Jump to content



μικρός Οδηγός: Φτιάξτε ένα bootable USB stick εγκατάστασης για τα Vista/Seven


ChSin7

Recommended Posts

ίσως είναι λίγο αργά αλλά τώρα είδα αυτά τα post ( περί εγκαταστάσεων winxp, win7 με usb ) και μια που δεν αναφέρθηκε να σας αναφέρω και εγώ μερικούς πολύ πιο εύκολους τρόπους που βρήκα και εφάρμοσα με επιτυχία.

α. Εγκατάσταση xp με usb φλασάκι.

κατεβάζουμε το HP USB Disk Storage Format Tool.

format το φλασάκι (NTFS, FAT32 δεν έχει σημασία).

Κατεβάζουμε το WinSetupFromUSB (freeware)

Δείχνουμε που έχουμε το cd με τα xp ή κάνουμε mount (daemon tools η αντοιστιχο ) ένα image με τα xp και του δείχνουμε που βρίσκεται.

Περιμένουμε να τελιώσει κάνα 5λεπτο ανάλογα με την έκδοση, μέγεθος/ταχύτητα του stick και είμαστε έτοιμοι.

Boot από USB στον υπολογιστή που θέλουμε να βάλουμε τα xp και είμαστε έτοιμοι.

β. Εγκατάσταση win7 με usb.

κατεβάζουμε το HP USB Disk Storage Format Tool.

format το φλασάκι (NTFS, FAT32 δεν έχει σημασία).

Κάνουμε mount το image με τα win7 (daemon tools η αντοιστιχο) η αν έχουμε dvd win7 ανοίγουμε τα δισκάκι και απλά κάνουμε , επιλογή όλων των αρχείων, αντιγραφή χύμα μέσα στο φλασάκι.(θα πάρει 5 με 10 λεπτά ανάλογα με το μέγεθος των αρχείων και την ταχύτητα του stick )

Ένα από τα αρχεία που αντιγράψαμε είναι το bootmgr. Πάμε στο φλασάκι, το βρίσκουμε και το μετονομάζουμε σε ntldr.

Boot από USB στον υπολογιστή που θέλουμε να βάλουμε τα win7 και είμαστε έτοιμοι.

-Το φλασάκι που θα χρησιμοποιήσουμε για τα win7 πρέπει να είναι κάτι απλό, δεν πρέπει να έχει cdfs partition, όταν το τοποθετούμε αν μας βγάζει εκτός από το αφαιρούμενος δίσκος και μονάδα CD (δλδ 2 εικονίδια στο my computer) δεν μας κάνει.Για τα Xp δεν έχει σημασία.

-Η προετοιμασία δεν είναι απαραίτητο να γίνει μέσα από vista.Δουλεύει και στα 98, και στα 2000, και στα xp.

για linux τι να πούμε, το unetbootin τα κάνει όλα μόνο του.Απλά διαλέγεις έκδοση (αν δεν την έχεις αναλαμβάνει να στην κατεβάσει κιόλας ) και τελείωσες.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Στάθη με λένε, κατερινουλα απλά ένα nick και δυστυχώς δεν είμαι καθόλου ψαγμένος. Φυσικά δεν μπορώ να δεχτώ credit για πληροφορίες που υπάρχουν παντού στο internet, απλά τις παρέθεσα εδώ, ίσως φανούν χρήσιμες σε κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά μας τα είπες.Μπράβο.Για γυναίκα φαίνεται είσαι πολύ ψαγμένη.Ευχαριστώ.
Στάθη με λένε, κατερινουλα απλά ένα nick και δυστυχώς δεν είμαι καθόλου ψαγμένος. Φυσικά δεν μπορώ να δεχτώ credit για πληροφορίες που υπάρχουν παντού στο internet, απλά τις παρέθεσα εδώ, ίσως φανούν χρήσιμες σε κάποιον.

owned9wz.jpg

:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

H Microsoft το έκανε ακόμα πιο εύκολο (καιρός ήταν tbh) και ακολουθώντας την παράδοση έφτιαξε ένα εργαλειάκι "Click Next-Finish" για να φτιάχνετε Windows 7 Setup USB drives.

Το εργαλείο θα το βρείτε εδώ και εδώ θα βρείτε τις οδηγίες χρήσης (οι οποίες είναι αχρείαστες γιατί όπως είπα παραπάνω το εργαλείο είναι user über-friendly).

Αυτή τη στιγμή που γράφω το μήνυμα, το τρέχω μέσα από αγγλικά Vista Ultimate x64 και φτιάχνω USB drive με ελληνικά Vista Home Premium 32-bit, έτσι ώστε να έχω με ένα σμπάρο 3 τρυγόνια (να δω αν παίζει και για Vista πέραν των 7, αν παίζει εκδόσεις διαφορετικής γλώσσας και διαφορετικών bit).

7usbtool.jpg

Edit: τελικά έπαιξε μια χαρά μέσα σε Vista U64 και έφτιαξε bootable USB drive με Vista P32. Τρελό win το utilitίδιον, όλα αυτά από το 1ο ποστ, μέσα σε ένα αρχειάκι 2.5Mb και με 3 clicks.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και το ανάποδο ? Από 32bit OS (XP, Vista, Seven) να φτιάξεις USB με το utility αυτό ?

edit το δοκίμασα εγώ (σε VMs) και παίζει μια χαρά δηλαδή από XP/Vista/Seven/2008 32bit φτιάχτηκε μια χαρά με το παραπάνω εργαλείο το bootable USB. Έγινε και edit το πρώτο post και προσθέθηκαν τα γραφόμενά του chosen (thanx).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

έτσι όπως το διάβαζα το topic αναρωτήθηκα αν γίνεται να έχουμε σε ένα usb 2 ή παραπάνω λειτουργικά, π.χ. 7 και ΧΡ ή 7 και ubuntu και να διαλέγεις εσύ το ποιο θα εγκαταστήσεις...γίνεται? αν ναι πώς?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα XP θέλουν μια συγκεκριμένη διαδικασια για να γίνουν bootable, η οποία δεν είναι "συμβατή" με άλλα OS όπως linux και Windows7/Server2008/Vista. Διορθώστε αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εχω τα 7 γνησια και θελω να τα κανω σε usb γιατι το cd Μου εχει χαλασει με πιο προγραμα θα κανω το dvd σε iso?το προγραματακι τις Microsoft θελει και ολη τη διαδικασια με τα βηματα η απλα τρεχω τον οδηγο και τελος?

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός της MS ζητάει ISO. Και δεν κάνεις κάτι. Σε ρωτάει που ειναι το ISO, σε ρωτάει αν θελεις να γράψεις το ISO σε DVD ή σε USB stick και ξεκινάει η διαδικασία μόνη της.

Eγω εχω το dvd και θελω να κανω το iso για να το περασω σε usb stick με πιο προγραμα θα κανω το dvd σε ιso?υπαρχει καποιο free προγραμα για αυτη τη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.