Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Ρε συ μέχρι και χθες εδώ ελλάντα ήταν 270 φεύγα.

Σήμερα στο τσιγκούνη είναι 245 (τυχαίο; ) και απο έξω τη παίρνεις 180.

Ε νομίζω είναι μια χαρά αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί αποτελεί ευκαιρία μια χειροκίνητη μηχανή στα 185€.. :hm:

Διότι η συγκεκριμένη είναι πολύ καλή.

Και αυτό που είπε η Κάρμεν φυσικά. Η τιμή πριν & μετά.

Τη μηχανή αυτή την έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό. Τόσο καιρό στον τσιγκούνη και το bestprice είναι 280 φεύγα.

Στον αμαζόνιο κάνει 180 λίρες τόσο καιρό (240 ευρώ).

Σήμερα με την προσφορά βγαίνει κάπου 185. Εντελώς τυχαία ένα κατάστημα κατέβασε στα 245.

Κάτσε να δούμε μέσα στις επόμενες μέρες που θα είναι η τιμή της πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τις γνώσεις για να σου πω αν βάση χαρακτηριστικών τα αξιζει. Προσωπικά σταμάτησα στα 15bar που τα θεωρώ μια χαρά.

Με την ίδια λογική πάντως δεν αξίζουν και κάτι KRUPS στα 300 (αν εξαιρέσεις τη στιγμή που σκάνε μετά απο service :boxed:) που ο καφές που βγάζουν δεν υπάρχει απλά. Χειροκίνητες και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική πάντως δεν αξίζουν και κάτι KRUPS στα 300

100% μαζί σου. Ποτέ δεν είπα το αντίθετο. Αν διαβάσεις παραπάνω, πιστεύω ότι για να πιείς καλό καφέ, θέλεις μηχανή των ~1000€ κατά την άποψή μου. Οπότε επέλεξα, μέτριο καφέ, εύκολο, γρήγορο, με ελάχιστη συντήρηση και καθάρισμα, μια μηχανή των 80€ και τέλος (Nespresso).

Link to comment
Share on other sites

Καλά τη Nespresso δε τη λες φθηνή λύση. Μπορεί να μη τα χώνεις σε μηχανή αλλά τα χώνεις σε βάθος χρόνου στις κάψουλες.

Και εγώ έχω μία αλλά μετά που επέστρεψε η KRUPS έχει μπει στην άκρη η μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τη Nespresso δε τη λες φθηνή λύση. Μπορεί να μη τα χώνεις σε μηχανή αλλά τα χώνεις σε βάθος χρόνου στις κάψουλες.

Πίνω 4-5 καφέδες την εβδομάδα στο σπίτι. Μιλάμε για βάθος αμέτρητο :p

Εκτός αυτού, φίλος, κολλημένος με γευσιγνωσία κλπ, είχε μια Jura (το προηγούμενο μοντέλο της), που εκτός του ότι την είχε πληρώσει χρυσή, είχε φάει τη ζωή του να βρει τον κατάλληλο καφέ, το σωστό καβούρδισμα, να βρει το επίπεδο που πρέπει να τον κόψει, τις ρυθμίσεις θερμοκρασίας, πίεσης και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Τα προβλήματα που είχε ήταν ότι δεν έβρισκε πάντα τον καφέ που ήθελε, έπρεπε να τρέχει αρκετά μακρυά για να τον αγοράσει, η μηχανή ήθελε αρκετή συντήρηση (καθάρισμα ειδικά) και φυσικά το κόστος ήταν αρκετά υψηλό. Αν θυμάμαι καλά ο καφές που έπαιρνε είχε ~60€ το κιλό.

Μετά από μερικά χρόνια συμβίωσης και αφού χρειάστηκε να πληρώσει ~400€ για service, πήρε μια Nespresso και ησύχασε. Δεν έχει τον καλύτερο καφέ, το κόστος είναι σχετικό, αλλά σίγουρα τον πίνεις με ηρεμία...

Link to comment
Share on other sites

Πίνω 4-5 καφέδες την εβδομάδα στο σπίτι. Μιλάμε για βάθος αμέτρητο :p

Εκτός αυτού, φίλος, κολλημένος με γευσιγνωσία κλπ, είχε μια Jura (το προηγούμενο μοντέλο της), που εκτός του ότι την είχε πληρώσει χρυσή, είχε φάει τη ζωή του να βρει τον κατάλληλο καφέ, το σωστό καβούρδισμα, να βρει το επίπεδο που πρέπει να τον κόψει, τις ρυθμίσεις θερμοκρασίας, πίεσης και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Τα προβλήματα που είχε ήταν ότι δεν έβρισκε πάντα τον καφέ που ήθελε, έπρεπε να τρέχει αρκετά μακρυά για να τον αγοράσει, η μηχανή ήθελε αρκετή συντήρηση (καθάρισμα ειδικά) και φυσικά το κόστος ήταν αρκετά υψηλό. Αν θυμάμαι καλά ο καφές που έπαιρνε είχε ~60€ το κιλό.

Μετά από μερικά χρόνια συμβίωσης και αφού χρειάστηκε να πληρώσει ~400€ για service, πήρε μια Nespresso και ησύχασε. Δεν έχει τον καλύτερο καφέ, το κόστος είναι σχετικό, αλλά σίγουρα τον πίνεις με ηρεμία...

στο μαγαζί έχω jura. και με Lavazza που αγοράζω με 25€/κιλό κάνει πολύ καλό καφέ.

Link to comment
Share on other sites

στο μαγαζί έχω jura. και με Lavazza που αγοράζω με 25€/κιλό κάνει πολύ καλό καφέ.

Κι εγώ θεωρώ πολύ καλό καφέ τον Nespresso. Δε συμφωνούμε όλοι όμως :)

Lavazza μαύρο πίναμε στο γραφείο με μια Saeco Spidem Divina. Θεωρώ τον Nespresso πολύ καλύτερο. Τώρα που χάλασε και πήραν μια άλλη Delonghi (κάπου το είχα γράψει και παραπάνω), ο ίδιος καφές είναι μέτριος προς το χάλια.

Περί γούστου και ορέξεως... ;)

Link to comment
Share on other sites

Wiz δε κατηγόρησα τη ποιότητα της nespresso που προσωπικά με συγκεκριμένο καφέ πιστεύω ότι βγάζει πολύ καλή γεύση και άρωμα.

Απλά ξεκινήσαμε από μία προσφορά για το αν αξίζει ή όχι και το πήγες σε προσωπικό ότι εσύ πίνεις 5 καφέδες τη βδομάδα.

ε οκ εγώ τη μέρα ήθελα 9 κάψουλες για να κάνω 3 καπουτσίνο και χωρίς να μπει κάποιος στο σπίτι να ζητήσει καφέ. Οπότε η παραπάνω λύση για πολλά άτομα είναι οικονομικότατη σε σχέση με την nespresso και τα αξίζει τα φράγκα. Αυτό αναφέραμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σπίτι nespresso έχω, και μάλιστα όχι το πιο απλό μοντέλο.

το θέμα είναι ότι μόνο εγώ θέλω 4 κάψουλες τη μέρα, χώρια ότι πίνουν οι άλλοι.

Σε ελεύθερη μετάφραση θέλω πάνω από 50€ το μήνα για κάψουλες, που δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο από ποιότητα.

Anyway, στις 11 σελίδες αυτού του θρεντ τα μισά ποστ είναι για nespresso or not...

Apple Vs Sammy έγινε πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ πολύ καλό καφέ τον Nespresso. Δε συμφωνούμε όλοι όμως :)

Lavazza μαύρο πίναμε στο γραφείο με μια Saeco Spidem Divina. Θεωρώ τον Nespresso πολύ καλύτερο. Τώρα που χάλασε και πήραν μια άλλη Delonghi (κάπου το είχα γράψει και παραπάνω), ο ίδιος καφές είναι μέτριος προς το χάλια.

Περί γούστου και ορέξεως... ;)

ο μαύρος δεν μου πολυάρεσε ούτε εμένα. τον μπλε παίρνω

Link to comment
Share on other sites

Η Gaggia Classic είναι ίσως η καλύτερη μηχανή για espresso στην κατηγορία τιμής κάτω των 200-300*. Για λόγους άγνωστους σε μένα δεν είναι το πιο εύκολο να τη βρεις Ελλάδα, έτσι οι περισσότεροι την αγοράζουν από Amazon. Όποτε πέφτει σε προσφορά από 180€ και κάτω (συμβαίνει Χ φορές το χρόνο) είναι μία πολύ καλή επιλογή και πολύ καλά έκαναν τα παιδιά που είδαν την προσφορά να ενημερώσουν για όποιον ενδιαφέρεται. Είναι ανώτερη μηχανή από τις υπόλοιπες φτηνές Gaggia (Evolution, Baby κ.λ.π.) με καλύτερο boiler π.χ.

Αναλόγως του portafilter που υπάρχει στην προσφορά κάποιος πρέπει να υπολογίζει την αγορά κι ενός κανονικού (όχι pressurized) portafilter. Παρενθετικά, Αγάπη τα 15-18-25-205 bar είναι όμορφο, αγνό marketing, γύρω στα 9 απαιτούνται για espresso, το σημαντικό είναι η αξιοπιστία κι η σταθερότητα στο να τα δώσει η μηχανή.

βρε συ Wizzard, καλά ο Nespresso κι οι κάψουλες εν γένει δεν θεωρούνται espresso σε οποιαδήποτε σοβαρή συζήτηση. Το επιχείρημα «εμένα μου αρέσει το ρόφημα αυτό όπως κι αν ονομάζεται» είναι ακαταμάχητο σε επίπεδο προτίμησης, αντιλαμβάνεσαι όμως πού οδηγεί: εμένα μου αρέσει ο Nescafe, εμένα η ΗΒΗ, εμένα η σουμάδα κ.ο.κ.

Εδώ όμως «κλέβεις» λιγάκι στην κουβέντα με αυτό: «Εκτός αυτού, φίλος, κολλημένος με γευσιγνωσία κλπ, είχε μια Jura (το προηγούμενο μοντέλο της), που εκτός του ότι την είχε πληρώσει χρυσή, είχε φάει τη ζωή του να βρει τον κατάλληλο καφέ, το σωστό καβούρδισμα, να βρει το επίπεδο που πρέπει να τον κόψει, τις ρυθμίσεις θερμοκρασίας, πίεσης και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Τα προβλήματα που είχε ήταν ότι δεν έβρισκε πάντα τον καφέ που ήθελε, έπρεπε να τρέχει αρκετά μακρυά για να τον αγοράσει, η μηχανή ήθελε αρκετή συντήρηση (καθάρισμα ειδικά) και φυσικά το κόστος ήταν αρκετά υψηλό. Αν θυμάμαι καλά ο καφές που έπαιρνε είχε ~60€ το κιλό.

Μετά από μερικά χρόνια συμβίωσης και αφού χρειάστηκε να πληρώσει ~400€ για service, πήρε μια Nespresso και ησύχασε. Δεν έχει τον καλύτερο καφέ, το κόστος είναι σχετικό, αλλά σίγουρα τον πίνεις με ηρεμία...»

«Εκτός αυτού, φίλος κολλημένος με υπολογιστές, είχε συναρμολογήσει το Χ μηχάνημα, που εκτός ότι το είχε πληρώσει χρυσό, είχε φάει τη ζωή του να βρει τις κατάλληλες τάσεις για το O/C του, την κατάλληλη ψύξη, το επίπεδο που έπρεπε να ρυθμίσει το εργαλείο για να κόψει το αλουμίνιο και να κολλήσει το plexi, τις ρυθμίσεις θερμοκρασίας των τριων Titan σε SLI για να τρέχει το benchmark απροβλημάτιστα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Τα προβλήματα που είχε ήταν ότι δεν έβρισκε πάντα τα κατάλληλα θερμοσυστελλόμενα για το sleeving του, ούτε τα κατάλληλα εξαρτήματα για το άζωτο που χρησιμοποιούσε, έπρεπε να τρέχει ανά την υδρόγειο για να τα παραγγείλει αρκετές φορές, το μηχάνημα ήθελε διαρκή συντήρηση και προσοχή και φυσικά το κόστος ήταν αρκετά υψηλό. Αν θυμάμαι καλά τα καλώδια που χρησιμοποιούσε κόστιζαν 60€ το μέτρο.

Μετά από μερικά χρόνια συμβίωσης κι αφού χρειάστηκε να πληρώσει 400€ στην ΙΒΜ που ερχόταν να συντηρήσει το μηχάνημα, πήρε ένα έτοιμο TurboX των 300€ σε προσφορά κι ησύχασε. Δεν έχει το καλύτερο μηχάνημα ούτε παίζει τα πιο βαριά παιχνίδια πια, το κόστος είναι σχετικό αλλά τουλάχιστον την πασιέντζα του την παίζει με ηρεμία...

[Για αυτό σου λέω Μαρίκα που με ρωτάς αν συμφέρει να συναρμολογήσεις υπολογιστή για το γραφείο, μάθε από την ιστορία του φίλου μου και βουρ για TurboX. Δεν αξίζουν τα συναρμολογημένα.]»

Είσαι αρκετά έξυπνος Μάγε ώστε να καταλαβαίνεις τις αναλογίες των επιχειρημάτων, της «τρέλλας» του φίλου σου στην αναζήτηση του τέλειου espresso, του Επαμεινώνδα που θέλει να πιει espresso χωρίς να κάθεται να καβουρντίσει μόνος του και της Μαρίκας. Μάλιστα στο παραπάνω παράδειγμα, ο TurboX είναι υπολογιστής που στο τέλος της μέρας τρέχει το ίδιο λειτουργικό με το fully modded, O/Ced, tweaked and optimized, super duper custom PC, ενώ ο Nespresso δεν είναι καν το ίδιο OS με οποιονδήποτε espresso. Απλώς είναι και τα δύο ροφήματα καφέ, όπως το Battlefield και το Pong είναι και τα δυο παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28876]salde[/MENTION] επειδή τα λες και ωραία, για πες τώρα τι άλλο χρειαζόμαστε...

Την μηχανή την παραγγείλαμε, θα έρθει σε 10 μέρες.

Καφέ αρχικά θα πάρω κομμένο,για δοκιμή κλπ. ο κομμένος καφές μπαίνει ψυγείο or not ?

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ ψυγείο. Το βάζεις σε αεροστεγές κουτί και στο ντουλάπι. Στο ψυγείο υγροποιείται ο αέρας και επίσης ο καφές έχει τη τάση να τραβάει ό,τι μυρωδιά υπάρχει γύρω του - γι'αυτό και χρησιμοποιείται και στην δοκιμή αρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

μύλο θα χρειαστείς σίγουρα αν έχεις προσδοκίες για καλό καφέ. Το ψυγείο δεν είναι απαραίτητο, δεν θα πάρεις μεγάλη ποσότητα, πάρε κάποιον φτηνό για να πειραματιστείς. Για διάβασμα πας greekespresso.gr . Εκεί δες για το θέμα του portafilter. Μην αγοράσεις τον καφέ από τώρα, παρά πιο κοντά στην ημερομηνία. Συνήθως έχουν μια χρονική περίοδο με ανώτερο όριο τις 2-3 βδομάδες από την ημερομηνία καβουρδίσματος (roasting date) μέχρι να πέσουν γευστικά. Ζυγαριά ακριβείας (οι περισσότεροι αγοράζουν φτηνές κινέζικες), tamper. Καλύτερα μην πετάς τον καφέ στο νεροχύτη αλλά στα σκουπίδια. Δες μήπως χρειαστεί ανταπτοράκι για αγγλική πρίζα (δε θυμάμαι τι καλώδιο έχει).

Μαγαζιά για αγορά καφέ, άρχισε από Taf στην Μπενάκη και Tailor Made στην πλατεία Αγ. Ειρήνης (καθέτως στην Αιόλου προς Μοναστηράκι). Νομίζω έχουν κι online παραγγελίες αν δε σε βολεύει να κατέβεις.

Καλούς καφέδες και συνήθως κανείς δεν τους πετυχαίνει με την πρώτη, καλό διάβασμα αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

όπως στα είπε ο αντιμινάτορας περί ψυγείου. Αν πάρεις από αυτά τα μαγαζιά (250gr) έχουν σακουλάκια που κρατούν για λίγες ημέρες, μην ασχοληθείς ακόμη με δοχείο. Οι αναλογίες που θα παίζεις είναι περίπου 6γρ ανά 100ml25.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.