Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

λοιπον φιλοι λαμπιτες πιστεύω λόγω των αρκετων μελων του lab θα ειμαστε και αρκετοι coffee junkies εδω μεσα!

άνοιξα λοιπον το παρον thread για δύο λόγους. αφενός ενδιαφερομαι να αγορασω μια σοβαρη εσπρεσομηχανη, για την επιλογη της οποίας θα ήθελα τη συνδρομη σας, αφετερου καλό θα ήταν να μοιραστούμε τιπς και συνταγες γύρω από το αγαπημένο μας ρόφημα!

εύχομαι να μην ξενερώσουν πολλοί με την ασχετοτητα του thread με το φορουμ. το αν είναι άσχετο βέβαια παίζει γιατι δεν έχει τυχαία η java για logo την κούπα του καφέ!:jump1:

περιμένω προτάσεις με ανυπομονησία!

Link to comment
Share on other sites

Gaggia και Saeco μονο. Φυσικα υπαρχουνε καλυτερες αλλα ανεβαινουνε εκθετικα.

Λογικα θα μεινεις κατω απο το 200αρικο με μια πολυ καλη καφετιερα.

Μακρια απο κατι Krups, AEG και λοιπες αηδιες.

Απλα φροντιζεις για να εχει 15bar που λογικα "ολες" εχουνε, απλα εχω δει 1-2 απο αυτες τις εταιριες που δεν ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Καψουλες ποτε δεν τις συμπαθησα. Δεν ειχα ποτε καφετιερα με καψουλα οποτε, δεν ξερω ποιες ερχονται και ποιες οχι. Παντως ΣΙΓΟΥΡΑ ολες οι φτηνες ΔΕΝ εχουν καψουλες. Παραδοσιακος χυμα καφες και πατημα με το μαραφετι παιζει.

Λογικα η ολη "τεχνικη" στον εσπρεσσο ειναι να μην αφηνεις κενα, και ο ατμος να εκχυλιζει οσο περισσοτερη καφεινη γινεται. Τωρα με τα φακελλακια τα ετοιμα, ειμαι 99% σιγουρος οτι δεν παιζει αυτο το πραγμα να γινεται πιο αποδοτικα απο τον κλασσικο τροπο.

Τωρα τον Lavazza του εφοπλιστο-παιδου απο-πανου εγω δεν τον ξερω (και ουτε και τις βρωμο-καφετιερες της :p ) Απο καφεμαγαζο παιρνω γκαϊφε.

Σε φαση παντως η Gaggia και η Saeco φτιαχνουνε μονο καφετιερες, οποτε κατι θα ξερουνε παραπανω απο την lavazza που "ζει" απο τους καφεδες.

Link to comment
Share on other sites

για τις μηχανές γίνεται χαμός και είναι καθαρά θέμα χρημάτων.......υπάρχουν πάντως λίγες τίμιες λύσεις κάτω από το 500άρικο........και αυτό γιατί πολύ λίγες μηχανές μετά από χρήση λίγων μηνών είναι σταθερές στη θερμοκρασία του νερού και το διοχετεύουν σταθερά καθόλη τη διάρκεια του σερβιρίσματος.....και ο σωστός καφές το βασικότερο που θέλει είναι σταθερή θερμοκρασία νερού.

οι επιλογές του SLN είναι από τις καλές για κατηγορία σπιτιού.

να σταθώ λιγάκι και στο θέμα του καφέ που ειδικά τον espresso και τον cappucino τα έχω ψάξει αρκετά και έχω δοκιμάσει αρκετά να σου πω μακριά από lavazza.mollinari, και λοιπά ευρέως διαφημιζόμενα. ο Illy είναι βέβαια από τους καλούς εμπορικούς και σε προσιτή τιμή.......

αλλά στα χρήματα του Illy μπορείς να δοκιμάσεις τον Valentino που θα πάθεις πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι γνώστης (δεν πίνω καφέ), ξέρω ότι οι Nespresso (μηχανές με κάψουλα) κάνουν θραύση στην κεντρική Ευρώπη -ακόμη και καφετέριες χρησιμοποιούν nespresso-μηχανές-, και κάνουν εκπληκτικό καϊμάκι (αυτό το ξέρω γιατί φτιάχνω τους καφέδες :p)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βοηθητική ερώτηση...

Οι φθηνές έχουν όλες κάψουλες...? Υπάρχουν φθηνές που παίρνουν καφέ χύμα ή παντρεύεσαι και τις κάψουλες τις εταιρίας...?

υπαρχουν προσιτες μηχανες που λειτουργουν αποκλειστικα με κάψουλες και δεν δεχονται χύμα καφέ. μία εταιρία που έχει αρκετα μοντέλα σε αυτό το στυλ είναι η francis. η krups που ανέφεραν κάποιοι φίλοι συνδιάζει και τα 2. όσο αφορά την ποιότητα των krups διαφωνω λίγο με τον φίλο που πρότεινε να τις αποφύγουμε. κατασκευαστικά είναι πολύ καλές και μια φορά που δοκίμασα καφέ δεν τον βρήκα καθόλου κακό. ωστόσο μία μηχανή που με ενδιαφέρει και συνδιάζει και τους χυμα καφέ και ταμπλέτα και κάψουλα(αυτό μοίαζει με τα ατομικά γαλατάκια) είναι η εξής: http://www.bialetti.it/uk/catalogue/scheda.asp?id_cat=186

όσο αφορα gaggia και saeco περιμενω προτασεις μοντέλων guys!

Link to comment
Share on other sites

για τις μηχανές γίνεται χαμός και είναι καθαρά θέμα χρημάτων.......υπάρχουν πάντως λίγες τίμιες λύσεις κάτω από το 500άρικο........και αυτό γιατί πολύ λίγες μηχανές μετά από χρήση λίγων μηνών είναι σταθερές στη θερμοκρασία του νερού και το διοχετεύουν σταθερά καθόλη τη διάρκεια του σερβιρίσματος.....και ο σωστός καφές το βασικότερο που θέλει είναι σταθερή θερμοκρασία νερού.

οι επιλογές του SLN είναι από τις καλές για κατηγορία σπιτιού.

να σταθώ λιγάκι και στο θέμα του καφέ που ειδικά τον espresso και τον cappucino τα έχω ψάξει αρκετά και έχω δοκιμάσει αρκετά να σου πω μακριά από lavazza.mollinari, και λοιπά ευρέως διαφημιζόμενα. ο Illy είναι βέβαια από τους καλούς εμπορικούς και σε προσιτή τιμή.......

αλλά στα χρήματα του Illy μπορείς να δοκιμάσεις τον Valentino που θα πάθεις πλάκα.

στην πατριδα του espresso παντως

τον Lavazza Οro τον εχουν σε μεγαλη εκτιμηση

σαφως μπροστα απο illy οσο αφορα τις μαρκες ευρειας κυκλοφοριας

(γιατι εχουν και αλλες 100 μικρες gourmet φιρμες περιορισμενης παραγωγης)

και υποψιν συγκριση καφε γινεται μονο την ιδια στιγμη με το ιδιο μηχανημα αφου κρυωσει

ή εστω μετα απο μεγαλο διαστημα καταναλωσης που εχεις κατασταλλαξει

κι οχι χθες στην παραλια με το νεο αμορε σε σχεση με περσι στη κηδεια του παππου

btw αυτον τον Valentino που τον δοκιμαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

έλα ντε........και γω τον ψάχνω Ελλάδα αλλά δεν........αγγλία πάντως βρήκα καταστηματα στο ιντερνέτι που τον έχουν με σακούλες 6κιλες και 12κιλες.

για τον Valentino να πω οτι τον έπινα προ 5ετίας όταν τον είχε σαν κωδικό ο father που προμήθευε τα Δωδεκάνησα....αλλά τελικά το αθέμιτο μονοπώλιο της Nestle (που έβαζε καφετέριες και μαγαζιά να υπογράφουν αποκλειστικότητες με το ζόρι εφόσον είχαν και φραπέ) οδήγησε στο να είναι ασύμφορο και έκανε το father να το σταματήσει.

από τους πολύ αρωματικούς καφέδες πάντως που μου έκανε εντύπωση.

θα ρωτήσω λεπτομέρειες για χώρα προέλευσης και ποικιλία κόκκων και θα προσθέσω αργότερα.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

απο καφεδες που δουλευουν τα καλα καφε, κορυφαίος ειναι ο portioli. τα ακριβα και πρωτοκλασατα espresso bar δυσκολα βάζουν άλλο καφε. μπορείτε να τον ζητησετε στα coffeway. έχουν κανει μιας μορφης συνεργασια με την portioli και έχουν ένα χαρμάνι δικο τους. μιας και έγινε η αναφορα στο coffeeway πολυ καλη ποιότητα έχει ο superior. είναι δυνατούτσικος πολυ αρωματικός και ιδανικός για cappuccino.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
για τις μηχανές γίνεται χαμός και είναι καθαρά θέμα χρημάτων.......υπάρχουν πάντως λίγες τίμιες λύσεις κάτω από το 500άρικο........

Υπάρχουν και οι τίμιες χειροκίνητες λύσεις aerobie aeropress

:dance3::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου αρέσει κι εμένα ο καφές. Τα 2 τελευταία χρόνια εκτός από φίλτρου άρχισα να πίνω και espresso αλλά δεν γνωρίζω και πολλά γύρω από μάρκες και καφετιέρες. Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτές τις ''καφετιέρες" που δεν είναι ηλεκτρικές και τις βάζεις απευθείας πάνω στην φωτιά;; http://www.ewis.ca/onlinestore/share/ProdImages/SKU1180%28LARGE%29.jpg

http://www.morningbrewcoffee.com/images/pictures/aluminum-stovetop-espresso-maker-1-cup.jpg

Κάνουν ικανοποιητικό espresso;

Οι τιμές τους αρχίζουν απο τα 20-25 ευρώ νομίζω.

Έχω δει πολλούς Ιταλούς στις διακοπές τους σε camping να είναι εφοδιασμένοι με τέτοιες...

Έγινε επεξεργασία από Saber_Rider
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χρησιμοποιώ τέτοιο μπρικάκι εδω και πολλά χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι οσες μηχανές(home) κι' αν εχω δοκιμάσει, πάλι στο μπρικάκι καταλήγω. Το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό. Οσο πιο πολύ παλιώνει τόσο καλύτερος γίνεται ο καφές, καθώς το μαραφετάκι αυτό ''παίρνει'' τις μυρωδιές του. Το ίδιο ισχύει και για τις επαγγελματικές μηχανές btw.

Δεν το πλένεις ποτέ με σαπούνι.

Δεν το πλένεις ποτέ όταν είναι ζεστό (συστολή-διστολή).

Έχει ενα λαστιχάκι (τσιμούχα) το οποίο κάθε 2-3 χρόνια (ανάλογα τη χρήση), πρέπει να αντικατασταθεί. Θα το βρίσκεις στο μαγαζί που θα αγοράσεις το μπρικάκι ή σε καταστήματα που πουλάν καφέ.

Να ξέρεις επίσης ότι αν πίνεις μόνος σου, καλό είναι να πάρεις το μικρότερο που κάνει μόνο ενα φλιτζανάκι τη φορά. Ο καφές θα γίνεται στο μπαμ, και δε θα πετάς αυτόν που περισσεύει. Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι αν έρθει κάποιος φίλος, θα πρέπει να περιμένεις να κρυώσει για να του φτιάξεις και εκείνου καφέ. Εγω εχω δυο. Το μικρό (everyday use), και ενα που κάνει 4 φλιτζανάκια όταν εχω κόσμο.

Δεν είναι καθόλου ακριβά, εκτός και αν πας στην ''Παρουσίαση'', που θα θα πληρώσεις και το ψώνιο effect.

Επειδή εχω ζήσει στην Ιταλία, πρέπει να σου πω ότι κάθε ιταλικό σπίτι έχει τουλάχιστον 3-4 τέτοια. Για 1 κούπα, για 2, για 4 ή για 6, ανάλογα με την περίσταση (π.χ καλεσμένοι).

Σε οσα σπίτια και να μπήκα, δεν είδα πουθενά ηλεκτρική μηχανή. Τουλάχιστον ''εν ενεργεία''. Άντε να υπήρχε κάποια παροπλισμένη.

Επίσης να πω, ότι ερχόμενος στην Ελλάδα, απογοητεύτηκα από τον καφέ που κάνει το μπρικάκι μου, σε σχέση με αυτόν που έκανε στην Ιταλία. Πρόσεχε : ίδια ποσότητα νερού+ίδια μάρκα καφέ=χειρότερο αποτέλεσμα. Όταν ρώτησα τους Ιταλούς φίλους μου, μου είπαν ότι το μυστικό βρίσκεται στη σύσταση του νερού (π.χ άλατα κ.τ.λ.).

Το ίδιο ισχύει και για τα μακαρόνια.

Δε μιλάμε για ''καλύτερο'' νερό, καθώς στις περισσότερες Ιταλικές πόλεις, αυτό της βρύσης δεν πίνεται. Μιλάμε για διαφορετικό νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το κακο με τα μπρικακια ειναι οτι δε κανουν καιμακι σα της μηχανης. υπαρχει και το bialetti mukka που νομιζω κανει, αλλα πρεπει να ειναι πιο ακριβο και δε το χω βρει Ελλαδα -χωρις να εχω ψαξει ιδιαιτερα-

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.