Jump to content



Hipro-tech ST-750EAJ


N.I.K.K.

Recommended Posts

το ζαχαρωνα πολυ καιρο:woot::dance3:

http://imageshack.gr/files/7cjmyy5wtehni7mw3uxe.jpg

http://imageshack.gr/files/z0k2d4wukyi25z3cabjn.jpg

http://imageshack.gr/files/tbgjdqk2napwyu57s3zc.jpg

η μλκ ειναι οτι δεν προλαβαινω να το εγκαταστησω αποψε

δειχνει να ναι φτιαγμενο σαν τανκ, μαλλον εγω θα παω πρωτα και μετα το τροφοδοτικο:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

τσιτες λεμε:devil:

+12: 12.69v

+5: 5.31v

με πολυμετρο, οπου και αν το μετρησα, idle ή load δεν καταλαβαινει τιποτα

το tagan που ειχα πριν (700w dual engine) εβγαζε 11.8κατι στη 12αρα

me likes:jump1:

(φωτο αυριο οταν θα παρω μπαταριες για τη μηχανη:o)

Link to comment
Share on other sites

τσιτες λεμε:devil:

+12: 12.69v

+5: 5.31v

με πολυμετρο, οπου και αν το μετρησα, idle ή load δεν καταλαβαινει τιποτα

το tagan που ειχα πριν (700w dual engine) εβγαζε 11.8κατι στη 12αρα

me likes:jump1:

(φωτο αυριο οταν θα παρω μπαταριες για τη μηχανη:o)

άμα πάρεις τίποτα στο χέρι θα σου πώ εγώ :p

τροφοδοτικό που δεν κάθεται στα 12ν/5v (χωρίς να ξέρω πολλά) δεν αγοράζω

(το είχαμε ξανασυζητήσει και δεν το λέω για να ξεκινήσουμε flame ούτε να κατηγορήσω το τροφοδοτικό, απλά εγώ το φοβάμαι)

Link to comment
Share on other sites

άμα πάρεις τίποτα στο χέρι θα σου πώ εγώ :p

τροφοδοτικό που δεν κάθεται στα 12ν/5v (χωρίς να ξέρω πολλά) δεν αγοράζω

(το είχαμε ξανασυζητήσει και δεν το λέω για να ξεκινήσουμε flame ούτε να κατηγορήσω το τροφοδοτικό, απλά εγώ το φοβάμαι)

Εγώ προσωπικά δουλεύω ΕΝΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ αυτές τις τάσεις και ΔΕΝ έπαθα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ μέχρι τώρα...

Εσύ τώρα ΑΝ κατάφερες με τέτοιες τάσεις να κάψεις κάτι, ε τότε είσαι ήρωας..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δουλεύω ΕΝΝΙΑ ΧΡΟΝΙΑ αυτές τις τάσεις και ΔΕΝ έπαθα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ μέχρι τώρα...

Εσύ τώρα ΑΝ κατάφερες με τέτοιες τάσεις να κάψεις κάτι, ε τότε είσαι ήρωας..... :rolleyes:

αφού θέλεις κουβέντα... :)

δεν έχω κάψει τίποτα ποτέ μου (λόγω τροφοδοτικού)

ένας λόγος, γιατί κοιτάω το τροφοδοτικό μου να είναι μέσα στα specs και όσο πιο κοντά στην απόλυτη τιμή (12/5ν)

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλύτερο να τρέχει συνέχεια ψηλότερα? Κάποιος θα μπορούσε να πεί το αντίθετο (χαμηλότερα volts).

Βρίσκεις σωστότερο να βγάζει μία εταιρία τροφοδοτικό φτιαγμένο έτσι επειδή ένας δεν έχει συναντήσει ποτέ του πρόβλημα, απο το να βγάλει άλλο ένα τροφοδοτικό με "κλασσικές" αλλά πιο σταθερές τάσεις?

Τέλος, τί γίνεται με το efficiency? Ένας μηχανικός δίσκος(τυχαίο παράδειγμα) που τρώει συνέχει τόσο ρεύμα παραπάνω, καταναλώνει το ίδιο?

Υπενθυμίζω και υπογραμμίζω ότι είμαι άσχετος με το θέμα, ρωτάω απο περιέργεια σαν καταναλωτής.

Link to comment
Share on other sites

Για το ίδιο ψήνομαι και εγώ τώρα που θα κάνω μία μικροαναβαθμισούλα. Έχω ένα 400άρι που δεν νομίζω να βγάλει κιαλλο χρόνο! Μεταξύ αυτού και του seasonic είμαι αλλά μάλλον αυτό θα πάρω γιατί και άψογο φαίνεται και Ελληνικό!

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργος hipro έχει ξαναπεί (και μάλλον θα επαναλάβει) ότι είναι μέσα στα specs των υποσυστημάτων των υπολογιστών να αντέχουν αρκετά πάνω από τα 12 γι'αυτό και ρυθμίζει η 12άρα του τόσο ψηλά

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται ρε παιδια θα επαιρνα ορκο οτι ειχα δειξει και αλλες φωτο:confused:

ή το forum μου τρωει τα post ή παει το'χασα, αλτσχαιμερ απο τωρα

anyway

1000824.jpg

1000825.jpg

1000826.jpg

Teodor_ch, κατι παραπανω ξερει ο μαστρο-hipro;)

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργος hipro έχει ξαναπεί (και μάλλον θα επαναλάβει) ότι είναι μέσα στα specs των υποσυστημάτων των υπολογιστών να αντέχουν αρκετά πάνω από τα 12 γι'αυτό και ρυθμίζει η 12άρα του τόσο ψηλά
Teodor_ch, κατι παραπανω ξερει ο μαστρο-hipro;)

δεν διαφώνησα και δεν είπα το αντίθετο

γιατί όμως το κάνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Mυστικά του επαγγέλματος ίσως :D

Στείλε του πμ και ρώτα τον, εκτός και αν μπορεί να απαντήσει δημόσια....:hehe:

Πάντως τα τροδοτικά είναι αρίστης ποιότητας....:p

Link to comment
Share on other sites

αφού θέλεις κουβέντα... :)

δεν έχω κάψει τίποτα ποτέ μου (λόγω τροφοδοτικού)

ένας λόγος, γιατί κοιτάω το τροφοδοτικό μου να είναι μέσα στα specs και όσο πιο κοντά στην απόλυτη τιμή (12/5ν)

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλύτερο να τρέχει συνέχεια ψηλότερα? Κάποιος θα μπορούσε να πεί το αντίθετο (χαμηλότερα volts).

Βρίσκεις σωστότερο να βγάζει μία εταιρία τροφοδοτικό φτιαγμένο έτσι επειδή ένας δεν έχει συναντήσει ποτέ του πρόβλημα, απο το να βγάλει άλλο ένα τροφοδοτικό με "κλασσικές" αλλά πιο σταθερές τάσεις?

Τέλος, τί γίνεται με το efficiency? Ένας μηχανικός δίσκος(τυχαίο παράδειγμα) που τρώει συνέχει τόσο ρεύμα παραπάνω, καταναλώνει το ίδιο?

Υπενθυμίζω και υπογραμμίζω ότι είμαι άσχετος με το θέμα, ρωτάω απο περιέργεια σαν καταναλωτής.

Υψηλώτερα Volts ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Ας πούμε ότι το PLL chip μιας μητρικής δουλεύει με 3.3Volts (π.χ.) και με αυτά τα Volts, ανεβάζει μέχρι και 620MHz FSB...

Εμείς λοιπόν του δίνουμε 3.55Volts (π.χ.) και μετά ανεβάζει 650MHz FSB....

Τι μας συμφέρει λοιπόν?....620MHz FSB ή 650MHz FSB?.... ;)

....και ΝΑΙ σωστό μια εταιρία είναι να βγάζει τροφοδοτικά με λίγο ανεβασμένα τα Volts... :)

Efficiency (όπως είπες) σ'ένα μηχανικό δίσκο ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Όταν ο δίκκος έχει κατανάλωση στα 5Volts του μοτέρ του, 0.9Α κι εμείς του δώσουμε 5.4Volts, θα μας τραβήξει ~0.06Α παραπάνω ρεύμα....

Ας πούμε ότι τον δουλεύουμε "full load" (του γράφουμε ή του διαβάζουμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ) για 5 ώρες την ημέρα με τα 5Volts.

ΑΡΑ θα μας καταναλώνει ~4.5Watts στην 5άρα την κάθε ώρα και 4.5W x 5h = 22.5W την ημέρα και 22.5W x 30ημ. = 675Watts το μήνα = ~ 10 ΛΕΠΤΑ το ΜΗΝΑ...

ΑΝ τώρα του δώσουμε αντί για 5Volts, 5.4Volts, έχουμε: ~5.96Wats την ώρα και 5.96W x 5h = 29.8W την ημέρα και 29.8W x 30ημ. = 894watts το μήνα = ~13.40 ΛΕΠΤΑ το ΜΗΝΑ

ΑΡΑ ΑΝ του δώσουμε αντί για 5Volts, 5.4Volts, θα πληρώσουμε ΠΑΡΑΠΑΝΩ ρεύμα 3.4 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΜΗΝΑ .......ΟΥΑΟΥΟΥΟΥ.....ΠΩ - ΠΩ τι γλυτώσαμε!.....3.4 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΜΗΝΑ απ'τα 5Volts του δίσκου :D:p

ΣΥΝ οτι με τα 5.4Volts, θα παίρνει και λίγο παραπάνω στροφές το μοτέρ του που θα έχει σαν αποτέλεσμα να γίνει και λίγο πιο γρήγορος κι εκεί που γράφαμε στο δίσκο για 5 ώρες την ημέρα, τώρα θα γράφουμε για 4.5 ώρες...

ΑΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΡΕΥΜΑ θα πληρώσουμε στην τελική ΚΑΙ θα τελειώνουμε τη δουλειά μας και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ... :p:D

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο , οντως τα μοτερ των δισκων μπορουν να δουλεψουν ετσι απλα γρηγοροτερα ??? Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι fixed στις 7200 πχ στροφες ?????

κάποιος κάτοχος του τροφοδοτικού με ένα πολύμετρο μπορεί να σου απαντήσει έγκυρα

Τις απαντήσεις μου τις πήρα, άσχετα που δε στόχευαν το επίπεδο μου :flower:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι σαν τα οκτανια της βενζινης. Εαν βαζεις στο αυτοκινητο σου 95 οκτανιων βενζινη, ναι μεν ειναι λιγο πιο φτηνη απο αυτη των 98 οκτανιων, αλλα πιο λιγο αποδοτικη. Η μηχανη ομως δεν θα χαλασει πιο νωρις αν βαζεις 98 οκτανιων. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

κάποιος κάτοχος του τροφοδοτικού με ένα πολύμετρο μπορεί να σου απαντήσει έγκυρα

Τις απαντήσεις μου τις πήρα, άσχετα που δε στόχευαν το επίπεδο μου :flower:

Γιατι ?? Μονο αυτοι μπορει να γνωριζουν εαν το μοτερ γυριζει πιο γρηγορα ???:turn:

Και πως μπορουν να μετρησουν τις στροφες του μοτερ ????

Ή μηπως εμεις οι υπολοιποι δεν μπορουμε να ρυθμισουμε πιο ψηλα τις γραμμες του τροφοδοτικου μας ?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.