Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Ποσότητα δε σε ενδιαφέρει, γεμίζεις μέχρι πάνω.

Κανονικά τερματίζεις το "παξιμάδι" και αρχίζεις να ξεβιδώνεις για να βρεις το ιδανικό κόψιμο.

Εγώ παίζω στο 4-5 πριν τερματίσει.

Εννοείται πως δε δοκιμάζεις στον αέρα, πάντα να έχεις κόκκους μέσα!

Υ.Γ Sweet Blue ftw!!!!

Οκ thx! Θα δοκιμαστεί. 3 πράγματα ακόμα! Τα μαχαίρια πως τα καθαρίζω; Να τα πλένω; Στη μηχανή μετά την εκχύλιση μένουν υπολείμματα καφέ εκεί που βγαίνει το νερό! Αυτό είναι φυσιολογικό; Εγώ το καθαρίζω με μια υγρή χαρτοπετσέτα. Να κάνω κάτι άλλο; Ο sweet blue τι είναι; :p
Link to comment
Share on other sites

ναι τα βγάζεις κανονικά και τα πλένεις με ΣΚΕΤΟ νερό. δεν θες να μείνει καμιά μυρωδιά απορρυπαντικού στο καφέ σου. φυσιολογικό είναι να λερώνεται λίγο το shower ( εκέι που τρέχει το νερό) δοκίμασε ένα κλικ λιγότερο καφέ και μετά την εκχύλιση κάντο να ξανά τρέξει νερό και τρίψε το με κάτι σαν βουρτσάκι αλλα όχι σκληρό, υπάρχουν και ειδικά γιαυτήν την δουλειά. sweet blue είναι ένας καφές του taf πολύ ωραίος και εύκολος να βρεις το κόψιμο του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα 

Θέλω να δοκιμάσω καφέ espresso στη μηχανή μου , μέχρι τώρα παίρνω χύμα από το καφεκοπτείο που έχει 100% arabica σύμφωνα με την ετικέτα που έχει επάνω , είδα αυτόν από αγγλικό site που έχει καλές κριτικές 

Έχετε κάποια "ιδιαίτερη" προτίμηση ; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ενέδωσα στην τελευταία προσφορά της illy που έδινε τη νέα της μηχανή Iperespresso Y3 δώρο με 6 συσκευασίες από κάψουλες (x21 κάψουλες ανά συσκευασία)+14 καφέδες με τη μηχανή. Όπως έχει ξανασυζητηθεί, οι κάψουλές της είναι αρκετά ακριβές (εμένα βγήκε 0,50€/1) και πάντα ο καφές της κάψουλας υστερεί σε σχέση με τον "αυθεντικό", αλλά η illy είναι καλός συμβιβασμός για καφετιέρα που έχεις πάνω στο γραφείο.

Η γεύση/ποιότητα του καφέ είναι στα ίδια επίπεδα με τον Nespresso και σίγουρα καλύτερη από Tassimo αλλά και Dolce gusto. H Lavazza έχει καλύτερες τιμές σε κάψουλες, φτιάχνει και άλλα ροφήματα, αλλά είναι πανάκριβες οι καφετιέρες.

Η illy δε φτιάχνει άλλα ροφήματα, αλλά έχει αρκετές ποικιλίες καφέ (εγώ πήρα medium και dark roasted, lungo, guatemala, brazil και decaf). Όλοι είναι 100% arabica. Τα πλεονεκτήματα ως προς τη nespresso είναι η δωρεάν καφετιέρα και η μεγαλύτερη διαθεσιμότητα από κάψουλες σε καταστήματα. Το μειονέκτημα είναι η ελαφρώς μικρότερη ποικιλία γεύσεων, αλλά σίγουρα έχει καφέ για όλα τα γούστα.

 

Ελπίζω το μίνι συγκριτικό να φανεί χρήσιμο σε κάποιον :)

Link to comment
Share on other sites

Cunill Space in da house!

Λίγο υπερβολή, το δέχομαι, αλλα στα χρήματα που τον πήρα αξίζει μια δοκιμή!

@filthy_dwarf όχι, εμένα βγαίνει ιδανικός!

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αυτή η πατέντα αποτι έχω διαβάσει καίει τον καφέ . αγορά συνήθως παίζει απο ebay αλλά τώρα το βρίσκω ίδια τιμή με ελλάδα http://www.barista-shop.gr/porlex-coffee-grinder


edit:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/PORLEX-CERAMIC-COFFEE-MILL-Tall-Hand-Grinder-from-Japan-/141529435028?pt=Small_Kitchen_Appliances_US&hash=item20f3cfcb94

 

 

εδώ φτηνώτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα έφτυσε η Krups Nespresso μου και ψήνομαι να μην κάνω καν τον κόπο να δω τι ακριβώς κάηκε για να την φτιάξω (απλά δεν άναβε μια μέρα), γιατί πρακτικά δεν την χρησιμοποιούσα σχεδόν ποτέ λόγω καψουλών.

 

Υπάρχει κάτι αξιόλογο για χύμα καφέ με ταβάνι τα 60€; 

 

Είδα την 82C στο Πλαίσιο με πολύ καλά ratings, το μόνο που με κάνει σκεπτικό είναι η πλαστικούρα.

 

Επίσης, η Izzy CM6626A μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα με τη συγκεκριμένη (την έχει φίλη) είναι ότι αναδύει μια μυρωδιά πλαστικού το δοχείο νερού. Έντονη όμως και μερικές φορές, (δεν ξέρω μπορεί να είναι και η ιδέα μου επειδή με επηρέασε) το νιώθεις και στον καφέ. Κατά τα άλλα στην παρασκευή του καφέ έχει συμπεριφορά ακριβότερης.

Link to comment
Share on other sites

Είδα την 82C στο Πλαίσιο με πολύ καλά ratings, το μόνο που με κάνει σκεπτικό είναι η πλαστικούρα.

 

 

Δε κάνει όχι, την έχουμε στο γραφείο.

Δε νομίζω να είναι καν 15bar όπως λέει, νεροζούμι τον βγάζει τον καφέ...

Link to comment
Share on other sites

τα 15bar είναι εμπορικό τρικ. δεν χρειάζεται τόσο ο καφές και δεν είναι δύσκολο να το καταφέρει.  νεροζούμι μπορεί να βγαίνει επειδή είναι ποιο χοντρό κόψιμο ας πουμε ή θέλει παραπάνω καφέ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχει δοκιμάσει κανείς τις κάψουλες για μηχανές nespresso απο Jumbo? Πάνε κάπου 3 ευρώ η δέκα αν θυμάμαι καλά. Μου δώσανε να δοκιμάσω αλλά (επειδή έτρωγα τσίχλα πριν) δεν έβγαλα άκρη :p

Link to comment
Share on other sites

 

Τα έφτυσε η Krups Nespresso μου και ψήνομαι να μην κάνω καν τον κόπο να δω τι ακριβώς κάηκε για να την φτιάξω (απλά δεν άναβε μια μέρα), γιατί πρακτικά δεν την χρησιμοποιούσα σχεδόν ποτέ λόγω καψουλών.

 

Τελικά δεν θα την αλλάξω γιατί αποφάσισα να την επισκευάσω και για καλή μου τύχη είχε κάψει τις θερμοασφάλειες, το κόστος ήταν 1.2€ επισκευή σε υλικά.. :D

 

Το μανίκι είναι στο άνοιγμα, αυτή η σελίδα έχει πολλές πληροφορίες αν τύχει σε κανέναν: http://www.maultech.com/chrislott/blog/20100627_nespresso.html

 

Εγώ έφτιαξα εργαλείο ανοίγματος με τρύπημα σε στριφόνι.

 

παίδες έχει δοκιμάσει κανείς τις κάψουλες για μηχανές nespresso απο Jumbo? Πάνε κάπου 3 ευρώ η δέκα αν θυμάμαι καλά. Μου δώσανε να δοκιμάσω αλλά (επειδή έτρωγα τσίχλα πριν) δεν έβγαλα άκρη :p

 

Νομίζω έχει 1.5€ η 6άδα συσκευασία, δηλαδή 3€ η 12άδα. Αλλά όπως κι αν έχει το Jumbo δεν έχει φήμη καλής ποιότητας και εγώ δεν θα το δοκίμαζα, ειδικά όσο πρόκειται για κάτι βρώσιμο.

 

Τελευταία φορά πήρα με 3.2€ τις Jacobs από το Super Market και επίσης έχω πετύχει σε Coffee Island 10άδα με 2.5€, δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα όμως.

 

Edit: αυτές είναι οι κάψουλες, για την τιμή δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, το καλοκαίρι τις είχα πετύχει στο κατάστημα Περάματος περνώντας σε άσχετη φάση.
http://coffeeisland.gr/product/magic-capsules/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.