Jump to content


μικρός Οδηγός: Φτιάξτε ένα bootable USB stick εγκατάστασης για τα Vista/Seven


ChSin7

Recommended Posts

ειλικρινά 2 μέρες βλέπω εφιάλτες με το bootsect petousb και ακούω τον ανατριχιαστικό ήχο απο κούμπωμα και ξεκούμπωμα usb συσκευών στον ύπνο μου.:hehe:

σαν να μην θέλει με τίποτα αυτό το acer aspire one να βγάλει τα linpus από πάνω του......αν δε βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος πέραν των κλασσικών μεθόδων θα πάω να πάρω ενα εξωτερικό cd-dvd-rom να τελειώνει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Ψάχνω για την ώρα τρόπο να κάνω το εξής είται με dos είτε με Linux:

1)Να μπουτάρω από usb hard disk (φαντάζομαι ένα grub/lilo αρκεί)

2)Να μπορώ να κάνω mount ότι bootable iso έχω στον ίδιο σκληρό που μπούταρε,

για γρηγορότερη εγκατάσταση.

Με dos έχω κάνει αυτό με το ΗΡ utility (για να περνάω π.χ. bioses) :jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον author του οδηγού.

Εγκατέστησα τα 7 σε ένα Acer Aspire One (το netbook των 200€) μέσω εξωτερικού σκληρού με προετοιμασία από το σταθερό μου με Vista 64bit και όλα δούλεψαν μια χαρά!

Επόμενο βήμα είναι και η εγκατάσταση της Ubuntu remix για dual boot σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμενα ρε παιδια δεν κανει boot.... :(

Εκανα βημα βημα αυτα που λεει στις οδηγιες, πηγαν ολα καλα και μετα επιλεγω απο τη μητρικη μου

να κανει boot απο usb hdd και δεν κανει, απλα μπαινει μεσα στα windows...

Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις του BIOS της μητρικής σου ή/και να αναβαθμίσεις BIOS. Για να ελένξεις αν χρειάζεται αναβάθμιση το BIOS δοκίμασε να αφαιρέσεις ΟΛΕΣ τις συσκευές HDD/CD/DVD από την μητρική σου και να bootάρεις από το USB stick (να μείνει δηλαδή μόνο το usb stick για boot). Αν κάνει boot έτσι μάλλον οι ρυθμίσεις του BIOS σου δεν είναι σωστές.

Link to comment
Share on other sites

...

Αλλά για περιπτώσεις όταν δεν υπάρχει εσωτερικό ή εξωτερικό DVDrom drive..:yu:

Ή στην περίπτωση που δεν θές να καίς DVD για κάθε build των seven που βρήκες

Ή στην περίπτωση που έχεις γρήγορο flash με το οποίο κάνεις full εγκάσταση Seven Ult. x64 7600ΡΤΜ σε WD Green 640GB σε λιγότερο από 20 λεπτά (τσεκαρισμένο) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια ερωτηξη..:hmm:

οταν κανουμε format το usb δεν ειναι καλυτερα σε fat32? το ειχα ψαξει κ γενικα οι μικρης χωρητικοτητας δισκοι ειναι καλυτερα να ειναι σε fat32 παρα σε ntfs...κ νομιζω ntfs σου "τρωει" καποιο χωρο..

κ εκτος αυτο..πηγες οπως ps3, το pioneer στο τουτου..δεν διαβαζουν format ntfs...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα usb sticks αναλογα πως τα χρησιμοποιούμε τα φορμάρουμε ανάλογα. Τα bootable usb sticks πρέπει να τα φορμάρουμε ανάλογα με το συστημα που κάνουμε boot και για την συγκεκριμένη περίπτωση θέλουμε NTFS. Για άλλα λειτουργικά (π.χ. linux ή dos) μπορεί να θέλουμε etx2 ή απλό FAT.

Επίσης αν μεταφέρουμε αρχεία μεγάλα σε μέγεθος (πχ ISOs) τότε το fat32 δεν μας καλύπτει μιας και έχει περιορισμό στο μέγεθος του αρχείο τα 2GB.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός οδηγός ChSin7. :T:

θα το δοκιμάσω από περιέργια, αν και είμαι της παλιάς σχολής. Θήκη DVD -> DVD -> DVD drive και πάλι πίσω στην θήκη μέχρι να πιάσει αράχνες ή μου το ζητήσει κανένας γνωστός. (δανεικό και αγύριστο) :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.