Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Ενα project που ολοκλήρωσα πρόσφατα, τοποθέτηση PID

A proportional-integral-derivative controller (PID controller) is a generic control loop feedback mechanism (controller) widely used in industrial control systems.

Πιο απλά αντικαστάθηκαν οι θερμοστάτες της μηχανής με PID το οποίο δίνει ακριβή έλεγχο της θερμορασίας του μποιλερ . Η μηχανή που χρησιμοποίησα είναι η Gaggia Classic την οποία συνιστώ προς όποιον ενδιαφέρεται για καλό εσπρέσσο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IENddCqeUJY]Gaggia Classic PID mod - espresso extraction - YouTube[/ame]

Και σε λειτουργία ατμού.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iVZaf3VLYUw]Gaggia Classic PID - Steaming - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Όχι αν θέλεις ειναι αναστρέψιμο . Εγώ βέβαια έχω τρυπισει εδω το σασι για να περάσω τα καλώδια μέσα χωρίς να φαίνονται, αν ήθελα τα περνουσα απο πίσω αλλά χάριν ομορφιάς... Να πω ότι το PID ειναι κάτι που υπάρχει εργοστασιακά σε μηχανές 1000+ ευρώ . Πχ Rocket R58 Dual Boiler Pid Coffee Machine

http://www.barista.gr/Coffee-machines/Vibiemme-coffee-machines/Vibiemme-Domobar-Super-201-Double-Boiler-Pid

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που είπες ελεγχει καλύτερα τη λειτουργία του μποιλερ.

Εχεις καλύτερη θερμοκρασιακη σταθερότητα και επίσης έλεγχο τι θερμορασία θα έχει το μποιλερ ωστε αν θέλεις να προσαρμόσεις τι γεύση λίγο στα γούστα σου. Θεωριτικά κάθε καφές αποδίδει τα καλύτερα του σε άλλη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

μόνο θόρυβος και όχι καφές παίζει να είναι και σημάδι οτι θέλει απλά εξάερωση.

Πως γίνεται η εξαέρωση ? Δεν έχω δει κάτι στο manual. Πάντως τελικά δεν έβγαζε καφέ γιατί όταν αφαιρείς το δοχείο για να το γεμίσεις νερό, όταν το ξανακουμπώνεις η μηχανή για κάποιο λόγο δεν γύρναγε μια βαλβίδα για να τραβήξει νερό με αποτέλεσμα να αντιδρά λες και ήταν άδειο. Πρέπει να το γυρνάω με το χέρι σχεδόν κάθε φορά.

Επίσης ενώ έβγαζε τούμπανο καιμάκι πάνω από τον εσπρέσο, μιλάμε για 1-2 δάχτυλα και μάλιστα αληθινο όχι αφρό. Αφού άμα παράταγες τον καφέ και την άλλη μέρα έτσι ήταν, δεν έπεφτε, τώρα βγάζει σκέτο μαύρο ζουμί. Για αυτό τελικά αν δεν τα στάξεις για μηχανή δεν αξίζει...

Μιας και βλεπω πολλοι να μιλατε για αφαλατωση στις μηχανες, μπορει καποιος να μου πει την διαδικασια?

Η κάθε μια έχει δική της διαδικασία. Θα το διαβάσεις στο βιβλιαράκι. Η δική μου για παράδειγμα (Philips Saeco, Poemia) βάζεις το καθαριστικό, βγάζεις μια μερίδα καφέ, μετα την αφήνεις 15 λεπτά, βγάζεις ατμό, την αφήνεις 5 λεπτά και μετά βγάζεις μερίδες μέχρι να τελειώσει το νερό. Κάπως έτσι είναι όλες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλεπω πολλοι να μιλατε για αφαλατωση στις μηχανες, μπορει καποιος να μου πει την διαδικασια?

Όπως είπε και ο [MENTION=4049]JohnG85[/MENTION], η κάθε μία, έχει τη δική της διαδικασία. Στη δική μου βάζεις ένα μεγάλο δοχείο από κάτω, τη γεμίζεις με νερό και ένα ειδικό υγρό, πατάς ένα συνδυασμό πλήκτρων, την αφήνεις 10-15 λεπτά και μετά είναι έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

99€ η μηχανη και δωρο 100 καψουλες (αξιας 40€ περιπου)

Εχω παρει την δικια μου απο εκει, και εχω προτεινει σε 4 φιλους και ολοι μας ειμαστε πολλοι ευχαριστημενοι :)

Μηχανές BLUE : LB 910

Link to comment
Share on other sites

αν πίνεις σκέτο μακριά απο nesspresso

Γιατι μαν?

Προσωπικα εχει πολυ καλες ποικιλιες τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα.

σεντ φρομ μαι GT-I9505 γιουζινκ ταπατοκ :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλός. Έχω πιεί και καλύτερο, αλλά αν είναι να πρέπει να έχω μηχανή των 1000€ και να ψάχνω κάθε φορά για ποικιλία, καβούρδισμα, κόψιμο και να πρέπει να καθαρίζω τη μηχανή και τον πάγκο 3 φορές το μήνα, να μου λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Χάλασε η Silvercrest που είχαμε και ψάχνω τώρα για εσπρεσιερα (χωρίς κάψουλες) μέχρι 100€. Έχετε να προτείνετε κάποια;

Ο πατέρας μου έχει μια αδυναμία σε καφε Illy αν αυτό παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.