Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Tι θες να γραψω εδω; δεν καταλαβα.... με ολα τα στικακια πανω ανοιγει, αφου μεχρι τωρα ετσι το ειχα.
Λοιπον,

εχουμε θεμα με τα σλοτ στη μητρικη. Αν βαλω οποιαδηποτε μνημη στα μαυρα σλοτ, δεν μπουταρει το μηχανημα καθολου. Δεν εχω σημα στην οθονη και γυρναει το φουρφουρι της καρτας γραφικων δυνατα.

Μαλλον θα πρεπει να παω σε 3Χ4GB.

Tα 4 απο τα 6 dimm που τεσταρα δεν ειχα προβλημα, τοτε καταλαβα τι παιζει με τα σλοτς και παρατησα τις αλλες δυο.

Ισως να μην εχω καταλαβει εγω.

Ποιος ο λογος να πας σε 3x4gb και να μην μεινεις ετσι οπως εισαι τωρα ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μαλλον εχει θεμα η μητρικη με τα μισα σλοτς, αφου οταν δοκιμαζα εκει μνημες δεν εκανε τπτ το πισι, ενω οι μνημες ειναι οκ.

Λεω μαλλον να παω σε 3Χ4 ωστε να εχω 12GB αλλα χρησιμοποιωντας τις μισες θεσεις που δειχνουν να μην εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως είναι περιορισμός του x58 να γεμίζεις πρώτα τα δεξιά σλοτ(πορτοκαλι στην περίπτωση σου) και μετά τα μαύρα.Δηλαδή αν βάλεις 3 στικακια ραμ στα μαύρα δεν θα μπουταρει

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μαλλον εχει θεμα η μητρικη με τα μισα σλοτς, αφου οταν δοκιμαζα εκει μνημες δεν εκανε τπτ το πισι, ενω οι μνημες ειναι οκ.

Λεω μαλλον να παω σε 3Χ4 ωστε να εχω 12GB αλλα χρησιμοποιωντας τις μισες θεσεις που δειχνουν να μην εχουν προβλημα.

Αφου με 6x2gb το pc ποσταρει δεν εχεις προβλημα με κανενα απο τα slots της μητρικης σου.

Το θεμα ειναι να στησεις τις σωστες παραμετρους στο bios ετσι ωστε να ειναι και stable.

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα τσεκαρω και τις αλλες 2 μνημες να δω οτι δεν εχει καμια προβλημα και μετα θα κανουμε παλι προσπαθειες με τις ρυθμισεις που μου ειπε ο zpaf παραπανω.

Παω να τσεκαρω τις μνημες και επανερχομαι με αποτελεσματα μπλε οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι οι μνημες ειναι κομπλε, τοτε θα τρεξω linx με τις ρυθμισεις που μου δοθηκαν πριν με τις οποιες εφαγα μπλε οθονη, απλα δεν συγκρατησα τον κωδικο... Θελω να βγει η μπλε οθονη για να δουμε τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις,όταν σου βγάζει bsod λόγο του qpi/vtt δεν βάζεις αβέρτα για να είσαι σίγουρος.Είναι ιδιότροπο.Μπορεί να σου βγάλει μπλε οθόνη και επειδή του δίνεις λίγο αλλά και όταν του δίνεις πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ετρεξα ενα linx με:

qpi/dram 1.24375

cpu pll auto (1.80)

cpu voltage 1.20625 @21Χ172 ΗΤ ΟΝ

dram volt 1.66 8-8-8-24 με 6Χ2GB και REF Cycle Time στο 100

και πριν τελειωσει ο πρωτο κυκλος καπου στα 13' σταματησε το linx και στο log ειδα να λεει οτι ζητηθηκε περισσοτερη μνημη απο τη διαθεσιμη, εχοντας επιλεξει το All memory.

Τωρα το ξαναβαλα να δουμε.

edit:

Παλι το ιδιο μολις παει να ξεκινησει 2ο κυκλο. Τωρα εβαλα 10240ΜΒ να δουμε...... πιανει ετσι ομως 91% RAM.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Tελικα ηρθε και η μπλε οθονη:

Problem signature:

Problem Event Name: BlueScreen

OS Version: 6.1.7601.2.1.0.256.48

Locale ID: 1032

Additional information about the problem:

BCCode: 4e

BCP1: 0000000000000099

BCP2: 0000000000271392

BCP3: 0000000000000005

BCP4: 0000000000000002

OS Version: 6_1_7601

Service Pack: 1_0

Product: 256_1

Οριστε και το αρχειο!

Γιαννη και Τακη θα το δοκιμασω το απογευμα γιατι τωρα δεν προλαβαινω.

Edit:

Τελικα δοκιμασα με 1.28κατι και στις αρχες του 2ου κυκλου παγωσε και δεν ανταποκρινοταν, ουτε μπλε οθονη ουτε τπτ, μονο power off button.

121311-22932-01.rar

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Καλα παμε. :D

Αν δεν προλαβες να δεις το error code στην μπλε οθονη οταν εκανε restart πρεπει να σου εβγαλε ενα μηνυμα με error code.

Κοιτα λιγο και εδω http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/the-overclockers-bsod-code-list-102950.html

Για να μην κουδουνισεις θα σου πω οτι τα ποιο βασικα ειναι

0x101 = vcore

0x124 = qpi/dram

0x50 = ram

Με qpi/dram 1.27500 πεταξε error 0X1A...

Απ οτι ειδα θελει να βαλω ρευμα στις μνημες, αλλα ειμαι ηδη 1.66 και λεει να μην παω πιο πανω απο 1.65. Θα δοκιμασω με το qpi/dram 1.28750

Link to comment
Share on other sites

Τα κιτ των μνημων δεν συνεργαζονται ολα αψογα μεταξυ τους.

Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για 2 διαφορετικα κιτ και οχι για 2 ιδια.

Η αιτια των μπλε οθονων μπορει να ειναι απλα αποτελεσμα της μη καλης συνεργασιας των μνημων under stress.

To stress ομως του linx ειναι εξωπραγματικο, ειδικα με το All memory, δεν σημαινει οτι θα τρως μπλε οθονες οταν κανεις νορμαλ πραγματα.

Δεν το λεω να σε αποτρεψω απο περαιτερω προσπαθιες, απλα οτι μπορει να ειναι και αυτος ενας λογος που δεν "ακουει" απο ρευματα, οποτε μην σκας. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Aνεβασα, αλλα πηρα ερρορ 0χ4Ε

Που σημαίνει ότι θέλει κι άλλο. Σε πόση ώρα έβγαλε την 0χ4Ε? Το linx κολλάει πάντα στο ίδιο σημείο με σταθερά ρεύματα. Αν πριν κολλούσε στα 5 λεπτά και ανέβασες λίγο το vcore, τώρα λογικά θα έβγαλε τη μπλε οθόνη λίγο αργότερα. Αν ναι, σημαίνει ότι όντως αυτό είναι το πρόβλημα και θέλει κι άλλη αύξηση.

Aν αλλαξω τις μνημες σε 3Χ4 θα τις παιζει πιο ευκολα η μητρικη;

Δε νομίζω ότι θα έχει διαφορά. Το φορτίο είναι το ίδιο για τη μητρική. Θα είναι όμως καλύτερα επειδή μάλλον τότε θα έχεις και τα ίδια ακριβώς dimms μνήμης και στα τρία slots και όχι δύο διαφορετικά κιτς.

Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει ότι θέλει κι άλλο. Σε πόση ώρα έβγαλε την 0χ4Ε? Το linx κολλάει πάντα στο ίδιο σημείο με σταθερά ρεύματα. Αν πριν κολλούσε στα 5 λεπτά και ανέβασες λίγο το vcore, τώρα λογικά θα έβγαλε τη μπλε οθόνη λίγο αργότερα. Αν ναι, σημαίνει ότι όντως αυτό είναι το πρόβλημα και θέλει κι άλλη αύξηση.

Κολλαει παντα γυρω στο 15', μολις παει να ξεκινησει τον 2ο κυκλο.

Δε νομίζω ότι θα έχει διαφορά. Το φορτίο είναι το ίδιο για τη μητρική. Θα είναι όμως καλύτερα επειδή μάλλον τότε θα έχεις και τα ίδια ακριβώς dimms μνήμης και στα τρία slots και όχι δύο διαφορετικά κιτς.

Aυτες εδω κοιταζω για αντικατασταση αν ειναι.

12GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series CL9 Triple Channe Desktopl kit

αν και στο σιτε του κατασκευαστη δεν εχει τη μητρικη μου στη λιστα με τις συμβατες, αλλα δε νομιζω να παιζει προβλημα

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.