Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

θα πάρω αρχικά την rok

http://www.rokkitchentools.com

 

γιατί δεν παίζουν λεφτά και μετά βλέπουμε για καμια Olympia

http://www.olympia-express.ch/en/products/cremina

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η πρώτη μου αγορά από coffee-world δεν μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις.

 

 

Κι εγώ είχα προβλήματα με τη παραγγελία μου απο το coffee world.

Καθυστέρησαν κάποιες μέρες την αποστολή περισσότερο απ' όσο έπρεπε

και απέστειλαν επίσης τη παραγγελία ελλειπή.

 

Lucaffe πως είναι; Τον σκέφτομαι για τον πατέρα μου που θέλει δυνατούς σε γεύση καφέδες.

Στο τέλος της βδομάδας θα πάρω το Pianeta blend να το δοκιμάσω και σκέφτομαι τον Dimello 90%.

Γενικά αν έχετε υπόψιν καφέδες της ιταλικής σχολής 90%+ arabica feel free να μου τους αναφέρετε!

Έχει φάει και ένα κόλλημα με έναν freddo που είχε πιει στη παραλία στους Αγ. Θεοδώρους πριν 4-5 χρόνια

και του άρεσε απίστευτα αλλα τότε που μυαλό να ρωτήσει τι καφές είναι... Ακόμη σε αναζήτηση αυτού

του καφέ είμαστε, γιατί λεει ακόμη και όταν είχαν λιώσει σχεδόν όλα τα παγάκια ο καφές παρέμενε δυνατός

και γευστικός.

Τρέχα γύρευε!

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον Dimello τον έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλός.

Αλλά όλα είναι θέμα γούστου, και τα γούστα διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο οπότε η δοκιμή επιβάλλεται.

(όπως φαίνεται και από το προηγούμενο post του φίλου)

Από την άλλη, δοκίμασα τη μονοποικιλια από Coffee Island. Δεν μου άρεσε. Η γυναίκα μου τρελάθηκε!

Go figure!

Έγινε επεξεργασία από knight_77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Lelit PL41EM in da house. Χρειάζεται φλάντζα και θα πάρω και το bottomless portafilter,

το μόνο που με χαλάει είναι το 57αρι pf που δε σου δίνει επιλόγες για extra όπως τριπλό καλάθι κλπ...

 

Με Lelit, Mazzer SJ και Artemis A2001 έχω κλείσει απο εξοπλισμό για λίγο καιρό!

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαγκες δοκιμαστες μου , αυτη εδω η ψηστιερα καφε λεει καθολου ?

Την θελω για δωρο .... ειναι η πιο οικονομικη αλλα αμα βαλεις οτι θα παρω και 2-3 γευσεις καφε μαζι , θα ανεβουν τα λεφτακια 

 

Ενα απλο ναι η οχι , αμα ειναι κακη ιδεα θα κοιταξω για κατι αλλο   :p

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες δοκιμαστες μου , αυτη εδω η ψηστιερα καφε λεει καθολου ?

Την θελω για δωρο .... ειναι η πιο οικονομικη αλλα αμα βαλεις οτι θα παρω και 2-3 γευσεις καφε μαζι , θα ανεβουν τα λεφτακια 

 

Ενα απλο ναι η οχι , αμα ειναι κακη ιδεα θα κοιταξω για κατι αλλο   :p

Το καλό και το κακό με τις κάψουλες είναι ότι (σχεδόν) όλες οι καφετιέρες φτιάχνουν (σχεδόν) τον ίδιο καφέ. Πρακτικά, ο καφές που φτιάχνει η Piccolo και ο καφές που φτιάχνει η mini Limited edition με αρχική τιμή 139€ είναι ίδιος. Τη δεύτερη τη βρίσκεις τώρα σε προσφορα 59€ και το πλεονέκτημα είναι ότι σταματάει μόνη της βάσει δοσολογίας που ορίζεις και δεν χρειάζεται να κρατάς το μοχλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλό και το κακό με τις κάψουλες είναι ότι (σχεδόν) όλες οι καφετιέρες φτιάχνουν (σχεδόν) τον ίδιο καφέ. Πρακτικά, ο καφές που φτιάχνει η Piccolo και ο καφές που φτιάχνει η mini Limited edition με αρχική τιμή 139€ είναι ίδιος. Τη δεύτερη τη βρίσκεις τώρα σε προσφορα 59€ και το πλεονέκτημα είναι ότι σταματάει μόνη της βάσει δοσολογίας που ορίζεις και δεν χρειάζεται να κρατάς το μοχλό.

Δεν με νοιάζει άμα πρέπει να το παρακολουθούμε , έτσι και αλλιώς με βάση βίντεο ο χρόνος είναι μικρός ....

Link to comment
Share on other sites

IMG_20160102_133509_zpsx0b4bbfb.jpg

 

Το funnel του SJ είναι custom λύση που δούλεψε άψογα (με κόστος αγοράς 13-14€) και δεν είναι το αυθεντικό της Mazzer καθώς είναι πανάκριβο.

 

Έχω ένα θέμα με το bottomless portafilter κάθως τα αυτάκια είναι πιο λεπτά σε πάχος και δεν εφαρμόζει σωστά σε φλάντζα/grouphead,

εν αναμονή απάντησης του καταστήματος να δούμε τι θα γίνει.

 

Εαν εξαιρέσουμε το 57mm grouphead/portafilter που είναι μεγάλος περιορισμός και κομπλέξισμός της Lelit η μηχανή ήταν

τρελή αναβάθμιση μπροστά στη Gaggia Baby.

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IMG_20160102_133509_zpsx0b4bbfb.jpg

 

Το funnel του SJ είναι custom λύση που δούλεψε άψογα (με κόστος αγοράς 13-14€) και δεν είναι το αυθεντικό της Mazzer καθώς είναι πανάκριβο.

 

Έχω ένα θέμα με το bottomless portafilter κάθως τα αυτάκια είναι πιο λεπτά σε πάχος και δεν εφαρμόζει σωστά σε φλάντζα/grouphead,

εν αναμονή απάντησης του καταστήματος να δούμε τι θα γίνει.

 

Εαν εξαιρέσουμε το 57mm grouphead/portafilter που είναι μεγάλος περιορισμός και κομπλέξισμός της Lelit η μηχανή ήταν

τρελή αναβάθμιση μπροστά στη Gaggia Baby.

αυτό με το bottomless το είχα και εγώ  στην gaggia. αν ξέρεις να πατάς όμως τι να το κάνεις το bottomless.  :p

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το bottomless το είχα και εγώ  στην gaggia. αν ξέρεις να πατάς όμως τι να το κάνεις το bottomless.  :p

 

 

Ω τι μου 'πε!!!  :p

 

Πιο πολύ για το γούστο το ήθελα.

Επειδή και στη gaggia baby χρησιμοποιώ μονο το bottomless δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Στης lelit είναι αστοχία καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.