Jump to content



Hipro-tech ST-750EAJ


N.I.K.K.

Recommended Posts

Καλά!......ΑΝ δεν καταλαβαίνετε από πλακίτσα, ας μην το συνεχίσω άλλο.....

Γι'αυτό νομίζω υπάρχουν και τα "ανάλογα" smiles για την κάθε περίπτωση.... :)

Υπενθυμίζω και υπογραμμίζω ότι είμαι άσχετος με το θέμα, ρωτάω απο περιέργεια σαν καταναλωτής.

Έκατσες και έγραψες μία παράγραφο μλκίες για πιό λόγο?

Σε ρώτησα σοβαρά και ειδικά σαν καταναλωτής.

Προφανώς και απάντησες σαν hipro και όχι σαν hipro-tech γιατί κρίμα για την εταιρία.

Αυτό δηλαδή που καταλαβαίνω για τα hipro-tech τροφοδοτικά είναι ότι μία ζωή θα δίνουν παραπάνω ρεύματα σε ΟΛΑ τα περιφερειακά με ότι αυτό σημαίνει συν ότι το efficiency πάει για πέταμα.

In summary, είναι μόνο για extreme overclock.

(Δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός και για αυτό σου έδωσα την ευκαιρία να δικαιολογήσεις την επιλογή των έξτρα volts)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Τα έχεις μπερδέψει λίγο στο μυαλουδάκι σου μου φαίνεται.....

ΝΑΙ έχει παραπάνω Volts για ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΟΧΙ ΔΕΝ παθαίνει ΤΙΠΟΤΑ το hardware ΓΕΝΙΚΑ με αυτά τα παραπάνω Volts

Και για ΠΙΟ "efficiency" μου μιλάς?.......Για ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΥΡΟ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ παραπάνω ρεύμα το ΜΗΝΑ?......Γι'αυτό το "efficiency" μιλάς για να καταλάβω?.... :slap:

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ηλεκτρικές μηχανές έχουν ανοχές. Αλίμονο να χαλούσαν με μηδαμινές αυξήσεις τάσης.

Καλά!......ΑΝ δεν καταλαβαίνετε από πλακίτσα, ας μην το συνεχίσω άλλο.....

Γι'αυτό νομίζω υπάρχουν και τα "ανάλογα" smiles για την κάθε περίπτωση.... :)

Το μίσος μικρέ μπάρμπα : P είναι ένα συναίσθημα που σε κατακλύζει. Σου δίνει δύναμη και ενέργεια αλλά δεν σε αφήνει να καταλάβεις από αστεία και “ψηλά γράμματα”.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα ,

αυτο που αξιζει να τονισουμε ειναι κατα ποσο μενει σταθερο με μεγαλο φορτο εργασιας που αν μενει τοτε ως κατασκευη αξιζει επαινων , διοτι κατι ηλεκτρονικο στο χωρο των Η.Υ. μπορουμε να πουμε οτι παραγη αυτη η ξεχαρβαλωμενη χωρα .

μετα ειναι θεμα γουστου και αναγκων του καθενος αν θα το αγοραση.

να θεσω ενα ερωτημα σε μαζικη παραγωγη του συγκεκριμμενου τροφοδοτικου αναγκαστικα για λογους προστασιας της εταιρειας δεν θα ανακοινωσης και εσυ +-5% διοτι στο - θα εισαι ταμαμ 12ν ενω στο + θα ανεβαινεις στα 13,2ν.

Ή η γραμμη παραγωγης ειναι τοσο καλη που ολα θα βγαινουν στα 12,6ν ακριβως ??

Link to comment
Share on other sites

Το μίσος μικρέ μπάρμπα : P είναι ένα συναίσθημα που σε κατακλύζει. Σου δίνει δύναμη και ενέργεια αλλά δεν σε αφήνει να καταλάβεις από αστεία και “ψηλά γράμματα”.

:worship:

σοβαρα τωρα ,

αυτο που αξιζει να τονισουμε ειναι κατα ποσο μενει σταθερο με μεγαλο φορτο εργασιας που αν μενει τοτε ως κατασκευη αξιζει επαινων , διοτι κατι ηλεκτρονικο στο χωρο των Η.Υ. μπορουμε να πουμε οτι παραγη αυτη η ξεχαρβαλωμενη χωρα .

μετα ειναι θεμα γουστου και αναγκων του καθενος αν θα το αγοραση.

να θεσω ενα ερωτημα σε μαζικη παραγωγη του συγκεκριμμενου τροφοδοτικου αναγκαστικα για λογους προστασιας της εταιρειας δεν θα ανακοινωσης και εσυ +-5% διοτι στο - θα εισαι ταμαμ 12ν ενω στο + θα ανεβαινεις στα 13,2ν.

Ή η γραμμη παραγωγης ειναι τοσο καλη που ολα θα βγαινουν στα 12,6ν ακριβως ??

H γραμμή παραγωγής είναι τόσο ΚΑΛΗ, που ΟΛΑ βγαίνουν με 12.7V MAX.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και για ΠΙΟ "efficiency" μου μιλάς?.......Για ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΥΡΟ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ παραπάνω ρεύμα το ΜΗΝΑ?......Γι'αυτό το "efficiency" μιλάς για να καταλάβω?.... :slap:

Μή φοβάσαι να πείς ότι το παραπάνω προιόν στοχεύει συγκεκριμένο μικρό αριθμό pc users. Στο elementary marketing τα κάνουν αυτά.

Αντί λοιπόν να κοροιδεύεις τους άλλους, ξεκαθάρισε ότι με το παραπάνω τροφοδοτικό όλος ο υπολογιστής θα καταναλώνει περισσότερο ρεύμα και θα ζεστένεται περισσότερο. Χωρίς λόγο για τους περισσότερους και για λίγα extra mhz για μερικούς.

Με το να χαρακτηρίζεις το μυαλό άλλων "μυαλουδάκι" δεν χρειάζεται να βάζεις smiles στα ποστ σου ΑΝ με εννοείς.

Δεν είναι ανάγκη να είσαι όλη την ώρα επάνω στο καλλάμι ;)

Τέλος απο μένα, μπορείς να κοροιδέψεις τους υπόλοιπους με την ησυχία σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοροϊδία θα ήταν να σου έδινε το 1200αρι, 800 watt, ή η 12άρα να έδινε 10 volt και να κρέμαγε το σύστημα.

Το να σου δίνει λίγο παραπάνω για να καλύπτει ΚΑΙ τους πολλούς ΚΑΙ τους λίγους, αυτό είναι για μένα έξυπνο marketing αφού το θίγεις, γιατί παίρνεις και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη.

Και ειλικρινά τώρα, ΠΟΣΟ παραπάνω κατανάλωση και ειδικά θερμοκρασία ανεβάζει το σύστημα αν η 12άρα δίνει 12,7 αντί για 12... ΕΛΕΟΣ δηλαδή.

Κάθισα και διάβασε 3 σελίδες thread να συζητάμε μ@λ@κίες.

Αν εσύ πιστεύεις πως θα σου ψηθεί το hardware με 12,7 μην το πάρεις το ρημάδι.

Και παρένθεση, ούτε τον ξέρω τον hipro, ούτε έχω το τροφοδοτικό του, αλλά σε βλέπω να διαριτείς τα ιμάτια σου για ποιο λόγο???

Link to comment
Share on other sites

Εδω παρακαλάγαμε να έχουμε ενα τροφοδοτικό που μολις θα το φόρτωνες λιγάκι να μην έβλεπες 11,5 στη 12αρα, καποιοι γκρινιάζουν γιατί εχει 12,7 και τι πρόβλημα θα μου κάνει...Μη το πάρετε αν δε σας κάνει lol.

Link to comment
Share on other sites

sakis_the_fraud κλασικός κολλημένος με τον hipro5, σε φάση που δείχνει σαν να είναι προσωπικό το θέμα.

Είναι δεν είναι προσωπικό όμως, η ατάκα άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει δεν την κατάλαβα.

Δηλαδή τί ήθελες να κάνει ο άνθρωπος, να βγει και να πει είναι λάθος που βγάζει 12.7V? Αφού τόσο ήθελε να βγάζει και τόσο δίνει. Σου αρέσει? Το παίρνεις. Δεν σου αρέσει? Στο καλό και με τη νίκη.

Link to comment
Share on other sites

τζαμπα μου μαμησατε το thread:whistling

ακου περισσοτερη καταναλωση και θερμοτητα, οι διαφορες ειναι μηδαμηνες.

και επιτελους αμα φοβαστε με 0.7v παραπανω (τα οποια ειναι πιο σταθερα απο βραχο) παρτε κατι αλλο και μην κανετε overclock:p

Link to comment
Share on other sites

Hipro να αρωτηξω κατι?

τις 12αρες γραμμες τις χωριζεις σε 1-3 (16α η καθεμια) και μια 18α

σημαινει οτι σε μια απο τις 3 πρωτες μπορω να τραβηξω 48α? και η τελευταια μεχρι 18?:mamba:

Link to comment
Share on other sites

Μή φοβάσαι να πείς ότι το παραπάνω προιόν στοχεύει συγκεκριμένο μικρό αριθμό pc users. Στο elementary marketing τα κάνουν αυτά.

Αντί λοιπόν να κοροιδεύεις τους άλλους, ξεκαθάρισε ότι με το παραπάνω τροφοδοτικό όλος ο υπολογιστής θα καταναλώνει περισσότερο ρεύμα και θα ζεστένεται περισσότερο. Χωρίς λόγο για τους περισσότερους και για λίγα extra mhz για μερικούς.

Με το να χαρακτηρίζεις το μυαλό άλλων "μυαλουδάκι" δεν χρειάζεται να βάζεις smiles στα ποστ σου ΑΝ με εννοείς.

Δεν είναι ανάγκη να είσαι όλη την ώρα επάνω στο καλλάμι ;)

Τέλος απο μένα, μπορείς να κοροιδέψεις τους υπόλοιπους με την ησυχία σου.

Τελικά είσαι στον κόσμο σου παλικάρι..... :whistling

ΑΝ μπορέσεις να το καταλάβεις, το συγκεκριμένο προϊόν είναι για ΟΛΟΥΣ και ΟΧΙ για μια "συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών" όπως λές.......ΑΛΛΑ απλά λες για να λες..... ;)

εγω που ΔΕΝ θελω να υπερχρονισω το συστημα μου, ποιο το νοημα να δινω παραπανω ρευματα στα υποσυστηματα του υπολογιστη μου;

Εσύ που δε θες να υπερχονίσεις το σύστημά σου, όταν με το καλό πάρεις αυτό το τροφοδοτικό και ΦΟΒΑΣΑΙ να το βάλεις πάνω, φέρτο από δω να στο ρυθμίσω ΑΚΡΙΒΩΣ όπου θες.... ;)

ΑΛΛΑ ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό που λες είναι π@π@ριά.... ;)

εγω που ΔΕΝ θελω να υπερχρονισω το συστημα μου, ποιο το νοημα να δινω παραπανω ρευματα στα υποσυστηματα του υπολογιστη μου;

http://www.outofspecs.gr/forum/showpost.php?p=31683&postcount=159

Με το παραπάνω link, σου απαντώ για δεύτερη φορά σ'εσένα "που δε θες να υπερχρονίσεις το σύστημά σου".... :D

Γιατί δε λες καλύτερα στον κόσμο που σε διαβάζει: "Δε σε γουστάρω βρε αδελφέ!....Τι να κάνουμε! "......για να το καταλάβει καλύτερα και ο κόσμος κατάλαβες?..... :shifty:

Κοροϊδία θα ήταν να σου έδινε το 1200αρι, 800 watt, ή η 12άρα να έδινε 10 volt και να κρέμαγε το σύστημα.

Το να σου δίνει λίγο παραπάνω για να καλύπτει ΚΑΙ τους πολλούς ΚΑΙ τους λίγους, αυτό είναι για μένα έξυπνο marketing αφού το θίγεις, γιατί παίρνεις και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη.

Και ειλικρινά τώρα, ΠΟΣΟ παραπάνω κατανάλωση και ειδικά θερμοκρασία ανεβάζει το σύστημα αν η 12άρα δίνει 12,7 αντί για 12... ΕΛΕΟΣ δηλαδή.

Κάθισα και διάβασε 3 σελίδες thread να συζητάμε μ@λ@κίες.

Αν εσύ πιστεύεις πως θα σου ψηθεί το hardware με 12,7 μην το πάρεις το ρημάδι.

Και παρένθεση, ούτε τον ξέρω τον hipro, ούτε έχω το τροφοδοτικό του, αλλά σε βλέπω να διαριτείς τα ιμάτια σου για ποιο λόγο???

Mη δίνεις σημασία παλικάρι......Απλά είναι δυο-τρία ατομάκια κολλημένα με την πάρτυ μου κι ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του.... ;)

Hipro να αρωτηξω κατι?

τις 12αρες γραμμες τις χωριζεις σε 1-3 (16α η καθεμια) και μια 18α

σημαινει οτι σε μια απο τις 3 πρωτες μπορω να τραβηξω 48α? και η τελευταια μεχρι 18?:mamba:

MIA είναι η 12άρα.....απλά μετά χωρίζει (για προστασία ρευμάτων) τα καλώδια λίγο πριν βγούν έξω....Ότι θες τράβα του..... ;)

Link to comment
Share on other sites

ζητώ συγνώμη που ξαναμιλάω (και περνάω τα όρια της μλάκινσης) αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ - ελάττωμά μου

@Dolly

άλλο 12 άλλο 12.6

τόσα χρόνια 12άρα λέγεται και όχι 12.6άρα

@hipro

Ω μεγάλε guru,

έχεις την παραμικρή εντύπωση ότι ασχολούμαι μαζί σου?

πρόσεξε με το καλάμι, σου ξαναλέω

σε ρώτησα ΣΟΒΑΡΑ και μου απάντησες με μκλίες

Ένας μηχανικός δίσκος(τυχαίο παράδειγμα) που τρώει συνέχει τόσο ρεύμα παραπάνω, καταναλώνει το ίδιο?

Αν τελικά καταναλώνει παραπάνω ρεύμα, τί γίνεται στα 120w όλου του συστήματος?

Πόσο παραπάνω επηρεάζεται η κατανάλωση?

Και ναί, μερικοί έχουν κόλλημα με το efficiency. Για αυτό και στη σελίδα του πλαισίου αναφέρεται.

Καθώς λοιπόν είμαι άσχετος με ηλεκτρονικά και έχω πολύ σημαντικότερα πράγματα να κάνω απο το να ασχολούμαι με αυτά, το 12.6ν θα αυξήσει την κατανάλωση?

Ποιά η διαφορά στην κατανάλωση με ένα αντίστοιχο τροφοδοτικό στα ίδια watt και τιμή (σαν δείκτη ποιότητας)?

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά καταναλώνει παραπάνω ρεύμα, τί γίνεται στα 120w όλου του συστήματος?

Πόσο παραπάνω επηρεάζεται η κατανάλωση?

Και ναί, μερικοί έχουν κόλλημα με το efficiency. Για αυτό και στη σελίδα του πλαισίου αναφέρεται.

Καθώς λοιπόν είμαι άσχετος με ηλεκτρονικά και έχω πολύ σημαντικότερα πράγματα να κάνω απο το να ασχολούμαι με αυτά, το 12.6ν θα αυξήσει την κατανάλωση?

Ποιά η διαφορά στην κατανάλωση με ένα αντίστοιχο τροφοδοτικό στα ίδια watt και τιμή (σαν δείκτη ποιότητας)?

Για να μη συνεχίσουμε με τ'άλλα που έγραψες, τα έβγαλα απ'το quote....

120W όλο το σύστημα θες?.......ΟΚ.......Άντε να πάει 130W.......Είσαι ΟΚ τώρα?....

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοπανάς συνέχεια τη λέξη "efficiency" ?........ΤΙ δουλειά έχει το efficiency του τροφοδοτικού που λες ότι αναφέρεται η σελίδα του Πλαισίου, με το συνολικό efficiency του συστήματός σου ?.....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να ειναι οι τασεις παραπανω. Το αντιθετο μαλιστα.

Ισως καποιοι δεινοσαυροι να θυμουνται και μερικα Mod που ειχα δοκιμασει πριν 5 χρονια

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=31561&postcount=4

Αλλα Γιωργο δεν το ειπες για πλακα και φαινεται απο το παρακατω quote. Ειπες μια μλκ, δεν πειραζει να το παραδεχτεις.

To πιό εύκολο και απλό είναι να μετρήσει κάποιος που ασχολείται με ηλεκτρονικά τις στροφές ενός μοτέρ......Μ'ένα απλό κυκλωματάκι με το ολοκληρωμένο LM555.... :)

Βρε Στέλιο, έτσι από περιέργεια και αν έχεις το χρόνο φυσικά....Δώσε 5V και 12V σ'ένα δίσκο και μετά δώστου 5.4V και 12.7V και τρέξε μερικά μετροπρογράματα HD να δούμε κι εμείς τι γίνεται..... :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ συμφωνώ ότι είναι feature που παλιά πολλοί μοντάραμε τα psu μας για να γίνουν έτσι ΑΛΛΑ έχω άλλη απορία, το κουτί, τα specs, τα stickers του, το manual, το αναγράφουν? δλδ κάποιος το βλέπει κ το επιλέγει? ή διαβάζει 12v κ το παίρνει με 12.6?

Link to comment
Share on other sites

....Αλλα Γιωργο δεν το ειπες για πλακα και φαινεται απο το παρακατω quote. Ειπες μια μλκ, δεν πειραζει να το παραδεχτεις.

Χρήστο για πλάκα το είπα.....Απλά με το Στέλιο υπάρχει μια "μικρή ψύχρα" μετά το διαγωνισμό του 2k1 στο hwbox, γι'αυτό και του είπα αυτό που quote-άρεις...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μη συνεχίσουμε με τ'άλλα που έγραψες, τα έβγαλα απ'το quote....

120W όλο το σύστημα θες?.......ΟΚ.......Άντε να πάει 130W.......Είσαι ΟΚ τώρα?....

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κοπανάς συνέχεια τη λέξη "efficiency" ?........ΤΙ δουλειά έχει το efficiency του τροφοδοτικού που λες ότι αναφέρεται η σελίδα του Πλαισίου, με το συνολικό efficiency του συστήματός σου ?.....

τώρα παίζουμε με τις λέξεις

καταλαβαίνω ότι εννοείς

όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση το τροφοδοτικό φταίει για την παραπάνω κατανάλωση (όποια να είναι και αυτή)

για αυτό δεν ξεχωρίζω psu efficiency / "total efficiency"

το 120->130w μου φτάνει σαν απάντηση

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.