Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

«Και μετά σας φαίνεται ακριβός ο Nespresso... »

μπορεί να υπολογιστεί με σχετική ακρίβεια. Θεώρησε 500€ έξοδα εξοπλισμού, πρόσθεσε τιμή καφέδων κι έξοδα συντήρησης (σε παρόμοια βάση όμως, όχι να μετράς αφαλατωμένο νερό για τον espresso και νερό βρύσης για Nespresso), συνολική κατανάλωση σε κιλά για την περίοδο που συγκρίνεις και δες πότε κάνεις απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο μπουμπούνας έτσι; :p

η κάθε σου κάψουλα έχει μέσα 5γραμμάρια καφε. Επι δέκα κάψουλες κάνουν 50gr τα οποία τα πληρώνεις 4,5ευρα. Βάλε επι 20 και έχεις 90 ευρά το καφέ της Nespresso το κιλό!

ειλικρινά δε μπορώ να διανοηθώ ότι τα έχεις βάλει κάτω τα νούμερα και έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι η nespresso σε συμφέρει σαν μηχανή.

και αφού δεν είσαι απαιτητικός στο καφέ και με αυτόν του Super Market μια χαρά θα σου φαινόταν

Link to comment
Share on other sites

η κάθε σου κάψουλα έχει μέσα 5γραμμάρια καφε. Επι δέκα κάψουλες κάνουν 50gr τα οποία τα πληρώνεις 4,5ευρα. Βάλε επι 20 και έχεις 90 ευρά το καφέ της Nespresso το κιλό!

Η σύγκριση δεν είναι άμμεση, γιατί είναι διαφορετική η επεξεργασία και το άλεσμα κι έτσι χρειάζεται μικρότερη ποσότητα καφέ για το ίδιο αποτέλεσμα. Πέραν αυτού, δεν είπα ότι είναι φθηνότερη, αλλά τελικά δεν είναι τόσο ακριβότερη όσο φαίνεται αρχικά. Εξαρτάται φυσικά από το πόσο καφέ πίνει κάποιος το πότε θα κάνει απόσβεση του κόστους.

Αλλά ξέρεις ποιά είναι η διαφορά για εμένα; Ότι ΚΑΘΕ φορά πίνω τον ίδιο καφέ και εδώ και 7 χρόνια έχω μια μηχανή που θέλει καθάρισμα με ένα νωπό πανάκι και με λίγο ξύδι ο κάδος για τα άλατα μιά φορά το χρόνο. Στο γραφείο έχω μείνει 2 φορές χωρίς μηχανή για περίπου 1 μήνα και αναγκαζόμουν να τον πληρώνω απέξω (1.5-3€ Χ 2 την ημέρα) και επίσης έχει τύχει πάρα πολλές φορές να μη βρω Lavazza μαύρο που παίρνω και να πάρω χρυσό ή μπλέ :sick:

Όσον αφορά στη σταθερότητα της ποιότητας του χύμα, άσε καλύτερα, δε χρειάζεται καν να ασχοληθώ...

ειλικρινά δε μπορώ να διανοηθώ ότι τα έχεις βάλει κάτω τα νούμερα και έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι η nespresso σε συμφέρει σαν μηχανή.

Που το έγραψα αυτά; Εμένα με βολεύει γενικότερα. Για όλους τους παραπάνω λόγους. Αλλά μη μου λέτε ότι για να ευχαριστηθείς καφέ, ειδικά αν είσαι απαιτητικός, μπορείς να το κάνεις φθηνά. Αυτό είναι κοροϊδία.

και αφού δεν είσαι απαιτητικός στο καφέ και με αυτόν του Super Market μια χαρά θα σου φαινόταν

Κι όμως, μου φαίνεται μετριότατος εώς και κακός ανάλογα τη μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

ωραία να στη κάνω πιο άμεση τη σύγκριση τότε :p

ΔΕΝ μιλάω για ένα καφέ τη μέρα αλλά για ένα σπίτι που λόγω και επισκεπτών έχει ένα μέσο όρο κάποιων καφέδων τη μέρα (για να μη το πάω σε γραφείο μετά με 10-20 άτομα)

Αλλά ας σου δώσω παράδειγμα ενός καπουτσίνο.

Για να κάνω ένα καπουτσίνο ήθελα 3 κάψουλες το λεπόν 3χ0,45=1,35ευρά ο καφές μου

Τωρα με τη krups έχουμε 25γρ καφέ Superior με 30 ευρώ το κιλό. Μας κάνει 0,75ευρα ο καφές μου. Πόσο κάτω είμαι στον ένα μόλις καφέ; 44%? Σχεδόν 50% κάτω δηλαδή.

Και χωρίς να χρησιμοποιήσω στη nespresso μου το μηχάνημα που κάνει 70 ευρά για αφρόγαλο (για να τα βάλουμε ίσα και όμοια τα δύο). Ας το χτυπήσω στο μπλέντερ.

για το σχόλιο περί πιο φθηνή η nespresso που έκανα πήγε στη σύγκριση που έκανες πιο πάνω αν δε το κατάλαβες

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι αστείο να μου συγκρίνεις τη διαδικασία παρασκευής καπουτσίνο με μια μηχανή Nespresso... Εγώ θέλω 1', εσύ 5' και 10' λάτζα μετά :hehe:

Όσον αφορά στο κόστος, υπάρχουν κι εναλλακτικές λύσεις. Βρίσκεις στην αγορά συμβατές κάψουλες με τιμή κάτω του μισού. Εμένα δε μου άρεσε μία που δοκίμασα, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει όλες και δε μπορώ να έχω άποψη.

Anyway, εγώ το κλείνω εδώ. Θα ακολουθήσω τους υπόλοιπους που έχουν Nespresso, την απολαμβάνουν, αλλά δε γράφουν (πλέον) εδώ.

Link to comment
Share on other sites

βρε αγορίνα και εγώ nespresso είχα και έχω. Μου θυμίζει λίγο ATI vs Nvidia, intel vs AMD

Αν σου φαίνομαι ότι μιλάω από αντίπαλο στρατόπεδο οκ.

οσο για τη λάτζα δε το νομίζω να έχω περισσότερη από εσένα

Link to comment
Share on other sites

ωραία να στη κάνω πιο άμεση τη σύγκριση τότε :p

ΔΕΝ μιλάω για ένα καφέ τη μέρα αλλά για ένα σπίτι που λόγω και επισκεπτών έχει ένα μέσο όρο κάποιων καφέδων τη μέρα

(για να μη το πάω σε γραφείο μετά με 10-20 άτομα)

ειδικα σε χωρους εργασιας οπου κανεις συνηθως δεν ασχολειται με συντηρηση/καθαριοτητα/χαρμανι κτλ

nespresso και παρομοιες λυσεις καψουλας ειναι Imho η καλυτερη λυση

μπορει βραχυπροθεσμα να κοστιζει μεν περισσοτερο απο τον DIY /ανα σερβιρισμα

αλλα βγαινει φθηνοτερα απο το delivery και ενδεχομενως και απο την DIY μεθοδο In the long run

(και παιζει και leasing μηχανων...);)

Για να κάνω ένα καπουτσίνο ήθελα 3 κάψουλες το λεπόν 3χ0,45=1,35ευρά ο καφές μου

Τωρα με τη krups έχουμε 25γρ καφέ Superior με 30 ευρώ το κιλό. Μας κάνει 0,75ευρα ο καφές μου. Πόσο κάτω είμαι στον ένα μόλις καφέ; 44%? Σχεδόν 50% κάτω δηλαδή.

Και χωρίς να χρησιμοποιήσω στη nespresso μου το μηχάνημα που κάνει 70 ευρά για αφρόγαλο (για να τα βάλουμε ίσα και όμοια τα δύο). Ας το χτυπήσω στο μπλέντερ.

για το σχόλιο περί πιο φθηνή η nespresso που έκανα πήγε στη σύγκριση που έκανες πιο πάνω αν δε το κατάλαβες

ε οχι και 3 καψουλες των 0,45€ (lungo ή εντασης 10/11 δλδ) για ενα καπουτσινο....

αυτο κι αν ειναι σεναριο τραβηγμενο απο τα μαλλια...

εκει μεχρι να πιεις το μισο, θα εχει νερωσει το αφρογαλο και η γευση εχει παει περιπατο ετσι κι αλλιως

οποτε θα μπορουσες καλλιστα να τον συγκρινεις εξαρχης και με φακελακι στιγμιαιου cappuccino Μαρατα:p

Και για να πω και την δικη μου μλκια....

Το μονο που μου τη σπαει πραγματικα με το ολο θεμα nespresso

ειναι οτι ταιζουμε τη γμημενη τη Nestle και τπτ αλλο....

Μακαρι να υπηρχε αντιστοιχης ποιοτητας Ελληνικο brand καψουλας κι ας ηταν και +5λεπτα ανα καφε

και τους εκοβα αυριο τους Ελβετους

Link to comment
Share on other sites

«Ποιών καφέδων; Αυτών με 20€ το κιλό, ή αυτών με 70€ το κιλό;»

όποιων θέλεις αλλά αντίστοιχης κατηγορίας τιμής, αν θες να μετράς Blue Mountain στη μηχανή υπολόγισέ το με κάψουλες αυτής της ποικιλίας και για το Nespresso, αν θες φτηνό χαρμάνι robusta/arabica βάλε τέτοιου τύπου χαρμάνι και για τα δύο.

Το κυρίαρχο πλεονέκτημα για τις κάψουλες είναι η ευκολία παρασκευής όπου δεν έχουν εύκολο ανταγωνιστή. Εκεί όμως παίζεις και στο γήπεδο των στιγμιαίων καθώς και στις εξίσου εύκολες παρασκευές τύπου pour over (οι οποίες είναι κι η καλύτερη λύση για οποιονδήποτε δε θέλει να ξοδέψει χρήμα, δε θέλει να μπλεχτεί με μηχανήματα και μεγαλύτερους χρόνους ετοιμασίας και θέλει ποιοτικό ρόφημα καφέ στο μικρότερο δυνατό κόστος).

Παρεμπιπτόντως -δεν είμαι βέβαιος ότι φαίνεται αυτό στο γραπτό λόγο- δεν έχω την παραμικρή διάθεση υπεροψίας απέναντι σε οποιονδήποτε καφέ πίνει ο οποιοσδήποτε. Προσωπικά οι περισσότεροι καφέδες που πίνω είναι άθλιοι φραπέδες και Nescafe (μου αρέσουν περισσότερο από τους άθλιους με κάψουλες που έχω δοκιμάσει αλλά αυτό είναι θέμα προτίμησης, με περιορισμένα περιθώρια ουσιαστικής σύγκρισης) ακριβώς επειδή βαριέμαι τις περισσότερες φορές την βαβούρα με την παρασκευή French Press. Σε καταλαβαίνω απολύτως και σε νιώθω περισσότερο από όσο νομίζεις όταν λες «πατάω ένα κουμπί και σε 1 λεπτό, τσουπ καφές, χωρίς να πρέπει να προσέχω τι καθαρίζω μετά». Κι ελληνικό συχνά βαριέμαι να φτιάξω και να καθαρίσω μπρίκι μετά. Δε μπορεί όμως η δική μου (μη) διάθεση και οκνηρία να γίνεται μέτρο της δυσκολίας όταν ρωτά κάποιος αν είναι δυνατόν να πιει καλό espresso στο σπίτι και πόσο δύσκολο είναι κάτι τέτοιο.

Δε συμφωνώ όμως με την παρουσίαση των δυσκολιών που έδωσες για τους κανονικούς espresso ούτε με τον τρόπο που συγκρίνεις το οικονομικό σκέλος. Επειδή για τον περισσότερο κόσμο -σίγουρα για όποιους κάθονται να γράψουν για αυτό- είναι επαναλαμβανόμενο, συχνό ή καθημερινό έξοδο, ακόμη και με μέτριες καταναλώσεις καφέ, η τιμή του καφέ είναι το βασικό κόστος στη διάρκεια ζωής του μηχανήματος. Κι εκεί οι κάψουλες υστερούν μακράν. Ούτε βέβαια τις πλασάρουν σαν τρελλές οι εταιρείες από την πιλάλα τους να δώσουν φτηνό καφέ στον κόσμο (βλ. ξυραφάκια, μελάνια σε εκτυπωτές των 40€ κ.λ.π.)

Κοπρίτη έχεις δοκιμάσει ιταλικά ESE pods; Αν όχι δες μήπως σου κάνουν, αν ναι και δεν σου άρεσαν ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτο που αναρωτιεμαι..θα ειναι κομμενος??ή ειναι σε κοκους?

Αυριο πρωι πρωι εχει ψαξιμο!!μπας και ξυπνησουμε καλα την 1οχρονια!!!!

*για lavazza black ελεγα κ γω..

για ψάξε εδω και εδω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναρωτιεμαι..θα ειναι κομμενος??ή ειναι σε κοκους?

Αυριο πρωι πρωι εχει ψαξιμο!!μπας και ξυπνησουμε καλα την 1οχρονια!!!!

*για lavazza black ελεγα κ γω..

οι περισσότεροι εσπρέσο του sm είναι κομμένοι

Link to comment
Share on other sites

Ναι ντάξει πήγα πήρα.

Το κακό είναι ότι πήρα και καφέ από μια καφετέρια που μου αρέσει πολύ ο καφές τους και τώρα ο illy μου φαίνεται ότι νάναι, σε σύγκριση δίπλα δίπλα! Άσε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.