Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι πάντα έπινα τους καφέδες σκέτους,από επιλογή. Σχεδόν ποτέ, αν εξαιρέσεις τον αλεσμένο jacobs arabica, δεν θεωρούσα ότι έπινα φαρμάκι. Εκτός άμα τον έπινα έξω που συμβαίνει συχνά να τον "καίνε". Θεωρώ ότι ο καλός καφές ποτέ δεν θα πεις ότι είναι φαρμάκι.

Επειδή δεν είχα καφέ πήρα τον illy τον αλεσμένο που είναι στην μεταλλική συσκευασία.Αν εξαιρέσεις το περιτύλιγμα πολύ κακός καφές μου φάνηκε. Είναι όντως έτσι όπως τα λέω ή ήταν η ιδέα μου;

@filthy_dwarf Οι παραγγελίες έγιναν, ο καφές ήρθε και τώρα περιμένω υπομονετικά τον porlex. Άντε να δούμε πότε θα μου έρθει γιατί τελευταία αργούν πολύ οι παραγγελίες μου από το εξωτερικό

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήταν να μη μπλέξουμε...

Άρχισα το ψάξιμο για ηλεκτρικό μύλο. 100-130€ max, κοιτάω και ebay - amazon, στο γερμανικό amazon έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία.

3 εβδομάδες περίπου μένουν για να αποφασίσω.

Θα πήγαινα για τον Ascaso αλλα δεν διαβάζω και τα καλύτερα σχόλια δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ascaso είναι η καλύτερη επιλογή για τα λεφτά του. φυσικά όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με ανώτερα μοντέλα. βασικά τα σημαντικά προβλήματα που έχει είναι ότι δεν βλέπεις που βρίσκεσαι στο θέμα πάχους κοπής και ότι κάνει αρκετή κατακράτηση καφέ μεσα στα διαδρομάκια και αποτέλεσμα να παίρνεις και λίγο απο το προηγούμενο κόψιμο μαζί  

Link to comment
Share on other sites

ο μύλος κάνει μόνο για γαλλικό και αν. για εσπρέσο ξέχνα το.  η μηχανή για αφρόγαλα ίσως είναι καλή αγορά. η εσπρεσιέρα αν θες μια απλή και όχι να το ψάξεις αξίζει τα λεφτά της 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 να κώβει πολλύ λεπτά να λεχει πολλά επίπεδα κοπής αν όχι stepless και να λεχει burrs αντί για λεπίδες

Τα χαρακτηριστικα αυτά, μπορώ να τα βρω με τα χρήματα που ζητάει η Delonghi KG79 ή πρέπει να πάω σε άλλη κατηγορία τιμής?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι δυναμικά!! :p Μου ήρθε χθες ο porlex και θέλω οδηγίες χρήσης... :p Από ότι κατάλαβα μπορώ να ρυθμίσω το κόψιμο του κόκκου.Τι ποσότητα βάζω; Γενικά οδηγίες παντός είδους γιατί είμαι άσχετος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποσότητα δε σε ενδιαφέρει, γεμίζεις μέχρι πάνω.

Κανονικά τερματίζεις το "παξιμάδι" και αρχίζεις να ξεβιδώνεις για να βρεις το ιδανικό κόψιμο.

Εγώ παίζω στο 4-5 πριν τερματίσει.

Εννοείται πως δε δοκιμάζεις στον αέρα, πάντα να έχεις κόκκους μέσα!

Υ.Γ Sweet Blue ftw!!!!

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.