Jump to content



Ασκήσεις μνήμης...


Jaco

Recommended Posts

Επειδή τελευταία λόγο κούρασης και στρες έχω αρχίσει να ξεχνάω, έψαχνα να βρω ένα τρόπο να το αντιμετωπίσω και ο οποίος να μην περιλαμβάνει ξεκούραση, γιατί απλά είναι αδύνατον...

Το πρόβλημα μου έγινε προσωπικά αντιληπτό για τα καλά σήμερα στην δουλειά, ενώ στους άλλους γύρω μου είχε γίνει εδώ και καιρό... απλά σήμερα συγκλονίστηκα γιατί είχα ξεχάσει όχι μόνο ολόκληρη κουβέντα που είχε γίνει πριν από λίγο καιρό, αλλά είχα ξεχάσει ολόκληρη πρακτική διαδικασία που είχε γίνει... βασικά για μένα ακόμα και τώρα είναι σα να μην έγινε ποτέ, αλλά όταν σου λένε 2 άνθρωποι και μάλιστα στην δουλειά σου ότι συνέβη, τότε δεν μπορείς να το αντικρούσεις...

Φυσικά δεν είναι το μόνο κρούσμα, έχουν υπάρξει και άλλα πολλά, αλλά όχι σε επίπεδο δουλειάς ώστε να με εκθέσουν, δηλαδή το να μου λένε φίλοι ή η γυναίκα ότι ξέχασα κάτι, το θεωρώ σχετικά ασήμαντο... εκτός βέβαια από το γεγονός ότι ξέχασα να πάω στην βάφτιση του γιου ενός από τους καλύτερους μου φίλους (τοπ2), τον οποίο βλέπω και σχεδόν καθημερινά... αστείο ε...? κι' όμως δεν είναι... καθόλου... απορώ πως με ανέχονται ώρες-ώρες...

Τέσπα, τελικά άρχισα να την ψάχνω την δουλειά και έχω βρει κάτι βιβλία και sites που έχουν ασκήσεις μνήμης, αλλά @@ γιατί δεν λένε κάτι σημαντικό... μάλιστα σε ένα site που έχει κάτι ασκήσεις έχω χτυπήσει καλά σκορ και φαίνεται ότι η προσωρινή μνήμη δουλεύει καλά και έχει καλή χωρητικότητα, οπότε 7-8 αριθμούς που φλασάρουν με μεγάλη ταχύτητα στην οθόνη μπορώ να τους θυμηθώ...

Υπάρχουν ασκήσεις που να έχουν να κάνουν με την μόνιμη μνήμη ή την volative ram σε απλά ελληνικά...? :hehe:

Αν τρώει κανείς τα ίδια πακέτα και έχει βρει λύση ή το παλεύει ας το ποστάρει, αν το θυμηθεί... :p

Νομίζω πάντως ότι πρέπει να είναι πιο διαδεδομένο πρόβλημα στην εποχή μας... πάντως ορισμένες φορές έχει φανεί χρήσιμο, ενώ άλλες σε φέρνει σε πραγματικά δύσκολη θέση...

Α και για να μην το ξεχάσω, να σας πω ότι

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι έχω το άλλο πρόβλημα : φεύγω από το σπίτι και δεν θυμάμαι αν κλείδωσα, κλειδώνω το αμάξι και δεν θυμάμαι αν έδεσα το χειρόφρενο, γράφω κάποια πράγματα στο στικάκι και δεν θυμάμαι αν τα έγραψα όλα.... το μόνο τρικ που έχω βρει είναι να τα λέω φωναχτά, του στυλ "τώρα κλειδώνω την πόρτα", "τώρα δένω το χειρόφρενο" κοκ.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο τρικ που έχω βρει είναι να τα λέω φωναχτά, του στυλ "τώρα κλειδώνω την πόρτα", "τώρα δένω το χειρόφρενο" κοκ.

και δεν σε πηγαν να κανεις παρεα της Εφης ακομα?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Νταξ... δεν είναι τόσο αστείο...

Edit: Αυτό μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα, όπως έντονο στρες και άγχος... η προσωρινή μνήμη είναι ίσως πιο σημαντική από την μόνιμη...

Link to comment
Share on other sites

πάντως ας πούμε, όταν κλειδώνω το αμάξι, αναβοσβήνουν τα alarm. έχει τύχει, να μην θυμάμαι την κίνηση του ότι κλείδωσα, αλλά να θυμάμαι το αναβόσβημα των alarm (και συνεπώς δεν γυρνάω να τσεκάρω το αν κλείδωσα)....και να σκεφτείς ότι δεν έχω κλείσει ακόμα τα 30....too much information ίσως??? mad cow που έλεγε και ο Denny Crane???

Link to comment
Share on other sites

λολ... εγώ από την άλλη έχω δει φωτογραφίες μου πριν από αρκετά χρόνια και δεν ξέρω που είναι, με ποιούς είμαι και τι κάνουμε... :hehe:

Πολύ σουρεάλ καταστάσεις... που ν' αρχίσω και τίποτα ναρκωτικά...

το ξεχασες!

:p Αυτό ήταν το νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την άλλη εχω πρόβλημα σοβαρό με την βραχυπρόθεσμη μνήμη. Καθημερινά... κλειδώνω το μαγαζί και 5 βήματα μετά πρέπει να ξαναγυρίσω να δω αν το κλείδωσα... Απελπιστικά εκνευριστικό... Και αυτο που με εκνευρίζει αφάνταστα ειναι οτι ακόμα θυμάμαι το ακρωνύμιο "LASER" που ειδα οοοοταν ξεφύλιζα το βιβλίο της Φυσικής της 1ης Δέσμης...

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εδώ. Άγχος!! Το έψαξα και είδα πως το άγχος μπορεί να προκαλεί αυτή τη μικρή απώλεια μνήμης. Γρήγοροι ρυθμοί, πολλές δραστηριότητες, πιεστικό εργασιακό περιβάλλον, συμβάλουν στην αύξηση της εσωτερικής πίεσης, με αποτέλεσμα να ψιλομπλοκάρει ο εγκέφαλος γιατί αν δεν το κάνει, θα κάψει φλάντζα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευτυχως θυμαμαι τα παντα...τα παντα ομως...και μαλιστα πολυ καλα...δηλαδη θυμαμαι ανετα για παραδειγμα παλλιους κωδικους PIN απο SIM καρτες...δεν μου εχει τυχει ποτε να με απατησει η μνημη μου...

Ολοι μου λενε οτι δεν ειναι καλο γιατι γεμιζει ο σκληρος....τι να κανουμε ομως δεν το κανω εσκεμενα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την άλλη εχω πρόβλημα σοβαρό με την βραχυπρόθεσμη μνήμη. Καθημερινά... κλειδώνω το μαγαζί και 5 βήματα μετά πρέπει να ξαναγυρίσω να δω αν το κλείδωσα... Απελπιστικά εκνευριστικό... Και αυτο που με εκνευρίζει αφάνταστα ειναι οτι ακόμα θυμάμαι το ακρωνύμιο "LASER" που ειδα οοοοταν ξεφύλιζα το βιβλίο της Φυσικής της 1ης Δέσμης...

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ στο αυτοκινητο. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Πολλες φορες φευγω, ριχνω μια κλεφτη ματια, σιγουρευομαι, και μετα απο 10 sec αναρωτιεμαι, και ξαναγυρναω πισω να ξαναδω. :rant:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευτυχως θυμαμαι τα παντα...τα παντα ομως...και μαλιστα πολυ καλα...δηλαδη θυμαμαι ανετα για παραδειγμα παλλιους κωδικους PIN απο SIM καρτες...δεν μου εχει τυχει ποτε να με απατησει η μνημη μου...

Ολοι μου λενε οτι δεν ειναι καλο γιατι γεμιζει ο σκληρος....τι να κανουμε ομως δεν το κανω εσκεμενα...

Άμα ξέχναγες από την ηλικία που είσαι τώρα βράστα.

Εγώ έχω καταλήξει να βγάζω φωτό το αυτοκίνητο το βράδυ που το παρκάρω για να θυμάμαι την άλλη μέρα που το άφησα :p

Link to comment
Share on other sites

Άμα ξέχναγες από την ηλικία που είσαι τώρα βράστα.

Εγώ έχω καταλήξει να βγάζω φωτό το αυτοκίνητο το βράδυ που το παρκάρω για να θυμάμαι την άλλη μέρα που το άφησα :p

lo lo lo

Αυτο ειναι πολυ FAIL

Link to comment
Share on other sites

Άμα ξέχναγες από την ηλικία που είσαι τώρα βράστα.

Εγώ έχω καταλήξει να βγάζω φωτό το αυτοκίνητο το βράδυ που το παρκάρω για να θυμάμαι την άλλη μέρα που το άφησα :p

Δηλαδή κάτσε εσύ στα 40 σου τι θα κανεις?

Έχεις ιδέα? :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θέμα άγχους είναι, όταν άλλαξα δουλειά και είχε ηρεμήσει το κεφάλι μου στις αρχές η μνήμη μου ήταν μια χαρά.

Τώρα που πέρασε καιρός και έχω νέες καζούρες, πάλι τα ίδια. Γενικά μου φαίνεται δεν ξεχνάω, απλά δεν καταχωρώ πληροφορίες :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.