Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

  • 1 month later...

Λοιπόν το πήρα απόφαση και μετά από τις δικές σας συμβουλές και αρκετό διάβασμα στο net, εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος μιας Gaggia Baby και ενός μυλου Rancilio Rocky.

Μετά από αρκετό trial and error, παίρνω απλά καταπληκτικό αποτέλεσμα!

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. Είχατε απόλυτα δίκιο για την αγορά ενός καλού μύλου.

20150609_0826422_zps6ote7hiy.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια ο στόχος είναι 60ml εκχύλισης καφέ στα 23secs.

Εκεί για μένα είναι το σωστό σημείο για έναν πολύ καλό διπλό espresso.

Οπότε μέχρι να βρω το αντίστοιχο σημείο άλεσης στο μύλο, παιδεύτηκα.

Ξεκίνησα από το 5 και ανέβαινα σταδιακά. Περιττό να πω πως στο 5 η μηχανή δεν έβγαζε καφέ 

μιας και η αντλία δεν είχε τόση δύναμη για τόσο ψιλοκομμένο καφέ. Τελικά κατέλειξα στο 12 setting στο μύλο για τους συγκεκριμένους κόκκους.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Πόση πίεση αφού μπει ο καφές στο portafilter????

Eπειδή η Gaggia έρχεται με pressurized καλαθάκια, χρειάζεται ελάχιστη (το έμαθα κατόπιν εορτής)

Άυριο πάντως παραλαμβάνω και το αντίστοιχο non pressurized καλαθάκι για να δω διαφορές.

Από καφέ είμαι με τον κλασσικό Coffee Island που για τη τιμή του ειναι αρκετά καλός, ενώ υπάρχει και ο Hausbrandt Gourmet για 

πιο ιδιαίτερες στιγμές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23sec? είναι λίγο κατα την γνώμη μου. εγώ προτιμώ 26-30. πάντως ναι αξίζει. και θα δεις ότι οσο προχωράς θα βελτιώνεσαι 


ά επίσης να είσαι έτοιμος ότι με το non-pressurised θα έχει και πάλι trial and error :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Στις επόμενες μέρες θα αγοράσω νέα εσπρεσιέρα (μάλλον gaggia baby).

Αξίζει η αγορά του porlex ή να περιμένω λίγο να πάω σε κάτι ηλεκτρικό.

 

Καλύτερα να μην προβείς στην αγορά του Porlex γιατί θα σε κουράσει, εαν μπορείς πάρε τον Graef 702, είναι ο φθηνότερος

αξιοπρεπέστατος μύλος.

 

Λοιπόν το πήρα απόφαση και μετά από τις δικές σας συμβουλές και αρκετό διάβασμα στο net, εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος μιας Gaggia Baby και ενός μυλου Rancilio Rocky.

Μετά από αρκετό trial and error, παίρνω απλά καταπληκτικό αποτέλεσμα!

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. Είχατε απόλυτα δίκιο για την αγορά ενός καλού μύλου.

 

Πολύ καλή αγορά, στην gaggia, της οποίας κάτοχος είμαι και εγώ μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές αργότερα (οικονομικές) και θα μπορούσες

να πάρεις naked portafilter (έρχεται με τριπλο basket) ώστε να παρακολουθείς και τις εκχειλίσεις σου!

Πως και Rocky με doser;

Η εκχύλιση κυμαίνεται στα 25-32/33 sec τα 60ml, ανάλογα τον καφέ.

Υπάρχουν και αρκετοί άλλοι roasters εκτός απο Taf που θα μπορούσες να δοκιμάσεις, Valcafe, Kudu, Taresso για παράδειγμα.

Valcafe Anastazio, Kudu Habit και Taresso Tigrato / Supremo blend είναι σχετικά "εύκολοι" καφέδες, οικονομικοί επίσης, και δε θα παιδευτείς να βγάλεις καλές

εκχυλίσεις οπότε θα στους πρότεινα ειδικά για τα πρώτα βήματα.

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...Πολύ καλή αγορά, στην gaggia, της οποίας κάτοχος είμαι και εγώ μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές αργότερα (οικονομικές) και θα μπορούσες

να πάρεις naked portafilter (έρχεται με τριπλο basket) ώστε να παρακολουθείς και τις εκχειλίσεις σου!

Πως και Rocky με doser;

Η εκχύλιση κυμαίνεται στα 25-32/33 sec τα 60ml, ανάλογα τον καφέ.

Υπάρχουν και αρκετοί άλλοι roasters εκτός απο Taf που θα μπορούσες να δοκιμάσεις, Valcafe, Kudu, Taresso για παράδειγμα.

Valcafe Anastazio, Kudu Habit και Taresso Tigrato / Supremo blend είναι σχετικά "εύκολοι" καφέδες, οικονομικοί επίσης, και δε θα παιδευτείς να βγάλεις καλές

εκχυλίσεις οπότε θα στους πρότεινα ειδικά για τα πρώτα βήματα.

 

To έχω δει το naked portafilter και είναι στα υπόψιν. 

O Rocky αγοραστηκε λογω της πολυχρονης παρουσιας του στην αγορα και λογω της αξιοπιστιας του.

Απο θεμα αποδοσης ειναι πολυ καλος και γενικοτερα εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο την αγορα του.

Σκεφτομουν για το doserless μοντελο μιας και ειναι και πιο ευκολο στο καθαρισμο του αλλα επειδή τυχαίνει αρκετες φορες να μαζευεται κοσμος και να φτιαχνω καφεδες με τη σεσουλα προτιμησα το doser μοντελο.

Κατι που με χαλασε στο doserless μοντελο ειναι οτι θα επρεπε να παταω το button αλεσης συνεχομενα, κατι που θα με κουραζε για 3-4 καφεδες. Το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει στην ελληνικη αγορα οποτε η αγορα εγινε απο απεξω.

Ευχαριστω για τις προτασεις καφεδων, τους βαζω στα υποψιν.

Παρεπιπτοντως σημερα ηρθε και το non pressurized καλαθακι μαζι με μερικα αλλα αξεσουαρ. Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα μου φαινεται πως ο καφες βγαινει ακομα πιο μεστος και δυνατος. (Kατι που παρατηρησε και η γυναικα μου).

Η αλεση επεσε στο 7 setting στον μυλο για χρονο εκχυλισης 28secs.

Ευτυχως βρηκα το sweet spot σχεδον αμεσως και δεν χρειαζεται να κλαιω ποσοτητα καφε :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα σας. Ήρθε επιτέλους και η σειρά μου να πάρω ένα μύλο. ascaso? χρήματα μέχρι 200 καλά είναι, μην το παρακάνουμε.Οι διαφορές στις λεπίδες?περιστρεφόμενες ή κονικές??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σας. Ήρθε επιτέλους και η σειρά μου να πάρω ένα μύλο. ascaso? χρήματα μέχρι 200 καλά είναι, μην το παρακάνουμε.Οι διαφορές στις λεπίδες?περιστρεφόμενες ή κονικές??

 

 

Πήρες μύλο τελικά ή όχι ακόμη; Αφού πας μέχρι τα 200 Ascaso i1...

 

Εγώ έχω βρει έναν Anfim Caimano Titanium με doser σε πολύ καλή τιμή αλλά σε μέτρια κατάσταση και θέλει 120-150€ για να γίνει άψογος και doserless.

Τα μαχαίρια του δε χρειάζονται αλλαγή γιατί κόβουν ταχύτατα και άψογα.

 

Ακόμη και το σκέφτομαι και περιμένω και απάντηση για το πλήρες κόστος των ανταλλακτικών, θέλει και προσωπική εργασία βέβαια, λύσιμο ηλεκτροσταστικές κλπ

για να γίνει αψεγάδιαστος αλλα πιστεύω πως αξίζει. Είδωμεν.

 

Έπειτα απο αυτόν θα σταματήσω και την αναζήτηση οπότε είναι δελεαστική η περίπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.