Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Παίδες, όσοι έχετε κανονικές Espressιέρες, λύστε μου κάποιες απορρίες:

Έχετε μύλο?

Αν ΟΧΙ

Κάθε πότε παίρνετε καφε? 250gr/Week

Απο πού? SM

Βλέπετε διαφορά μεταξύ της πρώτης μέρας και της τελευταίας -πριν τον πετάξετε/πάρετε άλλον/σας τελειωσει- OXI

Πώς πάρει το πράμα απο άποψη "συνέπειας" στη ποιότητα? To the point καθε φορα

Καταφέρνετε να βγάζετε ενα καλό ρόφημα κάθε φορά, η είναι τζοκερ το πράμα? Καθε φορα. Θεμα συνηθειας

Hint: Αποθηκευση μεσα σε γυαλινο αεροστεγως κλεισμενο βαζο στο ψυγειο

10char

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ποιος ειναι ο καλύτερος και γιατι ;

Η nespresso έχει μεταλλικές κάψουλες και διατηρείται καλύτερα ο καφές.

Επίσης η nespresso έχει μεγαλύτερη ποικιλία σε κάψουλες, και σε ένταση αλλά και σε γεύση.

Link to comment
Share on other sites

Η nespresso έχει μεταλλικές κάψουλες και διατηρείται καλύτερα ο καφές.

Επίσης η nespresso έχει μεγαλύτερη ποικιλία σε κάψουλες, και σε ένταση αλλά και σε γεύση.

Άρα για οίνομαγειριο ειναι οτι πρεπει. Απο οικιακές nespreso πια ειναι η καλύτερη ;

Link to comment
Share on other sites

Άρα για οίνομαγειριο ειναι οτι πρεπει. Απο οικιακές nespreso πια ειναι η καλύτερη ;

Αν είναι για επαγγελματική/ημιεπαγγελματική χρήση, καλό θα ήταν να μην πας σε κάψουλα. Οι κάψουλες είναι ακριβές.

Για πόσες μερίδες καφέ μιλάμε; Εαν πχ σου ζητάνε καμμια 10αριά καφέδες τη μέρα τότε δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για επαγγελματική/ημιεπαγγελματική χρήση, καλό θα ήταν να μην πας σε κάψουλα. Οι κάψουλες είναι ακριβές.

Για πόσες μερίδες καφέ μιλάμε; Εαν πχ σου ζητάνε καμμια 10αριά καφέδες τη μέρα τότε δεν αξίζει.

Δεν πουλαω εσπρεσο δεν μπορω να ξερω. Αλλα ελληνικο και φραπέ μαζι γυρω στις 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν πουλαω εσπρεσο δεν μπορω να ξερω. Αλλα ελληνικο και φραπέ μαζι γυρω στις 10

Αν το θέλεις απλά να υπάρχει μήπως σου ζητήσει κανείς, αξίζει. Κοστίζει 0.41€ η κάψουλα, που είναι διπλάσια σε σχέση με το χύμα, αλλά τα 0.20€ παραπάνω είναι αστεία σε σχέση με το να έχεις μια εύκολη μηχανή, καλή ποιότητα, καφέ που δε μπαγιατεύει, ελάχιστο καθάρισμα και γρήγορο ζέσταμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις απλά να υπάρχει μήπως σου ζητήσει κανείς, αξίζει. Κοστίζει 0.41€ η κάψουλα, που είναι διπλάσια σε σχέση με το χύμα, αλλά τα 0.20€ παραπάνω είναι αστεία σε σχέση με το να έχεις μια εύκολη μηχανή, καλή ποιότητα, καφέ που δε μπαγιατεύει, ελάχιστο καθάρισμα και γρήγορο ζέσταμα.

Ποια οικιακή της nespresο ειναι πιο καλη λέω για citiz

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις απλά να υπάρχει μήπως σου ζητήσει κανείς, αξίζει. Κοστίζει 0.41€ η κάψουλα, που είναι διπλάσια σε σχέση με το χύμα, αλλά τα 0.20€ παραπάνω είναι αστεία σε σχέση με το να έχεις μια εύκολη μηχανή, καλή ποιότητα, καφέ που δε μπαγιατεύει, ελάχιστο καθάρισμα και γρήγορο ζέσταμα.

Αν μείνει σε αυτό το επίπεδο τότε ναι.

Αν όμως το καλοκαίρι σου ζητάνε καμμια 10αριά freddo δηλαδή 20 κάψουλες τότε ίσως μία καφετιέρα με αλεσμένο καφέ είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνει σε αυτό το επίπεδο τότε ναι.

Αν όμως το καλοκαίρι σου ζητάνε καμμια 10αριά freddo δηλαδή 20 κάψουλες τότε ίσως μία καφετιέρα με αλεσμένο καφέ είναι καλύτερα.

Ναι, σωστά.

Ποια οικιακή της nespresο ειναι πιο καλη λέω για citiz

Είναι επιλεγμένες και ποιοτικές μηχανές. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει προβλήματα με καμία μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

O Illy είναι γνωστός στην Ελλάδα λόγω καλού εμπορικού διευθυντή.

Αν πας Ιταλία και ζητήσεις Illy θα σε κοιτάνε περίεργα.

Ο Nespresso είναι κλάσεις ανώτερος.

οποτε παω για Nespresso και αν παει καλα και εχω πωλησεις παω για επαγγελματικη. η οικιακη πιστευω να αντεξει μην μου μεινει στο χερι.

καποιος να μου εξηγησει ποιες καψουλες ειναι ο κανονικος espreso και αν θελω διπλο βαζω δυο καψουλες ?

Link to comment
Share on other sites

οποτε παω για Nespresso και αν παει καλα και εχω πωλησεις παω για επαγγελματικη. η οικιακη πιστευω να αντεξει μην μου μεινει στο χερι.

Με την οικιακή έχω βγάλει 5 χρόνια με 2-3 καφέδες την ημέρα και έχω κάνει προληπτικά μία αφαλάτωση.

Συνάδελφος πίνει 4-5 οικογενειακώς και την έχει 4 χρόνια.

Γενικά είναι καλές μηχανές, γιατί δεν τις πουλάει ο Κωτσόβολος, αλλά η ίδια η Nespresso και προσέχει το όνομά της.

Η Citiz που ανέφερες είναι της Krups, οπότε έτσι κι αλλιώς πας σε καλή εταιρία.

καποιος να μου εξηγησει ποιες καψουλες ειναι ο κανονικος espreso και αν θελω διπλο βαζω δυο καψουλες ?

Έχει κάψουλες ανά ένταση, από 1 έως 12. Οι 9/10 πελάτες σου θα είναι χαρούμενοι με 6-9. Επειδή δε χαλάνε, μπορείς να πάρεις 1 πακέτο από κάθε ένταση, αλλά το θεωρώ περιττό, όπως σε κανένα κατάστημα δε σε ρωτάνε πως να στον κάνουν. Εσύ θα το δεις.

Για διπλό ή freddo, ναι, χρειάζεσαι δύο κάψουλες αν και αυτές με τη σήμανση "lungo" κάνουν πολύ ωραίο διπλό. Επίσης, έχει και decafeine.

Link to comment
Share on other sites

Με την οικιακή έχω βγάλει 5 χρόνια με 2-3 καφέδες την ημέρα και έχω κάνει προληπτικά μία αφαλάτωση.

Συνάδελφος πίνει 4-5 οικογενειακώς και την έχει 4 χρόνια.

Γενικά είναι καλές μηχανές, γιατί δεν τις πουλάει ο Κωτσόβολος, αλλά η ίδια η Nespresso και προσέχει το όνομά της.

Η Citiz που ανέφερες είναι της Krups, οπότε έτσι κι αλλιώς πας σε καλή εταιρία.

Έχει κάψουλες ανά ένταση, από 1 έως 12. Οι 9/10 πελάτες σου θα είναι χαρούμενοι με 6-9. Επειδή δε χαλάνε, μπορείς να πάρεις 1 πακέτο από κάθε ένταση, αλλά το θεωρώ περιττό, όπως σε κανένα κατάστημα δε σε ρωτάνε πως να στον κάνουν. Εσύ θα το δεις.

Για διπλό ή freddo, ναι, χρειάζεσαι δύο κάψουλες αν και αυτές με τη σήμανση "lungo" κάνουν πολύ ωραίο διπλό. Επίσης, έχει και decafeine.

δηλαδη με δυο ristreto κανω κανονικο διπλο βαζω την μια περιμενω βαζω την αλλη και ξανα βγαζει και ειναι οκ ? παραγγειλα και ποτηρι με 60 ml για μονο θελει πιο μικρο ε ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με δυο ristreto κανω κανονικο διπλο βαζω την μια περιμενω βαζω την αλλη και ξανα βγαζει και ειναι οκ ? παραγγειλα και ποτηρι με 60 ml για μονο θελει πιο μικρο ε ?

Ποτήρι 60ml είναι για εσπρέσο, που η δόση είναι 45ml. Για διπλό, θέλεις 150ml, γιατί βγαίνει η δόση 90-110ml.

Αν αναφέρεσαι σε freddo, θες αρκετά μεγαλύτερα γιατί θα μπουν και τα παγάκια, συν ότι μιλάμε πάντα για διπλή δόση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.