Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Λεπόν πριν μέρες ξέμεινα απο κάψουλες και περνώντας απο Καλλιθέα για μία "θεραπεία" απο το εργαστήριο του Κοπρίτη, έκανα μία στάση στη Γρύπαρη 128 (κάθετη στη Δαβάκη) όπου έχει ένα καφεκοπτείο.

Η κυρία που ήταν μέσα ήταν πολυυυυυ εξυπηρετική και μου έδωσε, όπως της ζήτησα συμβατές κάψουλες nespresso. Πήρα απο το 7 μέχρι το 10 από μία συσκευασία.

Ντάξει η διαφορά τιμής με τις κανονικές nespresso δεν είναι φοβερή, αλλά ο καφές είναι πραγματικά πολύ καλός. Το 10 μου φάνηκε too much να πω την αλήθεια.

Λίγο πριν φύγω όμως με ρώτησε αν έχω επαναγεμιζόμενες. Της είπα ναι αλλά δεν ήθελα να ασχοληθώ άλλο, καθώς δεν ήμουν ευχαριστημένη ακόμα και μετά απο πολλές δοκιμές. Τελικά μου έδωσε για δοκιμή 100gr καφέ για να της πω όταν ξαναπάω την εντύπωση μου.

Μετά τη δοκιμή λοιπόν, δε με βλέπω να ξαναπαίρνω έτοιμες κάψουλες.

Εγραψε η κυρία λέμε. Καϊμάκι απο πάνω με το κιλό ο καφές και η γεύση απόλαυση.

Δε ξέρω αν σε ολόκληρο το θέμα έχει αναφερθεί το μαγαζί, αλλά για όσους είναι κοντά, αξίζει να πάνε μία βόλτα. Είναι μικρό αλλά καλό :T:

TcBthdV.jpg

oTaYOTM.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδή ήταν φρεσκοαλεσμένος. Ο καφές χάνει πολύ από το καβούρδισμα και μετά. Από την άλεση δε κι έπειτα μιλάμε για δευτερόλεπτα και λεπτά. Μήπως λέει πουθενά το σακουλάκι roasting date;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28876]salde[/MENTION] είχα δοκιμάσει ένα σωρό καφέδες και μάλιστα καφέδες δοκιμασμένους σε μια Krups που είχα. Πραγματικά τι λεπτό κόψιμο δοκίμασα, τι πιο χοντρό, τίποτα.

Και μιλάμε το καφεκοπτείο ήταν κάτω απο το σπίτι μου. Ούτε λεπτό δεν έκανα να ανέβω και να δοκιμάσω.

Επίσης είχα δοκιμάσει με μικρή ποσότητα, με πιο πολύ, αλλά καϊμάκι από πάνω δεν έβγαζε. Και χωρίς καϊμάκι δε μπορώ να τον πιω τον καφέ.

Ενώ ο ίδιος καφέ, έμπαινε στη συχωρεμένη την Krups και έκανε καφέ για σεμινάριο.

Ευτυχώς πάντως κοντά είναι και αυτό το μαγαζί και ο καφές είναι θεσπέσιος. Οπότε έπιασα λιμάνι :T:

Link to comment
Share on other sites

επαναγεμιζόμενες για νεσπρέσσο από που;

Επίσης, αυτές οι συμβατές που σου έδωκαν στο μαγαζί [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] πωλούνται σε όλα τα κοφιγουέι, ή έτυχε σε εκείνο στην Καλλιθέα;

Link to comment
Share on other sites

Διονύση έχω πάρει αυτές

10pcs Refillable Reusable Nespresso Capsule set, Built In Stainless Steel Filter | eBay

Τις έχω πολύ καιρό αλλά τώρα θα πάρουν φωτιά.:rubik:

Οσο για αυτές που μου έδωσε πραγματικά δεν έχω ιδέα αν τις βρίσκεις παντού.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση.

Μία φίλη έχει καφετιέρα tassimo και επειδή εγώ δεν έχω ιδέα με το τι παίζει με την συγκεκριμένη μηχανή, δε μπορώ να λύσω την απορία της

Η ερώτηση είναι αν υπάρχουν επαναγεμιζόμενες κάψουλες όπως πχ στην nespresso.

Thanksssss

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες, όσοι έχετε κανονικές Espressιέρες, λύστε μου κάποιες απορρίες:

Έχετε μύλο?

Αν ΟΧΙ

Κάθε πότε παίρνετε καφε?

Απο πού?

Βλέπετε διαφορά μεταξύ της πρώτης μέρας και της τελευταίας -πριν τον πετάξετε/πάρετε άλλον/σας τελειωσει-

Πώς πάρει το πράμα απο άποψη "συνέπειας" στη ποιότητα? Καταφέρνετε να βγάζετε ενα καλό ρόφημα κάθε φορά, η είναι τζοκερ το πράμα?

Αν ΝΑΙ

Τί μύλο έχετε, και αν ειναι χειροκίνητος, πόσο εύκολος και ευχάριστος είναι στη χρήση -σα μύλος πιπεριού, ή πρέπει να τον γυρνάς με κάμποσα λεπτά για να γεμίσεις το portafilter-

Είμαι ανάμεσα στη Gaggia Classic και τη Nespresso Citiz w Milk και ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ήδη τη gaggia είναι οτι δεν έχω χώρο γι αυτήν και κάποιο μύλο.

Link to comment
Share on other sites

μη παρεις νεσπρεσσο....ειναι τερμα νεροζουμια.

κανονικη εσπρεσσιερα βγαζει καλυτερο καφε.

μυλο δεν ειχα ποτε οταν ειχα κανονικη -μια κρουπς των 90€?-, οι πρωτοι καφεδες βγαινουν χαλια μεχρι να μαθεις πως τον θες και πως να τον κανεις αναλογα τη μηχανη.

καφεδες σουπερμαρκετ, coffeeway σιγουρα υπαρχουν πολυυυυυ πιο ψαγμενα -θα στα πουνε οσοι τα γνωριζουν-.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε Nespresso, δεν ξέρω αν δοκιμάσατε τις δύο ιταλικές ποικιλίες που έφεραν μέσα στο Μάιο. Μιλάμε για τους καλύτερους καφέδες της Ν που έχω πιεί ποτέ. Και κλασσικά, πήγα να πάρω κι άλλους, αφού πήρα ένα από τον καθένα για δοκιμή και είχαν εξαντληθεί. Μόνο λέει αν τους πρήξουμε σε emails/μηνύματα θα τους βάλουν μόνιμα όπως τους βανίλλια/σοκολάτα/καραμέλα (βάζω στοίχημα ότι ήταν όλα από γυναίκες...)

Link to comment
Share on other sites

Καλό, μπας και την έχεις ρυθμίσει να σου γεμίζει κατσαρόλα με μία κάψουλα;

αααααααυτο ειναι. Το οτι με τα ιδια ποτηρια επινα/πινω τον καφε απο κλασσικη μηχανη/μπρικι/νεσπρεσσο δεν εχει σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.