Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Βρηκα το ποδηλατο σε πολυ καλη τιμη εδω

http://www.pedalon.co.uk/acatalog/gary_fisher_mamba.html

το θεμα ειναι οτι η πολιτικη της trek δεν επιτρεπει διανομή αλλα παραλαβη απο εξουσιοδοτημένο κατάστημα (και το cyclist.gr μου λέει απο καταστημα πρεπει να το παρω)

επομενως

το ερωτημα ειναι τα 800Ε το mamba τα αξιζει?

Εdit:

Σκεψη:

Σε συγκριση με το Τarpon '10 (410E)

έχει Rock Shox Dart 3 - 150Ε

και αλλα 250Ε χοντρικα καλυτερο Σύστημα Μετάδοσης

και τιμονι

=> σε χρηματα σε σχεση με τα 410Ε που θελει το αλλο

νομιζω τα αξιζει.

Πολιτική της εταιρίας είναι αλλά μπορεί να μην την συμμερίζεται τόσο ένθερμα το κατάστημα. Πάρε τους τηλ και εξέθεσε τους την αλήθεια. Θέλω το ποδήλατο αλλά μου είναι αδύνατο να έρθω, και το ελληνικό κατάστημα είναι εξίσου μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Πολιτική της εταιρίας είναι αλλά μπορεί να μην την συμμερίζεται τόσο ένθερμα το κατάστημα. Πάρε τους τηλ και εξέθεσε τους την αλήθεια. Θέλω το ποδήλατο αλλά μου είναι αδύνατο να έρθω, και το ελληνικό κατάστημα είναι εξίσου μακριά.

μπα δεν μου το στελνουν...ουτε οι εδω ουτε οι εκει... :(

το cyclist εχει καταστημα θεσσαλονικη και μπορω να το παραλαβω απο εκει. στα 800Ε.

btw θα βαλω και μπροστινη ανάρτηση στο παλιο peugeot μου. :upside:

ειναι tim gould / ritchey και εννοειται οτι θα το κρατησω...

δεν εχω προχειρη φωτο αλλα ειναι ακριβως αυτο

http://www.britishcycling.org.uk/archive/gallery/2005/phil/threepeaks/newsimages/mcdonagh.jpg

:inlove:

ρετρο ε? απο το 96 εχει φαει πολυ ξυλο και ειναι μια χαρα, πολυ καλη γεωμετρια ειδικα ..για ταχύτητα.

τα καινουρια MTB Trek/GF/Scott απ οτι βλέπω και δοκιμασα εχουν την σέλα πιο κοντα στο τιμονι

που βοηθάει αρκετά στην αναβαση

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ωραιο!!

29 ποτε δεν εχω οδηγησει.Δεν ειναι υπερβολικα ψηλο?Δε θελω να με φανταστω να πεφτω απο δαυτο χεχε :D:unsure:

μπα οχι, απλα για να εχεις έλεγχο - να εισαι "ενα με το ποδηλατο" - νομιζω καλο ειναι να εισαι πανω απο 1.75.

και παλι σε δυσκολα μονοπατια τα 26αρια παραμενουν περισσοτερο ευέλικτα...σπανιες περιπτωσεις για ανθρωπους που θελουν απλα να κανουν βολτες γυμναστικη κτλ...πρεπει να κανεις χρονια ποδηλατο και να εχεις πολυ καλη φυσικη κατασταση και αντοχη και φυσικα εξοπλισμο για αυτες τις διαδρομες...ασε που αυτοι που την ψαχνουν με αυτες τις διαδρομες μαλλον προτιμουν

FS ποδηλατα και οχι hard tail.

σε πλατιες χωματινες διαδρομες τα 29αρια εχουν πλεονεκτημα, και γενικα ειναι λιγο πιο γρηγορα

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποδήλατο που είχα μέχρι τώρα ήταν 24άρι (το οποίο είναι φυσικά πολύ μικρό για την ηλικία μου και έπαψα να το οδηγώ).

Κι έτσι έπεσε σήμερα στα χέρια μου το παρακάτω 26άρι, τίγκα στη σκόνη, ξεφούσκωτα λάστιχα κλπ.

Ξέρω πως δεν είναι τίποτα σπουδαίο, είναι, όμως, αχρησιμοποίητο και η χαρά του να το καθαρίσω και να το βελτιώσω κάπως θα είναι ανεκτίμητη. :D

Προς το παρόν, θα καθαριστεί, θα γυαλιστεί και θα αλλαχτεί η σέλα και πιθανόν οι μανέτες στο τιμόνι.

DSC04056.jpg

Θέλω τη γνώμη σας στο παρακάτω:

Βλέπω ότι τα λάστιχά του είναι διάστασης 26x1.95. Τι λάστιχα θα μου προτείνατε για να τα αλλάξω? Η χρήση είναι αποκλειστικά βόλτες στην πόλη (προφανώς καθόλου χώμα κλπ). Οπότε θα έλεγα κάτι σχετικά λείο για να έχει και χαμηλό rolling resistance. Κοίταζα στο site της Schwalbe αλλά δεν μπόρεσα να διαλέξω, οπότε αν κάποιος ξέρει κάτι που είναι δοκιμασμένο, ας μου πει μάρκα και μοντέλο να το κοιτάξω :D

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω, αλλάζεις σκελετό, πηρούνι, τιμόνι, ζάντες, λάστιχα, σέλα, πετάλια, σασμάν και φρένα..

Και τι κρατάω δηλαδή? :p

Έλα ρε, είπαμε δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, απλώς σκέψου ότι μέχρι τώρα ήμουν με 24άρι κι αυτό μου ήρθε τσάμπα... ;)

EDIT: Στην τελική το κάνω για την πλάκα μου, μ' αρέσει να ασχολούμαι... :)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ακομα με 24 :p ideal με 2πλη ανάρτηση.

Ουτε να σκέφτομαι δεν θελω ποσο βαρυ και κουραστικό ειναι στην οδήγηση....:spell:

Ενας φιλος μου εχει ενα Hardrock specialized σε 29-30''.

Τοσο ελαφρύ ποδήλατο και άνετο στις ανηφόρες δεν εχω ξανακαβαλησει :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ακομα με 24 :p ideal με 2πλη ανάρτηση.

Ουτε να σκέφτομαι δεν θελω ποσο βαρυ και κουραστικό ειναι στην οδήγηση....:spell:

Ενας φιλος μου εχει ενα Hardrock specialized σε 29-30''.

Τοσο ελαφρύ ποδήλατο και άνετο στις ανηφόρες δεν εχω ξανακαβαλησει :boxed:

This is not a problem.. (μπας και επαναφέρω τη φυσική μου κατάσταση :p)

Περιμένω τις προτάσεις σας για τα λάστιχα :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.