Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Το κυριότερο για να μαθαίνεις τη σωστή τεχνική.

Τη ροή όμως πρέπει να τη βλέπεις κάθε φορά που αλλάζεις καφέ και πρέπει να βρεις το κόψιμο και το πάτημα που χρειάζεται.

Απο εκεί και έπειτα συνήθως χρειάζεσαι γυμνό pf αν θες να παίξεις με καλαθάκια γιατί στο εργοστασιακό δε χωράει το τριπλό κλπ.

Επίσης η κρεμα του καφέ, το καϊμάκι, πέφτει ατόφιο χωρίς να περνάει απο κανάλια κλπ αλλα αυτό μικρή σημασία έχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Το funnel του SJ είναι custom λύση που δούλεψε άψογα (με κόστος αγοράς 13-14€) και δεν είναι το αυθεντικό της Mazzer καθώς είναι πανάκριβο.

 

Έχω ένα θέμα με το bottomless portafilter κάθως τα αυτάκια είναι πιο λεπτά σε πάχος και δεν εφαρμόζει σωστά σε φλάντζα/grouphead,

εν αναμονή απάντησης του καταστήματος να δούμε τι θα γίνει.

 

Εαν εξαιρέσουμε το 57mm grouphead/portafilter που είναι μεγάλος περιορισμός και κομπλέξισμός της Lelit η μηχανή ήταν

τρελή αναβάθμιση μπροστά στη Gaggia Baby.

Σε σχέση με την Gaggia, ποιά είναι τα πλεονεκτήματα?

Link to comment
Share on other sites

Ορειχάλκινο boiler και grouphead είναι το κυριότερο πλεονέκτημα,

το οποίο σημαίνει θερμοκρασιακή σταθερότητα, ποιοτικότερο νερό οπότε και ποιοτικότερος και γευστικότερος καφές.

Το μανόμετρο βοηθάει να βλέπεις και την πίεση άρα και την πραγματική κατάσταση της εκχύλισης, της αντλίας και γενικά της καφετιέρας.

Αλουμινένιο boiler ειναι απλά απαγορευτικό για εμένα. Απλά δες ανοιγμένα boiler απο gaggia classic / baby για να καταλάβεις το επίπεδο της διάβρωσης

το οποίο οδηγεί σε ένα τελείως αλλοιωμένο γευστικό προφίλ.

 

Πίνοντας το pianeta blend στην gaggia (με ims shower screen και αλλαγμένο ορειχάλκινο grouphead και στη lelit νομίζω πως πίνω τελείως διαφορετικό καφέ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επόμενη παραγγελία

La Minita El Conquistador

Finca El Quizarra

La Planada Herbazu

Yirgacheffe

 

και 

Estate Espresso Blend

Danesi 

για τον father που του αρέσουν οι "ιταλικοί", για τον danesi έχω διαβάσει καλά λόγια, θα δούμε τι κάνει και το estate blend.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπόν παιδιά μετά από καιρό εβγαλα από τη ντουλάπα την krups 5220. ο λόγος που την είχα παροπλίσει ήταν ότι λόγω κακής χρήσης του γκρουπ, είχε χαλάσει. δεν είχα μπει στον κόπο να ασχοληθώ γιατί μου είχαν πει αρκετά υψηλή τιμή για να το αγοράσω καινούριο. σε μαγαζι της πόλης μου όπως το βρήκα 30 ευρώ. και έτσι το πήρα. θα κάνω πειράματα σε φίλο που έχει καλό μύλο για να βρούμε το ιδανικό κόψιμο και λέω να παρω ένα χειροκίνητο porlex. αυτό πάντως που είχα αμελήσει να κάνω και το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη είναι η αφαίρεση του πλαστικού κάτω στελέχους του γκρουπ που ουσιαστικά λειτουργεί ως διαχωριστήρας για να κάνετε 2 καφεδες ταυτόχρονα. αν κάνετε μόνο ένα είναι περιττό και κόβει από το καιμάκι.

 

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε το γκρουπ χωρίς το διαχωριστήρα και με χρήση καλαθιού από παλιοτερο μοντέλο της krups. Σε καμία περίπτωση δεν περιμένω να δω αποτέλεσμα που θα έβγαζε η gaggia classic, αλλά νομίζω είναι αξιοπρεπές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανανέωση μηχανής για να τελειώνουμε με τις αναβαθμίσεις...

Είμαι ανάμεσα σε Lelit PL41 Plus T PID, Ascaso Uno Prof PID (απο elektros.it λόγω προσφοράς), Simonelli Oscar II και μεταχειρισμένη Vibiemme Domobar.

H Lelit δε μου γεμίζει το μάτι τόσο σε σχέση με τις άλλες.

Πολλούς καφέδες δε φτιάχνω οπότε Simonelli (HX) και Domobar (750ml boiler) μου φαίνονται υπερβολή.

Μάλλον προς την Ascaso κλείνω, είδωμεν. 

Link to comment
Share on other sites

Σε φιλικό σπίτι σε χώρα του εξωτερικού (από τις πολιτισμένες) είδα μια μηχανή που με το πάτημα ενός κουμπιού έκοβε τον καφέ μόνη της, τον έφτιαχνε και τον σέρβιρε στο ποτήρι. Είχε κάποιο είδος μηχανισμού μέσα που ακουγόταν μεταξύ του κοψίματος και της εκχύλισης. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ο χρήστης, ήταν να συμπληρώνει κόκκους καφέ και νερό, όταν τελείωναν και να αδειάζει το δοχείο που πετιώταν ο καφές. Πολύ μου άρεσε, με κόστος 350 ευρώ τα έκανε όλα. μάρκα δε συγκράτησα. Εδώ δεν έχουμε τέτοιες;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, PetrosD said:

Σε φιλικό σπίτι σε χώρα του εξωτερικού (από τις πολιτισμένες) είδα μια μηχανή που με το πάτημα ενός κουμπιού έκοβε τον καφέ μόνη της, τον έφτιαχνε και τον σέρβιρε στο ποτήρι. Είχε κάποιο είδος μηχανισμού μέσα που ακουγόταν μεταξύ του κοψίματος και της εκχύλισης. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ο χρήστης, ήταν να συμπληρώνει κόκκους καφέ και νερό, όταν τελείωναν και να αδειάζει το δοχείο που πετιώταν ο καφές. Πολύ μου άρεσε, με κόστος 350 ευρώ τα έκανε όλα. μάρκα δε συγκράτησα. Εδώ δεν έχουμε τέτοιες;

Γιατί δηλαδή, εμείς δεν είμαστε πολιτισμένοι? Μια χαρά έχουμε, απλά προτιμάμε να το κάνουμε με τα χεράκια μας :).

Αυτές συνήθως λέγονται bean-to-cup και βγαίνουν και σε ευρεία γκάμα. Σε εισαγωγικό επίπεδο (στην τιμή που λες) έχω δει αρκετές Saeco. Πάντως τέτοιου είδους μηχανές, ανάλογα με τον μηχανισμό και τις ευκολίες χτυπάνει και τετραψήφιο κόστος...

Έγινε επεξεργασία από minast
typo
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ότι λέει ο minast.

Bean-to-cup μηχανές, που βγάζουν ένα μέτριο αποτέλεσμα βέβαια στο φλυτζανι.

Αν σε ικανοποιεί όμως εσένα ok.

πχ

https://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-Espresso/f/567557/%CE%9A%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CE%B9.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις bean to cup το θέμα είναι πως συντηρείς και καθαρίζεις τον ενσωματωμένο κόφτη του καφέ, γιατί αυτός παίζει καθοριστικό παράγοντα στην γεύση του καφέ που θα αλέσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπεραυτόματες λέγονται αλλιώς. ευκολία αλλά έχει περιορισμούς σε πάχος κοψίματος γραμμάρια καφέ και πάτημα. αν θες να το ψάξεις δηλαδή δεν σου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.