Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Α νόμιζα ότι κορόιδευες lol.

1) Φτηνό σετάκι cateye που μένει πάντα πάνω στο commuting ποδήλατο γιατί το χειμώνα εδώ είναι σκοτάδι από τις 4 το απόγευμα. Δε λέει να μείνεις χωρίς φώτα.

2) Τούμπανο φως-ημι-προβολέας για τις νυχτερινές βουνίσιες βόλτες, κάνει την νύχτα μέρα και κρατάει περίπου 5.5 ώρες στο πολύ δυνατό.

3) Όταν έχει ομίχλη (που έχει συχνά τα βράδια του χειμώνα), λιγότερο δυνατό φως που δεν "απλώνει" όπως το παραπάνω το οποίο σε τυφλώνει σε ομίχλη. Αυτό έχει "στρογγυλή" δέσμη φωτός.

4) Επίσης έχω δύο μικρά frog lights πιασμένα στο κράνος για περίπτωση που ξεμείνω από μπαταρίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστα αυτο δεν ειναι φωτα ποδηλατου για τις 4 εποχες. Αυτο ειναι φωτα για την καθε ωρα της ημερας που ζεις ουσιαστικα πανω στο ποδηλατο...Σε λιγο θα ξενοικιασεις το σπιτι και θα παρεις κι ενα γκαζακι να μαγειρευεις εκει πανω...

Μόνο εγώ σκέφτηκα Χάρρυ Κλήν, Τουρμο, κάμπριο, ενερτζάιζερ με ΑΒΣ και αερόσακο με αυτό το όνομα?

:spam:

Εισαι λιγος

Το σωστο ειναι...

"...Το βραδυ δεν κυκλοφορω με σπορ της λεω... Θα περασω να σε παρω εγω με την μερσεντε μου 940 ΕΞ-ΠΙ-ΕΛ φορ και τουρμπο ρε παιδακι μου!.... Κουφαθηκαν τα συρματα δικε μου... 5 λεπτα ειδησεις για οσους εχουν προβληματα ακοης η κυρια..."

:OT:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από.. 6 ολόκληρα km με τις 80άρες να γράψω κάποιες εντυπώσεις. Όταν πεταλάρω αισθάνομαι το ποδήλατο αρκετά πιο ελαφρύ. Αν και ήμουν ψιλοκουρασμένος από το τρέξιμο χθες και είχε περισσότερο αέρα από άλλες φορές, πήγαινα με 30-31KM/h όταν ξεμπέρδευα από την κίνηση. Το πόσο πιο γρήγορα πάω σε σχέση με πριν δε μπορώ να το πω καθώς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Άλλη αλλαγή είναι η απόδοση των φρένων. Βελτιώθηκαν απίστευτα πολύ, δεν έχουν καμία σχέση με πριν. Λογικά δε θα τα αλλάξω όπως σκεφτόμουν.

Ο ήχος που παράγουν οι τροχοί όταν γυρνάνε είναι διαφορετικός.. θα τον συνηθίσω :p

Ακόμα μια αλλαγή είναι η ευκολία που το βάζω στο ασανσέρ.. Δε ~0.5kg λιγότερα στο μπροστινό μέρος σηκώνεται πολύ πιο εύκολα :p

Και φυσικά να μην ξεχάσω το look.. Mo*νεψε πολύ το Ideal, καμία σχέση με πριν :p

intempors-80.jpg

Έγινε επεξεργασία από racer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μία άποψη.. Μεταξύ Specialized Crosstrail και Cube LTD CLS Comp ποιό να προτιμήσω;

Ή μήπως να δώσω τα 100 ευρώ παραπάνω για το LTD CSL Pro (που έχει κ υδραυλικά δισκόφρενα) να ξεμπερδεύω;

To μόνο που με χαλάει είναι ότι τα Cube "φοράνε" Shimano Alivio που μία φίλη μου μου είπε ότι δεν είναι πολύ καλά...

Μην το ξαναπεις αυτο καρδουλα μου!

Για παρτη σου ολα! Και μπουζουκια και καλλυντικα και φορεματα... Ο,τι γουσταρεις!!

Ποδηλατακι θελει το μωρο μου??? Ποδηλατακι θα του παρω!

Money is NOT an issue!! Που λεν' και στο χωριο μου.

48 χρονια δουλευουμε για να εχουμε μια οικονομικη ανεξαρτησια, να μπορουμε να συντηρουμε τις money-grabbing no-good gold-diggin' hoes σαν και σενα.

Διαλεξε οποιο θελεις! Εγω ειμαι εδω! :inlove:

Θα αφήσω το status σου στο FB να μιλήσει...

slna.jpg

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

(που έχει κ υδραυλικά δισκόφρενα) να ξεμπερδεύω;

Αν εξαιρέσουμε την εμφάνιση που πράγματι προσφέρουν τα δισκόφρενα στο ποδήλατο βουνού, εκείνο που πραγματικά γίνετε με τα δυνατότερα φρένα, είναι να λιγοστεύεις την δύναμη που εξασκείς στην μανετα. Ξεκινήσαμε με μανετα 4 δαχτύλων ,πήγαμε στα 2 δάχτυλα με τα V και μάλλον θα καταλήξουμε στο νύχι. : P

Γιατί ο αδύναμος κρίκος στο βουνό είναι το σαθρό έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές έσκασα προκαταβολή για Hardrock 19”, disk, μπλέ.

Γενικά να ενημερώσω αν κανείς ενδιαφέρετε, μίλησα με 5-6 μαγαζιά στην Αθήνα, από Hardrock 19άρια δεν παίζουν ουτε για δείγμα και είναι όλοι εν αναμονή του μοντέλου για το 2011.

Το θέμα είναι πως αν και αλλάζει μόνο η βαφή ουσιαστικά, τα μοντέλα του ʼ11 λόγο της ισοτιμίας, του 23% και δεν ξέρω τι άλλο είναι +50 ευρώ από του 2010.

Δεδομένου πως διαφορές δεν έχουν ουσιαστικά, αν κανείς θέλει, και βρεί, είναι καλή περίοδος να ψωνίσει τώρα, γενικά ποδήλατα του 2010 από όσο κατάλαβα που έχουν εκτελωνηστεί με την παλιά ισοτημία και ΦΠΑ

Έγινε επεξεργασία από Dolly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί κάνουμε αν τρίζει η σέλα (εκτός από δίαιτα...)? Έσφιξα το παλουκόσελο και λίπανα τις σχετικές αρθρώσεις αλλά στις ανηφόρες που πιέζει ο πισινός, ακούγεται λίγο τριγμός.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι ότι πρέπει για κάποιον που ψάχνει προσεγμένο κουρσάκι με τιμή κάτω από 500άρικο.

αυτός που το πουλάει είναι γνωστός στους freeday-ers ως αξιόπιστος.

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=19831

Link to comment
Share on other sites

παιδια, στο dealextreme.com εχει καλα πραγματακια για το ποδηλατο. σκεφτηκα πατεντα, παιρνω μια βαση για φως μπροστα, κ πιανω τo akoray led φακο που εχω, για να φεγγω τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

πως και δεν εχουμε κανενα μινι-threadaki με ζημιες??

Ολοι απροβληματιστα ποδηλατα εχετε?:p..

Aν γινει καταταξη πρεπει να τα παω αρκετα καλα..:p

(αρκετα περιεργη ζημια)

1.1-30 ωρα ποδηλατο σχεδον καθημερινα(~22km μεση ταχυτητα ταξιδιου) και αν εξαιρεσουμε τις πρωτες μερες που τα πρωτα μετρα περπατηματος δεν εβγαιναν με φυσιολογικο βημα τις υπολοιπες φορες ουτε που κουραζομουν.(ασχετως ιδρωτα που επεφτε)

Παντως ο στοχος που ειχα βαλει δεν τον επιασα...αν και 8α μπορουσα.

Απο σκοτινα ->ολυμπιακη ακτη κατερινης και πισω(συνολο 55-60km).

Λιγο μετα το βαρικό (αλλα 4κμ ηθελα??καπου εκει) το ποδηλατο με εγκατελειψε.

25.4κμ μακρια απο το σπιτι με ποδηλατο που ουτε καν κυλουσε.:whip::rubik:

Και εις αλλα με υγεια.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να βαλω pic...

Περα του οτι δεν ασχοληθηκα και πολυ σημερα με φωτο .πρεπει να ξεχασα και τον σπασμενο αξονα της πισω ροδας στο εξοχικο.

Μπορω να βγαλω pic την τρουπα που εχω πλεον στο κεντρο της ροδας:p

Link to comment
Share on other sites

πως και δεν εχουμε κανενα μινι-threadaki με ζημιες??

Ολοι απροβληματιστα ποδηλατα εχετε?:p..

Θα έπρεπε να είχαμε και κάποιο σχετικά με λάθη του ατζαμή. Πάω λοιπόν στο βενζινάδικο να βάλω αέρα στα λάστιχα αφού το χώμα το έχω καταργήσει για την ώρα. Maximum 85 psi έγραφε στο λάστιχο, οπότε από 50 που είχε το "γέμισα" στο όριο του κατασκευαστή. Πάω να ξεκινήσω, αλλά το ποδήλατο δεν κουνιόταν. Τα τακάκια είχαν μαγκώσει πάνω στην ρόδα και δεν είχα κλειδάκι μαζί μου. Τελικά έλυσα τα V-brakes και πήγα σιγά-σιγά μέχρι το σπίτι για να τα ρυθμίσω (κατεβάζοντας και την σέλα για να μπορεί να πατήσει όλο το πόδι κάτω σε περίπτωση φρεναρίσματος). Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Σαν να το βλέπω μπροστα μου

Star channel 3:45 a.m

Ημιγυμνος άντρας με six pack μέχρι και στ αυτιά και δίπλα του αιθέρια ξανθιά υπαρξη να βολτάρουν ανέμελοι στις πρασινάδες

"Βαρεθήκατε την μονοτονία και την κλεισούρα του σπιτιού?"

"Πονάει το κωλ@ρίνι σας απο την σελα?"

"Θέλετε να περπατάτε και να πετάτε?"

"Θέλετε να χάσετε 80 κιλά σε ένα μήνα με 1.5 λεπτά άσκησης την ημέρα?"

"Σας προσφέρουμε τώρα την random αμερικάνικη βλακεία μόνο με 1000 ευρώ και αν τηλεφωνήασετε στα επόμενα 10 λεπτά δώρο ένας ατμομάγειρας λαχανικών.........":hang3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.