Jump to content



Hipro-tech ST-750EAJ


N.I.K.K.

Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΘΝΟΣ ΑΝΑΔΕΛΦΩΝ

Σύμφωνα με πίνακές τα όρια ανοχής στα +12V ειναι +-0,5 με ελάχιστο αποδεκτό 11,40 και μέγιστο αποδεκτό 12,60.

Αυτό μπορεί να το με λίγο ψάξιμο να βρει και ενας σκράπας σαν και μενα.

Επίσης ενας σκράπας σαν και μενα μπορεί να βρει οτι δεν υπάρχει παγκοσμίως κανένα τροφοδοτικό που να δινει επακριβώς αυτά που διατείνεται δηλαδή αποδοτικότητα 100%. ή ακριβώς +12v, +5v, +3.3v .Και εδω γραφτηκαν περιπου 4 σελιδες αν δινει +12,6 ή +12,7.

Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.

Όταν την παγκόσμια αγορά την ελέγχουν πολυεθνικές του εξωτερικού ,με οτι αυτό συνεπάγεται και οταν οι επιχειρήσεις ειναι ενας πραγματικός πόλεμος, εσεις εδω πέσατε να φάτε έναν άνθρωπο που χωρίς να γνωρίζεται από τι συμπληγάδες πέρασε, κατάφερε και έδωσε ενα προϊόν δικό του στη αγορά.

Είμαστε έθνος ανάδελφων, όχι τώρα, αλλά απο αρχαιοτάτων χρόνων και αυτό το λέει η ιστορία μας.

Θα κάνω μόνο μια ερώτηση σε όλους σας. Εαν το συγκεκριμένο προϊόν δεν πάει καλά , έχοντας υπόψη τον ανταγωνισμό που υπάρχει και ο συγκεκριμένος κατασκευαστής δεν καταφέρει να βγάλει και άλλη παραγωγή,θα νιώσετε καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην γράφω πολύ στο thelab, αλλά συχνά-πυκνά διαβάζω αυτά που γράφονται. Κάπου στο thread διάβασα κάτι για elementary marketing ... Μιλάει για αυτό άτομο που σπουδάζει φαρμακευτική (αν κατάλαβα καλά). Επειδή λοιπόν ο γράφοντας σπουδάζει Οικονομική Επιστήμη και θέλει μελλοντικά να ασχοληθεί με Marketing (ακόμα καλύτερα αν πρόκειται για IT Marketing), θεωρώ σωστό να πω ότι σε τομείς που δεν μας παίρνουν να μιλάμε, καλό είναι να μην μιλάμε. Γιατί όλο λέει το παλικάρι ότι δεν ανακατεύεται, αλλά μίλησε και για ηλεκτρονικά και για marketing - χωρίς να έχει ούτε στοιχειώδεις γνώσεις πάνω σε αυτά.

:suicide:...:hehe:

Συμφωνώ με ότι είπε ο anarxos και μάλιστα επαυξάνω. Ούτε καν ένα τυπικό "Ευχαριστώ", αμέσως, παρασυρόμενοι από γεγονότα του παρελθόντος να λένε 2-3 ό,τι θέλουν. Μπράβο σας, συγχαρητήρια, είστε και οι πρώτοι. :neo:

Μπάρμπα Γιώργο :hehe:, ωραίος ρει, keep it up :T::)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχεις λάθος. Το "τυπικό ευχαριστώ" δεν έχει καμία αξία αν δεν υπάρχει γόνιμη συζήτηση επί του εκάστοτε προϊόντος. Λέω γόνιμη όμως, το οποίο προϋποθέτει οι συμμετέχουσες πλευρές να διαλέγονται χωρίς ίχνος υστεροβουλίας.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό, το τυπικό "ευχαριστώ" το περίμενα από ορισμένα άτομα μόνο αστρολάβε. Γιατί έχω παρατηρήσει ότι η ιστορία συνεχώς επαναλαμβάνεται. Μπορεί και να έχω άδικο, απλά έγραψα πως το βλέπω το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε Ν.Ι.Κ.Κ.,μεγεια το τροφοδοτικο και καλοδουλευτο :).

Ειπωθηκαν πραγματα σε υφος που δεν επρεπε.

Μακαρι το τροφοδοτικο να εινα ισαξιο των περιγραφων του.

Εγω παντως για οποιο τροφοδοτικο εχω παρει μεχρι τωρα,πρωτα συμβουλευομουν το johnyGuru.

Αμα διαβασω καλα λογια για το συγκεκριμενο τροφοδοτικο απο εκει θα το αγορασω ευχαριστως.

Απο εμενα καλες πωλησεις αν και ασχετο με το θεμα του παληκαριου, το οποιο χλασαμε.-

Link to comment
Share on other sites

Εαν το συγκεκριμένο προϊόν δεν πάει καλά , έχοντας υπόψη τον ανταγωνισμό που υπάρχει και ο συγκεκριμένος κατασκευαστής δεν καταφέρει να βγάλει και άλλη παραγωγή,θα νιώσετε καλύτερα;

Θα με νοιάξει όσο με νοιάξει και το κλείσιμο της OCZ/Intel/WD/AMD/κλπ κλπ κλπ

θεωρώ σωστό να πω ότι σε τομείς που δεν μας παίρνουν να μιλάμε, καλό είναι να μην μιλάμε. Γιατί όλο λέει το παλικάρι ότι δεν ανακατεύεται, αλλά μίλησε και για ηλεκτρονικά και για marketing - χωρίς να έχει ούτε στοιχειώδεις γνώσεις πάνω σε αυτά.

καλό είναι να μήν προτρέχεις και να υποθέτεις τί ξέρουν οι άλλοι και τί όχι

για αυτό μίλησα ξεκάθαρα

http://en.wikipedia.org/wiki/Product_differentiation

και στην φαρμακευτική κάνουν finance, marketing, economics αν δεν ξέρεις :)

την απάντησή μου την πήρα

δεν έχω σκοπό να συνεχίσω το θέμα για αυτό παρακαλώ αν θέλετε να μου πείτε κάτι στείλτε μου ΠΜ

/unsubscribed

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση?

για να βγάλουμε το παραγόμενο φορτίο χρησιμοποιούμε τον κανόνα P = V*I

Σωστά?

Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι τα A που θα τραβήξει ο δίσκος θα είναι τα ίδια στα 12v και τα ίδια στα 12,6V?

Btw.

Επί 1+ χρόνο το κατεβαστήρι (κάνει shutdown μόνο όταν πέφτει το ρεύμα) δούλευε με το moddarismeno μου ocz που στην 12άρα έδινε 12,6-12,7.(τα ΑΤΧ specs λένε tolerance ±5% οπότε και από άποψη stickers είναι ΟΚ){όπως σωστά ανέφερε ο Unseen πριν 2-3 χρόνια ήταν must η 12άρα να είναι πάνω από 12,4++ με mod}.

Δεν έκανε κιχ το σύστημα,δεν έβραζε δεν μίλαγε

Πάνω στην μητρική δεν υπάρχει voltage regulator + πυκνωτής που να περνάει η 12άρα και τα specs του να είναι κάτω από 14-16v.Δεν έχω δει ΠΟΤΕ.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το κόλλημα του Teodor + Chris Valis με τον hipro.(καλά για την Σάκη ούτε λόγος)

Teodor ο Hipro σου απάντησε από την αρχή ότι ίσως καίει παραπάνω (αν τα παραπάνω που έγραψα δεν ισχύουν).Γιατί επιμένεις σε αυτό και το πιπιλάς συνέχεια?

Πόσο πιο πολύ να στο αναλύσει από εδώ? http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062629328&postcount=15

Που είναι η κοροϊδία του hipro πάνω στο θέμα?

Το efficiency που αναφέρεται στο 80%+ έχει να κάνει στο ποσοστό Καταναλωμένου φορτίου / Παραγόμενου Φορτίου δλδ τον λόγο των Watt που παίρνει απ την πρίζα και τα Watt που δίνει σε συνεχές.Το αν θα καίει παραπάνω στο σύνολο δεν σημαίνει ότι ο λόγος αυτός μεταβάλλεται.

[edit]Επίσης κολλάς τραγικά στο Efficiency(να φανταστώ για εξοικονόμηση χρημάτων κ think green?) όταν έχεις κλοκαρισμένο σύστημα.F4il? [/edit]

Και αν το target group του τροφοδοτικού είναι περισσότερο για τους o/cers εσένα το πρόβλημα σου πιο είναι?

Μπορώ να καταλάβω ότι δεν το γουστάρεις το προϊόν ή ότι δεν γουστάρεις τον hipro αλλά για πιο λόγο πρέπει να επιβάλεις την γνώμη σου στους υπόλοιπους πάνω στο θέμα που όπως αναφέρεις και συ ο ίδιος είσαι "άσχετος" ?

Όσο για την αξιοπιστία που λέτε μερικοί.

Αν δεν κάνω λάθος τα τροφοδοτικά του hipro τα φτιάχνει η SevenTeam και βασίζονται πάνω σε αυτά με κάποιες προσθήκες του hipro. Οπότε για μένα δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας όταν τα Olympia που έκαναν πάταγο ήταν και αυτά της SevenTeam.

Σε καμιά περίπτωση δεν προσπαθώ να υποστηρίξω τον Hipro απλά γράφω τι παρατηρώ σαν τρίτος.

Αυτά τα ολίγα με τις λιγοστές μου γνώσεις στο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να δημιουργούμε θέμα εκεί που δεν υπάρχει ? Ποιο από όλα τα καταναλωτικά αγαθά λειτουργεί 100% με βάση τις προδιαγραφές του ? Η κατανάλωση του αυτοκινήτου μας ? Το δικό μου καίει στη μικτή διαδρομή 1 λίτρο παραπάνω σε σχέση με αυτά που λέει το manual και εκεί έχω πραγματική οικονομική χασούρα. Οχι 1 ευρώ το μήνα. Οι usb θύρες μεταφέρουν με την ταχύτητα που υπόσχονται ? Τα sata πρότυπα ? Μια 2 mbps γραμμή ? Τα dvd-recorders ? Ολοι αυτοί όμως δεν είναι Ελληνες (το λέω αυτό γιατί συμφωνώ με το post του φίλου anarxos) και κάνουμε τουμπεκί.

Επίσης δεν μπαίνουν σε forums και η οποιαδήποτε επαφή μαζί τους θα είναι μια αυτοματοποιημένη απάντηση από το τμήμα πωλήσεων.

Εδώ το παλικάρι μπαίνει στο forum, παρέχει προσωποποιημένη τεχνική υποστήριξη στον καθένα, μέχρι και να μοντάρει ένα τροφοδοτικό διάβασα αλλά όχι πρέπει να τον κρεμάσουμε !!

Τέλος όσο αφορά τις σπουδές και εγώ φοιτητής οικονομικών επιστημών είμαι αλλά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε δικηγόρο, ούτε νομικό σύμβουλο, ούτε εισαγγελέα επειδή διδάσκομαι τρία μαθήματα νομικής...

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΘΝΟΣ ΑΝΑΔΕΛΦΩΝ

Σύμφωνα με πίνακές τα όρια ανοχής στα +12V ειναι +-0,5 με ελάχιστο αποδεκτό 11,40 και μέγιστο αποδεκτό 12,60.

Αυτό μπορεί να το με λίγο ψάξιμο να βρει και ενας σκράπας σαν και μενα.

Επίσης ενας σκράπας σαν και μενα μπορεί να βρει οτι δεν υπάρχει παγκοσμίως κανένα τροφοδοτικό που να δινει επακριβώς αυτά που διατείνεται δηλαδή αποδοτικότητα 100%. ή ακριβώς +12v, +5v, +3.3v .Και εδω γραφτηκαν περιπου 4 σελιδες αν δινει +12,6 ή +12,7.

Χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.

Όταν την παγκόσμια αγορά την ελέγχουν πολυεθνικές του εξωτερικού ,με οτι αυτό συνεπάγεται και οταν οι επιχειρήσεις ειναι ενας πραγματικός πόλεμος, εσεις εδω πέσατε να φάτε έναν άνθρωπο που χωρίς να γνωρίζεται από τι συμπληγάδες πέρασε, κατάφερε και έδωσε ενα προϊόν δικό του στη αγορά.

Είμαστε έθνος ανάδελφων, όχι τώρα, αλλά απο αρχαιοτάτων χρόνων και αυτό το λέει η ιστορία μας.

Θα κάνω μόνο μια ερώτηση σε όλους σας. Εαν το συγκεκριμένο προϊόν δεν πάει καλά , έχοντας υπόψη τον ανταγωνισμό που υπάρχει και ο συγκεκριμένος κατασκευαστής δεν καταφέρει να βγάλει και άλλη παραγωγή,θα νιώσετε καλύτερα;

Το πρόβλημα φίλτατε συνφορουμίτη, δυστηχώς ΔΕΝ είναι το τροφοδοτικό της hipro-tech.....

Είναι ο ΙΔΙΟΣ ο hipro5 για μερικά κολλημένα ατομάκια που ενώ ΔΕΝ έχουν κανένα πρόβλημα με το εν' λόγω τροφοδοτικό, βγαίνουν και το κατηγορούν για να κατηγορήσουν "έμμεσα" τον hipro5.......

Αντί οι κότες να πουν: "Δε σε γουστάρω ρε φίλε - αι μαμήσου κι εσύ και το τροφοδοτικό σου" που είναι ΠΙΟ ΑΝΤΡΙΚΙΟ και πιο ΝΤΟΜΠΡΟ, λένε π@π@ριές για τροφοδοτικά κ.αλ.

Αυτό δυστηχώς είναι το πρόβλημα....Λες και τους σκότωσα τον πατέρα ένα πράμα!.....Λες και τους ξέρω προσωπικά κι από χτές!......Δηλαδή έλεος!....

Να πω επίσης ότι το τροφοδοτικό έχει LIFE TIME WARRANTY και αυτό μόνο νομίζω κάτι λέει.... ;)

Βρείτε μου ένα άλλο με Life time warranty!....

Αυτό σημαίνει οτι ΕΓΩ θα σας έχω στους "ώμους" μου για μια ζωή και θα σας προσέχω ΑΝ πάθει κάτι το τροφοδοτικό....οι άλλοι απλά χ@στηκαν....ΑΝ μπορούν μερικοί να το καταλάβουν αυτό καλώς, αν όχι, δεν πειράζει....

EDIT: Δηλαδή σε λίγο που θα βγεί το οικονομικό 600άρη με 92%+ απόδοση, τι θα πουν?....

Link to comment
Share on other sites

Voudas το Manual είναι αυτό και μιλάμε για το "Special Edition"..... :)

thx:D

νομίζω θα έπρεπε να το προωθήσεις λίγο πιο ζεστά σα διαφοροποίηση...;) κ για promo αλλά κ για να το "χωνέψουν" κ μην υπάρχουν άκυρες ερωτήσεις του στυλ "εγώ που το θέλω για να έχω τον p3 μου underclocked μου κάνει?"..

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που δε θες να υπερχονίσεις το σύστημά σου, όταν με το καλό πάρεις αυτό το τροφοδοτικό και ΦΟΒΑΣΑΙ να το βάλεις πάνω, φέρτο από δω να στο ρυθμίσω ΑΚΡΙΒΩΣ όπου θες.... ;)

λεω να παρω ενα αλλο, ας πουμε το Silverstone Olympia PSU (1200W)- 100 γιουρα ειναι αυτα για το ιδιο πραγμα το SevenTeam ST-1200E-AF, και να αφησω το "hiprotech" για καποιον αλλο καλυτερο. μην μπλεκουμε και με μεταφορικα αθηνα-σαλονικα ;)

http://www.outofspecs.gr/forum/showpost.php?p=31683&postcount=159

Με το παραπάνω link, σου απαντώ για δεύτερη φορά σ'εσένα "που δε θες να υπερχρονίσεις το σύστημά σου".... :D

μαλλον θα πρεπει να σου γνωστοποιησω οτι στο σπιτι μου υπαρχουν αλλοι 3 υπολογιστες εκτος απο τον δικο μου. ;)

Γιατί δε λες καλύτερα στον κόσμο που σε διαβάζει: "Δε σε γουστάρω βρε αδελφέ!....Τι να κάνουμε! "......για να το καταλάβει καλύτερα και ο κόσμος κατάλαβες?..... :shifty:

προφανως δεν με γνωριζεις, αν ειχα προβλημα με εσενα, θα στο ελεγα στα ισια γιατι τυχαινει να εχω 2 "------" αναμεσα στα ποδια μου. ;) Για να μην παρεξηγηθω, κυριε jpavly αυτο εννοω.

th_180520092077.jpg <- (μπορει να ερθει να με δει ο Αλεξης, ειναι δικα μου τα ποδια και δικιες μου οι μπαλες, απλα δεν εχω καποιο χαλακι της γιαγιας μου προχειρο για να κυλιστω :p )

το προβλημα μου ειναι πως αφου εχεις κανει λαθος αντι να το παραδεχτεις, προσπαθεις να αποδειξεις οτι εμεις ειμαστε __________ (συμπληρωστε οτι επιθυμειτε) για να βγεις εσυ σωστος. επειδη εχω φαει ηδη 2 καρτες και αυτη μαλλον ειναι η τριτη μου, θα ηθελα να σου πω πως οτι και να λες παντα θα υπαρχουν καποιοι που καταλαβαινουν ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος και ας μην το λενε, αλλοι γιατι δεν θελουν να χαλασουν την ηρεμια τους και αλλοι γιατι δεν γουσταρουν να μπλεκουν με τις καρτες. Προσωπικα δεν θα ξανασχοληθω ποτε με το ατομο σου γιατι οι καρτες πευτουν βροχη και επιπλεον δεν βλεπω να γινεται τιποτα. Θα σε παρακαλουσα να μην απαντησεις καθως εγω δεν θα εχω το δικαιωμα να σου απαντησω παλι. Εαν παλι πιστευεις οτι εισαι αδικιμενος, η οτι σε εθιξα με τα λεγομενα μου, ξερεις που θα με βρεις. Ειμαι ανοικτος σε καθε ειδους διαλογο.

ευχαριστω για τον χρονο και τον κοπο σου να μου απαντησεις.

/unsubscribed

ΥΓ Αν φαω καρτες και για τα κενα τοτε νταξ!

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου ειναι πως αφου εχεις κανει λαθος αντι να το παραδεχτεις, προσπαθεις να αποδειξεις οτι εμεις ειμαστε __________ (συμπληρωστε οτι επιθυμειτε) για να βγεις εσυ σωστος.

Επειδή εγώ τυχαίνει να είμαι μογκολάκι, μου εξηγείς σε παρακαλώ που έχει λάθος ο Hipro και δεν το παραδέχεται και προσπαθεί να σε βγάλει ___________?

Και μην μου πείτε για το μοτερ του δίσκου γιατί ο τρόπος που το είπε για μένα δεν ήταν πλάκα αλλά ειρωνικός.

Link to comment
Share on other sites

1) συγνώμη αλλά admins θέλετε συνέχεια στο θέμα?

2) σε αυτό το ποστ, hipro υπονοείς κάτι για μένα?

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062630571&postcount=73

3) σε ποιά σημεία έδειξα ότι έχω κάτι με τον hipro?

ΣΗΜ. που να μήν με προκάλεσε ο ίδιος στο παρόν νήμα

4) ούτε τον hipro ξέρω, ούτε κανέναν άλλο απο εδώ μέσα

επίσης δεν έχω κανένα συμφέρον

5) την ερώτηση μου στο ποστ #9 την πήρα στο ποστ #55 (μετά απο όλο το χαμό)

6) παρόλο που έφαγα μία ωραιότατη ειρωνική απάντηση δεν ξαναμίλησα μέχρι που το συνεχίσανε άλλοι και ο hipro παραδέχτηκε το κορόιδεμα μου

http://www.thelab.gr/showthread.php?p=1062629984#post1062629984

7) επειδή δεν σας ξέρω/με ξέρετε έκανα την ερώτηση συγκεκριμένα

Υπενθυμίζω και υπογραμμίζω ότι είμαι άσχετος με το θέμα, ρωτάω απο περιέργεια σαν καταναλωτής.

οπότε περίμενα σοβαρή απάντηση

8) efficiency για μένα που έιμαι άσχετος είναι

πόσο ρεύμα θέλει το σύστημα για να λειτουργήσει χωρίς πρόβλημα/πόσο καταναλώνει

όταν αυτός ο λόγος μεταβάλλεται και φταίει το τροφοδοτικό τότε μειώνεται το efficiency του τροφοδοτικού. Πρέπει να γίνουμε ηλεκτρονικοί και να μιλάμε με συγκεκριμένες ορολογίες για να συνεννοηθούμε? Ξεκαθάρισα ότι ρωτάω σαν άσχετος καταναλωτής.

9) Ζήτησα εάν έχετε κάτι να πείτε εναντίον μου να το κάνετε μέσω ΠΜ γιατί σεβάστηκα το #62.

Προσθήκη:

Αν κάποιοι νομίζετε ότι έχω κάτι με τον hipro ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.