Jump to content



Recommended Posts

Το alignment σε ρωτάω πως το έκανες... Για αυτό δεν συζητάμε?

επειδη ειπα οτι το εβαλα σε pc νομιζα οτι ηταν αυτονοητο οτι εγινε με paragon (μετα τη ευγενη χορηγια του θειου jax)

Link to comment
Share on other sites

Ή δεν γίνομαι κατανοητός, ή δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά. Με το κρυφό EFI partition τι έκανες? Πόσα partition έφτιαξες?

Καπου το χουμε χασει και οι δυο, δεν μπορει! χαχα

Λοιπον, απο το κρυφο παρτισιον του OSX δεν εμεινε μαναλι!!!

(Διεγραψα τα παντα, δεν αφησα bit για bit. Mετα εκανα clean install, αν εχεις κολλησει σε αυτο. Χμμ.. εσυ εννοεις οτι εφοσον υπαρχουν μετα τουλαχιστον δυο partitions, θα ειναι μονο το πρωτο alligned?)

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

RAGE POST

Α μωρή Ιντέλα. Δεν μπορούσα να σε πουλήσω πριν ένα χρόνο 130 ευρώ να πάρω τώρα κανά σοβαρό ssd

Απόσυμπίεση ταινίας 8,75GB από: (έχω έναν μηχανικό και έναν ssd, οπότε ή στον ευατό τους γίνεται ή στον άλλον)

a)HDD -> HDD = 3:43

b)HDD -> SSD = 2:40

c)SSD -> SSD = 4:25!!!

d)SSD -> HDD = 1:28!!!!!!

Παρατήρηση 1: Μου αρέσει που έχει και Peak o Controller. Σου πετάει στην αρχή ένα 300MBps, αλλά αν κοιτάξεις κάτω, λέει "αποσυμπιέστηκαν 80MB...."

Παρατήρηση 2: a) + c) Έλεος .

Παρατήρηση 3: B) + d) ΕΛΕΟΣ. Εντάξει, η Ιντέλα έχει 80max write και ο δίσκος 100, αλλά στην Ιντέλα συνεχώς έπεφτε το write ενώ στον σκληρό κόλλησε στα 100. Πλάκα μας κάνεις μωρή σάπια; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να διάβαζε το τορρεντ από 5.000.000 μέρη στο δίσκο, οπότε έφταιγε ο μηχανικός, ενώ στην αντίθετη περίπτωση τα έγραφε στην σειρά και δεν έχανε καθόλου ταχύτητα.

Ευχή/Ερώτηση: Ελπίζω στους καινούριους SSD να αντιγράφεις συνεχόμενο αρχείο στον ίδιο SSD με 200+ MBps...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες μήπως ευθύνεται το ότι πολλά προγράμματα αποσυμπίεσης πρώτα αποσυμπιέζουν το αρχείο συνήθως στον Temp φάκελο του λειτουργικού και μετά το αντιγράφουν στο φάκελο που του έχεις πει να κάνει την αποσυμπίεση οπότε υπάρχει ένα επιπλέον σημαντικό overhead. (πχ το winrar λειτουργεί έτσι by default)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Ζάχο γίνεται όταν πετάς(drag n drop) το περιεχόμενο κάπου. Αν ανοίξεις το συμπιεσμένο αρχείο και κάνεις κανονικά extract δεν το κάνει.

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]: Ήμουν από τους πρώτους σχετικά που πήραν ssd, αλλά σε λίγο με βλέπω να αρχίζω να τους κράζω. (ναι ξέρω, μικρά αρχεία, αλλά του ριξε στα αυτιά ένα λεπτάκι ο μηχανικός)

Άντε να πέσει καμιά δραχμή να χτυπήσουμε raid0 2-3 μηχανικών και Samsung 830 :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION]

b vs d λογικό μιας και ένας σύγχρονος σκληρός έχει πάνω από 80MB/sec sequential write

a vs c παράλογο μιας και μπορεί να είναι λίγο πιο αργός ο ssd στο write αλλά είναι πιο γρήγορος στο read.

Έτσι από περιέργεια έκανα ένα extract 2.2 GB στον postville 120GB που έχω, 26sec άρα αναλογικά για τα 8.8GB 1:04(εντάξει έχει 100ΜΒ/sec write vs 80MB/sec που λες ο δικός σου). Κάτι στραβό έχουν οι μετρήσεις σου. Eίναι και OS drive ο ssd? Μήπως είχες πολύ χρήση εκείνη την ώρα και από άλλες εφαρμογές?

Link to comment
Share on other sites

OS drive είναι, αλλά δεν έκανα τίποτα άλλο.

EDIT: Δοκίμασα απλή αντιγραφή ταινίας 1,5GB.

ssd -> ssd 18 sec

hdd -> hdd 40 sec :S Λες να έκανε τίποτα πριν ο σκληρός στα μουλωχτά; :confused:

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Εχει realtime monitoring ενα απο τα tabs του hdtune για να δεις τι παιζει πραγματικα την ωρα που κανεις κατι.

Επισης στα win 7 στα resources του task manager μπορεις να δεις τι κανει καθε φορα read/write.

Και εμενα παραλογα με φαινονται τα νουμερα..δεν ξανα κανεις ενα τσεκ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν intel x-25m 80gb G2 και θελω να κανω φορματ.

1)Να κανω 3.3 hdderase η να τον βαλω σε αλλο pc και να τον κανω secure erase απο το προγραμμα της intel ssd?

2)Μετα το φορματ και επειδη εχω δυο σκληρους δισκους 500gb σε raid0 αρα δουλευει το pc σε raid mode τη πρεπει να κανω για να δουλευει το trim αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος σε Windows 7 οι stock drivers(για intel chipsets) υποστηρίζουν trim οπότε με ένα quick format κατά το installation δεν θα χρειαστεί καν hdderase.

εγω ετσι κανω στον δικο μου. Είναι οκ δηλαδη? :D

Link to comment
Share on other sites

Από την έκδοση 9.6 των Intel Rapid Storage Technology drivers και μετά, υποστηρίζεται το TRIM σε Raid mode.

1)χρειαζετε να βαλω μηπως και απο εδω GIGABYTE - Motherboard - Socket 1366 - GA-EX58-DS4 (rev. 1.0) στον πινακα SATA RAID το πρωτο driver (Intel SATA Preinstall driver

(For AHCI / RAID Mode)

Note: Press F6 during Windows setup to read from floppy.) για τους 500αρηδες που ειναι σε raid0?

2)Το intel ssd toolbox να το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

1)χρειαζετε να βαλω μηπως και απο εδω GIGABYTE - Motherboard - Socket 1366 - GA-EX58-DS4 (rev. 1.0) στον πινακα SATA RAID το πρωτο driver (Intel SATA Preinstall driver

(For AHCI / RAID Mode)

Note: Press F6 during Windows setup to read from floppy.) για τους 500αρηδες που ειναι σε raid0?

2)Το intel ssd toolbox να το βαλω?

Αν θέλεις μπορείς να το βάλεις κατά την εγκατάσταση.

Άποψή μου, Στήσε τα Windows 7 πρώτα και μόλις μπεις Windows κάνε εγκατάσταση τους τελευταίους IRST και θα είσαι εντάξει.

Το Intel SSD Toolbox εγκατέστησέ το, αν ο SSD σου είναι Intel. Αλλιώς δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.