Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

δοκίμασα και εγώ να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά δεν έχω κρουστικό κατσαβίδι και το μικρό που έχω δεν προσαρμόζεται σε όλα τα πάχη !! :p

btw πήρα tailormade καφέ darth vader σας τον προτείνω!

Έγινε επεξεργασία από filthy_dwarf
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και εγώ να κλάνω κάτι παρόμοιο αλλά δεν έχω κρουστικό κατσαβίδι και το μικρό που έχω δεν προσαρμόζεται σε όλα τα πάχη !! :p

btw πήρα tailormade καφέ darth vader σας τον προτείνω!

tumblr_lnuglluiAr1qfqerho1_400.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χάλασε η φλάντζα του φίλτρου στην Delonghi EC155, κόπηκε κατα το ήμισυ οπότε ψάχνω

για ανταλλακτικό.

Για portafilter αξίζει; Καταργεί στην ουσία την ανούσια βάση με τη φλάντζα σαν ενιαίο basket;

[ame=http://www.amazon.co.uk/14-gram-Double-Portafilter-Basket/dp/B005LU12P6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1393061731&sr=8-2&keywords=portafilter+basket#productDescription]Παράδειγμα[/ame]

Επίσης βρήκα και αυτό

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
Link to comment
Share on other sites

Θα κάτσω να μετρήσω το απόγευμα, σε αυτό στο amazon δεν γράφει διαστάσεις όμως.

Είδωμεν, βρήκα και κάτι σχετικό στο greekspresso, μερικά θέλουν mods ομως για να ταιριάξουν! Είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Χάλασε η φλάντζα του φίλτρου στην Delonghi EC155, κόπηκε κατα το ήμισυ οπότε ψάχνω

για ανταλλακτικό.

Για portafilter αξίζει; Καταργεί στην ουσία την ανούσια βάση με τη φλάντζα σαν ενιαίο basket;

Παράδειγμα

Επίσης βρήκα και αυτό

Κοίταξε τα baskets χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, α)τα pressurized και β) τα unpressurized όπως αυτό εδώ:

Double 14g Shot Portafilter Basket for Rancilio Coffee Machine Maker | eBay

Τα unpressurized τα χρησιμοποιούν οι επαγγελματικές καφετιέρες και οι καλές οικιακές.

Τα pressurized, τα χρησιμοποιούν οι υπόλοιπες, αυτά αν τα δεις από μέσα έχουν πολλές τρύπες αλλά από κάτω συνήθως έχουν μόνο μία. Αυτό το κόλπο το κάνουν για να αυξήσουν την πίεση, μπας και καταφέρουν ο καφές να κάνει καλύτερη κρέμα και να είναι πιο γευστικός.

Εγώ είχα βρει, το http://www.coffeeheat.gr δες κι εκεί.

Έγινε επεξεργασία από Nikos999
Link to comment
Share on other sites

είχα διαβάσει αλλού για ένα mod που κάνεις τον μύλο μου stepless αλλά δεν με ικανοποίησε γιαυτό έκανα δικιά μου πατέντα πάνω στην δικιά τους :p

έβαλα πάνω άπο το μαμίσιο παξιμάδι ένα κανονικό. ασ πούμε ότι η ρύθμιση που θέλουμε είναι ανάμεσα στο 2ο και 3ό κλικ βάζεις το παπαδάκι εκεί και με το μεταλλικό με μία πένσα το σφίγγεις καλά καλα και δεν κουνιέται!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιτέλους πήγα πήρα καλαθάκι 2πλό non-pressurised...

Το καϊμάκι πλέον αποδίδεται σε σωστό βαθμό..

Δε θέλω να λέω και βλακείες..αλλά πλέον, όταν πάω σε καφετέριες να πιω καφέ, δεν πέρνω εσπρέσσο, όπως παλιά. Ξενερώνω γιατί σε πολλές καφετέριες δεν έχουν τόσο καλό καϊφέ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιτέλους πήγα πήρα καλαθάκι 2πλό non-pressurised...

Το καϊμάκι πλέον αποδίδεται σε σωστό βαθμό..

Δε θέλω να λέω και βλακείες..αλλά πλέον, όταν πάω σε καφετέριες να πιω καφέ, δεν πέρνω εσπρέσσο, όπως παλιά. Ξενερώνω γιατί σε πολλές καφετέριες δεν έχουν τόσο καλό καϊφέ.

εγώ περιμένω αύριο μεθαύριο να μου έρθει η gaggia classic (έλεος 5 του μήνα την παραγγειλα) θα έπαιρνα κατευθείαν nonpressurised αλλά ένας φίλος είπε έχει περίσσεμα ένα. btw με τον μύλο κατάφερα και έκοψα και ελληνικό

Link to comment
Share on other sites

Και συ για τα ελληνικά δεδομένα τσάμπα την πήρες. Την είχαν 275+ μέχρι και το Δεκέμβρη και τη μέρα που βγάζει το άμαζον την προσφορά τη βάλανε 245.. και το κράτησαν εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα άλλο basket απο την Delongi (607731) που ταιριάζει ακριβώς!

Εαν δω πως δεν έρχεται, γιατί υπάρχουν αρκετά παράπονα για τον συγκεκριμένο πωλητή

θα παραγγείλω το ίδιο ανταλλακτικό απο Αγγλία λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν οι 3 κάψουλες που πήρα από το ebay για τη Nespresso. Κάνει καφέ με περισσότερο καϊμάκι από το μπρίκι, αλλά η κάψουλα παίρνει λιγότερο από τη μισή ποσότητα καφέ που παίρνει το μπρίκι. Για να κάνω μια δόση δικιά μου, πρέπει να βάλω 2-3 κάψουλες!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν οι 3 κάψουλες που πήρα από το ebay για τη Nespresso. Κάνει καφέ με περισσότερο καϊμάκι από το μπρίκι, αλλά η κάψουλα παίρνει λιγότερο από τη μισή ποσότητα καφέ που παίρνει το μπρίκι. Για να κάνω μια δόση δικιά μου, πρέπει να βάλω 2-3 κάψουλες!!

όσο κοστίζει απέξω δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.