Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Εδώ είναι το εγχειρίδιο: https://www.dropbox.com/s/e9n3oaav394dyh7/A1-5713216601.pdf?dl=0

Σού έχει όλες τις εντολές που μπορείς να δώσεις, όπως και να ρυθμίσεις τη σκληρότητα του νερού που χρησιμοποιείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καφές είναι το Α και το Ω.

Λόγω κόστους, προτιμώ κόκκους ILLY 13.5 ευρώ το κιλό.

 

Σε elegant στιγμές παίρνω TAF coffee Single Estate, και πραγματικά η γεύση που έβγαζε στο αραιωμένο ποτήρι είναι πιο έντονη από διπλό εσπρέσσο με Illy.

Last time είχα πάρει έναν Guatemala με επίγευση σοκολάτας, πορτοκαλιού και δεν θυμάμαι τι άλλο και πραγματικά είχε εξαιρετική γεύση.

Αλλά αυτός που είχα πάρει κάνει 10 ευρώ τα 200g.

 

Έχω δοκιμάσει και τις 3 single estate ποικιλίες που έχει διαθέσιμο το coffee lab (kenya, ethiopia, guatemala) αλλά σε σχέση με το taf δεν έχουν σχέση.

 

Χειρότερος από τον Illy είναι ο coffee island, τον έχω για να καθαρίζω την καφετιέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απορία.

Να παώ σε σύστημα με κάψουλες nespresso ή σε σύστημα με κάψουλες illy;

 

Θα πάω σε λύση κάψουλας, οπότε μη μου προτείνετε αλεσμένους κτλ

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Απορία.
Να παώ σε σύστημα με κάψουλες nespresso ή σε σύστημα με κάψουλες illy;
 
Θα πάω σε λύση κάψουλας, οπότε μη μου προτείνετε αλεσμένους κτλ

Στη δουλειά της κοπέλας μου έχουν ιλλυ και δεν μου άρεσε καθόλου. Συμφωνω ότι σε κάψουλα ή καλύτερη είναι η νεσπρεσσο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, honda22 said:

Απορία.

Να παώ σε σύστημα με κάψουλες nespresso ή σε σύστημα με κάψουλες illy;

 

Θα πάω σε λύση κάψουλας, οπότε μη μου προτείνετε αλεσμένους κτλ

Και οι δύο είναι καλοί. Η Illy δεν έχει αριθμητικά τόση ποικιλία γεύσεων, αλλά αυτές που έχει είναι υπεραρκετές για να βρεις καφέ του γούστου σου.  Μάλιστα στην ποιότητα του καφέ είναι λίγο καλύτερη. Από την άλλη, οι κάψουλες είναι ακριβότερες, οπότε εάν πίνεις πολλούς θα γίνει αισθητό. Το καλό πάντως με τους Illy είναι ότι τους βρίσκεις και σε όλα τα σουπερμάρκετ.

Προσωπικά έχω συμβιβαστεί με Dolce Gusto, που είναι φτηνότεροι και από τους δύο παραπάνω και μετά από λίγο πειραματισμό βρήκα κι εκεί καφέδες που πίνω ευχάριστα, ενώ φτιάχνει και άλλα ροφήματα για όποιον θέλει, χωρίς να βγάζει το μπουγαδόνερο της Tassimo.

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μου γούστο η Illy κάνει καλύτερο καφέ από την Nespresso, απλά καταλήγει ακριβή ανά κάψουλα. @panos444, δεν ξέρω τι καφέ είχες δοκιμάσει, αλλά στην Illy έχει μεγάλη σημασία η ποικιλία. Λχ, αν τον προτιμάς δυνατό και δοκίμασες κανέναν Medium Roasted ή Ethiopia, είναι λογικό να σου φάνηκε ελαφρύς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ χτες τη μηχανή μου, Jura Impressa F50.

 

DSC_0091_zpsfflr6bor.jpg

 

Ο καφές είναι Tchibo African Blue, 100% Arabica, αλλά δεν μου αρέσει, είναι γλυκός για τα γούστα μου, χωρίς να κάνει αρκετή κρέμα.

Η μηχανή έχει ρύθμιση ποσότητας καφέ σε 3 θέσεις, άλλη μια ρύθμιση 2 θέσεων για το άρωμα (δεν ξέρω τί είναι), ρύθμιση θερμοκρασίας 2 θέσεων και ποσότητας νερού από 30 ml ανά 5 ml.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

δοκίμασα τον Gourmet, ο οποίος δεν έχει κάτι να ζηλέψει από τους αντίστοιχους της nespresso. Μια χαρά ήταν.

αφού δεν σου είχα δώσει gourmet! 

δεν είχα πάρει :p 

κάποιον άλλον εννοείς, αλλά ποιον? 

Link to comment
Share on other sites

On 01/11/2016 at 11:33 AM, acct said:

Για το δικό μου γούστο η Illy κάνει καλύτερο καφέ από την Nespresso, απλά καταλήγει ακριβή ανά κάψουλα. @panos444, δεν ξέρω τι καφέ είχες δοκιμάσει, αλλά στην Illy έχει μεγάλη σημασία η ποικιλία. Λχ, αν τον προτιμάς δυνατό και δοκίμασες κανέναν Medium Roasted ή Ethiopia, είναι λογικό να σου φάνηκε ελαφρύς.

Είδα μια νέα μεταλλική επαναγεμιζόμενη κάψουλα για illy μηχανές για όποιον θέλει να βάζει οτι καφέ θέλει! (στο skroutz πρέπει να ήταν)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.