Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

για οσους nespressαδες δεν την εχουν πατησει ακομα

ΜΗΝ παραγγειλετε τις νεες σειρες βανιλια, σοκολατα (κερασι εχω παρει αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομα)

η γευση ειναι απαραδεκτη και ξεκαθαρα τεχνητη σαν να εριξαν σιροπι τσιχλοφουσκας σε ενα απλο εσπρεσσο

πηρα και πολλες ο τριμαλαξ να δωσω και σε φιλους :slap:τρομαρα μου

για οσους εξακολουθουν να εχουν αμφιβολιες και ψηνονται ακομα να τις παραγγειλουν

κερναω δοκιμη στο εργαστηριο για να αποφασισουν οι ιδιοι

το φλυτζανι το πλενετε εσεις

Link to comment
Share on other sites

για οσους εξακολουθουν να ψηνονται ακομα να τις παραγγειλουν

κερναω δοκιμη στο εργαστηριο για να αποφασισουν οι ιδιοι

το φλυτζανι το πλενετε εσεις

Εγώ δεν, αλλά θέλει η Νάνσυ να της πάρω... Θα στη φέρω από εκεί...

(και θα έχω μαζί μου πλαστικό... :p)

Link to comment
Share on other sites

Οι κάψουλες της illy είναι GTP. Το πλαστικό δεν κρατάει τον καφέ φρέσκο για κανένα λόγο.

Οι χάρτινες (E.S.E.) είναι επίσης μάπα.

Πήρε ο bro για το μαγαζί του μία TASSIMO. ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟΣ καφές + σοκολάτες. ΜΑΚΡΙΑ

(Ναι, ο αδερφός μου δεν έχει ιδέα από αυτά και παίρνει μόνο βλακείες :wall: )

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

bump για ερώτηση προς τους συν-λαμπίτες φίλους του καφέ.

Ψάχνω κάποιο καλό topping καραμέλας (caramel sauce για την ακρίβεια). Μου αρέσει πολύ αυτή των Starbucks, αλλά στα καταστήματά τους πουλάνε μόνο το απλό σιρόπι που δεν με έχει ενθουσιάσει.

Κάποια πρόταση ; :)

Link to comment
Share on other sites

Το φτιάχνεις μόνος σου :) Είναι πολύ εύκολο, διατηρείται και δε χαλάει. Θα κάνεις μια φορά στο 3μηνο και θα το χαίρεσαι χωρίς συντηρητικά και αηδίες που βάζουν μέσα.

300 γρ. ζάχαρη 150 γρ. νερό

Σε μία μικρή κατσαρόλα ρίχνουμε τη ζάχαρη με το νερό και βράζουμε έως ότου γίνει μία σκούρα καραμέλα

Αν θέλεις κάνεις περισσότερο, απλά αλλάζοντας τις ποσότητες αναλογικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει και την επαναγεμιζόμενη συμβατή κάψουλα Nespresso οπου βάζεις οτι καφέ επιθυμείς και την ξαναχρησιμοποιείς απεριόριστα. Την πήρα από το i-home εδώ και 9 μήνες και δεν έχω αγοράσει ξανά κάψουλες :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες και εγώ τις πήρα, ΑΛΛΑ δεν βγάζει το ίδιο καϊμάκι απο πάνω ο καφές και βγαίνει και ελαφρύς.

Προσπάθησα να πιέσω παραπάνω καφέ, να βάλω λιγότερο καφέ μέσα αλλά το αποτέλεσμα της κανονικής κάψουλας δε το δίνει.

Και ο καφές που έβαλα μέσα είναι τούμπανο όταν το κάνω στην Krups μου.

Εσάς σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα σε σχέση με τις κανονικές;

Link to comment
Share on other sites

Moλις δοκιμασα αυτες εδω τις συμβατες καψουλες

ειναι συμβατες ακομα και με μηχανες citiz

(που γενικα δεν ειναι κι οι πιο ευκολες σε θεματα συμβατοτητας με μη Nespresso καψουλες)

δυο γευσεις που δοκιμασα ηταν ικανοποητικοτατες (απο τις 4 διαθεσιμες συνολικα)

τιμη για πακετο 24 συσκευασιων των 10 καψουλων (240τεμ) βγαινει στα 78 ευρω με μεταφορικα Αθηνας

(0,325€/καψουλα)

μενει να ανακαλυψω ποια απ'ολες κανει για lungo>freddo

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ είμαι μάλλον προκατειλλημένος. ρίχνετε στο amazon που και που καμια ματιά για την gaggia classic τωρα την έχει 200 λίρες αλλά στην αρχή του χρόνου την είχε ρίξει κάτω από 160!. το κρουπ της είναι ίδιο με αυτό των επαγγελματικών και ο τρόπος παραγωγής του καφές ακολουθεί τις ίδιες αρχές. νομίζω όλα τα άλλα είναι ημίμετρα και ομολογουμένως δεν ζητά τραγικά περισσότερα χρήματα.

κάρμεν το καλύτερο αποτέλεσμα σε καιμάκι το έχω πάρει στην krups 5220 με καφέ συσκευασμένο αλεσμένο από την portioli. πριν από ένα χρόνο, πέτυχα μία προσφορά της portioli που με 47 ευρώ, πήρα 12 συσκευασίες των 250gr, 6 φλυτζανάκια του εσπρέσο και 6 του καπουτσίνο. ο συγκεκριμένος καφές ήταν ίσως ο πιο απολαυστικός που έχω φτιάξει στο σπίτι. ιδιαίτερα γλυκόπιοτος (σημαντικό για όσους δε βάζουμε ζάχαρη) και με φοβερό καιμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πετάξω τη nespresso μου και να πάρω κανονική επσρεσσιέρα.

Ένι αϊντίας?

όπως αναφέρω στο προηγούμενο post, περίμενε για προσφορά πάλι στην gaggia classic. καμία σχέση με την πλαστικούρα της krups, το σώμα της είναι όλο inox και έχει επαγγελματικό κρουπ στα 58mm διάμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Απότι είδα στο camelcamelcamel η τιμή της έχει πέσει μέχρι και τις 149,95 λίρες.. και μάλιστα πρόσφατα.

Οπότε είναι αρκετά λογικό ότι θα ξαναπέσει.

Αν γίνει, έχει να πέσει τρελό εσπρέσσο.

Link to comment
Share on other sites

Moλις δοκιμασα αυτες εδω τις συμβατες καψουλες

ειναι συμβατες ακομα και με μηχανες citiz

(που γενικα δεν ειναι κι οι πιο ευκολες σε θεματα συμβατοτητας με μη Nespresso καψουλες)

δυο γευσεις που δοκιμασα ηταν ικανοποητικοτατες (απο τις 4 διαθεσιμες συνολικα)

τιμη για πακετο 24 συσκευασιων των 10 καψουλων (240τεμ) βγαινει στα 78 ευρω με μεταφορικα Αθηνας

(0,325€/καψουλα)

μενει να ανακαλυψω ποια απ'ολες κανει για lungo>freddo

Και τι να λέει ρε Γιώργη, έριξες το κόστος κατά 7-10 λεπτά ανά κάψουλα, στις 240 που λες γλυτώνεις έως 24Ε...

Αυτός εδώ έχει με 25€ 100άδα, ή 10άδα με 2,9€ http://www.coffee-world.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=162&Itemid=55 , τον έχει δοκιμάσει κανείς;

Αυτό που προτείνουν από πάνω με τις επαναχρησιμοποιούμενες έχει πιο μεγάλο ενδιαφέρον. Αλλά να κάνουν δουλειά..

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

Και τι να λέει ρε Γιώργη, έριξες το κόστος κατά 7-10 λεπτά ανά κάψουλα, στις 240 που λες γλυτώνεις έως 24Ε...

Αυτός εδώ έχει με 25€ 100άδα, ή 10άδα με 2,9€ http://www.coffee-world.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=162&Itemid=55 , τον έχει δοκιμάσει κανείς;

Αυτό που προτείνουν από πάνω με τις επαναχρησιμοποιούμενες έχει πιο μεγάλο ενδιαφέρον. Αλλά να κάνουν δουλειά..

αυτες δεν τις εχω δοκιμασει

αλλα οτι αλλο εχω δοκιμασει δεν επαιζε με τις μηχανες Citiz

Η Nestle ειχε αναγκασει τους κατασκευαστες να αλλαξουν το σχεδιο της υποδοχης καψουλας σε πολλα μοντελα

ωστε να μην ειναι συμβατα με αλλου τυπου καψουλες

με αποτελεσμα αλλες να μπαινουν αλλα να μην τρυπιουνται σωστα απο τα ακροφυσια ατμου

αλλες να μπαινουν αλλα μην λειτουργει ο εξωλκεας και να μενουν κολλημενες μετα τη χρηση

και αλλες δεν εμπαιναν καν!

Θα επικοινωνησω και με αυτους παντως, να μου πουν εαν ξερουν περι συμβατοτητας κτλ.

thanks for the link Γιαννη!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είναι για απεριόριστες χρήσεις, πρακτικά στα 2 χρόνια ίσως χρειαστεί αλλαγή αλλά μέχρι τότε θα την έχω αποσβέσει "απεριόριστες" φορές :yes2:

Αυτό που προτείνουν από πάνω με τις επαναχρησιμοποιούμενες έχει πιο μεγάλο ενδιαφέρον. Αλλά να κάνουν δουλειά..

Στον χρονο επανω δεν την πολυ παλευουν τα καπακακια τους...

γελαω επισης με την τιμη που εχουνε βαλει στην μια (τις 3 τις ειχα παρει €13-€14)

Βρε παίδες και εγώ τις πήρα, ΑΛΛΑ δεν βγάζει το ίδιο καϊμάκι απο πάνω ο καφές και βγαίνει και ελαφρύς.

Προσπάθησα να πιέσω παραπάνω καφέ, να βάλω λιγότερο καφέ μέσα αλλά το αποτέλεσμα της κανονικής κάψουλας δε το δίνει.

Και ο καφές που έβαλα μέσα είναι τούμπανο όταν το κάνω στην Krups μου.

Εσάς σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα σε σχέση με τις κανονικές;

Ολο το κολπο ειναι στο ποσο ψιλοκομμενος ειναι ο καφες που θα παρεις Αγαπη.

Με κλιμακα απο το 1-5 (ψιλος--> χοντρος) ζητας απο 4-5 και εισαι οκ.Στο 2 ακομα και στο 3 'η θα "στουμπωνε"

και θα εβγαζε σταγονιτσες-σταγονιτσες 'η θα εβγαινε νερο οταν θα εβαζα λιγοτερο.

Μετα τιθεται το θεμα του χαρμανιου οπου εκει θελει λιγο ψαξιμο μεχρι να κατασταλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει κανείς κατά νου καμιά φθηνή εσπρεσιέρα άνευ συστήματος κάψουλας;

Αυτή για παράδειγμα τι λέει;

Delonghi EC7

Ένα 50άρικο τουλάχιστον θα φύγει μέσα στο καλοκαίρι σε κάψουλες, πιστεύω θα κάνω απόσβεση μέχρι τον Αύγουστο.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά θέλω ντεκάφ και δεν πίνω καν γιατί η άλλη τσούζει..

Link to comment
Share on other sites

Mόνο 3.5 bar ;

Εμείς έχουμε αυτή --> United EM 8196 | Skroutz.gr

Για φτηνή λύση , ειναι πραγματικά εξαιρετικά τίμια και φτιάχνει μια χαρά καφέ. Μόνο μειονέκτημα το οτι κάνει λιγο παραπάνω θόρυβο από αλλα μοντέλα, αλλά προσωπικά δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.