Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Καλά, δε θα κάνω πάλι την ίδια συζήτηση.

Απλά αναφέρθηκα στο "conquest of paradise" για να πιείς έναν καφέ της προκοπής, γιατί από τη μία λέτε ότι είναι καλύτερος από τις κάψουλες (btw της illy είναι ΜΑΚΡΑΝ ο χειρότερος :sick: ), από την άλλη για να πιείς καλό καφέ με παραδοσιακή μηχανή πρέπει να πάρεις καλή μηχανή, να δοκιμάσεις 10 ποικιλίες, την κάθε μία σε 3 διαφορετικά πάχη, να βρεις τον καλό τρίφτη, να βρεις τα σωστά γραμμάρια, τη σωστή πίεση, να περιμένεις 3 μέρες αλλά όχι 10 από την αγορά, να μην πάρεις πολύ γιατί χαλάει, κλπ, κλπ. Ουφ, κουράστηκα να τα γράφω...

Όλα αυτά λοιπόν για εμένα που τα γλιτώνω, κάνουν τον καφέ σαφώς καλύτερο.

well δεν χρειάζεται να το πας τέεεερμα στην άκρη. εγώ πήρα μια gaggai classic + ένα μύλο οικονομικό ( αλλα να κάνει δουλειά) και είμαι κομπλέ. το να βρεις κόψιμο κτλ θέλει 1-2 προσπαθείς όχι παραπάνω. παραπάνω χρειάζεται για το λεγόμενο sweet spot. το οποίο και να μην το πιάσεις και πάλι θα έχεις πολύ καλύτερο καφέ απο κάψουλες

Link to comment
Share on other sites

well δεν χρειάζεται να το πας τέεεερμα στην άκρη. εγώ πήρα μια gaggai classic + ένα μύλο οικονομικό ( αλλα να κάνει δουλειά) και είμαι κομπλέ. το να βρεις κόψιμο κτλ θέλει 1-2 προσπαθείς όχι παραπάνω. παραπάνω χρειάζεται για το λεγόμενο sweet spot. το οποίο και να μην το πιάσεις και πάλι θα έχεις πολύ καλύτερο καφέ απο κάψουλες

Στο γραφείο έχουμε καφετιέρα των 800€. Στα 8 χρόνια που δουλεύει έχει κάνει 2 φορές service και ο καφές που βγάζει είναι απλά καλός. Μετά από δοκιμές ~10 καφέδων, καταλήξαμε σε έναν που δε βρίσκουμε πάντα διαθέσιμο. Μετά το τελευταίο service που κόστισε 180€, ο καφές έγινε χειρότερος.

Σπίτι, με μια Nespresso των 100€, έχω βγάλει επίσης 8 χρόνια και μόλις 2 αφαλατώσεις, ο καφές είναι ΙΔΙΟΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Η ποσότητα είναι ΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ στο γραμμάριο. Η ποιότητα είναι ΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Η κάθε ποικιλία είναι ΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Οι κάψουλες και μετά από 3 μήνες στο κουτί είναι ΦΡΕΣΚΕΣ και δε χρειάζεται να αγοράζω κάθε εβδομάδα. Μπορώ να έχω 15 ποικιλίες σπίτι για κάθε γούστο και όρεξη, οι οποίες αν φτιάξω ένα καφέ τώρα και έναν μετά από 5 μήνες γιατί πίνει μόνο ο κουμπάρος μου όποτε έρχεται, ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ και δεν τον πετάω. Για ευκολία και χρόνο τα έχω ξαναπεί.

Επίσης, βάζω στοίχημα ότι οι 7/10 από εδώ, αν τους φτιάξω 10 καφέδες, δε θα καταλάβουν ποιοί είναι από Nespresso και ποιοί όχι. (δεν αναφέρομαι στις άλλες κάψουλες, αφού όσες έχω δοκιμάσει είναι χάλια - Lavazza, Illy, Doug Egberts, Tassimo).

Link to comment
Share on other sites

έχω πιει nespresso και δεν σου κάνω πλάκα, τον πέταξα. Αυτό πριν πάρω καλή καφετιέρα κτλ κτλ

Ήπιες έναν από τις 16 ποικιλίες;

"Κανονικό" καφέ δεν έχεις πετάξει ποτέ;

Εγώ πίνω >15 χρόνια "κανονικό" καφέ και τα 8 τελευταία καθημερινά από ακριβή μηχανή. Ο Nespresso που πίνω σπίτι είναι καλύτερος.

Περί γούστου και ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Αυτό που λέω είναι πως είναι κουτό να λέτε στους ενδιαφερόμενους "πάρε αυτό να πιείς καλό καφέ" και "η Nespresso είναι ακριβή" όταν μετά, τους δίνετε οδηγίες για ένα κάρο έξοδα και λεπτομέρειες στη διαλογή και την παρασκευή του "σωστού" καφέ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Εγώ που δεν έχω πάρει μύλο να κόβω καφέ και πέρνω έτοιμο χαρμάνι που φτιάχνει και ΓΑΜ# τους καφέδες, πιάνομαι στις 5 σειρές παιδέματος που γράφεις(και βαριέσαι να τις γράφεις)?

Ειλικρινά, δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα όσο νομίζεις.

Η άποψή μου προέρχεται απτο ότι μέχρι τα Χριστούγεννα είχα τη nespresso να πίνω καφέ.

Όσο για το από πάνω ποστ, πέτα τη μηχανή που λες και πάρε μια Gaggia Classic. Εγώ την πήρα 180€ από άμαζον. Τόσο ακριβώς είχα πάρει και τη νεσπρεσσο με το εξάρτημα μαζί για το γάλα του καπουτσίνο, που μόνο αφρό για γάλα δεν έφτιαχνε το τριμπούρδελ% και έκανε και 50€.

Τι να πω. Ή έχεις πέσει στην περίπτωση που οι "ακριβές" καφετιέρες που δουλεύεις δεν αποδίδουν αυτά που πρέπει, ή δεν ξέρεις να φτιάχνεις καλό καφέ, ή εγώ είμαι ο γαμάτος και μέσα σε 5 δοκιμές χωρίς άλλη εμπειρία πίνω καφεδάρα κάθε μέρα. Με 30€ το κιλό καφέ, κομμένο έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου είναι εύκολο να μου δώσεις το Link από εκεί που το πήρες;

Χειροκινητοι Μυλοι Αλεσης | Porlex Tall Χειροκίνητος Μύλος Άλεσης Κόκκων Καφέ | Barista-Shop.gr

λογικά εξωτερικό τον βρίσκεις φτηνότερο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον καιρό τα 150 μου πέφτουν πολλά, με δεδομένο ότι στο τέλος του καλοκαιριού θα μετακομίσω με τη γυναίκα οπότε θα φύγουν πολλά λεφτά σε διάφορα πράγματα.

Αλλά ναι η γενική σκέψη είναι ο ι2...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω τον Hausbrandt Academia στα Δυτικά Προάστια κυρίως (ή αλλιώς να υπάρχει έστω κοντινή στάση μετρό;

Σταμάτησα σε 2 καφετέριες που είχαν ταμπέλα Hausbrandt, η μία δεν είχε καν

και η άλλη όταν τους ρώτησα αν πουλάνε με κοιτούσαν λες και τους έβρισα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.