Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Σκεφτόμουν κι εγώ την Philips για το budget μου . Μετά σκέφτηκα ας πΡω μια πιο φθηνή και αργότερα που θα χω χρήματα πάω για μια gaggia.

Για την ακρίβεια τσίμπησα την arieli στα 37 ευρώ προσφορά και ειναι μια χαρά.

Απο καφέδες χύμα εχω δοκιμάσει lavazza illy και Jacobs arabica.

Ο illy εκτός του ότι ειναι πανάκριβος (διπλάσια τιμή δεν μου αρέσει και καθόλου.

Lavazza και ειδικά ο Jacobs ειναι πολύ ωραίοι.

Ειδικά π Jacobs με λιγότερη δόση σε σχέση με τους άλλους 2 φτιάχνει πιο δυνατό καφέ.

Οπότε έρχεται κΑι αρκετά οικονομικά.

Στα σούπερ εκτός απο τον εσπρέσο του αβ δεν είδα άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ήθελα gaggia classic αλλα έμαθα οτι θελει 15 λεπτα ζέσταμα και αλλα 10 λεπτα μετα απο καθε καφε εγω που εχω ταβέρνα αν έρθει κάποιος τι θα πω περίμενε. Γι'αυτο πηρα nespresso

Link to comment
Share on other sites

καθε σοβαρή μηχανή θέλει καλό ζέσταμα αρχικά.για τον επόμενο καφέ να πρεπει να περιμένεις 10 λεπτα δεν ισχυει.

αυτό ακριβώς... τώρα για την ταβέρνα ... προφανώς δεν είναι εύκολο να αλέθεις ζυγίζεις κτλ οπώτε αν σε πέρνει κοίτα να βρείς κάποια υπεραυτόματη όπως αυτή: http://www.skroutz.gr/s/260810/Gaggia-Syncrony-Logic.html

Link to comment
Share on other sites

Στα σούπερ εκτός απο τον εσπρέσο του αβ δεν είδα άλλες επιλογές.

Πάρε tamper χειρός αν δεν έχεις και για χύμα καφέ υπάρχουν καφεκοπτεία και e-shops όπου θα βρεις πολλές επιλογές.

Εγώ παίρνω κυρίως απο coffees.gr και Αρμενάκο "Γωνιά του Καφέ" στη πλατεία Καρύτση.

Υπάρχουν φυσικά και καφετέριες ή roasters με "ψαγμένους" καφέδες, Taf, Mind the Cup, Kudu, Taresso κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενσωματωμένος μύλος δεν είναι πρόβλημα; πως τον καθαρίζεις/ρυθμίζεις;

σε γενικές γραμμές δεν λερώνεται πολύ. τα descal του θέλει μόνο για αφαλάτωση και για τα λάδια που συνήθως σου λέει πότε να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω πολλούς καφέδες περίπου 10 την μέρα αλλά θέλω να πίνω και εγώ απλώς οι nespreso αν πίνω και εγώ κοστίζουν

Προχειρη λύση πήρα επαναγεμιζομενη κάψουλα. Κοιτάω προς gaggia classic και θα παίρνω αλεσμενο καφέ για αρχή

Έγινε επεξεργασία από speedman_26
Link to comment
Share on other sites

Πήρα επιτέλους το σωστο διπλό καλαθάκι για την ec155 και ο καφές είναι κορυφη!! [MENTION=11879]speedman_26[/MENTION] κοιτά για τον porlex tall στο ebay! Μέχρι να μαζεψεις για κάποιον ηλεκτρικό αξίζει να παρεις αυτον!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καμιά ιδέα για μηχανή που ενώ δουλεύει η αντλία δεν τραβάει νερό ; (πριν πάει στον κάδο και πάρω άλλη)

Σημειωτέον πως το εργαλείο του ατμού δεν δουλεύει εδώ και λίγο καιρό για να δοκιμάω εξαέρωση.

Επίσης, πριν σταματήσει να τραβάει νερό έκανε ένα πλήρες άδειασμα της δεξαμενής με νερό και λίγο ξύδι (για καθάρισμα) χωρίς κανενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λοιπόν έχω κάποιες απορίες και είπα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε.

α)Γενικά πόσο έχει μια μέση τιμή η κάψουλα για τις nespresso για τις διάφορες γεύσεις που έχει;

β)Οι μη αυθεντικές κάψουλες nespresso σε γεύση και ποιότητα πως τα πάνε;

γ)Αυτές τις κάψουλες που γεμίζετε με χύμα καφέ πρέπει να το κάνετε εκείνη την ώρα να φανταστώ αλλιώς χάνει τα αρώματα και τη γεύση του ο καφές μέσα στην κάψουλα;

δ)Γενικά βλέπω πολύ παίζει ο porlex σαν μύλος. Οι ηλεκτρικοί είναι καλύτεροι ή αυτός; Ένας ηλεκτρικός πόσο πάει; Γιατί βλέπω στο eshop ας πούμε βλέπω αυτός κάνει 30 ευρώ. Γιατί να μην προτιμήσει κάποιος αυτόν και να πάρει τον Porlex;

ε)Τι καφέ προτείνετε από Θεσσαλονίκη και από το internet;

στ)Διάβασα εδώ για τον taf και για τον hausbrandt ότι λέτε καλά λόγια!Από εδώ μπορώ να τον αγοράσω τον taf; Ποιον από όλους μου προτείνετε; Τον hausbrand από που; Δηλαδή βγαίνει περίπου 30-40 ευρώ το κιλό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

φυσικά ένας ηλεκτρικός είναι καλύτερος λόγο μοτέρ. βέβαια αυτό έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. ενας ηλεκτρικός μύλος κάνει clumbing λόγο στατικού ηλεκτρισμού, αφήνει καφέ ανάμεσα στα μαχαίρια και τον διάδρομο με αποτέλεσμα να πέφτει και λίγο μπαγιάτικος καφές κάθε φορά που αλέθεις. βέβαια αν σκάσεις πολλά λεφτά αυτά δεν υπάρχουν. τα μαχαίρια του porlex είναι εκπληκτικά και δεν ζηλεύουν τίποτα απο των ηλεκτρικών. λόγο μεγέθους όμως αν θέλεις να αλέσεις 3-4 καφέδες μαζεμένους θα σου φύγει η πίστη, που θα χρειαστεί αν πάρεις specialty σαν του taf. your call. ο φτηνότερος αξιοπρεπής ηλεκτρικός πάει κοντα 150 με 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά πρέπει να διαλέξεις αν θες να έχεις καψουλομηχανη η να παίζεις με specialty. το κόστος καφέ πιστευώ θα σου βγει το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις γιατί στην δέυτερη έχει ακριβότερο εξοπλισμό. ο μπελάς και η ποιότητα καφέ αλλάζει. στις κάψουλες θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά η γνώμη μου είναι ότι ο καφές που βγάζει είναι μέτριος. τώρα αν έχεις σκοπό να τα σκάσεις στον καφέ και να πάρεις και απο taf είναι αμαρτία να πάρεις blend. πάρε single estate που είναι ο λόγος του μπελά να καταλάβεις μετά απο προσπάθεια πάντα για κάποιον που ξεκινάει τι πάει να πει άρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου αρέσει γενικά πολύ ο καφές και ο epsresso. Και πήρα μια καφετιέρα και άρχισα να δοκιμάζω έναν έναν τους καφέδες. Και επειδή εδώ που είμαι τώρα δεν βρίσκω κάποιον θα αναγκαστώ να παραγγείλω μέσω internet, για αυτό ρωτάω. Δηλαδή εσύ μου προτείνεις αυτούς; Και στην περίπτωση που έχω μύλο παίρνω σπυριά αλλιώς espresso, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

αυτή η καφετιέρα είναι μια χαρα για έναν απλό βιομηχανικό καφέ. δεν θα δεις την διαφορά που πρεπει με καφέ σαν του taf.

το non pressurised που είπα είναι έτσι: http://coffeesnobs.com.au/Attachments/baskets_001.JPG

δεν έχει μία τρύπα απο κάτω αλλα πολλές.

πρέπει να πας τουλάχιστον σε κάτι τετοιο: Gaggia Gran Style RI8323 | Skroutz.gr

αν δεν θες να ξοδευτείς μείνε σε αυτήν που είσαι πάρε έναν porlex και πάρε lavazza μαυρο ο οποίο είναι εξαιρετικός για τα λευτά του

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.