Jump to content


espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

το κακο με τα μπρικακια ειναι οτι δε κανουν καιμακι σα της μηχανης. υπαρχει και το bialetti mukka που νομιζω κανει, αλλα πρεπει να ειναι πιο ακριβο και δε το χω βρει Ελλαδα -χωρις να εχω ψαξει ιδιαιτερα-

φίλε τα bialetti. τα φέρνει το coffeway. επαναφέρω το θέμα με ερώτηση για το γάλα. τι προτιμαμε για καλό αφρό; full fat, χαμηλά λιπαρα, ή τα εντελώς διαιτιτικα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια Spidem MyCoffee Rapidsteam.

Την είχα πάρει με την προσφορά του GetItNow.

Βάζεις τους κόκκους, πατάς το κουμπί, και βγάζει τον καφέ.

Η Spidem είναι θυγατρική της Saeco που έγραψε πιο πάνω ο SLN.

Η μεγάλη διαφορά είναι στον καφέ πάντως.

Με χύμα κόκκους από καφεκοπτείο της γειτονιάς, ο καφές ήταν μια μετριότητα.

Τώρα πήρα κάτι κόκκους από το TAF Coffee (δείτε το link του dellman) και αναβαθμίστηκε πολύ η ποιότητα του καφέ.

Προσωπικά δεν πίνω espresso, αλλά capuccino και freddo capuccino.

Τώρα δεν είμια σε θέση να συγκρίνω με άλλες μηχανές, διότι δεν είχα ποτέ κάποια άλλη :)

Θεωρώ όμως ότι δεν λέει να πίνεις καφέ από κάψουλες, άλλη μαγεία έχουν οι κόκκοι και μπορείς να βρεις ένα σωρό ποικιλίες.

loooooooooooooooool, τώρα είδα για το ξέθαμα. Γάλα βάζω diet γιατί δεν παίρνω άλλο :p

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ όμως ότι δεν λέει να πίνεις καφέ από κάψουλες, άλλη μαγεία έχουν οι κόκκοι και μπορείς να βρεις ένα σωρό ποικιλίες.

Πως το θεωρείς ότι δεν λέει;

Επίσης, έχει 17 ποικιλίες με διάφορες γεύσεις/χαρμάνια.

Link to comment
Share on other sites

λίγες είναι...

η ευκολία της nespresso είναι ωραία αλλά το καλό χαρμάνι είναι καλύτερο

και το λινκ που λέει ο sotiris

http://www.cafetaf.gr/

Έγινε επεξεργασία από dellman
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τις βλέπεις λίγες, αλλά αδερφέ γυρνάω σπίτι και κάνω ένα καφέ μέσα σε δευτερόλεπτα. Ούτε χρόνο έχω για 50.000 ποικιλίες ούτε τίποτα. Το επιχείρημά μου ήταν ότι 17 που έχει τώρα + τις εποχιακές είναι υπεραρκετές για "κοινούς θνητούς".

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιάννη και εγώ σε 1 λεπτό έχω το εσπρεσσάκι μου.

Αλλά δεν είναι το Point μας αυτό....

H nespresso καλύπτει μια ανάγκη, την ευκολία παρασκευής espresso χωρίς πολλά πολλά και σε αυτό την παραδέχομαι απλά για μένα δεν μου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Πως το θεωρείς ότι δεν λέει;

Επίσης, έχει 17 ποικιλίες με διάφορες γεύσεις/χαρμάνια.

Από άποψη ψαξίματος / δυνατοτήτων.

Το καλό όμως είναι ότι έχεις σταθερή ποιότητα καφέ!

Ενώ στο άλλο ό,τι βάζεις, βγάζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, παίζουν κάψουλες refillable που βάζεις ότι καφέ θέλεις, αλλά βαριέμαι να ασχοληθώ. Άλλωστε ο λόγος που την επέλεξα ήταν να μην ασχοληθώ ποτέ με σακουλάκια, δοσολογίες, καθαρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εσπασα το ακροφυσιο της krups μου. ξερει κανεις μαγαζι με ανταλλακτικα;

ριξε μια ματια εδω

Παντως για να πω κι εγω την γνωμη μου

τα nespresso καλα χρυσα μεν

  • ευκολα στη χρηση
  • no καθαρισμα
  • σταθερη ποιοτητα ανω του μετριου (κανει τον καφε σε πολλες καφετεριες να μοιαζει στιγμιαιος)
  • το aeroccino ειναι εγγυηση στο αφρογαλα

αλλα

  • οι ποικιλιες δεν εχουν τη διαφορα που φανταζομουν πιο πολυ διαφερουν στο αρωμα, κι αυτο ελαφρως παρα στην γευση

  • Γενικα το ροφημα που προκυπτει ειναι πολυ καλο αλλα χανει σαφως εαν συγκριθει με φρεσκο καλοφτιαγμενο πραγματικο καφε

  • επισης τα €0.45/καφε +μεταφορικα (lungo) σε μηνιαια βαση και για δυο τρια ατομα ειναι ζητημα

  • +οτι πρεπει να εχεις αποθεμα μιας δεν πεταγεσαι στο supermarket της γειτονιας να ψωνισεις αμα ξεμεινεις

Για να μην παρεξηγηθω προσωπικα θα την ξαναγοραζα αυριο κιολας

απλα περιμενα κατι παραπανω

ασε που τωρα οι φουσταραδες της nestle

εβγαλαν τη dolce gusto σειρα μηχανων και καψουλων

για σοκολατες, τσαγακι και αλλους τυπους καφε

γειωνοντας ουσιαστικα τους πελατες της nespresso

αντι να βγαλουν και μια σειρα αντιστοιχες καψουλες για τους πιστους τους συνδρομητες/πελατες

(btw εαν καποιος τις εχει δοκιμασει ας πει καμια γνωμη)

Link to comment
Share on other sites

ασε που τωρα οι φουσταραδες της nestle

εβγαλαν τη dolce gusto σειρα μηχανων και καψουλων

για σοκολατες, τσαγακι και αλλους τυπους καφε

γειωνοντας ουσιαστικα τους πελατες της nespresso

αντι να βγαλουν και μια σειρα αντιστοιχες καψουλες για τους πιστους τους συνδρομητες/πελατες

(btw εαν καποιος τις εχει δοκιμασει ας πει καμια γνωμη)

Ναι ειδα το ad σε ενθετο κυριακατικης εφημεριδας και μπηκα σε [drool mode]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ξεθαψιμο αλλα για καλο σκοπο!

πετυχα αυτα εδω καθως και αυτα

τα πρωτα εχω κρατησει μεχρι στιγμης

κανουν καλη δουλιτσα

απλα ηθελαν o-rings απο ρακορ koolance για πιο ευκολη εξαγωγη απο τη nespressιερα!

(τα stock που δινει παραειναι μαλακα)

γεμιζεις με τον καφε της επιλογης σου, τα χρησιμοποιεις, επειτα τα καθαριζεις και τουμπαλιν

με αλλο ροφημα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα

αλλα για κλασσικο espressακι ειναι μια χαρα

τα δευτερα ηταν καλυτερης ποιοτητας αλλα εχουν θεμα με το συστημα εξαγωγης με καποιες μηχανες nespresso

οι τυποι ηταν σωστοι παντως και επεστρεψαν τα χρηματα χωρις δευτερη κουβεντα.

για οσους κανουν τακτικη χρηση και θελουν να γλυτωσουν κανενα ευρω

αξιζει μια δοκιμη imho

Link to comment
Share on other sites

[ame]

[/ame]

http://www.illy.com/wps/wcm/connect/US/illy/at-home/espresso-machines/iperespresso-machines/link-y1-iperespresso/link-y1-iperespresso

Το χειμώνα την βρήκε ο αδερφός μου στα 120 ή 130€ και την τσίμπησε. Κανονικά έχει περίπου 180. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Οι κάψουλες της illy είναι μεν βολικές, τις βρίσκεις εύκολα, αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Δεν θα πρότεινα να αγοράσετε αυτά τα συστήματα της illy. Λίγο fail θα έλεγα.

PS.1 Η Gaggia είναι φανταστικές μηχανές.

PS.2 O καλύτερος espresso που έχω πιει είναι Lavazza.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στον Guatemala Antigua των starbucks!

Αν και επειδή έκοψα την καφεϊνη έχω πάρει τον decaf των starbucks που είναι μάπα.

Αλήθεια, ξέρει κανείς κάναν decaf κόκκο που να πίνεται??

Link to comment
Share on other sites

ασε που τωρα οι φουσταραδες της nestle

εβγαλαν τη dolce gusto σειρα μηχανων και καψουλων

για σοκολατες, τσαγακι και αλλους τυπους καφε

γειωνοντας ουσιαστικα τους πελατες της nespresso

αντι να βγαλουν και μια σειρα αντιστοιχες καψουλες για τους πιστους τους συνδρομητες/πελατες

(btw εαν καποιος τις εχει δοκιμασει ας πει καμια γνωμη)

Λολολολ τωρα πηρα πρεφα το thread!

Η Dolce gusto εγινε για να χτηπησει την Tassimo! Ακα να παρει η Νεστλε πολυ μεγαλο κομματι απο την πιτα!

Τους πελατες της Nespresso δεν τους χτυπησε γιατι αυτος που θελει να πιει espresso θα παρει espressoμηχανη και οχι πολυμηχανημα!

Ασε που περισσοτεροι πελατες της Nespresso παιρνουν dolce gusto για τα παιδια τους!:p

ξεθαψιμο αλλα για καλο σκοπο!

πετυχα αυτα εδω καθως και αυτα

τα πρωτα εχω κρατησει μεχρι στιγμης

κανουν καλη δουλιτσα

απλα ηθελαν o-rings απο ρακορ koolance για πιο ευκολη εξαγωγη απο τη nespressιερα!

(τα stock που δινει παραειναι μαλακα)

γεμιζεις με τον καφε της επιλογης σου, τα χρησιμοποιεις, επειτα τα καθαριζεις και τουμπαλιν

με αλλο ροφημα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα

αλλα για κλασσικο espressακι ειναι μια χαρα

τα δευτερα ηταν καλυτερης ποιοτητας αλλα εχουν θεμα με το συστημα εξαγωγης με καποιες μηχανες nespresso

οι τυποι ηταν σωστοι παντως και επεστρεψαν τα χρηματα χωρις δευτερη κουβεντα.

για οσους κανουν τακτικη χρηση και θελουν να γλυτωσουν κανενα ευρω

αξιζει μια δοκιμη imho

Θελω να ρωτησω μιας και το δοκιμασες.! το αποτελεσμα ηταν καλο σαν καφες ? στον εκαψε η οχι ?

Ρωταω γιατι οι μηχανες ειναι σχεδιασμενες καθαρα για καψουλα nespresso και η δοσολογια του καφε στην καψουλα.(σκεψου μην σου βγαλει καμια βλαβη η μηχανη με τις μουφα καψουλες , βεβαια εχεις 2 χρονια εγγυηση με αποστολη αλλης μηχανης στον χωρο σου αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :p )

Επισης , ειναι πλαστικο σωστα ? (αρα περισσοτερο βλαβερο για την υγεια)

Έγινε επεξεργασία από ProPitsiriko$
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από καλό ψάξιμο, κατέληξα στη Nespresso, με μια μηχανή των 300€ και τις 17 ποικιλίες της. Νομίζω ότι καλύπτει το 90% των απαιτήσεων, εκτός αν θέλεις να πίνεις Kopi Luwak και βέβαια έχεις να τον πληρώσεις.

Ότι και να έχω δοκιμάσει από εκεί και πέρα, ή δεν αξίζει τα χρήματά του, ή δεν είδα ουσιαστική διαφορά. Επίσης, μεγάλη παγίδα στους χύμα κόκκους, που πολλοί λένε ότι είναι καλύτεροι από τους συσκευασμένους, είναι η μεγάλη απόκλιση στη γεύση ανάλογα με τη σοδειά και την εποχή.

Πάντως η ευκολία της Nespresso, αλλά και η καθαριότητά της, είναι τα πιό σημαντικά της σημεία. Είχα βαρεθεί να καθαρίζω κάδους, άλατα, χυμένο καφέ, κλπ. Nespresso και απλά ησυχάζεις. :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.