Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Απο αυτές που κοίταξα μέχρι τα 100€ είμαι ανάμεσα στην Philips Saeco HD8323 και Delonghi EC150/155 (δε ξέρω ποιες οι διαφορές τους).
έχω ακούσει ότι οι Delonghi είναι αρκετά καλές

To προηγούμενο μοντέλο έχουμε στο γραφείο. Μετά από 5 μήνες χρήσης κάνει σαν τραίνο και ο καφές ήταν εξαρχής μέτριος => κακός.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε η EC155.

Wizard κάνετε κανονικά καθαρισμό κλπ όπως προβλέπεται;

Κανονικά όπως κάναμε και στην παλιά που είχαμε για ~10 χρόνια (μια Divina Spidem)

Εδώ να φανταστείς, αν βάλεις ελάχιστο καφέ παραπάνω, ή πιέσεις τον καφέ περισσότερο από όσο πρέπει, μπορεί να κάνει και 40-50" να βγάλει την ποσότητα που πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λεπόν σήμερα ξέμεινα απο καφέ (πως το έπαθα ακόμα δε μπορώ να καταλάβω) και βαρέθηκα να πάω Καλλιθέα για να μου κόψει ένα κατάστημα εκεί καφέ.

Στο Super market πέτυχα κάψουλες και έβαλα μπροστά πάλι τη nespresso.

Λεπόν η δεκάδα -σε ατομικά σακουλάκια η κάθε κάψουλα- είναι στα 2.98eura

Καλός καφές. Δε τον έχω δοκιμάσει σκέτο, αλλά με γάλα σαν καπουτσίνο

xaPvFXv.jpg

G8WHfpN.jpg

ck6LNSj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να βάλω τι δικιά μου στη μπρίζα εδώ και 3-4 μήνες...ίσως και παραπάνω.

Θα περιμένω να πέσει η τιμή της Gaggia Classic στις 150 Λίρες αγγλίας και θα την τσιμπήσω.

Τέρμα με την κοροϊδία της nespresso

Link to comment
Share on other sites

είναι πολλά για home-made καφέ

Δεν είναι πολλά όταν μιλάμε για τέτοιες μηχανές. Μέρος του τρόπου που φτιάχνουν τον καφέ είναι ίδιος με αυτόν που φτιάχνουνε έξω.

Αν έξω δίνεις πάνω από 2 ευρώ για τον φραπέ (που σπίτι σου τον φτιάχνεις με 10 λεπτά, και θέλεις απλά ένα mixerάκι), τότε 40 λεπτά για espresso είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πρόσφατα πήρα μία CITIZ & MILK KRUPS της nespresso από φίλο γύρω στα 60€.

Είχε σπασμένο το ένα διάφανο πλαστικό συρταράκι, πήγα σε κατάστημα nespresso κι με 8-9 ευρώ άλλαξα τα 2 συρταράκια κι μια μεταλλική βάση. Καφέδες πολλούς δεν πίνω οπότε δεν αγοράζω κάθε βδομάδα κάψουλες, μέχρι στιγμής πάντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.