Jump to content



Recommended Posts

Το 4Κ random read είναι που κάνει τη διαφορά σε λειτουργικό και στη δική σου περίπτωση είναι από τα μεγαλύτερα νούμερα που έχω δει.

Σχετικά με το random write που είναι διπλάσιο από το read μάλλον παίζει θέμα cache και καλού controller.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια μερα με τον ssd και εχω να πω οτι πισω στους ΔΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ (μηχανικοι δισκοι) δεν ξαναγυρναω για λειτουργικο και προγραμματα!

20πλο raid να κανει καποιος δεν πιανει την αισθηση αυτη!

Άψογα είναι, ίσως ένα κλικ παραπάνω στο read του 512Κ να χρειαζόταν, αλλά τα κάνει αυτά το Crystal. Το 60άρι π.χ. στο 4K write σχεδόν σίγουρα στο έβγαλε στο 5ο run, ε? :D

Οχι το εβαλα ξανα , στο 1 run ειναι 58,... και στο 5 run 60αρι!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Οταν τα λεγανε εδω μεσα τα παιδια περι ssd , το εβλεπα λιγο ξερεις σιγα τα αυγα! Τελικα αξιζε και το τελευταιο ευρω απο τα λεφτα που εσκασα. Η διαφορα ειναι τεραστια. Χαλαρα η καλυτερη αναβαθμιση μου. Δευτερη επεσε η 295 μου.Φαντασου να βαλω 2 και 3εις INTEL SSD τι εχει να γινει πανω, στην πορεια ολα αυτα!

ΠΡΟΙΟΝ : ΙΝΤΕL SSD 80GB certified ΚΟΛΑΣΗ :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

και παλι το write ειναι μικρο ρε seb..αν ειχε πανω απο 100 καλα θα ταν..θα πας να κανεις copy ενα αρχειο avi 100gb που λεει ο λογος κ θα παρει 5 μερες!:blink:

εκει σκαλωνω..

Ενώ εσύ όταν το κάνεις, με πόσα πάει; Βλέπω στην υπογραφή σου 2 βελόσι και έναν "απλό". Είτε πέρα, είτε δώθε, το bottleneck είναι ο 7200άρης σου, οπότε τι ακριβώς κάνει καλύτερα το setup σου από αυτό του sebastian;

Και στην τελική πόσο συχνά κάνεις copy αρχείο 100Gb (1 φορά την εβδομάδα; 1 φορά τη μέρα; ) και πόσο συχνά οι δίσκοι σου διαβάζουν και γράφουν αρχεία των 1-2Kb (κάθε φορά που ανάβεις το pc και όσο είναι το λειτουργικό σου up & running) οπότε που επενδύεις τις επιδόσεις σου;

Γιατί δεν τεστάρεις τους βελόσι σου με το batch file με τα 28 προγράμματα να δεις τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ποια avi λες φιλε hondo, τον ssd δεν τον εχω για τα avi. Στο συστημα μου εχω πανω αλλους 5ερης δισκους 640 gb γι αυτα. Ο ssd ειναι για συγκεκριμενα πραγματα να κανει, που απλα σε αυτα δεν πιανεται και ολο το jurassic park να βαλεις σε RAID 0. ΤΕΛΟΣ!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ενώ εσύ όταν το κάνεις, με πόσα πάει; Βλέπω στην υπογραφή σου 2 βελόσι και έναν "απλό". Είτε πέρα, είτε δώθε, το bottleneck είναι ο 7200άρης σου, οπότε τι ακριβώς κάνει καλύτερα το setup σου από αυτό του sebastian;

Και στην τελική πόσο συχνά κάνεις copy αρχείο 100Gb (1 φορά την εβδομάδα; 1 φορά τη μέρα; ) και πόσο συχνά οι δίσκοι σου διαβάζουν και γράφουν αρχεία των 1-2Kb (κάθε φορά που ανάβεις το pc και όσο είναι το λειτουργικό σου up & running) οπότε που επενδύεις τις επιδόσεις σου;

Γιατί δεν τεστάρεις τους βελόσι σου με το batch file με τα 28 προγράμματα να δεις τι γίνεται;

Ναι, πολύ σωστές οι παρατηρήσεις αυτές, αλλά όπως είδες παραπάνω απορρίπτει το δίσκο αυτό και πολύ σωστά, λόγω του μικρού write που έχει. Με τους δύο veloci θα του χρειαστούν τρεις Intel x25M σε raid-0 (στα 200MB/s seq write) όταν αντιγράφει αρχεία από τους δύο veloci προς το SSD του λειτουργικού πχ. εγκατάσταση προγραμμάτων, system restore κτλ. Κατά τη γνώμη μου δε τον καλύπτει ο Intel x25-M και καλύτερα θα ήταν μια λύση με ένα ή δύο πιο ισορροπημένους SSD.

Με την ίδια λογική ο Sebastian σπάνια θα δει τις ταχύτητες seq read στην πράξη, αφού τα μεγάλα αρχεία του τα έχει σε απλούς δίσκους. Θα πρέπει λοιπόν να τα αντιγράψει πρώτα στο SSD, αλλά εκεί θα καταλάβει ότι το 70MB/s seq write τον φέρνει σε επιδόσεις χαμηλότερες κι από μηχανικούς δίσκους.

Το batch file με τα 28 προγράμματα είναι αστείο και να το αναφέρουμε.

Ποιος έχει αυτά τα προγράμματα και γιατί να κάνει τον κόπο να εγκαταστήσει 28 προγράμματα που κοστίζουν μια περιουσία?

Εκτός κι αν κάνουμε διαγωνισμό ποιος κλέβει περισσότερα προγράμματα ή αν κάνουμε διαφήμιση στα συγκεκριμένα προγράμματα. Όπως και να το δούμε είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για χουμορ το κόβω αυτό έτσι ?

Το batch file με τα 28 προγράμματα είναι αστείο και να το αναφέρουμε.

Ποιος έχει αυτά τα προγράμματα και γιατί να κάνει τον κόπο να εγκαταστήσει 28 προγράμματα που κοστίζουν μια περιουσία?

Εκτός κι αν κάνουμε διαγωνισμό ποιος κλέβει περισσότερα προγράμματα ή αν κάνουμε διαφήμιση στα συγκεκριμένα προγράμματα. Όπως και να το δούμε είναι λάθος.

Υπάρχοουν και trial/evaluation. Άσε που τα περισσότερα είναι free.

To gimp το ειχα.

Οποτε η λιστα ειναι αυτη

ConvertX to DVD 3.5.1

Cryptload

MS Excel 2007

Internet Explorer 8.0

Firefox 3.0.7

Freecell (windows game)

GIMP

HD Tune Pro 3.5

Hearts (windows game)

Intel Matrix Storage Manager 8.8

Windows Media Player 11

Nero 8.3.6 lite

MS Paint

MS Powerpoint 2007

Adobe Reader 9

Resource Monitor

Safari 4.0

Solitaire

Spider Solitaire

System Information

WinRAR 3.8

MS Word 2007

MS Wordpad

Subtitle Workshop 2.51

Paint .Net 3.36

Flashget 1.9.6.1073

Notepad++ 5.3

Windows DVD Maker

Θα ειχε ενδιαφερον παντως να βλεπαμε κατι παρομοιο και απο τους χρηστες με samsung και mtron.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=902071&postcount=145

Δες το δικό μου video από το τεστ.... θα δεις τις nag-screens (days left etc)....

Με λένε chsin7 και έχω ακόμα spinners στο PC μου για αποθήκη και είμαι καλά :p

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για καψόνι το κόβω αυτό έτσι?

Πλάκα κάνεις και προτείνεις να εγκαταστήσει κάποιος 28 προγράμματα και να φτιάξει ένα video που δεν δείχνει τίποτα.

Καψόνι : Όταν σε αναγκάζουν να κάνεις κάτι που δεν θες, συνήθως αυτό που σε αναγκάζουν να κάνεις δεν έχει νόημα ή αποτέλεσμα. (δεν έχω κάνει στρατό ακομα :p). Ουτε ο Jax7480 ούτε ο unstoppable απαίτησαν να το τρέξει κανείς αλλος.

Ούτε καψόνι είναι ούτε πολύ ώρα παίρνει, από τα 28 προγράμματα 5-6 εγκαταστάσεις/downloads είναι ολα και όλα μιας και τα περισσότερα έρχονται ήδη εγκατεστημένα με το λειτουργικό. Όσο για το αποτέλεσμα εσυ δεν βλέπεις τιποτα κάποιος άλλος χαζευει τις υπέροχες εικόνες του desktop....

Ας στειλει κάποιος mod το ποστ μου αυτό στην μαυρη τρύπα μιας και offtopic είναι και δεν προσφέρει τίποτα σε κανέναν αλλον πέρα του mariosalice στον οποίο έπρεπε να απαντήσω. Ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω πως καταφέρενεις και σέρνεις την κουβέντα σε μη ουσιώδη πράγματα και εγώ πως σε ακολουθώ σε αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ εσύ όταν το κάνεις, με πόσα πάει;

Και στην τελική πόσο συχνά κάνεις copy αρχείο 100Gb (1 φορά την εβδομάδα; 1 φορά τη μέρα; ) και πόσο συχνά οι δίσκοι σου διαβάζουν και γράφουν αρχεία των 1-2Kb (κάθε φορά που ανάβεις το pc και όσο είναι το λειτουργικό σου up & running) οπότε που επενδύεις τις επιδόσεις σου;Γιατί δεν τεστάρεις τους βελόσι σου με το batch file με τα 28 προγράμματα να δεις τι γίνεται;

τουλαχιστον 100mb πιανει μια χαρα..κ δν ειναι σε raid αυτη την στιγμη..

απο την αλλη το εχω αναφερει ξανα, οτι οταν πχ δουλευεις σε προγραμματα μουσικης και το καθε track πολυκαναλης ειναι 4gb και θελεις να αντιγραφεις συνεχεια πανω απο 10 τετοια tracks (και δν λεω οτι μονο το write μου φτανει...ελεος.. αλλα θες κατι ισορροπημένο) τοτε θα χρειαστεις διπλασιο write απο του intel..

lol...τι να το κανω αυτο με τα 28 προγραμματα? να αγορασω 24ssd που ειχαν κανει οι τυπαδες και να ανοιξω 50 προγραμματα για πιο λογο?....θα ανοιξω τουλαχιστον 5 για την δουλεια που θελω και οχι 28 για να δω ποσο γρηγορα θα ανοιξουν:TD:

Ο ssd ειναι για συγκεκριμενα πραγματα να κανει, που απλα σε αυτα δεν πιανεται και ολο το jurassic park να βαλεις σε RAID 0. ΤΕΛΟΣ!
τι συγκεκριμενα δλδ? εκτος απο παιχνιδια κ μετροπρογραμματα..

θελω να σας παραπεμψω να δειτε αυτο http://www.legitreviews.com/article/974/1/

που εχει review για τον supertalent 64αρη:turn:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.