Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Για espresso freddo που πινω και μιας ο χειμωνας αργει ακομα για ζεστο καπουτσινο, τι ποικιλιες/μαρκες προτεινετε?

Με ενδιαφερουν συσκευασιες του 1kgr μιας και η καταναλωση ειναι σχετικα αυξημενη ελεω συζυγου(4-5 καφεδες τη μερα).

Έχω βολευτει η αληθεια ειναι με τον Coffee Island αλλα θα ηθελα να δοκιμασω και κατι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Για espresso freddo που πινω και μιας ο χειμωνας αργει ακομα για ζεστο καπουτσινο, τι ποικιλιες/μαρκες προτεινετε?

 

Ίσως το έχω αναφέρει αρκετές φορές αλλα δοκίμασε για freddo, Valcafe Anastazio Blend (και το Rossi Blend είναι συμπαθητικό), Taresso Supremo Blend και Buondi Prestige.

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω ρωτήσω τον καλύτερο freddo ποια κάψουλα τον κάνει;

 

Ο καφές που βγάζουν οι IPERESPRESSO είναι αρκετά καλός και αντίστοιχα βγαίνει καλός κι ο freddo. Αλλά θέλεις τουλάχιστον 2 κάψουλες για να βγει ικανοποιητική ποσότητα και καταλήγει να κοστίζει ~1€ το ποτήρι.

Link to comment
Share on other sites

Ο καφές που βγάζουν οι IPERESPRESSO είναι αρκετά καλός και αντίστοιχα βγαίνει καλός κι ο freddo. Αλλά θέλεις τουλάχιστον 2 κάψουλες για να βγει ικανοποιητική ποσότητα και καταλήγει να κοστίζει ~1€ το ποτήρι.

Για nespreso σύστημα μιλάω

Ίσως το έχω αναφέρει αρκετές φορές αλλα δοκίμασε για freddo, Valcafe Anastazio Blend (και το Rossi Blend είναι συμπαθητικό), Taresso Supremo Blend και Buondi Prestige.

Link to comment
Share on other sites

Για nespreso σύστημα μιλάω

 

Προς στιγμήν αναρωτήθηκα αν το έγραφες πουθενά και μου διέφυγε. Αλλά μάλλον επειδή δεν παρακολουθώ καιρό το θέμα έχετε προλάβει και έχετε αποστηθίσει όλοι τι καφετιέρες έχει ο καθένας. :D

Link to comment
Share on other sites

Ξενοιάζω για λίγο καιρό μέχρι να μπουν οι σκέψεις και για μηχανή!

Για ένα χρόνο τουλάχιστον θα μείνω ακόμη με την Baby.

 

IMG_20150903_221257_zpsqh5gq8gm.jpg

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

230€ και έχει και το doser μαζί, doserless θα το δουλεύω βέβαια.

Είναι σε άψογη κατάσταση, μαχαίρια βέβαια θα αλλάξω, όπως και τη πλάτη που καλύπτει το μοτερ,

φαίνεται στη φωτογραφία κάτω απο το δοχείο καθώς είχε γίνει λίγο προχειροδουλειά απο τον προηγούμενο.

Τέλος θα μπει και το mini hopper για να φαίνεται όμορφος!

Το καλό είναι πως τα ανταλλακτικά είναι πολύ φθηνά.

Ήταν να πάρω τον Mahlkoenig Vario Home στα 275 αλλα μόλις είδα οτι τα μαχαίρια κάνουν 120€

και έχει κάποια ελαττωματάκια έκανα πίσω και πήγα στη σίγουρη λύση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογή ο Mazzer SJ!  :T:

Aπό μύλο έκλεισες για χρόνια.

Για τον Vario έχω διαβασει πως εχει θεματακια που για τη τιμη του δεν δικαιολογουνται.

Καλά κοψίματα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν αξίζει, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις αυτή

https://www.skroutz.gr/s/6341053/Delonghi-EC156.html

 

Με ένα πατητήρι (tamper) και no pressurised basket (επίσημο της delonghi) θα κάνεις αξιοπρεπή καφεδάκια.

 

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει σε προσφορά η Gaggia Baby Class απο you.gr με δώρο tamper / knock box στα 270€.

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η πρώτη μου αγορά από coffee-world δεν μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις.

Ασυνενοησια για τη παραγγελια με αποτελεσμα αποστολη καθυστερησης και μη αποστολη αποδειξης.

Ενταξυ πες το 1ο συμβαινει, τη μη αποστολη αποδειξης ομως τη θεωρω απαραδεκτη.

Παρηγγειλα 2 συσκευασιες του 1kg εκαστη, Hausbrandt Academia και Buondi Prestige.

Mε τον Hausbrandt δεν τρελαθηκα μου φανηκε λιγο μονοτονος.

Ο κλασσικος Coffee Island μου φανηκε πιο γλυκοπιοτος και με πιο γεματο σωμα.

Περιμενω να τελειωσει για να ανοιξω τον Buondi.

To κακο γενικοτερα παντως ειναι οι αυξησεις στις τιμες ελεω ΦΠΑ 23%.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από εκεί Lucaffe (το μαύρο)

http://coffee-world.gr/index.php?route=product/product&path=7_58&product_id=176

http://coffee-world.gr/index.php?route=product/product&path=7_58&product_id=1969

 

 

Λοιπόν τελικά αποφάσισα πάω για μηχανή με έμβολο...(ξέρω είμαι τρελός)

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.