Jump to content



Hipro-tech ST-750EAJ


N.I.K.K.

Recommended Posts

Γιατι ?? Μονο αυτοι μπορει να γνωριζουν εαν το μοτερ γυριζει πιο γρηγορα ???:turn:

Και πως μπορουν να μετρησουν τις στροφες του μοτερ ????

Ή μηπως εμεις οι υπολοιποι δεν μπορουμε να ρυθμισουμε πιο ψηλα τις γραμμες του τροφοδοτικου μας ?????

γιατί μέσα σε 10' μπορούν να σου πού αν είδαν καλύτερα hdd-benches (το μόνο που μετράει)

αν θές να μπείς στη διαδικασία ur welcome :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply
γιατί μέσα σε 10' μπορούν να σου πού αν είδαν καλύτερα hdd-benches (το μόνο που μετράει)

αν θές να μπείς στη διαδικασία ur welcome :)

Ευκολο αυτο . Εχω διαθεσιμο τροφοδοτικο . Εχει protection στα 13V ...:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ?? Μονο αυτοι μπορει να γνωριζουν εαν το μοτερ γυριζει πιο γρηγορα ???:turn:

Και πως μπορουν να μετρησουν τις στροφες του μοτερ ????

Ή μηπως εμεις οι υπολοιποι δεν μπορουμε να ρυθμισουμε πιο ψηλα τις γραμμες του τροφοδοτικου μας ?????

To πιό εύκολο και απλό είναι να μετρήσει κάποιος που ασχολείται με ηλεκτρονικά τις στροφές ενός μοτέρ......Μ'ένα απλό κυκλωματάκι με το ολοκληρωμένο LM555.... :)

Βρε Στέλιο, έτσι από περιέργεια και αν έχεις το χρόνο φυσικά....Δώσε 5V και 12V σ'ένα δίσκο και μετά δώστου 5.4V και 12.7V και τρέξε μερικά μετροπρογράματα HD να δούμε κι εμείς τι γίνεται..... :)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να εισαι οσο πιο ακριβης γινεται?...τωρα που λες οτι ακομα κ με 5.4 κ 12.7 ακομα κ παραπανω, θα παιξει καποιο νοημα? (εκτος του πολυ συγκεκριμενου o/c που ανεφερες πριν, το οποιο ειναι πολυ μικρη λεπτομερεια κ ισως επικινδυνη)

το πιο σωστο δν ειναι να ειμαστε καρφι στα 5V και 12V?

κ ασχετα με τα παραπανω ευρω που θα δωσουμε..(σιγα τα ευρω δλδ)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να εισαι οσο πιο ακριβης γινεται?...τωρα που λες οτι ακομα κ με 5.4 κ 12.7 ακομα κ παραπανω, θα παιξει καποιο νοημα? (εκτος του πολυ συγκεκριμενου o/c που ανεφερες πριν, το οποιο ειναι πολυ μικρη λεπτομερεια κ ισως επικινδυνη)

το πιο σωστο δν ειναι να ειμαστε καρφι στα 5V και 12V?

κ ασχετα με τα παραπανω ευρω που θα δωσουμε..(σιγα τα ευρω δλδ)

η κυβέρνηση έχει ήδη απαντήσει αυτή την ερώτηση.:sarcastic:

είναι η γενικότερη φιλοσοφία του να δώσεις λίγο παραπάνω τάση για να πάρεις λίγο παραπάνω επιδόσεις ή σταθερότητα σε περιόδους βύθισης ή φόρτου

απλά όταν ο κατασκευαστής σου λέει +/- 5% 10% στον input

παίζεις μόνιμα στο άνω άκρο και είσαι πάντα ευχαριστημένος.... και ο εξοπλισμός σου στημένος....

ό,τι έχει να σου δώσει στα δίνει (και όχι στο χέρι)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι σαν τα οκτανια της βενζινης. Εαν βαζεις στο αυτοκινητο σου 95 οκτανιων βενζινη, ναι μεν ειναι λιγο πιο φτηνη απο αυτη των 98 οκτανιων, αλλα πιο λιγο αποδοτικη. Η μηχανη ομως δεν θα χαλασει πιο νωρις αν βαζεις 98 οκτανιων. Σωστα?

καμια σχεση.. το οκτανιο ειναι χημικη ενωση και ο αριθμος των οκτανιων στην βενζινη δηλωνει ποσο επι της εκατο αποτελειται απο οκτανιο (και οχι οκτανια) και οχι απο αλλες ενωσεις:T:

Link to comment
Share on other sites

το οκτάνιο ΄σήμερα είναι κλίμακα

και μετράει απόδοση σε σχέση με ένα αρχικό μείγμα καυσίμου

είναι % κλίμακα και υπάρχουν και βενζίνες 105 οκτανίων.

άσχετο όμως με τα τροφοδοτικά αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγαμε παίδες......εκτός να αν φτιάξουμε τροφοδοτικό που να λειτουργεί με βενζίνη....:hehe::hehe:

Nοοbικη ερώτηση αλλά θα την κάνω. Πως μπορούμε δηλαδή να μεταβάλλουμε την τάση στις γραμμές του τροφοδοτικού, δηλαδή στο παράδειγμα του hipro5 πως θα δώσουμε από 5V που δίνει το psu 5,4V;:p

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι το PLL chip μιας μητρικής δουλεύει με 3.3Volts (π.χ.) και με αυτά τα Volts, ανεβάζει μέχρι και 620MHz FSB...

Εμείς λοιπόν του δίνουμε 3.55Volts (π.χ.) και μετά ανεβάζει 650MHz FSB....

Τι μας συμφέρει λοιπόν?....620MHz FSB ή 650MHz FSB?.... ;)

....και ΝΑΙ σωστό μια εταιρία είναι να βγάζει τροφοδοτικά με λίγο ανεβασμένα τα Volts... :)

εγω που ΔΕΝ θελω να υπερχρονισω το συστημα μου, ποιο το νοημα να δινω παραπανω ρευματα στα υποσυστηματα του υπολογιστη μου;

Οι εταιριες βγαζουν τροφοδοτικα με ΛΙΓΟ υψηλοτερες. πχ στα 12 αν δινει 12.1 δεν ειναι και τρελη διαφορα, ενω το 12.6 χτυπαει καπως!

ΣΥΝ οτι με τα 5.4Volts, θα παίρνει και λίγο παραπάνω στροφές το μοτέρ του που θα έχει σαν αποτέλεσμα να γίνει και λίγο πιο γρήγορος κι εκεί που γράφαμε στο δίσκο για 5 ώρες την ημέρα, τώρα θα γράφουμε για 4.5 ώρες...

ΑΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΡΕΥΜΑ θα πληρώσουμε στην τελική ΚΑΙ θα τελειώνουμε τη δουλειά μας και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ... :p:D

εχω ακουσει μ.... και μ.... αλλα αυτο αν δεν το δω, συγνωμη κι ολας, αλλα δεν το πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

εχω την καρτα οθονης (hd3850) κοντα 1μιση χρονο.

945mhz για nature (3dmark2k1) ειχα καταφερει MONO μια φορα, με τα χιλια ζορια, μιας και ποτε δεν δουλεψε με πανω απο 1.57v

τωρα λοιπον με το hipro-psu:

~1.64v

3850945mhztestnature.jpg

με λιγο παραπανω

38501ghztes.jpg

στα 1.68v το rthdribl αρχισε τα artifacts

1000827.jpg

νομιζω οτι για να βλεπω διαφορα σε ενα αστειο φορτιο οπως το συστημα μου λεει πολλα:)

Link to comment
Share on other sites

Nοοbικη ερώτηση αλλά θα την κάνω. Πως μπορούμε δηλαδή να μεταβάλλουμε την τάση στις γραμμές του τροφοδοτικού, δηλαδή στο παράδειγμα του hipro5 πως θα δώσουμε από 5V που δίνει το psu 5,4V;:p

μια αντισταση και ενα trim pot στο vsense της 5αρας και μπορεις να δωσεις πολυ περισσοτερο... καπου ειχα το σχεδιο για το κυκλωμα αλλα δεν το βρισκω τωρα..:fist:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝ οτι με τα 5.4Volts, θα παίρνει και λίγο παραπάνω στροφές το μοτέρ του που θα έχει σαν αποτέλεσμα να γίνει και λίγο πιο γρήγορος κι εκεί που γράφαμε στο δίσκο για 5 ώρες την ημέρα, τώρα θα γράφουμε για 4.5 ώρες...

ΑΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΡΕΥΜΑ θα πληρώσουμε στην τελική ΚΑΙ θα τελειώνουμε τη δουλειά μας και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ... :p:D

Θες να μου πεις ότι πιστεύεις αυτό το πράγμα :o

Ότι μπορούμε τόσο απλά να επηρεάσουμε τις στροφές ενός βηματικού μοτέρ? ειδικά αν αναλογιστείς πόση σταθεροποίηση τρώει πριν φτάσει η τάση, που εσύ δίνεις στο δίσκο, στο coltroller του μοτερ.

Το κατά πόσο θα βελτιωθεί η θα επιδεινωθεί η ταχύτητα λειτουργίας του δίσκου μόνο από τη διαφορά στη περιστροφής των pllatters είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και δε μου κάνει εντύπωση να μη γνωρίζει κάποιος που έχει γνώσεις ηλεκτρονικής κάτι τέτοιο. Αλλά στα περί λειτουργίας του βηματικού μοτέρ μου κάνει και μου παρακάνει. :boxed:

Συγνώμη για το off topic

Κατά τα άλλα η λίγη παραπάνω τάση που δίνει το PSU δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ΔΕΝ θελω να υπερχρονισω το συστημα μου, ποιο το νοημα να δινω παραπανω ρευματα στα υποσυστηματα του υπολογιστη μου;

Οι εταιριες βγαζουν τροφοδοτικα με ΛΙΓΟ υψηλοτερες. πχ στα 12 αν δινει 12.1 δεν ειναι και τρελη διαφορα, ενω το 12.6 χτυπαει καπως!

εχω ακουσει μ.... και μ.... αλλα αυτο αν δεν το δω, συγνωμη κι ολας, αλλα δεν το πιστευω.

Βρε τρελέ, δε βλέπεις τα smiles στο τέλος της πρότασης?...... :D

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει μ.... και μ.... αλλα αυτο αν δεν το δω, συγνωμη κι ολας, αλλα δεν το πιστευω.

Περίμενα να δω ποιός θα το πει πρώτος για να μην γίνω εγώ ο κακός πάλι...

Η ταχύτητα του δίσκου είναι τόσο ρυσθμιζόμενη όσο μάλλον δεν μπορεί να φανταστεί ο Γιώργος (hipro). Οι στροφές ρυθμιζονται από ένα firmware - controller closed loop σύστημα όπου οι κεφαλές διαβάζουν μαγνητικά ίχνη στην επιφάνεια του δίσκου. Η λογική αυτού του συστήματος είναι ότι μαγνητικά ίχνη διαβάζονται σε συγκεκριμένα και σταθερά χρονικα διαστήματα ανεξαρτήτου θερμοκρασίας λειτουργίας όσο υπάρχει συστόλή διαστολή με την θερμοκρασία στα πλάτερς αυτά αλλάζουν φυσικές διαστάσεις, για να διαβάζονται τα μαγνητικά ίχνη αυτα (και κατ' επέκτασην και οι υπόλοιπες πληροφορίες από-προς τον δίσκο) σε σταθερά χρονικά διαστήματα το firmware κάνει μικρο-ρυθμίσεις στην ταχύτητα.

Κάπως έτσι έχει το πράμα... Ότι τάση και να δώσεις στο driver του δίσκου πάλι με την ίδια ταχύτητα θα γυρίζει και φυσικά το data rate ανάμεσα στον controller και τον δίσκο δεν αλλάζει....

Θα μου επιτρέψετε να μην συνεχίσω άλλο γιατί πάλι θα μου πει ότι κάνω τεχνικές κουβέντες...

I rest my case πάλι...

Φιλικά,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την αρχικη θεωρια αναλογιας ρευματος / στροφων λεω να κοτσαρο το seagate κατευθειαν στη πριζα του σπιτιου και πιστευω να γινει σα τη μηχανη του σταρ-τρεκ , ποιος σσδ με πιανει μετα !!

Link to comment
Share on other sites

@hipro : τι θα αλλαζε αν διναμε συνεχεια 11.98 η 11.8V σταθερη ταση ;

θα ειχε προβλημα ;

edit : χιουμορ εκανε προφανως ο Γιωργος...μαρεσει που απαταντε σοβαρα :p

Link to comment
Share on other sites

...και με 11.8V, μια χαρά θα ήσουν..... ;)

Απλά αν θέλει κάποιος στο σύστημά του αυτό το κάτι παραπάνω, δίνει λίγο παραπάνω τάσεις σε όλα και ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ κανένα πρόβλημα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ερχεται εκει πιστευω Γιωργο.

Αφου με λιγοτερη ταση θα δουλευαν μια χαρα , γιατι να μη δουλευουν τοτε..

Γιατι ο περισσοτερος κοσμος φοβαται αυτο το "παραπανω ταση" αν δε ξερει και γιαυτο "φωναζει"

και εκτος αυτου ειναι φανερο οτι προοριζεται για καθαρα ocing γιατι και για αυτο τον λογο το σχεδιασες να δινει παραπανω.Το ειπες και μονος σου.

το 1200αρη επρεπε να ηταν ετσι.

το 700αρη επρεπε να ηταν σε πιο ανεκτα επιπεδα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.