Jump to content



Ασκήσεις μνήμης...


Jaco

Recommended Posts

άγχος, αλλά και η υπερπληροφόρηση.

Και ναι, κι εγώ ξεχνάω αν κλείδωσα, αν έκλεισα το θερμοσίφωνα, όταν μου ζητήσουν να κάνω κάτι μικρό (σκουπίδια, να κοιτάξω το μάτι της κουζίνας κλπ), το "τώρα" που απαντάω, σημαίνει μετά την 3η υπενθύμιση κλπ :p

Στο θέμα μας, στα ΚΑΠΗ των Σκανδιναβικών χωρών, για βελτίωση της κατάστασης, τους δίνουν να λύσουν SUDOKU. Τι να πω, δεν παίρνω κι όρκο ότι δουλεύει, αλλά κάτι θα ξέρουν αυτοί :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται πως είναι σύνδρομο...

Πάντως σίγουρα κάτι δεν κάνουμε σωστά, κάπου έχουμε παρεκκλίνει της φυσικής πορείας και εισάγουμε τα τελευταία 30-50 χρόνια καινούργιες έννοιες και ορολογίες για να περιγράψουμε τα δυσάρεστα αποτελέσματα του τρόπου ζωής μας... τελικά έχουμε χάσει το σκοπό και ζούμε μόνο για την δουλειά μας και τα αγαθά μας... και όλα τ'άλλα, τα σημαντικά, τα περνάμε σε δεύτερη μοίρα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jaco, το παραπάνω που περιγράφεις δεν είναι καθόλου αστείο...

Καταρχήν, κινείσαι προς λάθος κατεύθυνση. Δεν θα σε βοηθήσουν πιστεύω τέτοιες ασκήσεις. Αυτές οι ασκήσεις είναι κυρίως για ηλικιωμένους που λόγω ηλικίας δεν είναι ικανοί να εργαστούν κάθονται σπίτι και "σαπίζουν" μπροστά σε μια τηλεόραση ή κοιτάνε επί ώρες το παράθυρο. Όταν κάποιος βρίσκεται σε μια κατάσταση απραξίας, ο εγκέφαλός του παύει να λειτουγεί και με τον καιρό "σκουριάζει"

Εσένα το πρόβλημα πιστεύω πως είναι ακριβώς το αντίθετο. Πιστεύω πως οφείλεται σε υπερβολική πίεση σε συνδιασμό με άγχος και έλλειψη καλού ύπνου. Γενικώς, τα συμπτώματά σου είναι σημάδια υπερβολικής καταπόνησης του εγκεφάλου.

Ο εγκέφαλος είναι σαν έναν υπολογιστή που τρέχει windows. Όπως ταλαιπωρείται ο ένας ταλαιπωρείται κι ο άλλος. Ο εγκέφαλος ας πούμε χρειάζεται ξεκούραση (=ύπνος μεσημεριανός) όπως ο υπολογιστής χρειάζετε μια φορά το μήνα ένα defragment. Επίσης, η πολλή πίεση μπορεί να κάνει ζημιά όπως το υπερβολικό ή και συνεχές overclocking. Ακριβώς γιαυτό υπάρχει η γνωστή φράση "έκαψες φλάτζα". Ο ύπνος (ο βραδινός) είναι όσο σημαντικό το shut down (και όχι hibernate! Δεν κάνω πλάκα, υπάρχει μεγάλη διαφορά). Δυστυχώς ή ευτυχώς εμείς, σε αντίθεση με τον υπολογιστή που χρειάζεται λίγα λεπτά μιά φορά την ημέρα να βρίσκεται σε κατάσταση shut down, χρειαζόμαστε περίπου 8 ώρες ύπνου. Σχετικά με τον ύπνο, καλό είναι πριν πέσεις να κοιμηθείς, να σταματήσεις να σκέφτεσαι πολλά πράγματα, και να ηρεμίσεις (και δυστυχώς έχω παρατηρήσει πως ακόμα κ το να είμαι στο λαπτοπ πριν κοιμηθώ με επηρεάζει αρνητικά). Ομοίως θα έχεις παρατηρήσει πως αν κλείνεις χειροκίνητα διάφορα προγράμματα (πχ daemon tools) πριν πατήσεις το shut down θα κλείσει πιο γρήγορα.

Ο καλός ύπνος είναι από τα πιο βασικά πράγματα στη ζωή. Ο καλός ύπνος κρατάει αρκετές ώρες χωρίς "διακοπές" δηλαδή να πετάγεσαι από τον ύπνο σου και να ξανα κοιμάσαι. Επίσης υπάρχουν πολλά στάδια ύπνου. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις αρκετές ώρες ύπνου στο τελευταίο στάδιο. Πολλοί μπορεί να κοιμούνται πολλές ώρες, αλλά επειδή δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στο τελευταίο στάδιο, νοιώθουν πτώματα την επομένη.

Ενα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων έχει προβλήματα με τον ύπνο και σε αυτό το ποσοστό βρίσκομαι κι εγώ...

Χωρίς πλάκα, θα σου πρότεινα να τα συζητήσεις με κάποιον σοβαρό γιατρό (τόσο "εναλλακτικό" όσο και "συμβατικό")...

Ελπίζω να βοήθησα :)

Edit:

1. Να προσθέσω πως θα σε βοηθήσουν πράγματα όπως: η τακτική αερόβια γυμαστική (πχ 25 λεπτά γοργό περπάτημα καθημερινά σε διάδρομο) σωστή διατροφή (= ποικιλία, μέτρο και καλές πρώτες ύλες)

2.Κάνε μια αναζήτηση στο google με λέξεις κλειδιά πχ "υπερκόπωση, σύνδρομο εργασιακής εξουθένωσης, exhaustion, brunout κτλ"

Ποστάρω μερικά που μου γέμισαν το μάτι:

http://www.medlook.net/boc1/iperkoposi.asp

http://www.cognitiveanalytic.gr/0fls/c1.asp?photoid=61&subid=18&catid=82&l=3

http://www.helpguide.org/mental/burnout_signs_symptoms.htm

http://www.alsa.org/patient/burnout.cfm#symptoms

Link to comment
Share on other sites

Η ξεκούραση είναι μια γενικά έννοια, η οποία πολλές φορές δεν είναι εφικτή... Γι' αυτό και στο πρώτο ποστ έγραψα ότι αναζητώ λύση που να μην περιέχει ξεκούραση... Γενικά το thread ξεκίνησε (από πλευράς μου) περισσότερο για να βρω τους ομοιοπαθείς, πως τους εκδηλώνεται και πως το αντιμετωπίζουν...

Εννοείται ότι η κούραση τα δημιουργεί όλα αυτά, όπως και άλλα χειρότερα, που είναι το επόμενο level και ελπίζω ότι θα το αποφύγω...

Tί γίνεται τώρα γι' αυτό...? Άλλοι βρίσκουν μια μεσαία λύση, άλλοι καίγονται και άλλοι τα βροντάνε και παίρνουν τα βουνά... Δεν χρειάζεται γιατρός να σου πει τι από τα 3 παραπάνω πρέπει να κάνεις... τα πράγματα είναι απλά, 3 δρόμοι, μια απόφαση...

Link to comment
Share on other sites

Η ξεκούραση είναι μια γενικά έννοια, η οποία πολλές φορές δεν είναι εφικτή... Γι' αυτό και στο πρώτο ποστ έγραψα ότι αναζητώ λύση που να μην περιέχει ξεκούραση... Γενικά το thread ξεκίνησε (από πλευράς μου) περισσότερο για να βρω τους ομοιοπαθείς, πως τους εκδηλώνεται και πως το αντιμετωπίζουν...

Εννοείται ότι η κούραση τα δημιουργεί όλα αυτά, όπως και άλλα χειρότερα, που είναι το επόμενο level και ελπίζω ότι θα το αποφύγω...

Tί γίνεται τώρα γι' αυτό...? Άλλοι βρίσκουν μια μεσαία λύση, άλλοι καίγονται και άλλοι τα βροντάνε και παίρνουν τα βουνά... Δεν χρειάζεται γιατρός να σου πει τι από τα 3 παραπάνω πρέπει να κάνεις... τα πράγματα είναι απλά, 3 δρόμοι, μια απόφαση...

Ομοιοπαθείς είμαι κι εγώ ;)

Στο τέλος της Γ Λυκείου έπαθα υπερκόπωση και δεν ήταν καθόλου, μα καθόλου αστείο. Πώς την έπαθα? Πολύ απλά, προσπαθούσα να πετύχω το max των ικανοτήτων μου, πιεζόμουν υπερβολικά και δεν έδινα σημασία στα σημάδια που μου έδινε ο οργανισμός μου. Στα δύο τελευταία χρόνια κυριολεκτικά προσπαθούσα να πετύχω την καλύτερη βαθμολογία σε κάθε διαγώνισμα (ημερίσιο-απροειδοποίητο, επαναληπτικό, πανελλαδικό). Στην πρώτη, μπορεί να μην πιεζόμουνα ακαδημαϊκά αλλά είχα άλλα...

Τεσπα, το αποτέλεσμα:

Ήμουν ψυχικά και σωματικά ένα ράκος. Και ακόμα δεν το εχω ξεπεράσει πλήρως...

Ρε συ Jaco, αλλά "εύκολες" λύσεις δεν υπάρχουν. Το να έχει κανείς την υγεία του δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση και μιλάω εκ πείρας, πρέπει να υποστείς τις "συνέπειες".

Στις "συνέπειες" συγκαταλέγονται:

α) Η περιφρόνηση των συνανθρώπων σου τόσο στη δουλεία, τόσο στη παρέα όσο ... και στην οικογένειά σου.

β) Ελλατώνονται οι "καλές" στιγμές. Για παράδειγμα

*όταν έρχεται η ώρα της προαγωγής => αύξηση αυτοεκτίμησης, γοήτρου με ταυτόχρονη αύξηση του μισθού - Αν και δεν δουλεύω, νοιώθω την όλη φάση

* οι διάφορες εκδηλώσεις πχ πάρτι που δεν θα πηγαίνεις. Εγώ φέτος αποφάσισα να κόψω πρακτικά τις βραδιές στα κλαμπάκια, ή στα internet cafee (Πηγαίνω μια φορά το τρίμηνο)

*Χρονικό όριο στις εξόδους ώστε να συμβαδίζει με το καινούριο πρόγραμμά μου πχ θα πάω σπίτι να μαγειρέψω κάτι αντί να κάτσω με τους φίλους μου στο σουβλατζίδικο, θα ακυρώσω μια έξοδο αν κάνω πυρετό ή νοιώσω γενικά πεσμένος βιολογικα, ξεκαθαρίζω πως συγκεκριμένες ώρες ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ γυμναστήριο δε πα να παρακαλάνε όσο θέλουνε να κάτσουμε όλη μέρα σε καμιά καφετέρια.

Και τα λοιπά ... πιστεύω πως έπιασες το νόημα.

Όπως είναι προφανές, οι περισσότεροι γνωστοί μου (φίλοι/συγγενείς) με έχουν πάρει στο ψιλό, αρκετά παιδιά με κόψαν από την παρέα τους (σου λέει ξενέρωτος που δεν έρχετε κάθε ΣαββατοΚύριακο στο Galea ή στο Bits n Bytes)

Από την άλλη, φέτος είμαι άλλος άνθρωπος. Για την υγεία μου, δεν το συζητώ, ούτε ΜΙΑ αντιβίωση δεν πήρα φέτος, ενώ μόλις ένα χρόνο πριν άδειαζα κούτες ολόκληρες ... χαπάκια με το κιλό ένα πράγμα :p

Και όσο για την φυσική μου κατάσταση, δεν το συζητάω, χαίρομαι τον εαυτό μου όταν παίζω μπάσκετ και όταν βλέπω τον εαυτό μου στον καθρεύτη. Και το δεύτερο δεν το λέω με το κλασσικό αλλαζωνικό υφάκι του μπρατσαρά, ή imo ή δεν ξέρω κι εγώ τί. Βλέπω πως έχει χρώμα το πρόσωπό μου, δεν είμαι πια χλωμός με "κομμένο" πρόσωπο, μου έχει φύγει μια ελαφρά καμπούρα, τα μάτια δεν είναι πια κατακόκκινα κτλ

Ο γιατρός δεν θα σου πει ποιον δρόμο από θα ακολουθήσεις. Αυτό θα το επιλέξεις εσύ. Ο γιατρός απλά θα σε βοηθήσει να ακολουθήσεις την επιλογή σου. Θα σου προτείνει διάφορα πράγματα, θα σου εξηγήσει τις συνέπειες (θετικές) και τις επιπτώσεις για το κάθε τι που θα επιλέξεις να κάνεις.

Edit: Μπορεί για σένα να είναι πρακτικά αδύνατον να αφήσεις την δουλειά που κάνεις για διάφορους λόγους που δεν με αφορούν. Παρόλαυτά, πιστεύω πως μπορείς να κάνεις μικρές αλλαγές στη ζωή σου που θα σε βοηθήσουν πολύ. Για παράδειγμα, προσπάθησε να βρεις 15 λεπτά μες την ημέρα όπου θα μπορείς να ηρεμήσεις ΠΛΗΡΩΣ (και όταν εννοώ πλήρως, κυριολεκτώ πχ να αποσυνδέσεις τα τηλέφωνα κινητά/σταθερά). Αυτό ας πούμε μπορείς να το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δε νομίζω ότι είναι υπερφόρτωση της μνήμης - αν είναι έτσι, πρέπει να έχω too much τζιτζαμπάιτς, γιατί αισθάνομαι ότι έχω πραγματικά WAY WAY TOO MUCH useless information που λένε και οι αγγλοσάξονες, από το τι έκανε η κάθε εταιρεία στο ΙΤ τα τελευταία 3-4 χρόνια, μέχρι όλα τα skills/αντικείμενα/ιδιότητες σε υπερβολικά πολλά παιχνίδια, και από ιστορία μέχρι πυρηνική φυσική και κοιτασματολογία πετρελαίων με δορυφορικά συστήματα...

Ότι έχω παρατηρήσει ένα "overflow", το οποίο σημαίνει ότι πλέον δεν μπορώ να τα θυμάμαι όλα μαζί, αλλά θέλω ένα "κλικ" μέχρι να πάρει ξανά μπρος και να τα θυμηθεί μόνο του - αυτό ναι.

Αλλά σε καμία περίπτωση δε θυμάμαι τον εαυτό μου να ξεχνάει πράγματα όπως το περιγράφετε...περισσότερο για στρες μου κάνει..:yes4:

Link to comment
Share on other sites

To άγχος είναι σημαντικός παράγοντας και επικινδύνος αρχικά, γιατί δεν εξωτερικεύεται πάντα, αλλά παραμένει εσωτερικό μέχρι να επιδυνωθεί... προσωπικά στο θέμα αυτό έχω περάσει σε άλλο επίπεδο και ευτυχώς έχω την δυνατότητα πλέον να είμαι ζαμάν φου και δεν σκάω (πλέον)...

Σίγουρα πάντως είναι συνδυασμός πραγμάτων και στον καθένα λειτουργεί διαφορετικά...

Από την άλλη οι workaholics αν κάτσουν 3-4 μέρες χωρίς να δουλέψουν, παθαίνουν κρίση, είναι δεδομένο, γιατί νομίζουν ότι σπαταλιέται πολύτιμος χρόνος, ο οποίος μπορεί να αξιοποιηθεί για κάποια καινούργια γνώση...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι μπορεί να ξεχάσω από κινητό μέχρι και την κοπέλα μ στο τει(!!!! ναι και αυτό.....)*(αν και για κάποιους μπορεί να είναι και καλό.....:devil:).

ξεχνάω συναντίσεις συζητήσεις βαθμούς πράγματα......τα πάντα

και όταν μου λένε.....-μα καλά πως μπορείς και ξεχνάς έτσι...;;;

απλα τους απαντάω......-λες ρε φίλε να το κάνω επίτηδες;;;;μόνα τους φεύγουν από το κεφάλι μ ή απλά δεν μπαίνουν:mamba:

είναι και για μένα ενοχλητικό αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να αλλάξει....

και να πεις ότι είχα ΤΟ άγχος,,,,,TEI PC ΚΟΠΕΛΑ.....

που να σφήξουνε και οι ζέστες.....:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δε νομίζω ότι είναι υπερφόρτωση της μνήμης - αν είναι έτσι, πρέπει να έχω too much τζιτζαμπάιτς, γιατί αισθάνομαι ότι έχω πραγματικά WAY WAY TOO MUCH useless information που λένε και οι αγγλοσάξονες, από το τι έκανε η κάθε εταιρεία στο ΙΤ τα τελευταία 3-4 χρόνια, μέχρι όλα τα skills/αντικείμενα/ιδιότητες σε υπερβολικά πολλά παιχνίδια, και από ιστορία μέχρι πυρηνική φυσική και κοιτασματολογία πετρελαίων με δορυφορικά συστήματα...

Άλλο οι γνώσεις και τα παιχνίδια και γενικά πράγματα που μαθαίνεις γιατί σε ευχαριστεί, άλλο το στρες της δουλειάς, του project, του σπιτιού, του αυτοκινήτου, της βενζίνης, του γάμου, των διακοπών, του service, του άμα κοιμηθώ χάνω χρόνο από τη ζωή μου κλπ.

Μη συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια πράγματα.

Αγχώθηκα πάλι :p

Με την ξεκούραση κι εγώ δεν τα πάω καλά. Πχ αν κοιμηθώ το μεσημέρι, νιώθω ότι έχασα πολύτιμο χρόνο από την μέρα μου. Όπως και να το κάνουμε, δεν θέλω να δουλεύω μέχρι το βράδυ, αλλά όταν πάω σπίτι μου θέλω ελεύθερο χρόνο και όχι ύπνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστικη....και αν γινεται κατι που να εχει πολυ δραση.

Το προβλημα με τον Jaco οπως και με πολλους αλλους ειναι οτι δεν κανουν χειρωνακτικη δουλεια. Οποτε κουραζεται μονο το μυαλο...ασχετα αν νιωθεις οτι εισαι κομματια και σωματικα. Η σωματικη κουραση ειναι απαραιτητη...

Γραφτείτε σε καμια σχολη Kick Boxing ή καπου που μπορειτε να παλεψετε λιγο και θα δειτε τεραστια διαφορα στο μυαλο και στο σωμα. Δεν χρειαζεται να γινεται αθλητες αλλα η εντονη σωματικη ασκηση και η κινηση θα βοηθησει φοβερα σε αντιθεση με βαρυ ή διαδρομο. Δεν υπαρχει καλυτερο αγχολυτικο. Προσωπικα για μενα μετα απο μια μερα με 8ωρες μπροστα στο PC οπου κανεις ενα σωρο λακιεςμα δεν υπαρχει καλυτερη ξεκουραση. Νιωθεις τελειως ανανεωμένος.

Δευτερον και πιο σημαντικο για μενα. Αν δεν κανεις σωστο υπνο ολα τα παραπανω θα πανε σχεδον αχρηστα. Δεν εχει σημασια το ποσο κοιμασαι αλλα το πότε κοιμάσαι αλλο ειναι 11 με 7 και αλλο 1-9. Οσο πιο νωρις κοιμασαι τοσο πιο ξεκουραστος και με καθαρο μυαλο θα εισαι.

Τριτον ειναι η διατροφη...αντι για το μεσημεριανο γυρο ή πιτσα της δουλειας δοκιμαστε να φατε κανα 2 μηλα ή πορτοκαλια. Παρτε ενα καλο πρωινο και οχι φαι 1 ωρα πριν κοιμηθητε.

Αν ακολουθεις αυτα θα εισαι στο ελαχιστο ποσοστο υγειων που ζουν την καθημερινοτητα ανθρωπων με καθαρο μυαλο και ξεκουραστο σωμα.

Για μενα το πρωτο που μετραει ειναι η ψυχικη και η σωματικη μου υγεια. Στην επιλογη της δουλειας(τουλαχιστο τωρα που ειμαι νεος) μιας και δεν εχω δικη μου ειναι το πρωτο που με ενδιαφερει. Πρωτα μετραει το ωραριο και οι συνθηκες και μετα το τι θα βγαζω. Προτιμω δουλιες με λιγοτερα λεφτα αλλα με σταθερο ωραριο χωρις μεγάλο άγχος και πίεση ωστε να εχω παντα τον ελευθερο χρονο που τον χρειαζομαι για να αθληθω, να διασκεδασω ή να παω διακοπες.

Όσο για ασκησεις μνημης οσο γελειο και αν φαινεται που και που καθομαι λυνω ολοκληρωματα και γενικα κατι που εχει να κανει με μαθηματικα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε οι λογοι ειναι πολλοι και διαφοροι, καθε τυπος ανθρωπου τις αναπαραγει διαφορετικα. Αλλος μπορει να αγχωνεται, αλλος να πεφτει σε καταθλιψη, αλλος να φοβαται, αλλος να οργιζεται. Η ελλειψη μνημης συνηθως, οχι παντα, ειναι μια διασταση του αγχους.

Το goal ειναι να βρει ο καθενας το δικο του trigger point αλλα και να συνηδητοποιει την φαση ετσι ωστε να μην του δημιουργει προβολες (πχ. να αρχιζω να κραζω ατομα στο γραφειο ετσι ευκολα, γιατι βριζομουνα με το γενος των ηλιθειων του δρομου=>δημιουργει παραπλευρες απωλειες και τελικα οικοσυστημα συμπεριφορας).

Για να φτασεις σε αυτο το σημειο, σημειο αναπτυγμενης συναισθηματικης νουμοσυνης αρα και διαχειρησης, πρεπει να δεχτεις το κοστος της ενδοσκοπησης, το οποιο και αυτο με την σειρα του εχει καποια cons. Με το πιο βασικο τον χρονο που πρπει να επενδυεις για αναλυση, χρονο που πολλοι απο εμας δεν εχουνε ή στην τελικη δεν δινουν.

Αν η "λερναια υδρα" δεν ειναι μεγαλη, αρκει να κοψεις καποια απτα κεφαλια της και εισαι οκ. Τα χανσαπλαστ που μπορεις να χρησιμοποιησεις για την μνημη ειναι:

Σωστη διατροφη, ψαρια, γαλοπουλες etc-ψαξε παντου υπαρχουν οδηγοι

Καλη ποιοτητα υπνου, μην τσιγκουνευεσαι τον υπνο, ο υπνος φιλτραρει και κρατα μονο τα χρησιμα, αποφευγοντας τυχον υπερκοπωσεις, burnout, που πιστεψε με φιλε Jaco, οτι θα προτιμησεις να μην το παθεις. Δεν μπορεις 8 ωρες, δεν μπορεις, τα σκ ομως χ3σου στον υπνο OR τραβα ανα δημηνο ενα 4-5ημερο. All in all give urself a break.

Self management στην δουλεια σου.. οκ, δεν μπορεις να θυμηθεις? no problem, γραφτα, οτι σκεφτεσαι εκεινη την ωρα που πρεπει να κανεις, μικρο μεγαλο, χρησιμο η λιγοτερο, επαγγελμ,ατικο η προσωπικο, γραφτο. Βαριεσαι να το γραψεις? ok, φτιαξε εσυ που εισαι κ αρχηγος ενα macro στο κινητο να πατας το κουμπι κ να βγαινει η χοντρη για προσωπικη συνεντευξη..

Θελω να σου πω.. αντιμετωπισε σιγα σιγα το προβλημα που δημιουργει στην καθημερινοτητα σου και μετα αρχισε να καταπολεμας την ιδια την πηγη.

Οσο για την ασκηση δεν το συζητω, οι μαγκες πριν απο 2 κ 3χιλιαδες χρονια λεγανε "νους υγιεις εν σωματι υγιει". Ολοι μας εχουμε αναγκη για equilibrium μεταξυ μυαλου και σωματος. Αν εισαι νευρικος η εχεις αναγκη για αυτοπεποιθηση κανε martial arts, αν θελεις να καθαριζει το μυαλο σου κολυμπα, αν θελεις να ξεαγχωνεσαι τρεξε η ακομα καλυτερα κανε βαδην, αν θελεις να καταπολεμησεις την μοναξια γραψου σε ενα ομιλο περπατηματος, χορου, ορειβασιας or soever...γενικα ασκησου κανε αυτο που γουσταρεις περισσοτερο. Η ασκηση παραγει ενδορφινη και ανεβαζει τα επιπεδα σερετονινης που ειναι υπευθυνα για την ευφορια. Αν αυτα ειναι χαμηλα, τοτε αλλος μπορει να βιωνει αγχος, αλλος καταθλιψη etc, που αυτα με την σειρα τους αναπαραγουν πραγματα σαν αυτα που βιωνεις εσυ και οχι μονο. Α, μην ξεχασω και το sex :p, massive endorphin rush!!

Παντως γεικα λενε οτι τα ατομα τα οποια ειναι υπεροργανωτικα εχουν συνηθως μειωμενη μνημη. Θελω να σου πω οτι μπορει η μνημη να μην ειναι το δυνατο σου σημειο, αλλα οκ κανεις δεν ειναι τελειος, μην τρελαινεσαι, απλως συνηδητοποιησε και αντιμετωπισε :flower:

Τελος να πω οτι αυτα που αναφερω ειναι η δικη μου αποψη και οχι ο χρυσος κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.