi/dram 1.31250 disable τα spectrum LLC enable και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ετσι Κωστη ; :hm:

Εδω ακομα δινονται 100αρια για Ε8400 ανευ εγγυησης, για τον 920 D0 με εγγυηση μονο 120;

ρε παιδια το ΗΤ να το εχω on ή off...εψαξα λιγο στο νετ και δεν πηρα μια ξεκαθαρη αποψη.Εσεις τι προτεινετε?

Φιλε μου οπως σου ειπε και ο Κωστας ουσιαστικα κανενας λογος παρα μονο αν ασχολησε με video encoding.

Ειδικα αφου εχεις και C0 τσιπακι που θελει στατιστικα παραπανω ρευμα για τις ιδιες συχνοτητες με τα D0 καλυτερα να το εχεις οff.

Link to comment
Share on other sites

Καλος ειναι αλλα πουλα τον τωρα με την καινουργια μητρικη και παρε εναν 970 να σαι κομπλε. :clap:

Αν τον τρωει ο ... του Intel Core i7-970 3.2GHz 6C/12T/12M LGA1366 | eBay νατη η γριααα. :D

edit

Μπριζομα On

Lazy ....

Δεν ξερω ποιος κομματιαζει ποιον αλλα στην Caspian με τον ι7-970 ειδα 6+4ΗΤ in use.

http://www.thelab.gr/1063104168-post1490.html

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα έχεις δει κανέναν 920 να δίνεται πάνω από 120? 8400 με 100 ευρώ? Να γελάσω ή να κλάψω? Τον q6600 που προσπαθούσα διακαώς να δώσω τον έδωσα 70 με δυσκολία. Πριν δύο εβδομάδες πήρα έναν 920 ζευγαράκι με μια ud7 rev 2.0 200 ευρώ και τα δύο με εγγύηση. Εντάξει το παιδί ήταν φίλος αλλά πάλι...

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που διαβάζω εδώ αναρτιέμαι πόσο τυχερός είμαι;; ένα χρόνο τώρα δεν τον έχω πειράξει από τις τελευταίες ρυθμίσεις που έκανα με την πολύ μεγάλη βοήθεια του Κώσταwacko_gr στα 4.4ghz με 1,3750v και HT ON και temp idle 31 eos 37c και με linx 85c max.. σε καθημερινότητα έχω μέχρι 59c σε video editing. επίσης καταλαβαίνω

ποσό γρήγορο pc έχω όταν πάω στον φίλων μου τα pc που μου σπάνε τα νεύρα. η πλακά είναι που ρωτώ ρε σεις τα κωλύματα τα είχατε?? χαχαχαχα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον δικό μου 920 d0 ο οποίος τρώει λίγο παραπάνω volt μετά από την αναβαθμίσει του βίος τις μητρικής και για λόγους ψυχολογικούς το εχω και εγω λιγο παραπάνω όπως πχ το αυτοκίνητο, δεν μπορείς να έχεις 300hp απο 150 και να θες να μην καίει βενζίνη. επίσης έχω παρατηρήσει όταν κατεβάζω την τάση του cpu αυτός ενώ περνά τα τεστ linx ανεβάζει ποιο πολύ θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως την τιμή του used 920 την καθορίζει ο 2500K, ο οποίος τον αντικατέστησε σαν ο value for money επεξεργαστής. Από την στιγμή που έχει <200 καινούργιος (άρα γύρω στα 150 μεταχειρισμένος), είναι λογικό ο 920 να έχει 20-30-40 ευρώ λιγότερα.

Υπάρχουν βέβαια κάποιοι επεξεργαστές που, παρά την ηλικία τους,κρατούν υψηλές τιμές μεταπώλησης επειδή προσφέρουν ακόμα πολλά. Για παράδειγμα ο Q6600 μπορεί να πιάσει και 80 ευρώ και ο Q9550 90+. Δεν είναι μόνο ο CPU που πρέπει κάποιος να μετράει αλλά και το γενικότερο πακέτο αφού μια 775 μητρική πάει 30 ευρώ ενώ μια αντίστοιχη 1366 πάει 80-90.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ Ι7 960 ΜΕ ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE GA X58 UD5 CORSAIR DOMINATOR 3X2G KAI COOLERMASTER GOLD 1000W ΨΥΧΤΡΑ THERMALRIGHT TREU BLACK.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΕ OVERCLOCKING ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ SETUP ΓΙΑ ΜΕΤΡΙΟ OVERCLOCKING ΜΕ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΡΕΥΜΑΤΑ ΚΤΛ... ? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ :help:

Link to comment
Share on other sites

1ον καταρχην μην γραφεις με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις

2ον το συγκεκριμενο thread δεν σε βοηθησε καθολου? δεν αλλαζουν και πολλα απο 920-930-950

που εχουν τα παιδια μονο ο πολλαπλασιαστης πανω κατω τα ρευματα ειναι ιδια

αν δεν το εχεις διαβασει ριξτου μια ματια να παρεις μια γενικη ιδεα και αφου ξεκινησεις το overclock

σε βοηθαμε στην πορεια καλο ειναι να βρεις μονος σου τα ρευματα που χρειαζεται το συστημα σου

παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.διαβασα το αρθρο αλλα επειδη δεν γνωριζω και πολλα καλο θα ηταν να μου δωσετε καποιοες αρχικες τιμες σε πολλαπλασιαστη ρευματα κλπ για να ξεκινησω σιγα σιγα αν μπορειτε :D

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο.διαβασα το αρθρο αλλα επειδη δεν γνωριζω και πολλα καλο θα ηταν να μου δωσετε καποιοες αρχικες τιμες σε πολλαπλασιαστη ρευματα κλπ για να ξεκινησω σιγα σιγα αν μπορειτε :D

κοιταξε θα σου πω καποια για τα πολυ βασικα για αρχη αλλα καλα ειναι να ριξεις μια ματια

κατω-κατω στο λινκ που σου βαζω για overclocking του ι7

ι7 960 specs

133X 24=3.200 ο 960 σου[bclock Χ πολλαπλασιαστης= συχνοτητα χρονισμου πχ 3.2

και εχεις και το turbo mode που στα ζορια ανεβαζει πολλαπλασιαστη 26 και παει 3.460

1ov λοιπον για αρχη πριν το overclocking για λογους σταθεροτητας πρεπει μεσα απο το βιος να κλεισεις turbo mode c1support c-state intel speedstep που ανηκουν στα energy savers για εξοικονομιση ρευματος οταν δεν χρειαζεται η extra δυναμη της cpu επισης μπορεις να κλεισεις το ΗΤ [4THREADS] και να εξικονομοισης λιγοτερη θερμοκρασια 8 10 βαθμους στην cpu και λιγοτερο ρευμα με κατα γενικη ομολογια οτι δεν προσφερει σχεδον τιποτα για καθε μερα[games-browsing] κλπ

2ον για αρχη ενας πολυ απλος τροπος ειναι να ανεβασεις σιγα σιγα bclock απο 133 στο 140-145 και να ελεγξεις για σταθεροτητα με linx 0.64 10 λουπες με ολη την μνημη

linx-064

3ον επισης για αρχη ριξε τις μνημες σου χαμηλα μεσα απο το βιος για να σιγουρευτουμε οτι δεν μας κοβουν αυτες πχ στα 1333 με τιμινγς 9-9-9-24 2τ

ξεκινα με

v-core 1.25

qpi/vtt 1.25

ddr 1.65

pll 1.80

4ον αν χρειαστει που δεν νομιζω με τοσο χαμηλο bclock τσιμπας λιγο το ρευμα ενα-δυο κλικ πανω[v-core] και ξαναδοκιμαζεις με linx την σταθεροτητα αν σου κρασαρει το συστημα τσιμπας λιγο το ρευμα και ξανατρεχεις και ουτω καθεξεις μεχρι να εισαι σταθερος

η συνεχεια εδω στο καταπληκτικο αυτο trhead για τους ι7

πρεπει πρωτα να κατανοησεις τι κανεις και ποτε το κανεις

και ειμαι σιγουρος οτι θα την βρεις μονος σου την ακρη

http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/nehalem-overclocking-guide-i7-intels-black-knight-57066.html

παντα φιλικα

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε θα σου πω καποια για τα πολυ βασικα για αρχη αλλα καλα ειναι να ριξεις μια ματια

κατω-κατω στο λινκ που σου βαζω για overclocking του ι7

ι7 960 specs

133X 24=3.200 ο 960 σου[bclock Χ πολλαπλασιαστης= συχνοτητα χρονισμου πχ 3.2

και εχεις και το turbo mode που στα ζορια ανεβαζει πολλαπλασιαστη 26 και παει 3.460

1ov λοιπον για αρχη πριν το overclocking για λογους σταθεροτητας πρεπει μεσα απο το βιος να κλεισεις turbo mode c1support c-state intel speedstep που ανηκουν στα energy savers για εξοικονομιση ρευματος οταν δεν χρειαζεται η extra δυναμη της cpu επισης μπορεις να κλεισεις το ΗΤ [4THREADS] και να εξικονομοισης λιγοτερη θερμοκρασια 8 10 βαθμους στην cpu και λιγοτερο ρευμα με κατα γενικη ομολογια οτι δεν προσφερει σχεδον τιποτα για καθε μερα[games-browsing] κλπ

2ον για αρχη ενας πολυ απλος τροπος ειναι να ανεβασεις σιγα σιγα bclock 140-145 και να ελεγξεις για σταθεροτητα με linx 0.64 10 λουπες με ολη την μνημη

linx-064

3ον επισης για αρχη ριξε τις μνημες σου χαμηλα μεσα απο το βιος για να σιγουρευτουμε οτι δεν μας κοβουν αυτες πχ στα 1333 με τιμινγς 9-9-27 2τ

ξεκινα με

v-core 1.25

qpi/vtt 1.25

ddr 1.65

pll 1.80

4ον αν χρειαστει που δεν νομιζω με τοσο χαμηλο bclock τσιμπας λιγο το ρευμα ενα-δυο κλικ πανω[v-core] και ξαναδοκιμαζεις με linx την σταθεροτητα αν σου κρασαρει το συστημα τσιμπας λιγο το ρευμα και ξανατρεχεις και ουτω καθεξεις μεχρι να εισαι σταθερος

linx 0.64

η συνεχεια εδω στο καταπληκτικο αυτο trhead για τους ι7

πρεπει πρωτα να κατανοησεις τι κανεις και ποτε το κανεις

και ειμαι σιγουρος οτι θα την βρεις μονος σου την ακρη

http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/nehalem-overclocking-guide-i7-intels-black-knight-57066.html

παντα φιλικα

σε ευχαριστω παρα πολυ.θα ξεκινησω ετσι και βλεποντας. :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο ανοητη ερωτηση αλλα μου την εκανε ενας σημερα και ενω απαντησα ηθελα μια επιβεβαιωση.

Οι i7 920/930/940/950/960/975 ή ακομα και οι xeon E5507/w3550 κτλ ή ακομα και οι 970/980/990 με ενεργους μονο τους 4 πυρηνες απο bios, αν ειναι χρονισμενοι επιτυχως π.χ. στα 4 Ghz (ανεξαρτητως bcllk και multi) ειναι ενα και το αυτο σαν αποδοση;

Δλδ οποιοσδηποτε 4πυρηνος 1366 cpu στα 4GHz δεν εχει την παραμικρη διαφορα με αλλον 1366 στα 4GHz παλι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αγορινα;

Εχεις τιποτα beches δικα σου ή λινκ που να εχεις τσεκαρει διαφορά;

Σε οσα overclocking guides εχω βρει στο internet, ολοι λενε οτι δεν παιζει ρολο το bclk στην αποδοση. Δεν εχω τεσταρει προσωπικα ομως ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.