Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Παιδιά άσχετο αλλά ίσως σχετικό με το θέμα freddo.

nespresso ¨εχω και εγώ μετά που με εγκατέλειψε η krups μου.

Οταν κάνω φρέντο έχω κανονίσει και έχω παγάκια καφέ. Κάνω κάποιες δόσεις καφέ, τις βάζω κατάψυξη σε παγοθήκες και απο αυτά βάζω μέσα στο φρέντο. Ετσι δε μου νερώνει ο καφές ακόμα και στις τελευταίες γουλιές.

Link to comment
Share on other sites

Ποτήρι 60ml είναι για εσπρέσο, που η δόση είναι 45ml. Για διπλό, θέλεις 150ml, γιατί βγαίνει η δόση 90-110ml.

Αν αναφέρεσαι σε freddo, θες αρκετά μεγαλύτερα γιατί θα μπουν και τα παγάκια, συν ότι μιλάμε πάντα για διπλή δόση.

Θέλει ψάξιμο δηλαδη την παραγγειλα την μηχανη τωρα θα παραγγειλω και φλυτζανια της εταιρίας

Οπως τα λες για διπλό ειναι τα lungos δηλαδη και μόνο τα ristreto ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ψάξιμο δηλαδη την παραγγειλα την μηχανη τωρα θα παραγγειλω και φλυτζανια της εταιρίας

Νομίζω ότι από τη στιγμή που δεν είσαι καφετέρια, με απλά φλυτζάνια που κάνεις ελληνικό, θα καλύψεις τις ανάγκες σου. Πάρε μερικά ποτήρια για freddo από το SM.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ψάξιμο δηλαδη την παραγγειλα την μηχανη τωρα θα παραγγειλω και φλυτζανια της εταιρίας

imho ειναι τζαμπα λεφτα βρε

στη nespresso τα υπερκοστολογουν οσο δεν παει

πηγαινε σε μια καφετερια

και ζητα να αγορασεις απο κει ενα δυο αμα θελεις σωνει και καλα φλυτζανακια με λογοτυπο.

αλλιως σε οποιοδηποτε μαγαζι με ειδη σπιτιου μπορεις να βρεις ατελειωτη ποικιλια σε χρωματα, ποιοτητες και τιμες

Link to comment
Share on other sites

imho ειναι τζαμπα λεφτα βρε

στη nespresso τα υπερκοστολογουν οσο δεν παει

πηγαινε σε μια καφετερια

και ζητα να αγορασεις απο κει ενα δυο αμα θελεις σωνει και καλα φλυτζανακια με λογοτυπο.

αλλιως σε οποιοδηποτε μαγαζι με ειδη σπιτιου μπορεις να βρεις ατελειωτη ποικιλια σε χρωματα, ποιοτητες και τιμες

Η χρησιμοποιεί του ελληνικού (απλού και διπλού) και αν δει ότι αύριο χρειάζεται επαγγελματική, θα του δώσουν αυτοί διαφημιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η χρησιμοποιεί του ελληνικού (απλού και διπλού) και αν δει ότι αύριο χρειάζεται επαγγελματική, θα του δώσουν αυτοί διαφημιστικά.

νομιζα οτι προοριζονταν για προσωπικη χρηση.

Εαν προκειται για επαγγελματικη χρηση αλλαζει το πραγμα...

και φυσικα ορισμενα φλυτζανακια Ελληνικου καφε ταιριαζουν μια χαρα με το εσπρεσσακι μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ειχα ποτε οποτε δεν ξερω να σου πω σιγουρα, αλλά αν θυμαμαι καλά έχουν βγει και κάτι επαναγεμιζόμενες κάψουλες οπότε μπορεις πρακτικά να χρησιμοποιείς και χύμα καφε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες,κάτι τέτοιο αξίζει? Delonghi M

Εννοώ φτιάχνει ωραίο καφέ σαν αυτόν που παίρνουμε από coffee city,coffee island?

EDIT: Ή κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/296342/Delonghi-EC150.html για καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Ότι πληρώσεις, παίρνεις. Στο γραφείο που πήραμε μια Delonghi των 100€, ο καφές είναι μέτριος. Σπίτι που έχω μία των 350€, είναι πολύ καλός.

τι είναι αυτο που αλλάζει στην πράξη και αν δεν δώσεις μισό μηνιάτικο υποτίθεται οτι δεν μπορεις να πιεις ένα καφέ της προκοπής ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες πήρα απο τα coffeeway κάψουλες συμβατές με Nespresso για να τις δοκιμάσω.

Ε, τις δοκίμασα.

Μετά τις πρώτες δυο, τις υπόλοιπες τις δοκίμασε ο κάδος.

1) Ειναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ να συσκευάσεις περισσότερο ενα προιόν. Χάρτινη συσκευασία, που περιέχει ΧΟΝΤΡΑ πλαστικά σακουλάκια, που περιέχουν, το καθένα, μια πλαστική κάψουλα , κλεισμένη με βιομηχανικό αλουμινόχαρτο, μιας χρήσης. Ίσως αν βάζανε και αφρολέξ μέσα στα σακουλάκια, ακόμα πιο καλά.

Το παραπάνω θα μπορούσα ίσως να το αγνοήσω, μιας και οι κανονικές κάψουλες δεν ειναι και οτι το πιο "οικολογικό" ή "οικονομικό" υπάρχει, αν δεν:

2) Ο καφές είχε γεύση σα βρασμένο πετρέλαιο -κυριολεκτικά, πιθανώς λόγω του πλαστικού που δε κάνει για τοσο υψηλή θερμοκρασία όσο αυτή που έχει το νερό της μηχανής-

3) Οι κάψουλες δε κόστιζαν, οι 10 €3.90. Διαφορά απο τις κανονικές 30 ή 60 λεπτά.

Μακρυά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.