Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Ήρθαν οι 3 κάψουλες που πήρα από το ebay για τη Nespresso. Κάνει καφέ με περισσότερο καϊμάκι από το μπρίκι, αλλά η κάψουλα παίρνει λιγότερο από τη μισή ποσότητα καφέ που παίρνει το μπρίκι. Για να κάνω μια δόση δικιά μου, πρέπει να βάλω 2-3 κάψουλες!!

Άνοιξε μια κάψουλα και δες πόσο ψιλοκομμένος είναι ο Nespresso. Είχα διαβάσει ότι είναι "σαν πούδρα" και είναι σχεδόν απίθανο να κοπεί έτσι για custom κάψουλα. Δεν ξέρω αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε καφές, έχει και δικό του κόψιμο.Δεν είναι όλα το ίδιο.

Η θεωρία λέει ότι μία κάψουλα με άλλη θα έχουν διαφορετικό κόψιμο.

Άλλοι καφέδες θέλουν πιο χοντρό, άλλοι πολύ λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

btw μόλις με πήρε φίλος τηλέφωνο και μου είπε ότι δοκίμασε κάψουλες Douwe Egberts, το 10άρι και ήταν ωραίοι. Δεν είναι ιδιαίτερα φθηνότεροι (3.80€ τους 10 έχει το δικό μας SM), αλλά βολεύει ότι τους προμηθεύεσαι πιό εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Συντροφοι, συνάδελφοι ,συναγωνιστές

Ψάχνω καφετιέρα-εσπρεσσιέρα για το νεο σπιτι. Βασικά για να ειμαι ειλικρινής θα μου την κάνουν δώρο. Απλά για να μην μου παρουν κανενα εργαλείο που θα σκάσει με το που το βάλεις να βρασει είπα να λάβω δράση.

Έχει κανενας τπτ υπόψιν μεχρι μαξ 180 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλέον κατασταλάξαμε σε καφέ, buondi prestige συγκεκριμένα, και επειδή βρήκα φθηνά κόκκους σκέφτομαι την αγορά μύλου.

Τα 150αρια που σκάνε άλλοι φυσικά δε παίζει να τα δώσω και το ψήνω για την Delonghi KG79.

Διάβασα και για έναν χειροκίνητο που λένε πως είναι πολύ καλός αλλα μόνο που το σκέφτομαι κουράζομαι! :p

Ο λόγος είναι πως βρήκα αρκετά οικονομικά τους κόκκους και σκέφτομαι για τη Limited.

Έχει κανείς άποψη για μύλο;

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο μύλος δεν κάνει για εσπρέσο. καλύτερα χειροκίνητο.... εγώ πλέον πήρα κανονικό μύλο ( και καφέδες απο TAF) και απολαμβάνω καφεδάρες

άκου το νάνο! μακριά από το delonghi. τον πήρε φίλος και δεν τον έκοβε σωστά με αποτέλεσμα να μη βγάζει καθόλου καφέ. δεν είναι για εσπρεσσο. με λιγότερα λεφτά παίρνεις χειροκίνητο porlex απο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Συντροφοι, συνάδελφοι ,συναγωνιστές

Ψάχνω καφετιέρα-εσπρεσσιέρα για το νεο σπιτι. Βασικά για να ειμαι ειλικρινής θα μου την κάνουν δώρο. Απλά για να μην μου παρουν κανενα εργαλείο που θα σκάσει με το που το βάλεις να βρασει είπα να λάβω δράση.

Έχει κανενας τπτ υπόψιν μεχρι μαξ 180 ευρω;

Πλέον κατασταλάξαμε σε καφέ, buondi prestige συγκεκριμένα, και επειδή βρήκα φθηνά κόκκους σκέφτομαι την αγορά μύλου.

Τα 150αρια που σκάνε άλλοι φυσικά δε παίζει να τα δώσω και το ψήνω για την Delonghi KG79.

Για μένα όπως έχω πει κι άλλες φορές ο πιο οικονομικός και ποιοτικός δρόμος είμαι μια Gaggia Babby Black ή Gaggia Classic. Μετά εύκολα υπάρχουν μετατροπές να την κάνεις και να αναβαθμιστεί τρελά με λιγοστά χρήματα.

Τώρα αν θες σόι και ντε να πίνεις μόνο έναν καφέ και είσαι της άποψης ότι ο καλύτερος καφές είναι τις τάδε μάρκας ΜΟΝΟΝ, δεν έχουμε πολλά να πούμε, είσαι με την δική σου βούληση σε μονόδρομο :)

Ο λόγος είναι πως βρήκα αρκετά οικονομικά τους κόκκους και σκέφτομαι για τη Limited.

Το οικονομικά είναι άκρος σχετικό.

Οικονομικός είναι και του macro με 9.90 το κιλό......

Ας πούμε για μένα του macro δεν μου αρέσει καθόλου με πεθαίνει, και 1€ να τον πούλαγε θα ήταν για 'μενα πανάκριβος.

Αν τώρα συγκρίνω τον BUONDI ESPRESSO LIMITED EDITION που έχει 20,90€ το κιλό με τον Taresso Tigrato που έχει 26,4€ θα έλεγα ότι ο Buondi είναι πανάκριβος, καθώς η διαφορά με τον Tigrato είναι τεράστια. Ο ένας (Tigrato) είναι ψημένος πριν 10 -15 μέρες, είναι speciality, και μεταποιείτε στην Ελλάδα και ο άλλος πριν 5-6 μήνες το λιγότερο ψημένος kai comercial.

Επίσης πολύ καλό και οικονομικό καφεδάκι είναι από KUDU ROASTERS ο Habit στα 25€ περίπου το κιλό.

Πιο πολλά όμως πιστεύω θα βρεις εδώ: http://www.coffeeheat.gr/viewforum.php?f=44

Πιστεύω να σας βοήθησα :)

Έγινε επεξεργασία από Nikos999
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα αγοραστεί μια καλή καφετέρια στο μέλλον, τώρα βολευόμαστε με μια Delonghi EC155 με non pressurized portafilter.

Σε σχέση με Lavazza και Illy που έχουμε δοκιμάσει ο Buondi είναι σε άλλο επίπεδο.

Θα δοκιμάσουμε και τον Tigrato και τον Habit, δεν τους ήξερα, θα αδικηθούν φυσικά

λόγω εσπρεσσιέρας αλλα δεν υπάρχει άλλη επιλογή προς το παρόν!

Να 'σαι καλά!

:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν τα βιολογικά μη εμπορικά χαρμάνια arabica που κυκλοφορούν στην αγορά θα δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα από τα εμπορικά; Προτίθεμαι να αγοράσω μια Gaggia Baby και τον καφέ θα τον παίρνω φρεσκοαλεσμένο από καταστήματα συνεταιριστικού χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

τον Taresso Tigrato που έχει 26,4€

Ο ένας (Tigrato) είναι ψημένος πριν 10 -15 μέρες, είναι speciality, και μεταποιείτε στην Ελλάδα

Εδώ λέει ότι ο παραπάνω καφές έχει Γλυκεία Επίγευση. Μόνο και μόνο για αυτό, ΟΧΙ από μένα. καθώς έχω πιεί παρόμοιο καφέ και δε μου άρεσε η γλυκειά επίγευση.

Βέβαια, από

, σκίζει! Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λύση στο πρόβλημα της μόνιμης -ανοξείδωτης κάψουλας για Nespresso είναι και το εξής

Επαναγεμιζόμενη Κάψουλα - My Coffee Star

Μια ερώτηση στους ειδικούς ... με ανώτερο συνολικό ποσό τα 150Ε θα προτιμούσατε μια Nespresso

έστω με τη μόνιμη κάψουλα ή μια Philips Saeco Poemia ?Philips Saeco HD8325 Poemia | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.